jojinkoh
30.07.06,16:46
Poraďte, podľa akého zákona, paragrafu, odstavca musí byť v byte aspoň 1 osoba vedená, i keď byt je neobývaný?
Orim
30.07.06,15:00
Neviem či je to povinnosť ale asi nie.
Vychádza to zrejme z toho, že keď správca používa nejaký softvér tento nevie počítať s nulou. Ale za ten byt sa musí platiť a tak aby to mohol vyrátať musí tam byť aspoň 1 človek vedený v byte. Mal by to však zohladniť pri ročnom rozúčtovaní a ak tam nie je nikto mali by ste platit v konečnom vyúčtovaní len za teplo. Ostatné preplatky by mal vrátiť. Okrem FO a polatkov za vedenie správy a pod.
Elena Navrátilová
30.07.06,15:05
Každý byt je predsa vedený v príslušnom katastri a teda musí mať minimálne jedného vlastníka. A každý majiteľ bytu je povinný platiť zase v zmysle zákona zálohovo za služby spojené s bývaním, nie? Tak zrejme z týchto dôvodov musí byť byt na niekoho napísaný a následne vyplýva povinnosť platiť za služby spojené s bývaním. Či už v ňom býva alebo nie. Aktuálny výmer sa robí predsa na základe spotreby z minulého obdobia. Takže prvý výmer sa vystavuje a ráta na základe odhadu na 1 osobu a nasledujúci na základe skutočnej spotreby v predchádzajúcom období.
jojinkoh
30.07.06,15:12
Pýtajú sa ma na to majitelia bytov v obytnom dome, či existuje na to nejaký predpis, smernica, zákon a ktorý paragraf, odstavec /neviem to nikde nájsť/.
Správca s.r.o. nám tvrdí, že musí byť evidovaná 1 osoba.
Elena Navrátilová
30.07.06,15:19
Tu je dôležité, že byt má majiteľa. Každý majiteľ v zmysle zákona o spoločenstvách, ak patríte pod nejaké bytové družstvo a nie ste SVB, tak podľa tohoto zákona o bytových družstvách. Jednoducho zálohové platby za služby spojené s bývaním sú povinné. Preto je ročné vyúčtovanie. Nevrátia sa mu poplatky za správu, FO, výťahy, spoločné osvetlenie, odpad atď. Správca má pravdu. Bezdomovcov plná republika. Hnuteľné a nehnuteľné majetky sa vracali v zmysle reštitúcií. Keď sa nikto neprihlásil, ostal majiteľom štát. Takže isto má každý bytík svojho majiteľa. Ty ako štatutár môžeš požiadať na katastri o výpis a vieš, že ktorý byt komu patrí. Na to máš právo. Uvidíš, že všetky byty u Vás niekomu patria a potom prídu príslušné zákony, v zmysle ktorých je povinný každý zálohovo platiť. Ak potrebuješ paragrafy, zákon o SVB je často prilepený, poštuduj príslušný § a ak ste pod bytovým družstvom. opýtaj sa správcu na príslušný odsek, §.
Heni
30.07.06,15:51
prípadne sa ešte môžeš informovať na Mestskom úrade, kto všetko má v tom byte trvalý pobyt...
Halli
31.07.06,09:06
Neviem či je to povinnosť ale asi nie.
Vychádza to zrejme z toho, že keď správca používa nejaký softvér tento nevie počítať s nulou. Ale za ten byt sa musí platiť a tak aby to mohol vyrátať musí tam byť aspoň 1 človek vedený v byte. Mal by to však zohladniť pri ročnom rozúčtovaní a ak tam nie je nikto mali by ste platit v konečnom vyúčtovaní len za teplo. Ostatné preplatky by mal vrátiť. Okrem FO a polatkov za vedenie správy a pod.
Je to presne tak, program nepozna nulu, suvisia s tým dalšie programove nastavenia.../predpis a podobne/vo vyučtovaní sa ale da u osob uviest "0"
a tým je to vyriešene. Ziadny zakon to neupravuje!
Elena Navrátilová
31.07.06,14:11
Ja si ale myslím, že každý byt má vlastníka, nie? A keď je raz vlastník či tam už býva alebo nie zálohy by mal platiť. Preplatky sa pri vyúčtovaní vrátia a čo sa spotrebuje: správa, FO, spoločné osvetlenie, paušál výťah, prípadné havárie sa rozrátajú podľa zákona. Keď sa hneď urobí evidenčný list bez záloh na vodu. Ale aj za teplo /kúrenie/ či už majú merač alebo nie sa platiť musí, lebo nejde 100% podľa meračov, nie? Pretože je vlastníkom aj spoločných priestorov a zariadení a to je v zákone. Alebo sa mýlim? Keď budem mať voľnejšie pokúsim pohľadať k tejto problematike v tom zákone. Dobrovoľne nasilu, nakoľko človek nikdy nevie, kedy to bude potrebovať.
mamina h.
24.08.06,13:49
chcela by som sa s vami poradit:

vlastnim byt, v ktorom teraz nikto nebyva. na bytovom druzstve, co spravuje dom, mi povedali, ze tam musi byt stale nahlasena min. 1 osoba, aj ked tam nikto nebyva. toto prestavuje mesacnu platbu 3100 skk. je to v poriadku?

