auditor
29.07.06,09:49
Zaujímalo by ma, či má niekto skúsenosti s účtovaním spotrebnej dane z minerálneho oleja, taktiež podávanie daňových priznaní z minerálneho oleja pri dovoze a pod.
Excise Duty
29.07.06,10:50
Zaujímalo by ma, či má niekto skúsenosti s účtovaním spotrebnej dane z minerálneho oleja, taktiež podávanie daňových priznaní z minerálneho oleja pri dovoze a pod.

Ťažko odpovedať, keď nie je známe, či ide o prevádzkovateľa daňového skladu alebo oprávneného príjemcu alebo iba užívateľský podnik, tiež nie je známy ani druh minerálneho oleja. Pokiaľ ide o podávanie daňových priznaní pri dovoze, daňová povinnosť vzniká dňom prijatia colného vyhlásenia na prepustenie minerálneho oleja do colného režimu voľný obeh, ak na také prepustenie nenadväzuje pozastavenie dane (§ 12 ods. 1 písm. h) zákona č. 98/2004 Z. z). Daňovým dlžníkom je podľa § 13 ods. 1 písm. h) právnická alebo fyzická osoba, na ktorej účet bolo predložené colné vyhlásenie na prepustenie minerálneho oleja do colného režimu voľný obeh, ak na také prepustenie nenadväzuje pozastavenie dane. V takomto prípade sa daňové priznanie podľa ustanovenia § 14 ods. 3 musí podať najneskôr do troch pracovných dní nasledujúcich po dni vzniku daňovej povinnosti a podľa ods. 4 sa na splatnosť dane použijú lehoty splatnosti colného dlhu podľa colných predpisov.
Tajana
28.09.06,17:42
Hľadám tlačivo na spotrebnú daň z minerálneho oleja. Nikde sa k nemu nemôžem dopracovať. Vie mi niekto s tým pomôcť?
Excise Duty
28.09.06,17:47
Hľadám tlačivo na spotrebnú daň z minerálneho oleja. Nikde sa k nemu nemôžem dopracovať. Vie mi niekto s tým pomôcť?

Tlačivo je široký pojem, aké konkrétne tlačivo hľadáš, daňové priznanie, sprievodný dokument alebo čo? Napíš konkrétnejšie.
beroun
28.09.06,17:51
www.finance.gov.sk
materiály a dokumenty
vzory tlačív
spotrebné dane
Tajana
28.09.06,18:06
Ide o o daňové priznanie na spotrebnú daň z minerálneho oleja.
Bola som už aj na stránke www. finance.gov.sk, ale žiaľ ani tam som to nenašla.
Excise Duty
28.09.06,18:21
Je to na stránke MFSR tak, ako Ti poradil Beroun pozri do vzorov tlačív spotrebných daní v r. 2004, toto tlačivo sa od jeho prvého vydania na rozdiel od ostaných spotrebných daní ešte nemenilo. Prípadne si otvor stránku www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk) a cez vyhľadávanie si nájdi Vyhlášku MFSR č. 697/2004 Z.z..
Tajana
30.09.06,09:01
Je to na stránke MFSR tak, ako Ti poradil Beroun pozri do vzorov tlaèív spotrebných daní v r. 2004, toto tlaèivo sa od jeho prvého vydania na rozdiel od ostaných spotrebných daní e¹te nemenilo. Prípadne si otvor stránku www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk) a cez vyhµadávanie si nájdi Vyhlá¹ku MFSR è. 697/2004 Z.z..


Nasla som to. Dakujem
Oriešok
24.10.06,05:26
:confused: Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o radu a zorientovanie sa v spotrebnej dani z minerálneho oleja. Do dnešného dňa som sa nestretla a vôbec neviem ako funguje vyberanie dane a podávanie priznania. Naša firma predáva malé množstvo plynu PROPAN-BUTANu niekoľko fliaš 2 kg, 10 kg a 33 kg. Neviete mi poradiť, či sa na nás vzťahuje povinnosť podávania priznania k spotrebnej dani a následne platenie dane? Snažila som sa prečítať čo to v zákone, ale pravdupovediac tomu veľmi nerozumiem. Neviem, kam mám zaradiť našu prevádzku. Dozvedela som sa len, že máme nejakú registráciu - povolenie predávať tento plyn.
Excise Duty
24.10.06,07:50
:confused: Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o radu a zorientovanie sa v spotrebnej dani z minerálneho oleja. Do dnešného dňa som sa nestretla a vôbec neviem ako funguje vyberanie dane a podávanie priznania. Naša firma predáva malé množstvo plynu PROPAN-BUTANu niekoľko fliaš 2 kg, 10 kg a 33 kg. Neviete mi poradiť, či sa na nás vzťahuje povinnosť podávania priznania k spotrebnej dani a následne platenie dane? Snažila som sa prečítať čo to v zákone, ale pravdupovediac tomu veľmi nerozumiem. Neviem, kam mám zaradiť našu prevádzku. Dozvedela som sa len, že máme nejakú registráciu - povolenie predávať tento plyn.

