vázička
01.11.17,12:28
čo mám robiť, alebo sú už neplatné, sú to knižky mojich detí
taiko
01.11.17,11:37
Chod do financnej institucie, ktora vkladne knizky vydala a opytaj sa tam
sito
01.11.17,12:05
Za každou knižkou sa skrýva číslo účtu, disponent, prípadne heslo. Heslo je možné zmeniť, Číslo, sumu peňazí, nie! Vlastne áno, pri prechode SR na € upravené kontraverzným kurzom 30,126. Predpoklad je, že tie účty si uzavrela ty. Musím súhlasiť s tajkom. Choď do banky kde si účty pre deti založila. Či tá banka už nejestvuje? Potom smola.

https://www.youtube.com/watch?v=YOru-XBarW8
veronikasad
01.11.17,12:57
ak deti medzitým dospeli, finančná inštitúcia sa s rodičom baviť nebude ...
sito
01.11.17,13:02
... tak nejak, a vedia, deti, že majú knižky, účty, peniaze?
sito
01.11.17,13:06
... čím, a kým ...

Nie že si to dáš do súvislosti s " KIM" :D
sito
01.11.17,13:16
... noo, v Európe musíš vypadať ...
misoft
01.11.17,14:04
Hmmmm.... "dobrá" úvaha (od odborníka).... takže knižka na meno s heslom a má prepadnúť štátu, alebo banke?
Akože znárodnenie?

Zobuď sa!
taiko
01.11.17,15:09
su tie knizky pisane naozaj na deti, alebo su to "len" knizky ktore si pre nich zalozila, ale su anonymne ?
taiko
01.11.17,15:09
@veronika no to asi hej, ale aspon sa dozvie, co a ako
veronikasad
01.11.17,15:54
Nic sa nedozvie, mám také VK doma s pár eurami, ktoré zostali ako minimálny vklad, chcela som ich zrušiť. Niekolkokrát prišlo upozornenie na zrušenie priamo z banky. Dcéry sú v Bratislave, tam to riešiť nechcú. Vôbec sa v banke (ČSOB-zakladané boli v IB) so mnou nechcú baviť.
Žabinka
01.11.17,16:03
otec bol v utorok v banke s vkladnou knižkou, starou, chcel z nej vybrať peniaze a zrušiť ju.. tiež tam asi bol len dáky minimálny vklad.. pracovníčka mu povedala, že na to, aby mohol vybrať peniaze, potrebuje previesť peniaze na novú vkladnú knižku, samozrejme za zriadenie sa platí poplatok, ktorý je však vyšší, ako zostatok na starej knižke.. celkom výhodné, pre banku..:rolleyes:
veronikasad
01.11.17,16:13
Za založenie novej VK sa neplatí, len potom za jej zrušenie ano. ČSOB najskôr nútila založiť si iný produkt, posledný list od nich bol že zostatok vyplatia v hotovosti , lebo tento typ VK rušia, žial len majitelovi VK...
vázička
01.11.17,16:18
dnes som ich našla
veronikasad
01.11.17,17:51
K úsporám z anonymnej VK sa už nedostane ...
taiko
01.11.17,17:53
ved preto som sa pytal
taiko
01.11.17,17:54
@veronika no vidis, tak si vazicke vlastne poradila :). Musia to riesit jej deti. A mozno tam vazicka nema len par EUR ;)
veronikasad
01.11.17,17:57
Len nevieme aké VK našla ...
sito
01.11.17,18:23
Ja mám ešte staršie, jednu červenú, druhú zelenú a na nich pár Kčs. Nechýbajú mi.
vázička
01.11.17,19:18
tie knižky sú na mená mojich detí. tie sú už dospelé, ja som robila poriadky v papieroch a našla som ich, je tam pár teraz už v prepočte eur, asi to nechám tak, keď si pomyslím čo všetko ma čaká ...ďakujem
taiko
01.11.17,19:25
no, tak predsa mala veronika pravdu. Nabuduce musis viac info dat, aby sme netapali ;)
Mária27
01.11.17,20:15
Najskôr pozri, či nad menom detí je vytlačené "Názov" aleno "Meno". Vkladná knižka na doručiteľa mala "Názov", aj keď bolo pod ňou napísané nejaké meno. S vkladom mohol nakladať každý, kto ju predložil. Pri vkladnej knižke na meno je vlastníkom ten uvedený majiteľ.

V súčasnosti (od r. 2003) sú už len vkladné knižky na meno, tam sa vklad zruší po 20 rokoch bez pohybu. Zostatky vypláca (zabezpečí) banka. Premlčacia doba je všeobecná 3 roky.

Banky previedli nevybraté vklady z VK na doručiteľa na štát, Výplata z vkladných knižiek na doručiteľa bola viackrát predlžovaná, naposledy v roku 2013.

občiansky zákonník
§ 100
(3) Nepremlčujú sa takisto práva z vkladov na vkladných knižkách alebo na iných formách vkladov a bežných účtoch, pokiaľ vkladový vzťah trvá.

§ 785
Ak vkladateľ po dvadsať rokov s vkladom nenakladal ani nepredložil vkladnú knižku na doplnenie záznamov, zrušuje sa vkladový vzťah uplynutím tejto doby; vkladateľ má právo na výplatu zostatku zrušeného vkladu.

§ 879o Prechodné ustanovenia účinné od 1. marca 2012
(1) Ak si oprávnená osoba neuplatnila nárok na výplatu náhrady podľa § 879i ods. 4, môže požiadať o výplatu peňažných prostriedkov v rozsahu tejto náhrady najneskôr 31. decembra 2013.
(2) Kontrolu správnosti a opodstatnenosti vyplácania ... je oprávnené vykonávať Ministerstvo financií Slovenskej republiky. ...

Pozri aj paragrafy okolo
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20160701
misoft
01.11.17,20:21
Hehehe...
Ja som tiež pred troma rokmi našiel (konečne) dve, ešte s korunami (z roku 1980! a 1982!). Ale urobil som to inak. Na každú som (akože) chcel vložiť po 10€ - museli meniť (aj s prepočtom a potom do nových už tých 10€ šupli. I úroky za tie roky pripísali. Neplatil som nič.
A o týždeň som ich "zlúčil" - jedna sa zrušila a €uráče šli na tú druhú (to mi len potom previedli sumičku - poplatok za zrušenie) a bolo to.
Tiež tam bolo pár drobných (v Sk bolo za číslo zopár núl).
vázička
02.11.17,02:58
...samozrejme, všetko sa naučím, som tu prvý raz, no zapáčilo sa mi to, teraz idem do práce tak pekný deň...
Mária27
02.11.17,06:56
Misoft: Dobrá rada - prečo je to len komentár?
vicktor
02.11.17,07:22
Tiez mam jednu zelenu a jednu cervenu knizocku (nie stranicku knizku), nechal som si ich umyselne s minimalnym vkladom ako kuriozitu pre dalsie generacie, vtedy som vobec netusil ze bude existovat nejaka Porada a tema Ludia, pamatate? :)
Ale som prekvapeny ze kolki ste taki zazobani ze nemate prehlad o pocte vkladnych kniziek. :D

veronika: v banke sa so mnou nechcu bavit
Takze su to knizky na MENO?
V BA to riesit nechcu - banka ci dcery?