Merlina
10.11.17,20:52
Dobry den, vedeli by ste mi poradit ako postupovat v pripade, ze zamestnavatel mi odmieta vyplatit prvych 10dni PN, plus dve celodenne priepustky od lekara, na PN som bola v termine 5.10.-16.10.2017, po PN som uz nenastupila do prace, bola som nahradena dalsou zamestnankynou, pritom mam zmluvu na dobu neurcitu, moje miesto je vsak obsadene, vypoved mi zamestnavatel nedal podpisat ziadnu, v podstate mi nadalej plati zrejme odvody, takisto mi odmieta vyplatit nevycerpane dni dovolenky a mam neplnolete dieta, nechce mi uznat ani danovy bonus na dieta, je neznaly zakona, kedze je to podnikatel z Korei, v podstate vseobecne nikomu nevyplaca PN, OCR, dovolenky, sviatky, vyhadzuje ludi co su na neurcitu dobu zo dna na den bez dovodu, ludia pracuju bez povoleni atd.. Chcem dat okamzitu vypoved, s narokom na nahradu mzdy 2 mesiacov, mam uz na to narok? Neviem totiz od ktoreho dna mozem podat okamzitu vypoved, kedze nemame stanoveny vyplatny termin v zmluve, je stanoveny iba slovne, zamestnavatel vyplaca mzdu kazdy tyzden v hotovosti na ruku.. Od nasledujuceho tyzdna by som sa rada uzatvorila pracovnu zmluvu v novej praci, ale nechcem urobit nejaku chybu..
Este by som rada dodala, ze zamestnavatel vie o svojej povinnosti zaplatit mi nahradu mzdy pocas PN, komunikoval s pravnickou, napriek tomu mi ju odmieta vyplatit..
Dakujem vopred za akukolvek radu.
ivka70
10.11.17,19:57
Ak nie je stanoveny vyplatny den, tak ho stavovuje zakon najneskor na posledny den nasledujuceho mesiaca po mesiaci, za ktory sa mzda vyplaca.
Cize na mzdu ci jej nahrady v oktobri je ty dnom 30.11.
Narok na okamzite skoncenie PP by bol az po 15.12.

Kvoli ostatnym veciam je treba sa obratit na Inspektorat prace.
Katy a R
11.11.17,12:32
Obávam sa, že si chybu (a asi nie jednu) spravila aj ty. - čo vlastne je od 16.10. ? ... máš absenciu?
Bohužiaľ, nie si jediná, ktorá má zlú skúsenosť s rôznymi praktikami zamestnávateľov, ktorí dokonca majú aj nejaké výhody a poberajú dotácie . Ak si myslíš, že porušuje zákon, treba ho nahlásiť na IP (aj keď neviem, či to pomôže?).
Ale treba si uvedomiť, že výplatný termín je ešte stále dodržaný, OČR neplatí zamestnávateľ, platí iba NM za 10 dní PN, tiež o uplatnenie DB treba požiadať na príslušnom tlačive a treba mať aj dostatočný príjem na jeho nárok, taktiež dovolenku ti môže preplatiť až po skončení PP ... no a ak máš absenciu, tak sa ti dovolenka bude krátiť!
Ak si mala na mysli okamžité skončenie PP - tak pozri čo musí byť ..
zze/2001-311/69