bottom
10.11.17,07:05
Ahojte,

posobim ako SZCO a na zaklade minulorocneho danoveho, kedy som posobil len polroka a mal vela zakaziek, mi boli vypocitane preddavky do ZP vo vyske 250e od 1.1.2018.
Tento rok teda este platim minimalne preddavky, no platit 250e od noveho roka (prvy krat vo februari 2018) je pre mna pri tohtorocnych prijmoch (vyrazne nizsich, nez minuly rok) a prijmoch, ktore ocakavam v priebehu buduceho roka neunosne.

Zvazujem tak prerusenie zivnosti minimalne na polroka.
Chapem to tak, ze ak budem evidovany na urade prace, tak za mna plati ZP stat. No neviem v akej vyske.

A z toho vychadza aj moja otazka, neviem sa dopatrat k tomu, ze ak by som nechcel riesit urad prace a bol dobrovolne nezamestnany, ci budem musiet mesacne platit vypocitany preddavok 250e, alebo bude stacit platit minimalny preddavok 63,84 €.
Dakujem.
Mila123
10.11.17,07:15
podaj si žiadosť o nižšie preddavky, vysvetli dôvod....
Katy a R
10.11.17,07:57
Ak nebudeš SZČO - tak ani platiť poistné nemôžeš ako SZČO.
- Ak budeš v evidencii UPSVaR - tak si poistencom štátu.
- Ak by si sa zamestnal - tak platíš ako zamestnanec.
- A ak nebudeš nič (dobrovoľne nezamestnaný) - tak budeš platiť poistné sám - z min. VZ.
bottom
10.11.17,09:00
Velmi pekne dakujem za rychlu odpoved. Zacal som podnikat popri externom studiu a pracu mam narazovu, skor ku koncu roka.
Cize radsej prerusim zivnost od 1.1. na minimalne zakonnych 6 mesiacov, a budem si platit minimalne odvody pocas tohto obdobia (ako dobrovolne nezamestnany), a k zivnosti s vysokymi odvodmi sa vratim ku koncu roka, ked budem mat zase prijmy.
Katy a R
10.11.17,09:11
no treba si to zvážiť a prepočítať - lebo napr byť SZČO len mesiac,dva v roku a s vysokým príjmom tiež nemusí byť dobré riešenie... ale to je nadlhšie. (viď príspevky aj tu na porade- k ZP)
čo tak najskôr skúsiť vybaviť výnimku (nižšie preddavky ) ,
bottom
22.11.17,06:46
Dakujem za napad s vynimkou. Asi uz z mojej prvej otazky je zrejme, ze v tom celom vobec neviem chodit. Ani ma nenapadlo, ze sa da vybavit nieco ako vynimka. Resp, ze take nieco vobec mozem skusit. Bolo by to pre mna idealne, kedze viem uz teraz, ake budem mat tohtorocne prijmy. A v pripade, ak by to bolo mozne, tak radsej zostanem SZCO, ako riesit dobrovolnu nezamestnanost.
Treba sa predpokladam obratit na moj prislusny urad.