monika9922
09.11.17,12:32
Dobry den, rada by som sa s vami poradila. Som momentalne na RD, dcera bude mat 2 roky v januari. Som riadne zamestnana - vedena u zamestnavatela/ odpracovane nad 10 rokov/, u ktoreho planujem skoncit PP dohodou, kedze mi pracovny cas uz pri detoch nebude vyhovovat. Od septembra 2018/mozno i neskor/ planujem nastupit do novej prace, casovo flexibilnejsej. Moja otazka znie: Je mozne poberat maximalnu podporu v nezamestnanosti, ak by som sa po skonceni PP/niekedy vo februari/ zamestnala napr. u manzela SZCO aspon na 1 den vo februari z vysokeho vym. zakladu a az tak si podala ziadost o davku v nezamestnanosti? /podmienku doby poistenia splnam/.Rodicovsky prispevok by som previedla na manzela. Pocas poberania MD a RD som nikde nepracovala na ziadnu zmluvu ani dohodu. Dakujem pekne za odpoved
ivka70
09.11.17,12:42
Nepotrebujes sa nikde zamestnavat, staci, ked si dohodnes so zamestnavatelom, ze posledny den PP budes cerpat 1 den dovolenky a zvysok dovolenky ti preplati.
monika9922
09.11.17,16:16
dakujem, o tejto moznosti viem, ale myslim, ze nebude moznost dohodnut sa so zamestnavatelom, preto sa pytam, ci sa to da aj tym sposobom ako som uviedla vyssie ak hej, tak z akej sumy by mal za mna platiti odvody novy zamestnavatel, ak by niekto vedel poradit, dakujem pekne
veronikasad
09.11.17,16:41
V čom sa nebude možné dohodnúť ? Máš nevyčerpanú dovolenku, na ktorú ti vznikol nárok počas MD ?
Mila123
09.11.17,17:03
ak ju má, ako donúti zamestnávateľa, aby aspoň jeden deň D čerpala?
alebo vyčerpe celú, alebo jej celú preplatí, a tým jej nevznikne nárok na max., podporu v nezamestnanosti
monika9922
09.11.17,19:05
Ano mam presne tu cast dovolenky, na ktoru mi vznikol narok pocas trvaniaMD, lebo pred MD som vsetku vycerpala. Pracujem u velkeho zamestvatela /asi 1000 zamestnancov/, ktory urcite nevychadza v ustrety kazdemu podla jeho predstav. Zamestnavatel nema povinnost ma vziat na jeden den/resp. cerpat dovolenku 1 den/a zvysok preplatit, moze o polovici mojej dovolenky rozhodnut on, cize nepreplati, ale nariadi cerpat, resp. nerozviaze PP dohodou, ale vypovedou, cize tam bude dlha vypovedna lehota. Ak by som robila v malej firme, kde sa vsetci pozname, tak je to ine, preto potrebujem radu, ci sa da max. podpora dosiahnut aj inak, dakujem.
Mila123
09.11.17,19:09
ale skúsiť by si mohla, ja som takto pomohla mojej kamoške, kt. nevedela ani , že má nárok na podporu (má už teraz 7 ročnú dcéru - s cystickou fibrózou) a je pravda, že pracovala u zamestnávateľa, kt. má asi 500 zamestnancov ale vyhoveli jej......
monika9922
09.11.17,19:32
no, to zavisi aj na charaktere zamestnavatela, ale vela ludi sa tam prestriedalo za cas, co som na MD, cize uz na pers. odd. osobne nikoho nepoznam a tiez asi nebudu radi,ze davam vypoved, tak ak by niekto vedel inu moznost, budem rada
ivka70
10.11.17,07:16
Vobec v tom nevidim problem. Das vypoved v novembri, vypovedna doba ti bude bezat december-januar a sucasne oficialne pisomne oznamis podla par. 166 ods. (3), ze koncis RD k 30.1. a dna 31.1.2018 nastupis do prace.
Ani jedno z toho nemoze zamestnavatel odmietnut.
