pasians
29.07.06,13:28
Som majiteľom veci ako FO, ktorú chcem predať za cca 300 tisíc a zároveň som živnostníkom. Ako to potom urobím v daňovom priznaní v prípade, že ju predám? Musím ju najskôr previesť na majetok mojej vlastnej szčo, alebo to môže byť aj extra - z predajnej ceny zaplatím 19 percent a nepripočíta sa mi to k príjmom szčo???

Dúfam, že sa to dá pochopiť :)
andrej_rv
29.07.06,12:02
Ak uvedená hnuteľná vec nie je resp. nebola obchodným majetkom v zmysle § 2 ods. písm. m) ZDP (nie je resp. nebola využívaná v súvislosti s podnikaním a neskôr nebola preradená do osobného majetku), príjmy z jej predaja sa nezdaňujú ani vtedy, ak jej majiteľom je živnostník. V takom prípade je vhodné na kúpnopredajnú zmluvu výslovne uviesť, že uvedená hnuteľná vec nie je ani nebola obchodným majetkom daňovníka. (Napr. príjem z predaja osobného auta daňovníka, ktoré nebolo zaradené v podnikaní nepodlieha dani z príjmu bez ohľadu na to, za akú sumu sa predáva resp. či jeho majiteľ je alebo nie je živnostníkom - a to i vtedy, ak ho používal ako súkromné vozidlo na pracovné cesty a uplatňoval si paušálne náhrady v zmysle ZCN).
Podobne je v zmysle § 9 ods. 1 písm. ZDP d) oslobodený od dane z príjmu aj predaj hnuteľnej veci, ktorá síce bola zaradená do obchodného majetku, ak od jej vyradenia z obchodného majetku uplynulo viac ako 5 rokov.
Pokiaľ hnuteľná vec bola v obchodnom majetku a od jej vyradenia uplynulo menej ako 5 rokov, príjem z jej predaja je zdaniteľným príjmom v zmysle § 8 ods. 1 písm. c) ZDP (a daňovým výdavkom v zmysle § 8 ods. 2 kúpna cena hnuteľnej veci max. do výšky príjmu z jej predaja). Ani v tomto prípade nie je potrebné hnuteľnú vec previesť späť do obchodného majetku, len zdaniteľný príjem uviesť v príslušnej časti daňového priznania. Do celkových zdaniteľných príjmov sa síce započíta, ale keďže ide o príjmy podľa § 8, tento príjem neovplyvní vymeriavacie základy pre odvody.