Hatova
07.11.17,14:03
Som na rodicovskej dovolenke s 20 mesacnym synom. Na 2,5 mesiaca si zobral moj manzel matersku dovolenku (s tym istym dietatom t.j. mame iba jedno dieta). Ja som sa do prace nevratila ani nijak inak som si neprivyrabala. Za to obdobie kym moj manzel poberal materske, ja som sa odhlasila z poberania rodicovskych prispevkov. Myslela som si ale ze som stale na rodicovskej dovolenke (aj zamestnavatel bol s tym ok) a tym padom stat za mna plati zdravotne poistenie. Avsak moja poistovna ma kontaktovala ze za dane obdobie za mna nikto poistenie neplatil. Na urade prace mi povedali, ze kedze som nepoberala rodicovsky príspevok nemohla som byt ani na rodicovskej dovolenke t.j. stat za mna neplati zdravotne poistenie. Vzhladom k tomu ze moj muz bol na materskej stat platil iba za neho. Muz je uz spat v praci.
Otazka: Viete mi prosim Vas poradit ci postup Uradu (odhlasit ma z rodicovskej dovolenky bol spravny a ci teda mam ja zaplatit za to obdobie zdravotne poistenie?
Tym padom aj dochodkove poistenie si mam platit sama?
Dakujem za odpoved.
veronikasad
07.11.17,13:46
Prihlás sa v zdravotnej poisťovni ako osoba starajuca o dieťa do 6 rokov veku (nie osoba poberajuca rodičovský príspevok),platiteľom zdravotného poistenia je štát.
U zamestnávateľa môžeš čerpať rodičovskú dovolenku do 3 rokov veku dieťaťa aj keď nepoberas rodičovský príspevok. Zamestnávateľ nerieši tvoje zdrav.poistenie, zmenu platiteľa poistného musíš v ZP nahlásiť sama

Postup UP bol správny, neviem či sa dá zmena nahlásiť spätné.
Hatova
07.11.17,14:27
Dakujem velmi pekne za radu. Uz som to aj konzultovala s poistovnou a potvrdili mi to. este raz dakujem
Chobot
07.11.17,15:11
Dá sa aj spätne, ZP to akceptujú.