nikola245
08.11.17,23:26
Ahojte, chcela by som sa poradiť v nasledovnej veci:
Otec požiadal o materské a matka dala žiadosť o odňatie rodičovského príspevku. Matka ostala naďalej na rodičovskej dovolenke. V Sociálnej poisťovni chcela dať odhlášku z dôchodkového poistenia ako poistenec štátu. Pracovníčka v Sociálnej poisťovni ale tvrdí, že pokiaľ bude na rodičovskej dovolenke a manžel bude poberať materské, ale nebude pracovať, nemusí dávať odhlášku. Je to pravda?
Pepa
09.11.17,05:51
Áno. A dodám, že v zdravotnej poisťovni sa prihlási resp. zmení kategóriu poistenca ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov.
nikola245
09.11.17,07:26
Ďakujem. Ja som čítala v niektorých príspevkoch, že sa musí odhlásiť, takže preto sa pýtam. Niekedy totiž pracovníčky podávajú nesprávne info. Na zdravotnej tiež, keď sa mamička chcela prihlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, tak tvrdili, že sa nedá. Až po telefonickom overovaní sa to dalo.
nikola245
09.11.17,07:37
takže je to takto - pripájam odpoveď zo Sociálnej poisťovne:
Počas obdobia, kedy bola otcovi dieťaťa priznaná dávka materské a je zároveň povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo ako samostatne zárobkovo činná osoba, štát platí poistné na dôchodkové poistenie aj za otca dieťaťa.

V tomto období môže byť súčasne matka dieťaťa prihlásená v registri poistencov ako fyzická osoba, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiesteho roku veku a štát bude platiť poistné na dôchodkové poistenie aj za matku dieťaťa.

Ak by otec dieťaťa aj po skončení poberania dávky materské pokračoval v rodičovskej dovolenke, môže byť na základe riadnej starostlivosti o dieťa prihlásený už iba jeden z rodičov dieťaťa. To znamená, že ak otec dieťaťa nastúpi do zamestnania po skončení poberania dávky materské, prípadne opäť začne vykonávať činnosť ako samostatne zárobkovo činná osoba, matka dieťaťa môže byť naďalej poistencom štátu, bez podávania odhlášky.