AGRO
30.07.06,21:06
Som FO plátca DPH Q.
Môžem fakturovať prenájom skladových priestorov aj bez DPH ? Nájdem to v zákne o DPH ?
A ešte mám jednú otázku. Vlastním skladové priestroy 10 rokov. Môžem tieto odpredať tiež bez DPH ?
ondrejvla
30.07.06,19:47
Som FO plátca DPH Q.
Môžem fakturovať prenájom skladových priestorov aj bez DPH ? Nájdem to v zákne o DPH ?
A ešte mám jednú otázku. Vlastním skladové priestroy 10 rokov. Môžem tieto odpredať tiež bez DPH ?

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti


(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.

A nezabudni na prepočítanie koeficientom.
evae
01.08.06,06:22
ako SZCO som mala zmluvu o prenajme s FO na prenajom jednej kancelarie. AVsak FO predala budovu PO (stavebnej firme), ktora nenamieta proti tomu, aby som tu ostala. Otazne je, mozem si prenajimat kancelarie od PO, aj ked nemaju najom nehnutelnosti v obchodnom registri (resp. medzi zivnostou?)? dakujem velmi pekne, neviem ci to patri sem, dufam, ze ano.
abel
01.08.06,06:30
Pokiaľ len prenajímajú priestory, netreba na to zvlášť oprávnenie. Ak by ponúkali aj služby s tým spojené, napr. upratovanie a pod., na to už oprávnenie potrebujú.
evae
01.08.06,08:13
dakujem. ma napadlo, ako SZCO nie som platca dph, PO je platca DPH, platit im budem na zaklade zmluvy o najme (ako som platila FO?) alebo mi musia posielat fakturu (ak fakturu, budem mat najom s DPH? alebo to je oslobodene?)
alušik
01.08.06,08:47
dakujem. ma napadlo, ako SZCO nie som platca dph, PO je platca DPH, platit im budem na zaklade zmluvy o najme (ako som platila FO?) alebo mi musia posielat fakturu (ak fakturu, budem mat najom s DPH? alebo to je oslobodene?)
Tebe budú vystavovať faktúru bez DPH. Rozhodnúť o tom, že nájom nebude oslobodený, sa môžu len v prípade, že fakturujú inému platiteľovi. Viď ods. 5 hore v príspevku 2.
To, či Ti budú vystavovať faktúrky alebo budeš platiť len na základe zmluvy - závisí od toho, ako ste sa v zmluve dohodli. Podľa mňa nie je nutnosť vystavovať faktúry, ak je v zmluve všetko, čo má byť.;)