jedna znama ma tiez prazdny byt, spravca je iny, u neho moze mat nahlaseny pocet osob nula, poplatok ma 800 skk.

co s tym?
GabiZ
24.08.06,18:09
Skús pozrieť na príspevok "Osoba v byte", tam je o tom dosť popísané.
http://www.porada.sk/t30264-osoba-v-byte.html
Elena Navrátilová
24.08.06,18:16
Ja by som doporučovala žiadať k nahliadnutiu zmluvu so správcom, niečo také ako majú SVB zmluvy, resp. dodatky k zmluvám o spoločenstve. Tam to môžu mať inak špecifikované ako to majú SVB. Preto sa treba obrátiť na správcu, tzn. bytové družstvo. Nech predložia na základe čoho to je tak.
mamina h.
24.08.06,18:51
pre: jojinkoh
ahoj, zistil si nieco nove? zacala som prave taku istu temu ako ty, nevedela osm o tvojej >>>>> http://www.porada.sk/t31489-byt-druzstvo-pocet-osob-v-byte.html
mamina h.
24.08.06,19:09
elena, prosim ta, co je to SVB?
willma
24.08.06,19:18
Spoločenstvo vlastníkov bytov.
jojinkoh
25.08.06,15:49
Nikto mi zatiaľ nenapísal, podľa akého zákona a nemôžem to nikde nájsť.
Elena Navrátilová
25.08.06,16:10
Poprosím Vás pozrite si príspevok č. 7. Tam Vám predsa napísali, že toto nie je dané zákonom o SVB. Vyúčtovanie sa robí na základe skutočnej spotreby. Pokiaľ niekomu byt patrí, platí v zmysle zákona za užívanie spoločných častí a zariadení vlastníckym pomerom aspoň z výpisu LV. Ale toto platí v SVB. Pokiaľ viem jojinkoh patrí po bytové družstvo, teda označenie správca s.r.o. ma na toto navádza.
jojinkoh
25.08.06,16:18
Nepatríme pod bytové družstvo, ale správcu máme s názvom BYTY s.r.o.
Nám nejde o vyúčtovanie, ale o počet osôb v byte.
Elena Navrátilová
25.08.06,16:20
Tak skús konkrétne, kde potrebuješ a prečo, resp. za akým účelom? A ste spoločenstvo vlastníkov bytov?
mamina h.
01.09.06,13:06
mna skor zaujimaju tie poplatky, medzi 3.000 a 800 skk mesacne vidim velky rozdiel. to su sumy, ktore plati majitel prazdneho bytu v dvoch roznych byt. druzstvach, v jednom ho nechaju nahlasit pocet osob 0, v druhom pripade tam musi byt nahlasena 1 osoba, aj ked tam realne naozaj nikto nebyva.

pri vyuctovani sa mu napriklad nevratia: poplatky za uzivanie vytahu, odvoz smeti, spotreba elektriny v spolocnych priestoroch atd...
Elena Navrátilová
01.09.06,13:49
mna skor zaujimaju tie poplatky, medzi 3.000 a 800 skk mesacne vidim velky rozdiel. to su sumy, ktore plati majitel prazdneho bytu v dvoch roznych byt. druzstvach, v jednom ho nechaju nahlasit pocet osob 0, v druhom pripade tam musi byt nahlasena 1 osoba, aj ked tam realne naozaj nikto nebyva.

pri vyuctovani sa mu napriklad nevratia: poplatky za uzivanie vytahu, odvoz smeti, spotreba elektriny v spolocnych priestoroch atd...

