koalko
30.07.06,17:40
Ako mám vysporiadať účet 385, keď nakoniec tento príjem v roku 2006 ani nebude? Ide o lekára, ktorý si zisťoval v jednotliých zdrav.poisťovniach či nemá nejaké prebytky. Jedna mu povedala, že mu uhradia výkony za rok 2005 vo výške 16,000.-Sk. No v roku 2006 sa zistilo, že tieto peniaze nedostane.
No ja som to účtovala v r.2005 385/602. Čiže výkony boli zdanené. Zdráha sa robiť dodatočné daňové priznanie. Aj keby k tomu došlo, neviem ako to mám vysporiadať účtovne.
KEJKA
30.07.06,18:18
pri účte 385 ide vždy o presnu sumu príjmov. Čiže sa žiada minimálne nejaký doklad, potvrdenie, zmluvný vzťah.... Ak sa účtovalo na základe toho, je to správne a netreba dodatočné DP. Jedoducho na základe nejakého iného zdôvodnenia sa tento účet vynuluje (napr. 548/385 ?)
ondrejvla
30.07.06,18:29
pri účte 385 ide vždy o presnu sumu príjmov. Čiže sa žiada minimálne nejaký doklad, potvrdenie, zmluvný vzťah.... Ak sa účtovalo na základe toho, je to správne a netreba dodatočné DP. Jedoducho na základe nejakého iného zdôvodnenia sa tento účet vynuluje (napr. 548/385 ?)

