Janka.117
30.10.17,20:13
Dobrý večer,
potrebovala by som info ohľadom nasledovného problému. Momentálne som PN kvôli nevolnostiam v tehotenstve, vychádzky mi lekár zatiaľ neurčil. Problém je však v tom, že potrebujem ísť k lekárovi so 7 ročnou dcérou. Som rozvedená a s bývalým manželom odmieta ísť ani s nikým s rodiny. V prípade ak by mi prišla kontrola zo SP je nejaká možnosť že by mi uznali doprovod s dcérou k lekárovi?
Ďakujem za info
ivka70
30.10.17,19:33
...Každú neprítomnosť, hoci aj ospravedlnenú iným lekárom, posúdi posudkový lekár. Vždy však musí zohľadniť situáciu a jej okolnosti, aby určil, či išlo o porušenie liečebného režimu alebo nie. Pokiaľ napr. žijete s dieťaťom sama a musela ste s ním ísť na pohotovosť, je to iné, ako keď žijete v spoločnej domácnosti s manželom, starými rodičmi a idete s dieťaťom k lekárovi, aj keď iní členovia rodiny by tiež boli schopní dieťa sprevádzať....
http://poradna.hnonline.sk/otazka/mozem-pocas-pn-ist-s-dietatom-k-lekarovi#.WfeLo-uqeK0
Skor by som sa dohodla so svojim osetrujucim lekarom, informovala ho o situacii, aby ti v pripade nutnosti potvrdil navstevu u neho.
Lebo ty sama s dcerou nezijes a to, ze dcera nechce ist s otcom nemusi posudkovy lekar vobec brat do uvahy.
Janka.117
30.10.17,19:38
Ďakujem veľmi pekne.
Janka.117
30.10.17,19:41
A ešte by som mala jednu otázku bude mi ospravedlnená aj návšteva zubnej hygieny? Viem že počas tehotenstva mám nárok na 2 prehliadky u zubného lekára ale platí to aj u zubného hygienika?
Dav
30.10.17,20:01
Teoreticky platí, že tehotné ženy nekontrolujú, či dodržujú vychádzky, alebo celkovo liečebný režim. Ale spoliehať sa na to nedá - je to PN, ako každá iná, aj s povinnosťou dodržiavať liečebný režim. Prípadná kontrola bude posudzovať, či si práve ty musela ísť s dieťaťom k lekárovi - ak budú mať za úlohu len vykonať kontrolu, tak každý normálny človek považuje za správne, aby choré 7 ročné dieťa k lekárovi doprevádzala práve matka. Ak budú mať za cieľ znížiť vyplácanie nemocenských dávok, tak ich nepresvedčí nič. Ak budeš u lekára s dcérou a ak príde rýpavá kontrola, tak si dosledujú, či si bola u svojho, alebo u detského lekára, takže najlepšie bude argumentovať pravdou. Pritom kontrolovať môže tak sociálna poisťovňa, ako zamestnávateľ .
Dav
30.10.17,20:03
Podľa toho, ako dlho bude trvať PN. Či až do nástupu na materskú, alebo len do zlepšenia stavu. A podľa toho, ako. či a odkedy už máš dohodnutý termín u zubného lekára.
Janka.117
30.10.17,20:21
ďakujem za info. Presne o to mi ide nechcem nikoho klamať len jednoducho potrebujem ísť s ňou k zubnému lekárovi kde je už objednaná ešte pred mojou PN ide o pečatenie zubov a viem že mám ja sama problém udržať ju v zubárskom kresle takže s nikým iným mi tam nepôjde... Tak isto môže nastať situácia že dostane teploty a budem musieť ísť s ňou k detskej lekárke a vtedy ako rodič už nebudem riešiť či mi príde kontrola keď bude jej stav vyžadovať lekára. A PN bude už zrejeme až do nástupu na materskú keďže už mám 36 rokov a mám rizikovejšiu graviditu a problémy.
ivka70
31.10.17,05:12
vobec to neplati, ani teoreticky, poznam niekolko aj opakovanych kontrol SP pre zenu na rizikovom tehotenstve ...
ivka70
31.10.17,05:13
prave kvoli tomu stavu nemas ani vychadzky .... myslis, ze stres v takom pripade je podpora tvojho zdravotneho stavu? Ty sama by si mala brat ohlad na svoj stav a neriskovat ...