Dve rôzne družstvá, rôzne zmluvy, rôzne podmienky, rôzne spôsoby.
katka781
31.07.09,10:47
Verim, ze si tuto temu este niekto otvori (naposledy bola "funkcna" v r.2006). Mne je jasne, ze kazdy spravca, druzstvo, byt.podnik...ma svoje pravidla, zmluvy...atd. Len mi nie je jasne, preco by som mala platit vytahy, OLO a osvetlenie, ked ziadnu z tychto sluzieb neuzivam. Rozumiem, ze som vlastnik a zakladne poplatky (zalohove platby) - najomne, voda, plyn, elektrina musim platit a na zaklade spotreby mi alikvotnu ciastku vratia, ale naozaj nerozumiem polozkam uvedenym vyssie. Najviac ma zaraza ako je to vobec mozne, ze niekde to ide (pracovat so sumou 0 v systeme) a niekde nie. Ja si skor myslim, ze je to o ochote, kedze to nie je dane v ziadnom zakone. Bohuzial mame spravkynu, ktora ma odbyla vetou, ze to nejde a hotovo a viac sa so mnou nemienila rozpravat. Zvlastny "pripad", ale to je uz ina kapitola. Ak mi niekto vie pomoc, tak budem rada. Nejde o male financne ciastky, navyse ked viem, ze v len konkretne v nasom panelaku maju niektore rodinky nahlaseny mensi pocet osob, ako je ich v skutocnosti.
Mária27
31.07.09,11:36
Verim, ze si tuto temu este niekto otvori (naposledy bola "funkcna" v r.2006). Mne je jasne, ze kazdy spravca, druzstvo, byt.podnik...ma svoje pravidla, zmluvy...atd. Len mi nie je jasne, preco by som mala platit vytahy, OLO a osvetlenie, ked ziadnu z tychto sluzieb neuzivam. Rozumiem, ze som vlastnik a zakladne poplatky (zalohove platby) - najomne, voda, plyn, elektrina musim platit a na zaklade spotreby mi alikvotnu ciastku vratia, ale naozaj nerozumiem polozkam uvedenym vyssie. Najviac ma zaraza ako je to vobec mozne, ze niekde to ide (pracovat so sumou 0 v systeme) a niekde nie. Ja si skor myslim, ze je to o ochote, kedze to nie je dane v ziadnom zakone. Bohuzial mame spravkynu, ktora ma odbyla vetou, ze to nejde a hotovo a viac sa so mnou nemienila rozpravat. Zvlastny "pripad", ale to je uz ina kapitola. Ak mi niekto vie pomoc, tak budem rada. Nejde o male financne ciastky, navyse ked viem, ze v len konkretne v nasom panelaku maju niektore rodinky nahlaseny mensi pocet osob, ako je ich v skutocnosti.

Asi si neuvedomuješ, že si spoluvlastníčkou bytového domu, aj výťahu aj osvetlenia. Ohlásila sa si na obecnom úrade z platenia domového odpadu, ktoré je nariadené všeobecno-záväzným nariadením obce?
Či už majú softwer s nulou alebo nie, či bývaš v byte alebo nie, nejaké zálohy platiť musíš. Vyúčtovanie (podľa počtu osôb) navrhni na domovej schôdzi - máš povinnosť sa tam zúčastňovať.

§ 10


(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.
§ 13

(1) S vlastníctvom bytu a nebytového priestoru v dome je nerozlučne spojené spoluvlastníctvo spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a spoluvlastníctvo alebo iné spoločné práva k pozemku.

§ 14

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov.
sito
31.07.09,14:26
Verim, ze si tuto temu este niekto otvori (naposledy bola "funkcna" v r.2006). Mne je jasne, ze kazdy spravca, druzstvo, byt.podnik...ma svoje pravidla, zmluvy...atd. Len mi nie je jasne, preco by som mala platit vytahy, OLO a osvetlenie, ked ziadnu z tychto sluzieb neuzivam. Rozumiem, ze som vlastnik a zakladne poplatky (zalohove platby) - najomne, voda, plyn, elektrina musim platit a na zaklade spotreby mi alikvotnu ciastku vratia, ale naozaj nerozumiem polozkam uvedenym vyssie. Najviac ma zaraza ako je to vobec mozne, ze niekde to ide (pracovat so sumou 0 v systeme) a niekde nie. Ja si skor myslim, ze je to o ochote, kedze to nie je dane v ziadnom zakone. Bohuzial mame spravkynu, ktora ma odbyla vetou, ze to nejde a hotovo a viac sa so mnou nemienila rozpravat. Zvlastny "pripad", ale to je uz ina kapitola. Ak mi niekto vie pomoc, tak budem rada. Nejde o male financne ciastky, navyse ked viem, ze v len konkretne v nasom panelaku maju niektore rodinky nahlaseny mensi pocet osob, ako je ich v skutocnosti.

Asi maličká chybička s tvojej strany. Zákon nepozná pojem správkyňa. Ak sa jedná o právnickú osobu, tak je to správca domu. Ak sa jedná o fyzickú osobu, tak je to predsedkyňa SVB, štatutárný zástupca vlastníkov bytov, domu.

Postupom času boli náklady podľa osôb na jednotlivé byty rozdeľované podľa osobomesiacov. Čo je objektívnejšie, ale je s tým viac starosti a je možnosť tohoto rozdelenia zneužívať. Ale čo, nejde zneužiť?

Osobná skúsenosť. Robil som predsedu samosprávy OSBD. V tej dobe ešte neboli ani pomerové vodomery, ale osoby bývajúce v byte sa už zmenili na osobomesiace.

