tomo
30.07.06,08:12
Ahojte

som zamestnanec od 3.7. 2006 a pracujem ako skladník, pred týždnom mi dali podpísať hmotnú zodpovednosť.
mzdové podmienky v zmluve mám takéto: " mzdové podmienky: §118 - §135 Zákonníka práce+vnútorné pravidlá odmeňovania: stupeň náročnosti 1, tarifná trieda R-2, 46 sk/hod."

otázka 1: nemal by som mať kedže mám hmotnú zodpovednosť stupeň č.2 ??
otážka 2: minimálna mzda 6900 sk to je mzda v čistom ??
otázka 3: odmeny a prémie sa zaratávajú do hrubého alebo čistého ??

Všetkým vopred Ďakujem za prípadné odpovede
Zoltán Kovács
30.07.06,06:30
Ahojte

som zamestnanec od 3.7. 2006 a pracujem ako skladník, pred týždnom mi dali podpísať hmotnú zodpovednosť.
mzdové podmienky v zmluve mám takéto: " mzdové podmienky: §118 - §135 Zákonníka práce+vnútorné pravidlá odmeňovania: stupeň náročnosti 1, tarifná trieda R-2, 46 sk/hod."

otázka 1: nemal by som mať kedže mám hmotnú zodpovednosť stupeň č.2 ??
Hmotná zodpovednosť nezvyšuje náročnosť práce.(podľa mňa)
otážka 2: minimálna mzda 6900 sk to je mzda v čistom ??
Je to v hrubom
otázka 3: odmeny a prémie sa zaratávajú do hrubého alebo čistého ??
Odmeny sa zarátavajú do hrubého príjmu
Všetkým vopred Ďakujem za prípadné odpovede

Odpovede viĎ červeným
STRELEC
30.07.06,06:47
K odpovedi č. 1.: Práca spojená s hmotnou zodpovednosťou musí byť zaradená minimálne do 2.stupňa náročnosti práce!
STRELEC
30.07.06,06:53
Odporúčam v časti "Tlačivá a dokumenty" vyhľadať v sekcii rôzne - pomocník mzdovej účtovníčky. Tam je viac ohľadom mzdovej problematiky - také základné informácie. Samozrejme aj cez vyhľadávanie na porade. V súvislosti so zaradením (nesprávnym!) do 1. stupňa, čo je ovšem častý jav, vzniká aj problém nesprávneho mzdového ohodnotenia!
Zoltán Kovács
30.07.06,06:59
K odpovedi č. 1.: Práca spojená s hmotnou zodpovednosťou musí byť zaradená minimálne do 2.stupňa náročnosti práce!

Ďakujem aj ja za túto informáciu. Nevedel som.
STRELEC
30.07.06,06:59
Minimálna hodinová mzda v 2.stupni náročnosti práce je 47.64 Sk
endrju
30.07.06,08:29
Minimálna hodinová mzda v 2.stupni náročnosti práce je 47.64 Sk
Upresním: Správne má byť 47,70 Sk/hod (§ 120 ods. 6 Zákonníka práce: "Sadzba minimálneho mzdového nároku sa zaokrúhľuje na celých desať halierov nahor") . :)
STRELEC
30.07.06,08:32
Upresním: 47,70 Sk/hod (§ 120 ods. 6 Zákonníka práce: "Sadzba minimálneho mzdového nároku sa zaokrúhľuje na celých desať halierov nahor") . :)Áno. Presné. Ospravedlňujem sa zadávateľovi otázky - narýchlo som nahodil koeficient 1,2 pre 2.stupeň náročnosti práce.
Tak či tak by mal riešiť u svojho zamestnávateľa porušovanie zákona o minimálnej mzde a nedodržiavanie minimálneho mzdového nároku.
endrju
30.07.06,08:59
Áno. Presné. Ospravedlňujem sa zadávateľovi otázky - narýchlo som nahodil koeficient 1,2 pre 2.stupeň náročnosti práce.
Tak či tak by mal riešiť u svojho zamestnávateľa porušovanie zákona o minimálnej mzde a nedodržiavanie minimálneho mzdového nároku.
Vyjadril som súhlas s názorom, že v prípade nedodržiavania minimálneho mzdového nároku má zamestnanec upozorniť zamestnávateľa na porušovanie predpisov.
Avšak z textu prvého príspevku je možné urobiť aj taký záver, že podľa "vnútorných pravidiel odmeňovania" súčet základnej mzdy a prémií (odmien) dosahuje najmenej 47,70 Sk / hod.
V takom prípade dôvod na "riešenie" porušenia predpisov z dôvodu nesplnenia minimálneho mzdového nároku neexistuje. ;)

Určite však v prípade existencie dohody o hmotnej zodpovednosti nie je v poriadku 1. stupeň náročnosti práce.
silvuša
30.07.06,17:21
tých 47,70 je v hrubom alebo v čistom?
STRELEC
30.07.06,17:23
Hrubého (brutto).