Toho 31.1. ten jeden den bud odpracujes a preplatia ti dovolenku alebo sa dohodnes na cerpani dovolenky a zvysok dovolenky ti preplatia.. To mozes skusit hned, poziadat na 31.1. o dovolenku (zamestnavatel ti ale nemusi vyhoviet, potom nastupis do prace, prijat ta musi)
monika9922
10.11.17,07:40
a co ked mi nariadi cerpat dovolenku, nie preplatit?K mojej otazke vyssie nahodou nepoznas odpoved? dakujem ti pekne
ivka70
10.11.17,07:45
Moze ti nariadit cerpat dovolenku, ten jeden den, ktory oznamis ako nastup do prace po RD (v podstate to aj chces). Potom ti uz podlla vypovednej doby skonci PP a zvysok dovolenky ti musi preplatit zo zakona.
otazok si polozila niekolko, neviem, ktoru vyssie polozenu mas na mysli. Ja by som ale manzelovi nekomplikovala zivnost takym ucelovym niekokodnovym zamestnanim, je to velmi okate a riskovat zvysene kontroly z SP naozaj nemusi.
monika9922
10.11.17,10:27
Dakujem za cenne rady. Takze to skusim. Myslela som, ze ked so zamestnavatelom budem chciet uzatvorit dohodu o ukonceni PP, ci mi este predtym nenariadi vycerpat vsetku dovolenku/kedze rozhoduje o jej polovici/,az potom skoncit. Neviem, ako to moj zamestnavatel robi standartne s ost. zamestnancami, ale viem,ze sa so mnou nebude zaoberat a kvoli tomu, aby mne vyhovel menit standardny postup pri ukonceni PP. Co sa tyka manzela, preco by som riskovala nejaku kontrolu zo SP? Ved nic nezakonne neurobim, len ma zamestna na 1-2 dni, odvedie za mna davky a vyhodi ma. Preco by ho mali za nieco take pokutovat? Lebo ak by sa takto dalo zdvihnut VM na vymeranie podpory v mojom pripade, isla by som radsej touto cestou, skusim samozrejme aj v praci, ale tam si isto daco najdu, aby mi nevyhoveli.dakujem krasne
monika9922
12.02.18,11:03
Zdravim, este ma napadlo,ze ja som pri prechode z materskej na RD posielala do prace ziadost, ze ziadam o poskytnutie RD az do 3 rokov veku dietata, nebude to teraz problem, ked im oznamim, ze chcem nastuppit skor?vdaka
ivka70
12.02.18,12:04
nebude, mas na to pravo, len to musis opat mesiac dopredu oznamit.
monika9922
18.02.18,18:50
takze mam pripravenu dohodu o skonceni PP k 31.3.2018/co je ale sobota/ a oznamenie o ukonceni RD neviem, ci k 29.,al. 30.3. mam dat, kedze sme v soboty nepracovali. /den ukoncenia PP 31.3. sa pocita,ze som este zamestnana?/

Tento tyzden sa chystam do prace zaniest. Ak mi aj pristupia na dohodu a ja nstupim na jeden den do prace, je povinnost zamestnavatela mi v ten jeden den preplatit zvysok dovolenky, alebo to moze urobit az nasledne po skonceni PP a znova by mi to nevyslo, dakujem za rady
monika9922
19.02.18,12:23
Este ma napadlo, ci vobec v mojom pripade by mi aj ten 1 den prace a preplatenia dovolenky u zamestnavatela pomohol, kedze mali mal este len 31.1.2018 2 roky, cize v dvoch poslednych rokoch nemam len RP ale aj matersku dovolenku, tak by sa to potom ta davka nepriemerovala s VZ z materskej dovolenky? vdaka
Katy a R
19.02.18,12:47
bóžinku monika - mala si spraviť to, čo máš v príspevku od Ivky - samozrejme je povinnosť 30 dní dopredu ohlásiť,zamestnávateľovi! (ak sa ti to nevidí, pozri zákonník práce, aj z o SP aj tu na porade máš x takýchto prípadov).
A keby si to bola hneď vtedy riešila výpoveďou (aspoň v januári) - tak sa vôbec o ničom nemusíš so zamestnávateľom dohadovať! Len výpoveď a oznámenie.
Teraz už sa musíš na skončení PP dohodnúť
ivka70
19.02.18,13:24
Materske nie je prijem, z ktore by bolo platene positenie v nezamestnanosti, cize nie je rozdiel medzi MD a RD kvoli vypoctu podpory