Čo s toho vyplývalo? Ak niektorá osoba prihlásená na trvalý pobyt nebola prítomná jeden, prípadne viac mesiacov v byte, dome osobomesiac sa jej nepočítal do počtu osobomesiacov na rozdelenie nákladov. Jednalo sa o svetlo, energiu za výťah, studenú vodu, teplú vodu, smeti, atd.

Jeden nájomník býval sám, no čo čert nechcel, stalo sa, že bol splou 3 mesiace v nemacnici a na liečení. napísal som mu na tri mesiace 0 osobomesiacov, celkovo za 9 osobomesiacov. OSBD to nechcelo uznať, že predsa v byte musí niekto vetrať, polievať kvety atd. Argument to je nášteva. A návšteva príde a odíde, ako v ktorom koľvek byte v dome. Bolo toho argumentovania viac, ale nakonieč to išlo spraviť.

Takže dá sa, keď sa chce a chce. Aj dnes.
anonym222
12.08.09,18:05
U nás sa podľa osôb nerozpočitáva vôbec nič. Všetko sa počíta podľa obytnej plochy bytu. Viem že to nie je celkom spravodlivé, ale s určitou solidaritou musíme rátať, ak chceme bývať v jednom dome. A nemusíme aspoň počítať kto v dome býva a kto nie.
sito
12.08.09,18:43
Žeby m2 stláčali vypínač osvetlenia, alebo sa vozili výťahom? Aj vodu? :eek:
najag
12.08.09,18:49
Pamatam si na dedine, ze najviac hnoja mal ten, kto mal najviac svin v chlieve a nie ten, kto mal najvacsi chliev. Niekedy chyba sedliacky rozum, pretoze nevidim dovod, preco by mal viac platit ten, kto byva sam v 4-izbovom byte a menej ti, co su 5-ti v trojizbovom byte. Solidarita je dobra vsade tam, kde nie je na hlavu padnuta.
sito
13.08.09,02:11
Geniálny poznatok zo života na dedine. Príkladný pre obytné domy.
kytica
05.10.11,17:56
Kedy sa musí prihlásiť ďalší užívateľ ak nemá v byte trvalé bydlisko, ale ho užíva avšak nie celý mesiac napríklad tam prespáva 14 dní v mesiaci. Platiť za neho služby spojené s bytom
GabiZ
06.10.11,12:21
Každý vlastník je povinný nahlásiť počet osôb bývajúcich v byte. Pokiaľ sa osoba zdržuje v byte viac ako 1 mesiac, je potrebné ju taktiež nahlásiť. Ak táto osoba v byte nie je nahlásená (argumentujete, že tam nebýva celý mesiac), ale zrejme tam je každý mesiac po dobu tých 14-dní, dochádza tu k zvýšenej spotrebe energií. V konečnom dôsledku na to môžete doplatiť vy pri vyúčtovaní, lebo niektoré zálohové platby platíte len podľa nahláseného počtu osôb a iné podľa spotreby za predchádzajúce obdobie (pri zvýšenom počte osôb sa zvýši aj spotreba). Takže by som uvažovala nad zvýšením zálohových platieb, nahláseniu tejto osoby, aby ste neboli pri vyúčtovaní prekvapení.
Chobot
06.10.11,13:17
Každý vlastník je povinný nahlásiť počet osôb bývajúcich v byte. Pokiaľ sa osoba zdržuje v byte viac ako 1 mesiac, je potrebné ju taktiež nahlásiť. Ak táto osoba v byte nie je nahlásená (argumentujete, že tam nebýva celý mesiac), ale zrejme tam je každý mesiac po dobu tých 14-dní, dochádza tu k zvýšenej spotrebe energií. V konečnom dôsledku na to môžete doplatiť vy pri vyúčtovaní, lebo niektoré zálohové platby platíte len podľa nahláseného počtu osôb a iné podľa spotreby za predchádzajúce obdobie (pri zvýšenom počte osôb sa zvýši aj spotreba). Takže by som uvažovala nad zvýšením zálohových platieb, nahláseniu tejto osoby, aby ste neboli pri vyúčtovaní prekvapení.