Pre kvalifikovanú odpoveď je potrebné vedieť, čo to máte za „nejakú registráciu“, resp. „povolenie predávať tento plyn“. Ide o registráciu prevádzkovateľa daňového skladu alebo registráciu oprávneného príjemcu alebo čo to vlastne máte a od koho máte povolenie predávať tento plyn, máš registračné číslo pre spotrebnú daň? Ak objasníš tieto veci, potom bude zrejmé, či nakupujete plyn v režime pozastavenia dane alebo už v daňovom voľnom obehu a podľa toho sa odvíja povinnosť podávať daňové priznanie a platiť daň. Z toho mála, čo si napísala je zrejmé, že obchodujete v malom množstve s tovarom kódu KN 2711 12 až 2711 19 00 a podľa Tebou popísaného objemu balenia je tento plyn určený na použitie ako palivo, čiže sa naň podľa ustanovenia § 6 ods. 1 písm. f) bodu 1. zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov uplatňuje nulová sadzba dane. To ale neznamená, že netreba podávať daňové priznanie, všetko to závisí od postavenia Vašej firmy z hľadiska uvedeného zákona. Napíš podrobnejšie a potom sa môžeme baviť o detailoch, pretože komplexný výklad by presiahol rámec Porady.
Oriešok
24.10.06,09:40
Excise duty, obraciam sa na Vás, vidieť, že sa vyznáte. Som šťasná, že sa našiel človek, čo tomu rozumie a má ochotu poradiť. Predom ďakujem.Tak som teda pátrala po tom osvedčení a našla som Osvedčenie pre registrovaného obchodníka na základe zákona č. 98/2004 Z.z. § 17 ods. 1 s výnimkou § 16 ods. 2 a), c),d) a bolo nám pridelené nejaké registračné číslo. Len sme nepodávali do dnešného dňa žiadne výkazy.
Excise Duty
24.10.06,10:27
Excise duty, obraciam sa na Vás, vidieť, že sa vyznáte. Som šťasná, že sa našiel človek, čo tomu rozumie a má ochotu poradiť. Predom ďakujem.Tak som teda pátrala po tom osvedčení a našla som Osvedčenie pre registrovaného obchodníka na základe zákona č. 98/2004 Z.z. § 17 ods. 1 s výnimkou § 16 ods. 2 a), c),d) a bolo nám pridelené nejaké registračné číslo. Len sme nepodávali do dnešného dňa žiadne výkazy.

Žiaľ, obávam sa, že sme trochu mimo reality. Osvedčenie pre registrovaného obchodníka podľa § 17 ods. 1 sa vydávalo na základe zákona č. 239/2001 Z. z. o spotrebnej dani z minerálnych olejov v znení neskorších predpisov, tento zákon bol však účinný len 30. apríla 2004, odvtedy platí zákon č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov, podľa ktorého ustanovenie § 17 upravuje vrátenie dane z minerálneho oleja dodaného na území Slovenskej republiky ozbrojeným silám iných štátov, ktoré sú stranami Severoatlantickej zmluvy, čiže je to o niečom inom. Z Vašej odpovede vyplýva, že pravdepodobne teda nie ste prevádzkovateľom daňového skladu a ani oprávneným príjemcom, plyn nakupujete už v daňovom voľnom obehu, preto pri je ho ďalšom predaji Vám už nevzniká daňová povinnosť a preto ani nie je potrebné podávať daňové priznanie. Predpokladom je tiež skutočnosť, že plyn neponúkate a ani sami nepoužívate ako pohonnú látku. Odporúčam v každom prípade podrobne preštudovať zákon č. 98/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Oriešok
24.10.06,10:37
Kukala som dané paragrafy a nedávali mi zmysel. Z toho vyplýva - dané osvedčenie je vydané podľa starého zákona. Pevne verím, že toto osvedčenie je platné a netreba ho obnovovať. Začala som sa o to viac zaujímať po ohlásení pracovníkov z colnice, ktorí nám chcú spraviť kontrolu predaja propan butanu. Plyn kupujeme a ďalej predávame občanom.
Excise Duty
24.10.06,11:03
Kukala som dané paragrafy a nedávali mi zmysel. Z toho vyplýva - dané osvedčenie je vydané podľa starého zákona. Pevne verím, že toto osvedčenie je platné a netreba ho obnovovať. Začala som sa o to viac zaujímať po ohlásení pracovníkov z colnice, ktorí nám chcú spraviť kontrolu predaja propan butanu. Plyn kupujeme a ďalej predávame občanom.

Osvedčenie už nie je a ani nemôže byť platné, keďže ako som už uviedol, zákon č. 239/2001 Z. z. stratil účinnosť 30. apríla 2004. Podľa súčasne platného zákona č. 98/2004 Z. z. nie je potrebné na nákup a ďalší predaj LPG v daňovom voľnom obehu nijaké osvedčenie a ani povolenie, predpokladám, že colníci chcú vykonať kontrolu za obdobie do 30. apríla 2004 ešte podľa starého zákona, resp. za obdobie od 1. mája 2004, na čo ich oprávňuje ustanovenie § 40 zákona č. 98/2004 Z. z.
Oriešok
24.10.06,11:29
Ďakujem pekne za ochotu a stratený čas s nevedomým človekom ako som ja.
Excise Duty
24.10.06,11:32
Ďakujem pekne za ochotu a stratený čas s nevedomým človekom ako som ja.

Niet za čo, veď od toho je tu Porada. Ak by boli problémy, treba sa ešte ozvať.