Súhlasím s Kejka, ale prečo len na základe :
Jedna mu povedala, že mu uhradia výkony za rok 2005 vo výške 16,000.-Sk - toto predsa nie je doklad pre zaúčtovanie presnej sumy príjmov.
KEJKA
30.07.06,20:46
k súhlasu s predchádzajúcim príspevkom....
ak sa účtuje len na základe toho, čo jedna pani povedala.... tak to nie je správny postup.
Možno otázku zadávateľ upresní.
koalko
31.07.06,07:53
upresňujem doklad nebol. Ako budem postupovať pri podaní dodatočného daňového priznania? V ktorom roku urobím opravu účtovania?
Danila
31.07.06,08:30
Tak ak nebol, urob. Nejaký podklad pre vystavenie dokladu o vykonanej službe lekára musíš mať, odkiaľ by inak vedel, aké mu prináležia platby?
Jara
31.07.06,09:05
Akosi tomu nerozumiem. Keď si to účtovala, tak si predsa musela robiť faktúru za služby, nie? Mala si len z pohľadávok naúčtovať do príjmov budúcich období a nie z výnosov. Teraz by aj oni vlastne mali mať v záväzkoch tvoju faktúru. Napísali by nejaký list, prípadne žiadali o vystavenie storna z nejakého dôvodu, trebárs neuznania služieb. Zle si to vysvetľujem?
Paula
31.07.06,09:20
Ak ide o služby, ktoré sa týkajú r. 2005, účtovala by som na základe ich súpisu (neúčtujem lekárov, neviem, aký podklad sa k fa dáva) interným dokladom k 31.12.....385xx/602xx..a pri vystavení faktúry v r. 2006 potom 385xx/311xx.
KEJKA
31.07.06,09:37
účtoval si správne, ale práve že bez dokladu a teda neoprávnene. Takže ani pri kontrole za rok 2005 nebudú vedieť preukázať, prečo zvyšovali tržby a základ dane.
Takže sa tiež prikláňam k dodatočnému DP.
babenko1
31.07.06,14:30
súdruh lekár predsa musí robiť evidenciu svojich výkonov, ktoré zasiela vo forme dávok do zdravotných poisťovní a k nim faktúry (výnimka je dôvera a apollo, ktoré si sami vystavujú faktúry). V prípade neuznania výkov zasielajú zdravotné poisťovne podklad, aby sa vystavil dobropis a vlastne rozdiel uhradia. Myslím, že by bolo dobré všetky tieto skutočnosti porovnať a dá sa z toho hned zistiť, ktorá poisťovňa mu koľko dlhuje... V prípade, že by si chcel aj tie neuznané výkony ešte raz vyfaktúrovať (treba to skúšať, zdravotky z toho vždy niečo uhradia), v tom prípade by ten dohad na výnosy bol adekvátny..
Tweety
31.07.06,16:16
súdruh lekár.
zlezaradil už nie sú, alebo žeby predsa?:mee:
koalko
01.08.06,04:38
Odpovedí je dosť, ale nie k môjmu problému. Pýtala som sa, že v prípade keď podám dodatočné daňové priznanie ako vykonám opravu. A hlavne v ktorom roku. Prosím o postup. Čo už urobiť keď sa to stalo.
babenko1
01.08.06,05:08
opravu urobíš tento rok, s tým že to bude nedaňové a podáš dodatočtné priznanie za rok predchádzajúci (súvahové účty by sa už po podaní daňového priznania za min. rok nemali meniť). Ale i napriek tomu, by som urobila tú inventúru, čo som písala vo svojom predchádzajúcom príspevku - môže to byť nakoniec aj správne...
koalko
04.08.06,04:56
Tá inventúra je dobre. Takže keď som to správne pochopila tak zaúčtujem 5../385 a to bude t.r. nedaňovo. A urobím za rok 2005 dodatočné daňové priznanie.? Díky
KEJKA
04.08.06,10:28
Tá inventúra je dobre. Takže keď som to správne pochopila tak zaúčtujem 5../385 a to bude t.r. nedaňovo. A urobím za rok 2005 dodatočné daňové priznanie.? Díky
áno, dodatočné za rok 2005 - bude urobené odznova, r.100 sa ti nezmení, tú výšku opravy si daj do odpoč. položiek a vyjde ti nižší základ dane.
Pri DP 2006, tú istú sumu dáš do prip. položiek a bude to.
Samozrejme preplatok na dani ti bude visieť na 341 - to sa musíš dohodnúť so správcom dane - bud požiadaj o vrátenie, alebo nech ti to preúčtujú na preddavky 2006.
:)
BOBY
04.08.06,11:55
Tiež občas vypomáham jednej zubárke s dokladmi a má podobný problém, že jej niekedy zrejme podľa hospodárenia ZP zaplatia niektoré neuznané výkony z predchádzajúceho roku. Vždy z toho bol chaos v pohľadávkach, tak teraz účtujeme do pohľadávok uznanú výšku faktúry zdravotnou poisťovňou a keď niečo na ďalší rok doplatia, tak sa to dá ako ďalší zdaniteľný príjem. Ale je pravda, že ona účtuje v jednoduchom účtovníctve - tam to ide bez problémov.
mudroš
04.09.06,14:20
Neviem kto tomu lekárovi poradil, aby účtoval v podvojnom účtovníctve. Pre FO v týchto prípadoch je JÚ lepšie.

Ale ak je to napríklad s.r.o. tak musí a to je potom problém. Problémy ale treba riešiť. Tak niečo z predpisov.
Treba si pozrieť § 48 ods. 3 postupov účtovania. To je tento prípad. Lekár má zmluvu, vykonal úkony a musí účtovať výnosy (311 AU / 602).
Je riziko, že mu to poisťovňa neuzná? Tak potom musí tvoriť rezervu. Vtip je v tom, že táto rezerva nebude daňovo uznaná.

Ak mu v ďalšom roku nejaké úkony poisťovňa neuzná (určite bude tvrdiť že to vyplýva zo zmluvy), tak je to potom prípad podľa § 74 ods. 2 (ako keby dobropis) a bude sa účtovať mínusom 311 AU / 602. (prípadne aj rozpustí rezervu, ak bola tvorená)

Nerobil by som žiadne dodatočné daňové priznanie.