koalko
30.07.06,18:02
Zodpovedný zástupca, konateľ sro-starobný dôchodca v jednej osobe.
Počula som názor jedného audítora, že vraj takýto starobný dôchodca nemusí byť vôbec zamestnaný vo svoj sro. (Jedná sa o lekára vo svojej sro).
Je to súrne p.Dr. chce aby som ju poodhlasovala z poisťovní.
ondrejvla
30.07.06,18:27
Zodpovedný zástupca, konateľ sro-starobný dôchodca v jednej osobe.
Počula som názor jedného audítora, že vraj takýto starobný dôchodca nemusí byť vôbec zamestnaný vo svoj sro. (Jedná sa o lekára vo svojej sro).
Je to súrne p.Dr. chce aby som ju poodhlasovala z poisťovní.

Máš pravdu, nemusí byť zamestnaný vo svojej firme. Poodhlasuj z poisťovní, tak ako chce p.Dr., dokonca je starobný dôchodca, alebo ak si chce dať prepočítať príjem pre navýšenie starobného dôchodku za odpracované obdobia navyše, potom nie... len či to navýšenie bude za rok vo výške mesačných odvodov? Ale do ZP podľa RZ ZP za rok 2005.
koalko
31.07.06,07:50
Musím na to odpovedať, aby ostatných to nepomýlilo. Lekár nejde podľa živnostenského zákona, ale podľa zákona Z.z. 578/04 zákon o poskytovateľoch zdravot.starostlivosti, zdravot. pracov...., kde v § 19 ods. 9 hovorí, že zákonný zástupca musí byť v PP.
STRELEC
31.07.06,07:58
Musím na to odpovedať, aby ostatných to nepomýlilo. Lekár nejde podľa živnostenského zákona, ale podľa zákona Z.z. 578/04 zákon o poskytovateľoch zdravot.starostlivosti, zdravot. pracov...., kde v § 19 ods. 9 hovorí, že zákonný zástupca musí byť v PP.Ako spoločník spĺňa podmienku kvalifikácie a teda firma nemusí mať tzv. zodpovedného zástupcu. Táto funkcia je zriaďovaná (a musí byť uzatvorený pracovný pomer) ak spoločník nespĺňa podmienku kvalifikácie sám a túto spĺňa až zamestnaním inej osoby. V takom prípade ovšem nie je stanovený rozsah pracovného pomeru. Stačí púhy fakt jeho existencie. Rozsah môže byť aj 1 hod /mes.
Gard
31.07.06,09:21
Tak presne s tymto problemom zapasim !!
Ide o funkciu odborneho zastupcu ambulancie. Odborny zastupca je nieco ako garant odbornosti zdravotnickeho zariadenia (ambulancie) a MUSI byt v pracovnom alebo obdobnom pomere zamestnany. Tato definicia je priamo v zakone v ktorom sa hovori o zriadovani zdravotnickych zariadeni, neviem teraz jeho cislo. Kopiu tohoto pracovneho pomeru (prac. zmluvy) treba dat na samospravny kraj pri podavani ziadosti o povolenie na cinnost ambulancie. Odborny garant musi mat licenciu zo slovenskej lekarskej komory na ODBORNEHO GARANTA. Je to specialny druh licencie.
Viem to, pred nedavnom som to vybavoval (2 mesiace dozadu).
Ale rad by som sa poradil aky uvazok dat tomu odbornemu garantovi, ked on lekara nevykonava, len "odborne dohliada". Staci mu ta 1 hod tyzdenne ? To som si nie isty.
STRELEC
31.07.06,09:31
Staci mu ta 1 hod tyzdenne ? To som si nie isty.[/quote]Áno stačí. V zákone nie je vymedzený rozsah. Mám to (a vniekoľkých prípadoch) a aj odkontrolované živnostenským úradom.
STRELEC
31.07.06,10:21
Aj názov funkcie, pracovné zadelenie, by som mu dal "zodpovedný zástupca pre ... činnosť", ľudovejšie: odborný garant. Samozrejme aj pri tejto výške úväzku sú povinnosti zamestnávateľa tie isté, ako pri plnom úväzku s tou výnimkou, že preddavky na zdravotné poistenie stačí vyrovnať raz v roku. Pri nízkom úväzku sú len symbolické. Vyplácanie mzdy by som dohodol štvrťročne. Keďže sa pravdepodobne môže jednať o osobu, ktorá mi nepodpíše vyhlásenie ku zdaneniu, musím podávať hlásenie ku zrážkovej dani na DÚ. To práve závisí termínovo od termínu zrazenia dane, vyplatenia netto odmeny.
Gard
31.07.06,12:02
Neviem ci sa dobre rozumieme. Ja mam na mysli zakon 578/2004 §12 odsek 3 pismeno a) a potom odseky 9 az 12.
V nich sa jasne pise o povinnosti pracovneho pomeru. Na samospravnom kraji mi vysevtlili, ze to normalne na pracovnu zmluvu by tam mal byt zamestnany a mal by sa tym padom aj zdrzovat na pracovisku lebo je zodpovedny.

