Nandrolon
09.11.17,07:54
Zdravím.
Ak kupujete do firmy nové vozidlo a hneď k nemu aj predĺženú záruku "o 2 roky" k pôvodnej záruke, ako postupujete v účtovaní?
Ak sme dokupovali predĺženú záruku dodatočne, takže vozidlo bolo zaradené, účtovali sme do nákladov a časové rozlíšenie, to je viacmenej jasné.
Ak sa ale záruka kupuje priamo s vozidlom, ale je na osobitnej faktúre, môžem to zúčtovať priamo k OC vozidla? Záruka je cca vyše 1000 eur.
Ďakujem.
Tweety
09.11.17,07:54
Predĺžená záruka nie je sûčasťou OC majetku. Je to služba, ktorú je potrebné časovo rozlíšiť.
Doplním, riešilo sa to už aj tu:
http://www.porada.sk/t52512-predlzenie-zaruky-u-auta-uctovanie.html
Nandrolon
09.11.17,08:17
Obecne áno, hoci som dohľadal aj prípady, že to akceptovali spolu. Odpismi sa to defacto tiež časovo rozlíši. Ale správne by to malo byť tak, ako píšeš, akurát by som to mal evidovať do roku 2024, lebo časovo pôjde časť na 2023 a časť na 2024. 2017 a 2022 je pokrytý zákonnou zárukou + zárukou na viac. Lenže ani to časové rozlíšenie nie je v tomto prípade úplne dokonalé a vôbec ani presné. Ty ako účtovník nevieš a nemôžeš vedieť, kedy a v ktorom roku to auto bude už v režime "predlĺženej záruky", nakoľko sú tam 2 rôzne faktory, ktoré principiálne so sebou nesúvisia. A to nájazd km a časový interval.
Je tam totiž + 2 roky, alebo + 120 000 km /čo nastane skôr/.
Takže ak to doženiem do extrému, tak to časové rozlíšenie je úplná hovadina, lebo:
-pôvodná záruka je na 6 rokov /160 000 km/
To znamená, že ak ročne najazdí 50 000, tak tá "pôvodná záruka" "končí" už v 4. roku používania a teda nastupuje tá "predĺžená" zakúpená, ktorá platí 120 000 km alebo 2 roky. Teda čisto teoreticky v tomto prípade môže "končiť" aj 6. roku používania.
Keďže sa to vopred "nedá" časovo rozlíšiť, buchnem to asi do OC a takto by som aj argumentoval v prípade daňovej kontroly.
Dokonca v cene toho auta je aj havarijné poistenie a PZP a to nie je na faktúre ani OSOBITNE OCENENÉ, iba uvedené.
Proste dosť drahé a luxusné auto so všetkým...
Ale Ďakujem za radu, a aj za prečítanie môjho elaborátu do konca. Chcel som ťa ráno na šuťáku osloviť ako by si sa s týmto popasovala ale reku, však sa tu možno ozveš, takže ešte raz, vďaka.
PS: pridávam ti bod, lebo máš pravdu. Hlavne vtedy, ak sa tá záruka "dokupuje" v inom roku, alebo mesiaci zaradenia. Tam ani iná možnosť neexistuje, iba to nejako inteligentne dokatovať :-))
Nandrolon
10.11.17,07:47
A čo keď bude to auto aj na súkromné účely? Prv sa navyšoval mzdový základ o 1% z OC+DPH, aký je tam teraz režim?
Viem, že treba stanoviť % využitia súkromných účelov, následne o toto % krátiť DPH, ktorú pripočítam k OC...
Boli 2 spôsoby. Jeden pri krátení DPH umožňoval plný mesačný odpis, druhý spôsob pri plnom odpočte krátil daňové odpisy.