Toto je bludný kruh, ktorý nemá riešenie. V zmysle zákona o vlastníctve bytov je síce vlastník povinný podieľať sa na nákladoch za spoločné priestory podľa miery využívania týchto priestorov (myslí sa tým teda - čím viac osôb v byte býva, tým viac by mal platiť osobomesiacov). Ale nikde nieje povinnosť vlastníka nahlásiť počet osôb, resp. nie sú žiadne sankcie, ak to neurobí. Aj u nás v bytovke máte takých - s vlastníkom bývajú v jednom byte ich partneri (nie manželia), ale ani za boha neprihlásia 2 osoby. Argumentujú tým, že ten druhý má byt niekde inde a tam je prihlásený, pritom vieme, že ten byt prenajímajú. Dokonca sú tak drzí, že ani po osobných napomenutiach si tú druhú osobu neprihlásia. Aj sme im to ako výbor vlastníkov u správcu zmenili, ale stálym sťažovaním a telefonátmi si to vydobili späť. Problémom je aj to, že aj jeden člen výboru vastníkov má takto neprihlásenú partnerku - vraj k nemu chodí len na návštevu (ale vidíme ju tam každý deň - ona tam vlastne býva). Takže teoreticky áno, mali by sa prihlásiť bývajúce osoby, ale v praxi je to nedosiahnuteľné.
GabiZ
06.10.11,13:39
Áno, súhlasím Chobot, malo by sa nahlásiť, ale nerobí sa to a žiadne páky na to nie sú /vieme svoje/. Preto som poukazovala na to, že ak nenahlásia, môžu byť vysmiati, že ich k tomu nikto nedonúti, ale keď budú musieť platiť za služby a vo vyúčtovaní sa tá zvýšená spotreba premietne /minimálne voda a od nového roka bude zvýšenie:(/, tak potom sa budú usmievať tí druhí.
Mária27
06.10.11,14:00
Ak nie je povinnosť vlastníka tie osoby nahlásiť, tak nie je ani povinnosť toto hlásenie od neho vyžadovať. Prijmite si uznesenie, ako to budete zisťovať, aby sa mohol naplniť zákon:
"Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome".
Llívia
10.10.11,10:40
U nás majú tiež niektorí vlastníci na háku nejaké "nahlasovanie" počtu osôb v byte. Nevadí. Vidíme, kto nový a kedy sa prisťahuje. Niektorí však zabúdajú aj "odhlásiť", ale to je už na ich škodu, nebudeme predsa zisťovať, či náhodou syn od susedov neodišiel do zahraničia.
sito
10.10.11,20:45
Kedy sa musí prihlásiť ďalší užívateľ ak nemá v byte trvalé bydlisko, ale ho užíva avšak nie celý mesiac napríklad tam prespáva 14 dní v mesiaci. Platiť za neho služby spojené s bytom

No, ono je to tak! Sú trvalo prihlásené osoby. Podľa nich sa napočítavajú zálohové platby za poskytované služby. Záloha by mala byť, mesačná, jedna dvanástina nákladov za predošlý rok na mesiac, plus, poviem 5 % naviac.

Na konci roku sa v dome nahlasujú, zbierajú údaje na rozpočítanie nákladov. Ak sú v dome vodomery, týka sa to len výťahu a osvetlenia, prípadne iných služieb rozpočítavaných podľa osôb, osobomesiacov.

Príklad: Dve osoby sústavne, plus jedna pol mesačne, spolu 30 osobomesiacov. Ak sa nešpekuluje? ;)
Llívia
11.10.11,04:19
Toto je bludný kruh, ktorý nemá riešenie. V zmysle zákona o vlastníctve bytov je síce vlastník povinný podieľať sa na nákladoch za spoločné priestory podľa miery využívania týchto priestorov (myslí sa tým teda - čím viac osôb v byte býva, tým viac by mal platiť osobomesiacov). Ale nikde nieje povinnosť vlastníka nahlásiť počet osôb, resp. nie sú žiadne sankcie, ak to neurobí. Aj u nás v bytovke máte takých - s vlastníkom bývajú v jednom byte ich partneri (nie manželia), ale ani za boha neprihlásia 2 osoby. Argumentujú tým, že ten druhý má byt niekde inde a tam je prihlásený, pritom vieme, že ten byt prenajímajú. Dokonca sú tak drzí, že ani po osobných napomenutiach si tú druhú osobu neprihlásia. Aj sme im to ako výbor vlastníkov u správcu zmenili, ale stálym sťažovaním a telefonátmi si to vydobili späť. Problémom je aj to, že aj jeden člen výboru vastníkov má takto neprihlásenú partnerku - vraj k nemu chodí len na návštevu (ale vidíme ju tam každý deň - ona tam vlastne býva). Takže teoreticky áno, mali by sa prihlásiť bývajúce osoby, ale v praxi je to nedosiahnuteľné.
Nie je povinnosť nahlasovať počet bývajúcich osôb. Zato povinnosťou správcu/SVB je rozúčtovať náklady za spoločné priestory podľa miery využívania týchto priestorov. V ročnom vyúčtovaní je aj údaj o počte osôb, na ktoré sa náklady rozpočítavajú. Keby som bývala v dome, kde si niekto "nenahlási" počet osôb podľa skutočnosti a teda by ročné zúčtovanie bolo v môj neprospech, poslala by som ho späť správcovi/SVB a ešte by som si obehla aj susedov, nech ho reklamujú, tí by sa veľmi radi pridali, veď sú to ich peniaze. ;) Iba ak by išlo o malú sumu, by som nič nereklamovala.
Chobot
11.10.11,06:52
Nie je povinnosť nahlasovať počet bývajúcich osôb. Zato povinnosťou správcu/SVB je rozúčtovať náklady za spoločné priestory podľa miery využívania týchto priestorov. V ročnom vyúčtovaní je aj údaj o počte osôb, na ktoré sa náklady rozpočítavajú. Keby som bývala v dome, kde si niekto "nenahlási" počet osôb podľa skutočnosti a teda by ročné zúčtovanie bolo v môj neprospech, poslala by som ho späť správcovi/SVB a ešte by som si obehla aj susedov, nech ho reklamujú, tí by sa veľmi radi pridali, veď sú to ich peniaze. ;) Iba ak by išlo o malú sumu, by som nič nereklamovala.