Tu je citat zo zakona:


§ 12
Podmienky na vydanie povolenia
(1) Ministerstvo zdravotníctva alebo samosprávny
kraj (ďalej len „orgán príslušný na vydanie povolenia“)
vydá povolenie fyzickej osobe a právnickej osobe, ak
spĺňajú podmienky ustanovené týmto zákonom.


(3) Orgán príslušný na vydanie povolenia vydá povolenie
právnickej osobe, ak
a) má určeného odborného zástupcu s licenciou na výkon
odborného zástupcu v tej kategórii zdravotníckych
pracovníkov, v ktorej má poskytovateľ prevažne
poskytovať zdravotnú starostlivosť [§ 68 ods. 1
písm. c)]


(9) Odborný zástupca [odsek 3 písm. a)] je fyzická
osoba, ktorá osobne zodpovedá za odborné poskytovanie
zdravotnej starostlivosti v zdravotníckom zariadení.
Odborný zástupca musí byť v pracovnoprávnom
vzťahu alebo obdobnom vzťahu s poskytovateľom.
(10) Odborný zástupca [odsek 3 písm. a)] sa určí pre
zariadenie ústavnej zdravotnej starostlivosti pre každú
kategóriu zdravotníckych pracovníkov podľa § 27
písm. a) až e), ktorí budú v zdravotníckom zariadení
poskytovať zdravotnú starostlivosť.
(11) Odborný zástupca môže byť určený len pre jedno
zdravotnícke zariadenie; uvedené sa nevzťahuje na
ambulancie záchrannej zdravotnej služby, pre ktoré
určuje právnická osoba jedného odborného zástupcu
pre všetky takéto ambulancie a pre mobilné hospice.
(12) Odborný zástupca je povinný bez zbytočného
odkladu oznámiť držiteľovi povolenia každú zmenu
skutočností, ktoré sa týkajú podmienok ustanovených
v odseku 3 písm. a) pre odborného zástupcu.

Prosim nezamienat zodpovedneho zastupcu prevadzky napr. v s.r.o. na vyrobu nabytku s odbornym zastupcom v zdravotnickom zariadeni.

Este stale to o tej jednej hodine tyzdenne plati ?
Pomohla by mi kvalifikovana odpoved, nakolko ju surne potrebujem pre ambulanciu.

Dakujem
Monika Kováčová
31.07.06,17:23
karcoolka1
10.07.08,08:50
Prosím znalých veci, aby mi uviedli §, ktorý hovorí, že zodpovedný zástupca musí mať PP.
Ide o s.r.o. s jedným spoločníkom.
Ten PP musí byť uzatvorený v deň vzniku s.r.o.?
Monika Kováčová
10.07.08,08:52
Živnostenský zákon, § 7
Osobitné podmienky prevádzkovania živnosti


(1) Osobitnými podmienkami prevádzkovania živnosti sú odborná alebo iná spôsobilosť podľa tohto zákona alebo osobitných predpisov, ak ju tento zákon vyžaduje.

