emr
05.11.17,15:18
Situacia

sro je platca DPH (z titulu obratu nad 50 tis.) ale vsetok obrat je oslobodeny od DPH (nehnutelnosti viac ako 5r. po kolaudacii)
sro ide kupit firemne auto (nove) za 10 tisic + DPH 2 tisic a o rok ho ide predavat

Otazky

Moze si firma uplatnit odpocet na DPH pri kupe auta? Predpokladana odpoved: Nie, kedze robi len obrat oslobodeny od DPH. T.j. zaplati 12 tisic aj s DPH a od statu ziadnu DPH nepyta spat.
Klucova otazka: Co s DPH pri predaji auta o rok? Pre zjednodusenie predpokladajme ze auto idem po roku predavat neplatcovi a ze hodnota auta neklesla a chcem ho predat za rovnaku sumu ako som ho kupil (10 tis + 2 tis DPH) Moznost 1: DPH musim odviest znova a duplicitne. t.j. predavam ho za 12 tisic + DPH 2400 Moznost 2: DPH sa predsa uz odviedla, tak auto predavam za 12 tisic a DPH uz neriesim.

Uctovnicka sa domnieva ze to bude 14400 eur. Mne to pride ako blbost, z dvoch dovodov: 1. DPHcka nemala odvadzat dvakrat (co je mozno len moja naivna domnienka), ale najma 2: ide o dan z pridanej hodnoty, ktora sa pri tejto transakcii ziadna nevytvorila. Takze ktora z tych moznosti a preco? Vopred dik za vecne a zdovodnene odpovede.
Dav
05.11.17,15:32
Doporučujem "všetok obrat" otestovať na koeficient, podrobnosti napr. https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/2332/category/dan-z-pridanej-hodnoty/article/koeficient-dph.xhtml.
Čo bude pri predaji auta o rok je ďaleká budúcnosť - stačí zopár noviel zákona o DPH a dnešná odpoveďd bude nesprávna. Okrem toho, na čo veľa platiteľov DPH pozabudne - DPH nie je nikdy podnikateľova, patrí štátu. Každý platiteľ DPH je správcom agendy DPH vo svojej firme - zaplatí ju druhému, vyberie od druhého a štátu odvedie rozdiel.
emr
05.11.17,21:54
Naco mi odporucas testovat obrat na koeficient ked ide vsetko o plnenia oslobodene od dph? Je tam nejaky skryty vyznam?
Ake by boli odpovede na otazky keby sme uvazovali v sucasnosti platnu upravu zakona?
Ako je relevantne pre polozene otazky to co pises o DPH - ze patri statu a platitel je len spravca?
Inu, mam dalsie 4 otazky ale ani jednu odpoved na povodne otazky.
JankaO
06.11.17,08:59
V tomto prípade odpočet DPH v zmysle § 49 DPH uplatniť nemôžete a pri predaji uplatníte § 42 DPH: "Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41...
emr
06.11.17,14:16
Tak nejak. Ja som to este vcera hladal a nasiel som toto:

https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/kupa-a-predaj-auta-neobchodnik#PredajOjazdenehoAuta

Predaj auta, pri ktorom nebol nárok na odpočítanie dane v zmysle § 49 ods. 3 zákona o DPH
Ak platiteľ, ktorý nie je obchodníkom s ojazdenými autami, používal ojazdené auto výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až § 41 zákona o DPH bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, potom pri predaji tohto auta postupuje nasledovne:
1. uplatní oslobodenie od dane podľa § 42 zákona o DPH, ak pri dodanom ojazdenom aute nie je možnosť úpravy odpočítanej dane podľa § 54 vzťahujúcej sa na dodané auto, bez ohľadu na skutočnosť, komu je auto predané.

T.j. plati moznost 2, predavam za 12 tisic.