Veeeľmi sa mýliš. Ja som to hovoril na schôdzi, vypichol som ľudí, ktorí majú u seba partnerov (nie sú manželmi) a majú nahlásenú len jednu osobu. Ostatných ľudí to prd zaujímalo, radšej nechcú nič riešiť, s nikým sa naťahovať. Nakoniec som ja bol ten nahhorší, lebo som len do všetkého vŕtal.

Pred niekoľkými rokmi sme tak mali susedu, ktorá sa dokonca vydala a stále tam bola len jedna osoba. Vraj jej manžel má byt niekde inde a tam si platí zálohové platby (ale vedeli sme, že ten byt prenajímajú!). Vždy keď som ju stretol, tak som jej to vytkol, nakoniec si (po pôrode ich potomka) nahlásila aj manžela aj potomka ale takým štýlom, že či som už spokojný!?!

Teraz máme zase dvoch takých, jeden taký "na návšteve" má dokonca v priateľkinom byte nahlásené aj sídlo firmy! Nikoho iného to netrápi, aj keď som o tom hovoril na schôdzi, všetci sa tvárili, že je to vecou vlastníka, koľko osôb si nahlási. Tak som už rezignoval, predtým, keď som ich stretol, som sa vždy ironicky spýtal, či prišiel k priateľke na návštevu.

Asi to spravím aj ja tak - odhlásim 2 osoby a ak sa niekto spýta, poviem, že manželka je prihlásená u svokra v byte a sem chodí len na návštevy.
Halli
11.10.11,06:59
Veeeľmi sa mýliš. Ja som to hovoril na schôdzi, vypichol som ľudí, ktorí majú u seba partnerov (nie sú manželmi) a majú nahlásenú len jednu osobu. Ostatných ľudí to prd zaujímalo, radšej nechcú nič riešiť, s nikým sa naťahovať. Nakoniec som ja bol ten nahhorší, lebo som len do všetkého vŕtal.

Pred niekoľkými rokmi sme tak mali susedu, ktorá sa dokonca vydala a stále tam bola len jedna osoba. Vraj jej manžel má byt niekde inde a tam si platí zálohové platby (ale vedeli sme, že ten byt prenajímajú!). Vždy keď som ju stretol, tak som jej to vytkol, nakoniec si (po pôrode ich potomka) nahlásila aj manžela aj potomka ale takým štýlom, že či som už spokojný!?!

Teraz máme zase dvoch takých, jeden taký "na návšteve" má dokonca v priateľkinom byte nahlásené aj sídlo firmy! Nikoho iného to netrápi, aj keď som o tom hovoril na schôdzi, všetci sa tvárili, že je to vecou vlastníka, koľko osôb si nahlási. Tak som už rezignoval, predtým, keď som ich stretol, som sa vždy ironicky spýtal, či prišiel k priateľke na návštevu.

Asi to spravím aj ja tak - odhlásim 2 osoby a ak sa niekto spýta, poviem, že manželka je prihlásená u svokra v byte a sem chodí len na návštevy.

Presne tak Chobot, ak chceš poriadok, staneš sa "triednym nepriateľom " :D, Ja som vytlačila z programu počty osôb, vyvesila na nástenku a na druhý deň tam boli otázniky od susedov :D...a tak sa onedlho otázniky doplnili počtom osôb:D
Vždy pri odpisoch vody mám kolonky na počet osôb a tento sa zároveň aktualizuje oproti podpisu vlastníka a odpočtára naspodu hárku,... Takže je v tom poriadok.
sito
11.10.11,07:06
Nie je povinnosť nahlasovať počet bývajúcich osôb. Zato povinnosťou správcu/SVB je rozúčtovať náklady za spoločné priestory podľa miery využívania týchto priestorov. V ročnom vyúčtovaní je aj údaj o počte osôb, na ktoré sa náklady rozpočítavajú. Keby som bývala v dome, kde si niekto "nenahlási" počet osôb podľa skutočnosti a teda by ročné zúčtovanie bolo v môj neprospech, poslala by som ho späť správcovi/SVB a ešte by som si obehla aj susedov, nech ho reklamujú, tí by sa veľmi radi pridali, veď sú to ich peniaze. ;) Iba ak by išlo o malú sumu, by som nič nereklamovala.