(2) U právnickej osoby musí osobitné podmienky spĺňať jej zodpovedný zástupca ak tento zákon neustanovuje inak.
učtovníčka
10.07.08,19:06
Keď je jeden z dvoch spoločníkov zapísaný v živnostenskom liste spoločnosti ako zodpovedný zástupca pre činnosť zámočníctvo musí byť zamestnancom?
Platí to isté ako pri SZČO.
Monika Kováčová
11.07.08,05:10
Keď je jeden z dvoch spoločníkov zapísaný v živnostenskom liste spoločnosti ako zodpovedný zástupca pre činnosť zámočníctvo musí byť zamestnancom?
Platí to isté ako pri SZČO.
Áno, pokiaľ spoločnosť túto činnosť vykonáva (fakturuje). Mali sme na to špeciálnu kontrolu zo živnostenského úradu.
karcoolka1
11.07.08,08:52
Keď je jeden z dvoch spoločníkov zapísaný v živnostenskom liste spoločnosti ako zodpovedný zástupca pre činnosť zámočníctvo musí byť zamestnancom?
Platí to isté ako pri SZČO.

Pozrite ŽZ,§ 11:

(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.
tuta
04.08.08,08:06
Poprosím o radu, neviete náhodou aké sankcie hrozia firme ak so zodpovedným zástupcom ukončila pracovný pomer k 31.03.2008 a do dnešného dňa to na živnostenskom úrade neoznámila?
Pričom činnosť v ktorej je zodpovedný zástupca veselo fakturuje ďalej.
tuta
04.08.08,10:49
Posúvam, ak by náhodou niekto vedel.
Quo
21.02.10,23:35
Odpoved na tuto otazku, kt. dal/a Tuta.

A este prikladam svoju - pracovny pomer odborneho zastupcu moze byt aj na dohodu o vykonani prace, alebo len TPP?
Dakujem

A jedna pomerne blba otazka - musi garant potvrdit svojim podpisom suhlas s tym ze bude v sro odbornym garantom? Treba spisovat nejaku zmluvu?
( ci by niekto mohol byt garantom bez toho, aby o tom vedel, respektive by mu napr. niekto povedal :"Ty budes nas odborny garanr..." a zostane to len v slovnej rovine, bez akychkolvek pisomnosti... ?)
AlkaS
24.02.10,08:11
Dobrý deň!
Potrebovala by som poradiť, viem bolo tu x ráz rozpísané o tejto téme, ale aj tak mám s toho guláš. Mám zodpovedného zástupcu a potrebujem mu pripraviť zmluvu, viem že musí byť zamestnaný na HPP a nie na dohodu, môžem mu dať kratší pracovný čas na 10 h týždenne a je podmienkou, že týchto 10 h musí aj dodržať, čiže približne 40 h mesačne, alebo môže odrobiť aj počas týždňa napr. len 2 h, teda nejakých 20h mesačne. Ďakujem pomôžete mi veľmi.
AlkaS
24.02.10,08:38
Dobrý deň!
Potrebovala by som poradiť, viem bolo tu x ráz rozpísané o tejto téme, ale aj tak mám s toho guláš. Mám zodpovedného zástupcu a potrebujem mu pripraviť zmluvu, viem že musí byť zamestnaný na HPP a nie na dohodu, môžem mu dať kratší pracovný čas na 10 h týždenne a je podmienkou, že týchto 10 h musí aj dodržať, čiže približne 40 h mesačne, alebo môže odrobiť aj počas týždňa napr. len 2 h, teda nejakých 20h mesačne. Ďakujem pomôžete mi veľmi.


prosím, pomôže mi niekto
blondy
24.02.10,08:44
Dobrý deň!
Potrebovala by som poradiť, viem bolo tu x ráz rozpísané o tejto téme, ale aj tak mám s toho guláš. Mám zodpovedného zástupcu a potrebujem mu pripraviť zmluvu, viem že musí byť zamestnaný na HPP a nie na dohodu, môžem mu dať kratší pracovný čas na 10 h týždenne a je podmienkou, že týchto 10 h musí aj dodržať, čiže približne 40 h mesačne, alebo môže odrobiť aj počas týždňa napr. len 2 h, teda nejakých 20h mesačne. Ďakujem pomôžete mi veľmi.
Keď bude mať dohodnutú pracovnú dobu 10 h týždenne, tú samozrejme musí dodržať. čo by si mu písala do dochádzky? absenciu?
AlkaS
24.02.10,11:19
Keď bude mať dohodnutú pracovnú dobu 10 h týždenne, tú samozrejme musí dodržať. čo by si mu písala do dochádzky? absenciu?

