pepa2506
06.11.17,11:51
Dobrý deň,chcem sa opýtať čo robiť keď suseda strašne dymí keď kúri v kotli? Už to dýchame niekoľko rokov. Je to čoraz horšie. Ona zakúri všetko pozatvára a odíde niekde preč a my ten dym dýchame,nesmieme nič otvoriť- dokonca ten dym prenikne aj cez vchodové dvere keď vchádzame dovnútra. Dieťa mám astmatika, tiez mu to nepomáha. Ústny dohovor nepomáha a mňa už tie susedské spory vyčerpávajú. Kto vie ako postupovať? Kto by zmeral znečistené ovzdušie ? Koľko to asi stojí? Možno keby to mala na papiery tak by si to uvedomila alebo by som to zaniesla na obecný úrad, ja už neviem. Ak mate niekto tiež takýto problém,tak mi napište ako ste to riešili. Ďakujem.
vlado 33
06.11.17,11:18
Stojí do strašne málo. Stačí zdvihnúť atmosférický tlak, zmeniť prúdenie vzduchu, alebo jej zakázať kúriť. Pokiaľ má revíznu správu od kominára, že komín je v poriadku, nenarobíš nič.
buchač
06.11.17,11:38
Obecný úrad môže zasiahnuť, no nemusí.
Obecný úrad a jeho rozhodnutie môže suseda akceptovať, no nemusí.
Revízna správa od kominára vraví len o technickej spôsobilosti a bezpečnosti daného komína.

Úprava susedských vzťahov je zakotvená najmä v ustanovení § 127 zákona č. 40/1964 Zb., kde sa vraví :
" ...Sused nesmie nadmieru obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami.

Preštuduj si tiež zákon
http://www.epi.sk/zz/2010-137

Svojho práva sa domáhaj na súde, kde musíš doložiť všetky dôkazy...kľudne aj zdravotnú dokumentáciu dieťaťa.
taiko
06.11.17,11:51
Mozno tu by vedeli odpovedat na Tvoje otazky:

Slovenská inšpekcia životného prostredia
Útvar inšpekcie ochrany ovzdušia
Ing. Erika Bakičová 02 / 654 27 969
sizpuioo@sizp.sk
korela
06.11.17,11:54
http://www.porada.sk/t143696-problem-so-susedmi-vecny-smrad.html

http://www.porada.sk/t274791-problem-so-susedmi-vecny-smrad-2-cast-pokracovanie.html
.
Kto túto tému doteraz bagatelizoval, buď sa osobne s týmto ešte našťastie nestretol, alebo kúri svinstvom sám, tak ho obhajuje. Osobne si to neviem inak vysvetliť.
A kto si to nevie ani predstaviť, a nevie byť natoľko empatický, aby sa vedel do takej bezmocnej situácie sťažovateľov vžiť, bolo by vhodnejšie, keby radšej pomlčal, ak nemá v téme ako poradiť.
Zdravie má každý iba jedno, a pre neschopnosť a iné záujmy zákonodarcov a mnohokrát premrhaný vzácny čas v parlamente iba nahráva ľuďom bez svedomia a základných informácií z chémie a jej vplyvu na zdravie človeka cez životné prostredie, ktorým svoje okolie jednoznačne ohrozujú.
.
Stačí zadať iba do vyhľadávača Porady, koľko ľudí má spory so susedmi kvôli ich bezohľadnosti z rôznych príčin iba preto, že zákon nie je dotiahnutý cca 35 rokov do konca a je nekompletný. Pokiaľ v ňom nebudú určené presné fyzikálne a chemické kritériá pre množstvá, kvalitu spaľovaných látok, hladín hluku a pod., o zákon sa nie je možnosť oprieť.
.
Že to ide, je príkladom Česká republika.
korela
06.11.17,12:04
Tá zdravotná dokumentácia dieťaťa je skutočne pádny argument. Ak už bude dieťa zasiahnuté a bude mať stanovenú dg, to im skutočne veľmi pomôže. Základ je v prevencii a nie v následkoch a stratenom zdraví.
To majú čakať, kým sa to okrem ich zdravia prejaví na tom najnevinnejšom? Ťažké kovy, dioxín sa ukladajú v tuku a sú takmer neodstrániteľné. Ak, tak po viac ako desiatich rokoch, aj to si neviem predstaviť, akým spôsobom. Nehovoriac o CNS vrátane mozgu, pečeni, steanóze a pod.
vicktor
06.11.17,13:09
Sprava od kominara netusi ci suseda do kachli hadze mokru cecinu (makcene si domyslite), PET flase, handry poliate starym olejom, ...
vicktor
06.11.17,13:11
Nafotit, natocit, poslat staznost, pozvat starostu.
To ste este s obecnym uradom nekomunikovali?
Dalsim susedom to nevadi? Rieste to spolocne.
korela
06.11.17,13:19
Presne. Staré natreté okná po výmenách za plastové, a iný drevoodpad, staré oleje ...
Hlavne, že mesto rozdalo kontajnery pre záhradný odpad do každej domácnosti, aby sa nespaľoval.
vlado 33
06.11.17,13:24
Ale veď ona o ničom takom nepíše.. debili.
vicktor
06.11.17,13:32
Mudrc, tak mi vysvetli ako ma zdvihnut atmosfericky tlak.
Kazdy normalny si domysli ze dym suvisi s palivom, nie kominovou reviznou spravou - anti-debil.
Aj ked o tom nepise.
vlado 33
06.11.17,13:44
Ty si to asi nepochopil. Nechaj tak, možno iný pochopí. Sa smejem..
pepa2506
06.11.17,14:49
Komín má nový,asi pred rokom jej ho cely davali do piriadku,ale ona nevie kurit alebo skôr nechce pretoze jej to iba tlie (asi),a dymi vsade okolo. Ved ja jej nechcem zle,ved ona nepáli okna a iny bordel len vsetko tlie a drzi sa dole. Nech mi nikto nehovori ze celu zimu je zly tlak vzduchu,ona to asi ribi schvalne.
pepa2506
06.11.17,14:53
Asi to natocim a znova pojdeme na urad, lebo ked jej nieco povieme tak sa uraza. Ale pochybujem ze ti pomoze a zas bude len peklo,ale co uz, komu niet rady-tomu niet pomoci.
bodliak
06.11.17,15:16
Mal som rovnaky problem. Sused palil kadeco...ja som mal popolcek a smrad vsade. Raz ma to dozralo a tak som mu zakryl komin, kym kaslajuc a nadavajuc nevyliezol von. Vyduril som ho, potkana... Oznamil som mu, ze ho ja nebudem vlacit po uradoch... Viac to nespravil.
korela
06.11.17,16:14
To môžeš urobiť, iba ak si priamy sused, a predpokladám, že má dom postavený na hranici pozemku, inak by si nevstupoval na jeho pozemok.
My ho máme cez cestu na druhej strane a odnášajú si to zatiaľ roky najviac tri domy, bude sa pokračovať vo výstavbe vedľa nás, tak som zvedavá, ako sa postavia oni k tomu. A tam už bude prepojenie na starostu, tak sa cesta konečne otvorí. Iba sa čaká na eurofondy.
bodliak
06.11.17,16:43
Jo, komín mal na hranici, stačilo sa rukou natiahnuť... Fúkalo väčšinou od severozápadu, teda smerom ku mne a on veselo pálil a smrad išiel k nám.
korela
06.11.17,16:52
Ako k nám severojužne.
Vyšlo ti to. :-)
misoft
06.11.17,17:27
Najlepšie je tam v takom prípade dať sklo... kukne do komína a uvidí, že svetlo vidieť... ale komín nebude mať žiadny ťah.... takže sa sám vyúdi :D
buchač
06.11.17,17:42
pepa2506 (Dnes 15:49) Komín má nový,asi pred rokom jej ho cely davali do piriadku,ale ona nevie kurit alebo skôr nechce pretoze jej to iba tlie (asi),a dymi vsade okolo. Ved ja jej nechcem zle,ved ona nepáli okna a iny bordel len vsetko tlie a drzi sa dole. Nech mi nikto nehovori ze celu zimu je zly tlak vzduchu,ona to asi ribi schvalne.
===============
Nenje som kominík, len bežný užívateľ kachlí a krbu.
Pálim drevo také a onaké...proste nie nejaký odpad z drevotriesky.