Ono je to tak: Keď mám menej ako mám, tak nahlásim! Viac mi vrátia. Keď mám viac ako mám, nenahlásim, aby, viac mi vrátia. Však sú to aj moje služby, teda aj peniaze.

:) :D:D:D ;)
GabiZ
11.10.11,07:07
Presne tak Chobot, ak chceš poriadok, staneš sa "triednym nepriateľom " :D, Ja som vytlačila z programu počty osôb, vyvesila na nástenku a na druhý deň tam boli otázniky od susedov :D...a tak sa onedlho otázniky doplnili počtom osôb:D
Vždy pri odpisoch vody mám kolonky na počet osôb a tento sa zároveň aktualizuje oproti podpisu vlastníka a odpočtára... Takže je v tom poriadok.

Halli, tento spôsob som tiež u nás zaviedla a funguje to doteraz. Každý oproti podpisu potvrdí, koľko je osôb pri odpise vody, aktualizuje sa to každý rok a máme najefektívnejšiu kontrolu aká môže existovať :Dbabky-susedky, ktoré hneď akonáhle niečo nesedí budú za vami chodiť dovtedy, kým to nedáte do poriadku. Je jedno o akého vlastníka sa jedná. Ale ak je problém v tom, že ľudia sú apatickí a nereagujú, tak nemá správca takmer žiadne páky.:(
sito
11.10.11,07:20
Niektorí správcovia tvrdia, že sú to osobné údaje. Vlastníci to aj tak berú, pokiaľ ročné vyúčtovanie nezoberú. Potom sa perú! Veru, veru. Pre peniaze by sa aj pozabíjali. Osobne. :) :D:D:D ;)
Halli
11.10.11,07:32
Pokiaľ sa bude v zákonoch trepať o osobných údajoch nikdy nebude poriadok. Osobné údaje sú na ochranu neplatičov, lajdákov, lumpov a darebákov. Ak sa používajú osobné údaje na správnom mieste je to v prospech všetkých slušných ľudí. bodka:cool::)
sito
11.10.11,07:39
.:);)
GabiZ
11.10.11,07:44
Myslím si, že osobný údaj nie je číslo,ktoré sa napíše pri odpise vody. Mňa ako správcu predsa nezaujíma rodné číslo, meno, priezvisko, výška, šírka a pod. veci ohľadom osoby, ktorá tam býva, ale len číslo, počet osôb v byte. Ale Sito, to ukončil ako vždy bravúrne, my to tu nevyriešime, skutočnosť je bohužiaľ taká, aká je.
Llívia
11.10.11,07:55
Veeeľmi sa mýliš. Ja som to hovoril na schôdzi, vypichol som ľudí, ktorí majú u seba partnerov (nie sú manželmi) a majú nahlásenú len jednu osobu. Ostatných ľudí to prd zaujímalo, radšej nechcú nič riešiť, s nikým sa naťahovať. Nakoniec som ja bol ten nahhorší, lebo som len do všetkého vŕtal.

Pred niekoľkými rokmi sme tak mali susedu, ktorá sa dokonca vydala a stále tam bola len jedna osoba. Vraj jej manžel má byt niekde inde a tam si platí zálohové platby (ale vedeli sme, že ten byt prenajímajú!). Vždy keď som ju stretol, tak som jej to vytkol, nakoniec si (po pôrode ich potomka) nahlásila aj manžela aj potomka ale takým štýlom, že či som už spokojný!?!

Teraz máme zase dvoch takých, jeden taký "na návšteve" má dokonca v priateľkinom byte nahlásené aj sídlo firmy! Nikoho iného to netrápi, aj keď som o tom hovoril na schôdzi, všetci sa tvárili, že je to vecou vlastníka, koľko osôb si nahlási. Tak som už rezignoval, predtým, keď som ich stretol, som sa vždy ironicky spýtal, či prišiel k priateľke na návštevu.