A na koľko najmenej mu môžem spraviť pracovný pomer počtom hodín na mesiac?
Ďakujem
hanelie
24.02.10,11:47
Pracovný pomer na kratší pracovný čas
§ 49
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.

(2) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť zmenu ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas a zmenu kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas.

(3) Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.

(4) Zamestnancovi v pracovnom pomere na kratší pracovný čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času.

(5) Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní s porovnateľným zamestnancom zamestnaným na ustanovený týždenný pracovný čas.

(6) Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 15 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 30 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.

(7) Na pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa odseku 6 sa nevzťahujú ustanovenia § 62, § 64 ods. 1 písm. a), b), d) a e), § 73, § 74 a § 240 ods. 8.

(8) Zamestnávateľ informuje zrozumiteľným spôsobom zamestnancov a zástupcov zamestnancov o možnostiach pracovných miest na kratší pracovný čas a na ustanovený týždenný pracovný čas.
AlkaS
24.02.10,11:59
ĎAKUJEM AŽ TERAZ KEĎ SOM POZORNEJŠIE ČÍTALA TEN § , TAK SOM TO POCHOPILA: EŠTE RAZ VĎAKA:
Mimka7
02.03.10,11:34
mozno banalna otazka, ale ako postupovat ak je zodpovednym zastupcom brat? je potrebna pracovna zmluva, ked v §11 sa pise ze nemusi byt... neviem si s tym rady....dakujem
AdaMtiM
10.12.11,15:50
Viete mi prosím niekto z osobnej skúsenosti s kontrolou zo živnostenského potvrdiť .... či naozaj musí byť zodpovedná osoba zamestnaná na pracovnú zmluvu alebo stačí len dohoda? Viem, že v § 11 ŽZ sa hovorí o pracovnom pomere ale mne povedal šéf žinostenského úradu, že stačí dohoda .... ale nemám to od neho samozrejme písomne....máte s tým niekto skúsenosť pri kontrole??? Ďakujem .
AdaMtiM
10.12.11,16:35
posúvam
Mila123
10.12.11,16:37
Povinnosti spojené so zodpovedným zástupcom
Z vyššie uvedeného musí byť zodpovedný zástupca pri prevádzkovaní živnosti v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi alebo obchodnej spoločnosti. Pracovnoprávnym vzťahom podľa Zákonníka práce môže byť pracovný pomer založený pracovnou zmluvou a môžu to byť aj dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Toto neplatí, v prípade, že do funkcie zodpovedného zástupcu ustanovíte manželku/manžela alebo ak podnikateľom je právnická osoba, nemusí byť jej zodpovedný zástupca v pracovnoprávnom vzťahu, ak je ním spoločník.

Zodpovedný zástupca musí podľa živnostenského zákona spĺňať viaceré zákonné podmienky. Predovšetkým musí spĺňať všeobecné i osobitné podmienky prevádzkovania živnosti. Všeobecnými podmienkami prevádzkovania živnosti podľa § 6 živnostenského zákona sú:

dosiahnutie veku 18 rokov,
spôsobilosť na právne úkony a
bezúhonnosť.

