jakub4
03.11.17,23:15
Vždy som pracoval ako freelancer v IT na živnosť s tým, že som mal viac klientov z ktorých jeden bol ten "hlavný". Neoptimalizujem, robím to hlavne kvôli slobode a vadí mi regulácia, takže platím pomerne vysoké mesačné odvody (okolo 1000 eur mesačne).

Veľmi často sa na internete objavujú rady pri založení živnosti popri zamestnaní, čo však v opačnej situácii, kedy mám živnosť s 10 ročnou históriou?

Nový hlavný klient sa ma snaží dotlačiť do práce na TPP a odôvodňuje to firemnou politikou, s tým, že mu nevadia moje vedľajšie zakázky. (ústna dohoda)

Znamená to, okrem iného, že ak si ponechám živnosť, bude mi zamestnávateľ strhávať z mojej (super)hrubej mzdy odvody a ďalej budem musieť platiť odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne v rovnakej výške ako doteraz?

Príjmy zo živnosti síce dramaticky klesnú, preddavky zdravotné odvody sa však počítajú - 2 rokov dozadu ,sociálne tiež nie podľa aktuálneho stavu, ale posledného podaného daňového priznania?
veronikasad
04.11.17,05:36
Aktuálny hrubý príjem zo zamestnania + mesačný vymetiavaci základ zo živnosti prekročí maximálny mesačný vymeriavací základ do sociálnej poisťovne (6181€ mesačne)?
veronikasad
04.11.17,05:43
V zdravotnej poisťovni, ak preukážes že si sa zamestnal na pracovnú zmluvu, môžeš po pár mesiacoch skúsiť požiadať o zníženie vymeriavacieho základu pre platenie preddavkov. Ak ZP súhlasiť nebude, rozdiel ti vrátia po vykonaní RZZP.

V SP sa zatiaľ ročné zúčtovanie nerobí. Pokiaľ súčet tvojho hrubeho príjmu zo zamestnania a vymeriavavieho základu z podnikania neprekročí maximálny mesačný vymeriavací základ, bohužiaľ s tým nič neurobis.
Katy a R
04.11.17,09:31
Ak by si mal ozaj super dobrý plat a prekročíš max VZ - tak do SP odvody ako szčo nebudeš platiť :) (alebo len teda do maxima). Inak - podľa DP.
V ZP by si mohol požiadať o zníženie preddavku, možno by sa podarilo? kuk http://www.porada.sk/301886-zdanenie-preplatkov-zo-zp-post2988012.html#post2988012
ak nie - tak ti prípadné preplatky vrátia.
Ale chcela by som upozorniť na jednu vec - ak platíš vysoké poistné - tak nezabudni, že je aj nárok na dávky z tohto poistného :) (v prípade potreby môžeš využiť;).. prípadne dobrý dôchodok sa rysuje ;))