By som ale rád aj vysvetlenie, ako sa dá schválne kúriť tak, aby furt len dym išiel z komína.

To tlenie ? Predsa keď drevo tlie, tak neprodukuje nejaké kvantá dymu...proste šmarím polienko a udržujem oheň a z komína vidno len taký malý a biely pásik dymu.
Iné je, ak do ohňa priložím tých polien viac..vtedy komín zadymí festovnejšie. Ale to skončí, keď sa drevo rozhorí a upravím prívod vzduchu.
branislavp
08.11.17,04:50
Jedine sa sťažovať na úradoch. A keď to nepomôže, daj to do relácie "Občan za dverami". Tam skús.
buchač
08.11.17,07:07
Ale toto všetko je komentár.
Kde je nejaké riešenie ?
...a tie Čechy a ich príklad ? To sú proste Čechy a nie Slovensko.
korela
08.11.17,12:19
Odpoveď tkvie v tom, že sa nemôže oprieť ani o zákon. Nepomôže si, nedá sa zatiaľ objektívne posúdiť.
A osveta by nemala uškodiť, nech si ľudia zdvíhajú vedomie.
Môže napísať, do NRSR, Kiskovi, Priateľom Zeme , http://www.uvzsr.sk/, http://www.minzp.sk/o-nas/mzp-sr/..., je to už teraz odpoveď?
Najlepšie všetkým naraz.
korela
08.11.17,12:26
pepa2506, prosím ťa, kde berieš istotu, že tam spaľuje iba povolené palivá, resp,. klasiku a nie staré topánky s gumenými prvkami, staré šatstvo a iný domáci bordel ako plastové fľašky a pod.
korela
08.11.17,12:38
" ...Sused nesmie nadmieru obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami."
------------------------------------------------------------------------------------------Už to je nezmysel, že v zákone je uvedený s u s e d.
Pretože nám sťažuje život človek, ktorý býva cez ulicu, čiže to nie je priamy sused. A teraz čo? Najviac si to kvôli smeru vetra odnášame v troch domoch. Jeden ide pristavovať, tak si vedome nepoštve proti sebe starostu, všakže, vždy sú niekde nejaké vzťahy, a po druhé, nevieš posúdiť osobnosť, na ktorú by sa ľudia chceli sťažovať.
Ten zákon mal prejsť za tie roky už iks novelami.
Naša skúsenosť, neprešli sme ešte za socíku na súde s iným problémom. Pretože sa údajne nedali zmerať hodnoty.
Takže riešenie súdnou cestou pokladám za to posledné, zákon sa musí upraviť. Potom áno, ak bude dobrý, inak vyhodené peniaze.