Za bezúhonného sa na účely tohto zákona nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za trestný čin hospodársky, trestný čin proti majetku alebo iný trestný čin spáchaný úmyselne, ktorého skutková podstata súvisí s predmetom podnikania, ak sa naňho nehľadí, akoby nebol odsúdený. Osobitnými podmienkami prevádzkovania živnosti, ktoré musí zodpovedný zástupca spĺňať, sú podľa § 7 živnostenského zákonaodborná alebo iná spôsobilosť podľa živnostenského zákona alebo osobitných predpisov, ak ju živnostenský zákon vyžaduje.Podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou a spĺňa osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti, môže úlohy spojené s výkonom funkcie zodpovedného zástupcu vykonávať aj osobne v jedinej takejto prevádzkarni alebo s povolenou výnimkou od živnostenského úradu aj vo viacerých takýchto prevádzkarňach.

Živnostenský zákon umožňuje využiť inštitút zodpovedného zástupcu aj pri pokračovaní živnosti pri úmrtí fyzickej osoby (živnostníka) podľa § 13 živnostenského zákona. Ak dedičia zo zákona, dedičia zo závetu a pozostalý manžel (aj keď nie je dedičom, ale je spoluvlastníkom majetku používaného na prevádzkovanie živnosti) a ak v živnosti nepokračujú dedičia, nespĺňajú všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti podľa § 6 živnostenského zákona a osobitné podmienky podľa § 7 živnostenského zákona, sú povinní bez meškania ustanoviť zodpovedného zástupcu. Rovnakú povinnosť má aj správca dedičstva ustanovený súdom, ktorý nespĺňa osobitné podmienky prevádzkovania živnosti podľa § 7 ods. 1 a 2 živnostenského zákona.

Ustanovenie, ako aj ukončenie výkonu funkcie zodpovedného zástupcu, je podnikateľ povinný oznámiť živnostenskému úradu v lehote 15 dní. Táto povinnosť sa nevzťahuje na podnikateľa, ktorý má zriadených viac prevádzkarní ako jednu prevádzkareň alebo združenú prevádzkareň, v ktorých prevádzkuje remeselnú živnosť, viazanú živnosť alebo koncesovanú živnosť. V tomto prípade má podnikateľ povinnosť mať zodpovedného zástupcu, ale nemá povinnosť jeho ustanovenie, ako aj ukončenie výkonu jeho funkcie ohlásiť živnostenskému úradu. Rovnako takúto povinnosť nemá podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou a spĺňa osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti podľa § 7 živnostenského zákona a ktorý úlohy spojené s výkonom funkcie zodpovedného zástupcu vykonáva osobne. Nesplnenie povinností, ktoré živnostenský zákon ukladá v súvislosti s inštitútom zodpovedného zástupcu, tvorí aj jednotlivé skutkové podstaty iných správnych deliktov, za ktoré môže živnostenský úrad podnikateľa sankcionovať.

Údaje o zodpovednom zástupcovi, ako aj jeho výpis z registra trestov sa dokladajú na príslušnom formulári pri ohlásení prevádzkarne na živnostenskom úrade a zodpovedný zástupca potvrdzuje svojím podpisom, že súhlasí so svojím ustanovením do tejto funkcie a vyhlasuje, že spĺňa všetky predpoklady na výkon tejto funkcie. Jeho údaje sa tiež uvádzajú na označení prevádzky spolu s otváracími hodinami, menom prevádzky a názvom jej prevádzkovateľa.
veronikasad
10.12.11,16:38
Viete mi prosím niekto z osobnej skúsenosti s kontrolou zo živnostenského potvrdiť .... či naozaj musí byť zodpovedná osoba zamestnaná na pracovnú zmluvu alebo stačí len dohoda? Viem, že v § 11 ŽZ sa hovorí o pracovnom pomere ale mne povedal šéf žinostenského úradu, že stačí dohoda .... ale nemám to od neho samozrejme písomne....máte s tým niekto skúsenosť pri kontrole??? Ďakujem .
aj bez osobnej skúsenosti - zodpovedný zástupca musí byť zamestnaný na prac.zmluvu (dohoda nestačí) - stačí prac.pomer na kratší pracovný čas.

