Danovnik
28.07.06,21:10
Ahojte,

viete mi, prosim, poradit? Kupila som automobil od podnikatela, ktory ho mal zaradeny v obchodnom majetku. Presiel mesiac a ja ho chcem predat. Z predaja dosiahnem zisk. Myslite si, ze musim tento zisk zdanit? Alebo mozem prijem z predaja automobilu povazovat za oslobodeny podla § 9 ods. 1 pism. d) zakona o dani z prijmov?

Nie som si ista, pretoze zakon hovori o tom, ze ak bola hnutelna vec zahrnuta do obchodneho majetku, ak je predana do piatich rokov od jej vyradenia z obchodneho majetku, nejedna sa o oslobodeny prijem. Auto, ktore chcem predat sice bolo zaradene v obchodnom majetku (dokonca este pred mesiacom), ale u ineho danovnika, nie u mna.

Vopred dakujem pekne za vase rady a pomoc.
KEJKA
28.07.06,19:16
posudzuje sa príjem u toho daňovníka, ktorý ho mal v obchodnom majetku. Ty ho nemáš. A kedže predaj hnuteľnej veci je oslobodený.....
tak sa u teba nezdaňuje. Samej mi to znie čudne, ale nenašla som iné obmedzenie.
Lucy
28.07.06,19:29
A ty si auto kúpila ako súkromná osoba?

U podnikateľa, od ktorého si ho kúpila, príjem z predaja je predmetom zdanenia.

5 rokov sa posudzuje u konkrétného daňovníka.
Danovnik
28.07.06,19:44
Dakujem pekne za Vas nazor. Ano kupila som to ako sukromna osoba / nepodnikatel.

Ja len jednemu nerozumiem, preco nenapisali do § 9 ods. 1 pism d) za obchodny majetok upresnenie osoby, ktorej obchodny majetok myslia... Vam to tam nechyba?
KEJKA
29.07.06,06:02
nie nechýba,... obchodný majetok nie je u súkromnej osoby, iba u podnikateľa.
A vždy sa posudzuje obch. majetok a príjmy z neho u konkrétneho daňovníka.
Danovnik
01.08.06,13:21
Dakujem pekne za tvoj nazor.