Asi to spravím aj ja tak - odhlásim 2 osoby a ak sa niekto spýta, poviem, že manželka je prihlásená u svokra v byte a sem chodí len na návštevy.
Tak to tam máš divných susedov :rolleyes: Veď skús raz prerátať vyúčtovanie, ako by to vyšlo, keby si každý poctivo nahlásil počet osôb, či to budú ešte stále ignorovať. A možno sa nakoniec ukáže, že rozdiel by bol 10-20 EUR, kvôli tomu sa neoplatí s niekým dohadovať.
Llívia
11.10.11,08:00
Presne tak Chobot, ak chceš poriadok, staneš sa "triednym nepriateľom " :D, Ja som vytlačila z programu počty osôb, vyvesila na nástenku a na druhý deň tam boli otázniky od susedov :D...a tak sa onedlho otázniky doplnili počtom osôb:D
Vždy pri odpisoch vody mám kolonky na počet osôb a tento sa zároveň aktualizuje oproti podpisu vlastníka a odpočtára naspodu hárku,... Takže je v tom poriadok.
Buď triedny nepriateľ, alebo nechať si .... na hlavu. Čo je lepšie?:rolleyes:
Halli, super nápad, to zavedieme aj u nás. Palec hore, ale taký tu nie je, tak aspoň takýto :)
Llívia
11.10.11,08:01
mimotemy
Halli, tento spôsob som tiež u nás zaviedla a funguje to doteraz. Každý oproti podpisu potvrdí, koľko je osôb pri odpise vody, aktualizuje sa to každý rok a máme najefektívnejšiu kontrolu aká môže existovať :Dbabky-susedky, ktoré hneď akonáhle niečo nesedí budú za vami chodiť dovtedy, kým to nedáte do poriadku. Je jedno o akého vlastníka sa jedná. Ale ak je problém v tom, že ľudia sú apatickí a nereagujú, tak nemá správca takmer žiadne páky.:(
Odpisujete vodu len raz za rok? My každý mesiac.
Halli
11.10.11,08:05
mimotemy
Odpisujete vodu len raz za rok? My každý mesiac.

Keď nieje problém raz za rok, ak je menší problém na pol roka a na konci, ak je veľký problém každý mesiac napr 4x po sebe.... To by som iné nič nerobila :) len nahadzovala spotreby, že každý mesiac :eek::D...
Llívia
11.10.11,08:09
My to kvôli kontrole, či nie je niekde únik vody.
Kvaka
11.10.11,08:13
Ak nie je povinnosť vlastníka tie osoby nahlásiť, tak nie je ani povinnosť toto hlásenie od neho vyžadovať. Prijmite si uznesenie, ako to budete zisťovať, aby sa mohol naplniť zákon:
"Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome".
My chystáme teraz program schôdze, kde plánujeme dať do uznesenia aj povinnosti nahlasovať tieto zmeny, ešte dumáme, ako presne to sformulovať, a by sme mali správne údaje. Myslím, že spôsob nástenkový, ako tu napísala Hali, je celkom dobrý, susedia radi dopíšu. Mám dcéru, ktorá tu má trvalý pobyt, ale žije v ČR už 4 roky, tam je spoluvlastníčkou bytu s manželom, a platí všetko tam. Nevidím dôvod, aby platila čokoľvek tu, napriek trvalému pobytu.
GabiZ
11.10.11,08:15
mimotemy
Odpisujete vodu len raz za rok? My každý mesiac.

Keď som ja spravovala bytovku, tak štvrťročne som odpisovala vodu. :)
Teraz odpisujú raz za rok a potom si lámu hlavu, čo s tými, ktorým sa netočil vodomer a nikto si to nevšimol:D (aj keď vlastník bytu by si to mal kontrolovať) a podobné problémy. Áno, je vhodné častejšie ale nie každý mesiac.
Llívia
11.10.11,10:36
Pri prasknutom potrubí koľko vody asi tak môže odtiecť do zeme? :rolleyes:
U nás to nie je žiadny problém, susedia si zvykli, že sa stav opisuje každý mesiac.
Halli
11.10.11,10:59
Livi, ale skús si to v tak 200 bytoch mesačne, prešla by ťa sranda:D
Llívia
11.10.11,11:28
Asi si vieš predstaviť, ako by nás prešla sranda, keby sa na tú unikajúcu vodu neskladalo XYZ obyvateľov z 200 bytov, alel z oveľa menej :D
Holt, sú u nás iné podmienky.
Halli
11.10.11,11:34
Máš pravdu, ale ľahšie sa únik hľadá;)
Zitulda
14.10.11,11:08
Možná že budemmimotemy, ale uvediem prípad. Prasklo potrubie medzi medzi sekčným meračom a domom, nikto nič nezistil, nebolo vidieť únik, lebo voda vsakovala do pôdy. Uniklo tak 930 kubíkov vody, pokiaľ sa na to prišlo, nik nevie za aký čas, iba správca dal na vedomie zástupcom bloku, že Vodárenská spoločnosť zistila únik, stratu z vlastnej strany neuznáva a stratu rozpočítali obyvateľom bloku. Tak každý byt musí to zaplatiť čiastkou 135.-€. Vinník nie je či áno?...kto za to nesie zodpovednosť?...vlastníci bytov?...tí sú z toho nešťastní. Môžte poradiť ako sa dá zistiť takýto únik vody a ako predísť takémuto stavu, čo sa môže opakovať kedykoľvek , kdekoľvek. Ďakujem
sito
14.10.11,21:31
Sledovaním sledovaním, sledovaním. Mesačné odpisy medzi fakturačným vodomerom a pomerovými vodomermi, ak sa chce? Pripadne si dom môže za pätou domu namontovať spoločný vodomer, oponent dodávateľovi vody, netreba súčet v bytoch.