§ 11 Živnostenského zákona
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-6-2010-a.html#hore)

(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi;

DEVIATA ČASŤ
DOHODY O PRÁCACH VYKONÁVANÝCH
MIMO PRACOVNÉHO POMERU Zákonníka práce


§ 223
Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1)Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov). Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti a šiestej časti.
veronikasad
10.12.11,16:42
Mila123, z čoho si to citovala ?
AdaMtiM
11.12.11,06:17
No veď aj ja som našla pár linkov, kde sa spomína, že stačí dohoda, preto sa pýtam či s tým má niekto osobnú skúsenosť pri kontrole: http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=/Main/TArticles.ascx&phContent=/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=6364&LngID=0&CatID=79 aj http://www.msponline.sk/content/zodpovedny-zastupca ,... a navyše sa mi nechce veriť, že by šéf živnostenského len tak od brucha mi povedal, že môže byť aj dohoda.... tak ja už naozaj neviem čo je správne...
Mila123
11.12.11,06:22
zlezaradil prečo sa potom tu zisťuješ info?
veronikasad
11.12.11,06:41
No veď aj ja som našla pár linkov, kde sa spomína, že stačí dohoda, preto sa pýtam či s tým má niekto osobnú skúsenosť pri kontrole: http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=/Main/TArticles.ascx&phContent=/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=6364&LngID=0&CatID=79 aj http://www.msponline.sk/content/zodpovedny-zastupca ,... a navyše sa mi nechce veriť, že by šéf živnostenského len tak od brucha mi povedal, že môže byť aj dohoda.... tak ja už naozaj neviem čo je správne...
"klikala" si aj na živnostenský zákon a zákonník práce ?
mirhu
26.09.12,11:06
Zodpovedný zástupca, konateľ sro-starobný dôchodca v jednej osobe.
Počula som názor jedného audítora, že vraj takýto starobný dôchodca nemusí byť vôbec zamestnaný vo svoj sro. (Jedná sa o lekára vo svojej sro).
Je to súrne p.Dr. chce aby som ju poodhlasovala z poisťovní.
Máte niekto skúsenosť s tým, že odborný zástupca je ,,zamestnaný,, na inú než pracovnú zmluvu? napr. dohoda o výkone funkcie odb.zástupcu (takú má náš odb. z.)... neviem ako mám hľadieť na tú zmluvu, keďže v zmluve je odmena za túto činnosť mesačne. Ako na závislú činnosť? alebo niečo iné?
mirhu
01.10.12,13:11
Máte niekto skúsenosť s tým, že odborný zástupca je ,,zamestnaný,, na inú než pracovnú zmluvu? napr. dohoda o výkone funkcie odb.zástupcu (takú má náš odb. z.)... neviem ako mám hľadieť na tú zmluvu, keďže v zmluve je odmena za túto činnosť mesačne. Ako na závislú činnosť? alebo niečo iné?
poradí niekto?
Ďakujem :)
veronikasad
01.10.12,13:23
Máte niekto skúsenosť s tým, že odborný zástupca je ,,zamestnaný,, na inú než pracovnú zmluvu? napr. dohoda o výkone funkcie odb.zástupcu (takú má náš odb. z.)... neviem ako mám hľadieť na tú zmluvu, keďže v zmluve je odmena za túto činnosť mesačne. Ako na závislú činnosť? alebo niečo iné?
Zodpovedná zástupca musí byť zamestnaný na pracovnú zmluvu - môže byť aj na kratší pracovný čas.
V zmysle akého zákona má Váš ZZ zmluvu ?
mirhu
08.10.12,07:43
Zodpovedná zástupca musí byť zamestnaný na pracovnú zmluvu - môže byť aj na kratší pracovný čas.
V zmysle akého zákona má Váš ZZ zmluvu ?
Je to dohoda o výkone funkcie odborného zástupcu - nie je to klasická dohoda o pracovnej činnosti - neviem teda či to posúdiť ako závislú činnosť, ale asi áno, tak mi to vychádza, neriadi sa to zákonníkom práce, ale zákonom 578/2004 o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Len nemám v tom jasno, či je to závislá činnosť, alebo nie - ale v zmluve je uvedená mesačná odmena... Zmluvu pripravoval právnik a on tvrdil, že to nie je pracovno-právny vzťah...