fortunae
06.11.17,20:26
Dobrý deň. Prosím o radu, ako správne pripraviť kúpnu zmluvu k nehnuteľnosti.Rodičia darovali v r. 2001 rod. dom svojim deťom-mne, bratovi, sestre, každému 1/3. Teraz po ich smrti sme sa dohodli, že ja odkúpim ich podiely, čiže budem vlastniť celý dom. Som vydatá, mám 2 deti. Nie je mi jasné, či mám vystupovať ako kupujúca iba ja sama, alebo aj manžel ako spolukupujúci, lebo chceme, aby sme obaja mali 1/2 nehnuteľnosti. Neviem, ako je to s bezpodielovým vlastníctvom, či do neho bude spadať celý dom aj s pôvodnou darovanou tretinou, alebo iba teraz odkúpené 2/3. Chcem, aby bolo jasné, že obaja máme rovnaký diel 1/2. Tiež ako má byť zápis na katastri nehn. zapísaný, či iba na mňa, alebo na obidvoch. Ďakujem za odpoveď.
misoft
06.11.17,21:00
Rada: zdedila si 1/3 - je to tvoj výlučný majetok!
Ovšem, keďže ideš odkúpiť zvyšné 2/3 - toto už bude spadať do BSM - pretože budeš kupovať z prostriedkov spoločných s manželom (ibaže by si mala výlučne SVOJE peniaze, ktoré si mala pred sobášom).
Takže do BSM budú spadať tie 2/3 a tvoj výlučný majetok bude tá 1/3.
Dar do BSM nespadá. Na katasrti asi bude 1/3 zapísaná na teba a 2/3 na teba a manžela ako spoluvlastníctvo 1/1 (tak sa to značí).

Aspoň ja to tak vidím.
ivka70
07.11.17,05:36
Kupna zmluva bude standardna, je jedno, ci kupujes od surodencov alebo od cudzieho.
Moze to byt jedna kupna zmluva, kde predavajuci budu surodenci, s definovanymi podielmi, kupujuci budete vy dvaja s manzelom.
Po odkupeni bude 1/3 domu , ta zdedena vylucne tvoja a 2/3 budu spadat do BSM.
(ako pise misoft v komentari).
Neda sa kupnou zmluvou zmluvou zmenit stav na tvojom podieli (na tej 1/3).
Da sa to oddelene rozsirenim BSM na tu tvoju 1/3, ale nie je to potrebne robit.