Jarabinky
27.10.17,07:41
Zomrela plnoleta dcera, ma zijucich rodicov a plnoletu sestru. Zosnula nevlastnila nic.
Dlhy:
1. Dlh v socialnej poistovni
2. Skoda za buracku, ktoru zobrala na seba (znicene zvodidla)
3. Rucenie v uvere
dmc
27.10.17,06:23
Pokial porucitel (zosnula) nevlastni ziaden majetok - dedicske konanie moze byt zastavene pre nemajetnost.podľa § 175h ods. 2 Obciansky sudny poriadok. Tym padom neexistuje ziadny dedic.
vicktor
27.10.17,06:31
Pises o dlhoch, ale mala/nemala nejake uspory, majetok apod?
Notar zrata + a - , potom podla vysledku sa dedicia rozhodnu ci prevezmu vysledok alebo nie.
Jarabinky
27.10.17,10:21
nevlastnila absolutne nic, ani hmotne ani nehmotne
Jarabinky
27.10.17,10:23
Nie som si isty, uz som absolvoval dedicske konanie, kde zosnule nic nevlastnili (ale ani dlhy). Zrejme to zo zakona musi prebehnut vzdy - pozostalych pozyva notar k sebe, kde sa to formalne ukonci.
dmc
27.10.17,10:42
Dedicske konanie zacne, notar prizve ozostalých resp.organizatora pohrebu a po prevereni - ak porucitel nema ziaden majetok - dedicske konanie uznesenim zastaví-. Pokial je dedicske konanie zastavene pre nemajetnost - dedici niesu stanoveni. Poplatok - odmena za takto zastavene dedicske konanie ide na vrub súdu.
Majetok nepatrnej hodnoty sa moze vydat tomu kto organizoval pohreb. Vsetko je uvedene v uzneseni . (osobna skusenost)
vicktor
27.10.17,11:28
Tak podla toho co pise dmc, tych dlhov sa netreba ani bat ani vzdat, notar to vybavi, vas zbavi dlhov a vas sa zbavi.
Jarabinky
27.10.17,11:33
To akoze ked si zoberiem v banke uver, peniaze rozflakam a zomriem (nic nemam, nic nevlastnim). Banka nebude od pozostalych tieto peniaze pytat, ked sa zrieknu pozostali dedicstva? To sa mi nezda...
Jarabinky
27.10.17,11:40
To dlhy nebude nikto vymahat? bezucelove uvery v bankach, skody na majetku sukromnym osobam sposobene zomretou osobou? Dlhy statu este chapem, ze sa daju "odpustit", ale komercne dlhy a sukromne podlznosti pochybujem...
ivka70
27.10.17,11:46
Dlhy sa dedia len do vysky aktiv, ak su aktiva nulove, nema sa aka vyska dlhov dedit.
To este neznamena, ze ak je pri dlhu napr. rucitel, banka nebude splatenie vymahat od neho. Rovnako ak je za dlh rucene nejakou nehnutelnostou, ktora ma ineho vlastnika, banka moze uspokojit svoju pohladavku tou nehnutelnostou.
draik
27.10.17,15:14
OSP už nejaký ten čas neplatí.
Zastavenie konania
§ 187 CSP
(1) Súd konanie zastaví, ak poručiteľ nezanechal žiadny majetok.
§ 188
(1)Ak poručiteľ zanechal majetok nepatrnej hodnoty alebo ak majetok poručiteľa nedosahuje výšku primeraných nákladov spojených s pohrebom poručiteľa, môže ho súd vydať tomu, kto sa postaral o pohreb, a konanie o dedičstve zastaviť.
Jakubec
27.10.17,15:29
Pokial sa niekto vzda dedicstva, nebude dedit ani dlhy po zosnulom. Presnejsie povedane, dedic zodpoveda za dlhy porucitela do hodnoty dedicstva.
dmc
28.10.17,17:04
pardon....paragraf iny ineho zakona avsak podstata rovnaka
dmc
28.10.17,17:10
jarabinky: ale to je vecou veritela aby si zabezpecil svoju pozicku. Preco by mala 3 osoba - aj ked je pribuzna po zosnulom mala byt zodpovedna za skody ktore nesposobila a nieje dedicom povinneho.

Napriklad: moj svokor - alkoholik - byva v garsonke ktorej som majitelom ja - platim aj najom - on nevlastni nic pretoze vsetko uspesne prepil. Ma v banke konto-korent az do vysky 2,000 € (pozdravujem VUB).- Nikto mu na to neruci. Osobne som bol v banke oznamit im ze v pripade smrti svokra - (nevlastni ziaden majetok) nebude im mat kto vyplatit minus na ucete. Banke je to jedno. No tak ked si mesacne strhaju 20 percentne uroky za kontokorent - tak nech si potom skodu "odpisu" na vrub Banky.
dmc
28.10.17,17:16
na odmietnutie dedicstva vsak musi existovat majetok ktory mozno dedit. Ak takyto nieje - nieje co dedit a teda ani odmietnut dedicstvo.
Jarabinky
31.10.17,04:22
vidim, ze na prikladoch zo zivota sa to lahsie chape. Skusim aj ja.
1. Zomreta ktora nevlastnila nijaky majetok za zivota sposobila autonehodou poskodenie cojaviem napr. plota domu cudzej fyzickej osobe. Moze tato osoba sudne vymahat tuto skodu od pozostalych po smrti vinnicky?
2. Mam tetu, ktora ma na krku exekutora, stahuje si z jej dochodku dlh, ktory samozrejme nestihne za zivota splatit. Moze ma ako jedineho pozostaleho tento exekutor po jej smrti otravovat s jej dlhom?
dik
dmc
31.10.17,05:22
ad.1 - Vymahat moze. Pokial niesu dedicia nevymoze NIC= 0.

ad.2rovnako ako bod. 1. Pokial bude dedicske konanie zastavene pre nemajetnost - neexistuje dedic - exekutor si moze pohladavku odpisat ako nevymozitelnu.

(ak by aj zosunal mala nejaky majetok a tento by sa dedil - dedicia zodpovedaju za dlhy maximalne do vysky zdedeneho majetku. (Ved si precitaj zakon)
Mirati
02.11.17,16:06
Občiansky súdny poriaok??? Snáď § 187 Civilného mimosporového poriadku.

V zmysle citovaného § 187 súd konanie zastaví, a teda nie je tam priestor pre úvahu, či zastaviť alebo nezastaviť.

§ 187
(1)
Súd konanie zastaví, ak poručiteľ nezanechal žiadny majetok.
(2)
Uznesenie o zastavení konania sa doručuje účastníkom, ktorí sú známi a ktorých pobyt je známy.

..........................

§ 189
(1)
Ak konanie nebolo zastavené, upovedomí súd tých, o ktorých sa možno dôvodne domnievať, že sú dedičmi, o ich dedičskom práve a o možnosti dedičstvo odmietnuť v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď súd dediča o práve dedičstvo odmietnuť upovedomil; túto lehotu môže súd z dôležitých dôvodov predĺžiť. Súčasne dedičov poučí o náležitostiach a o účinkoch odmietnutia dedičstva.