Verwest
14.11.17,23:16
Ahojte, plánujem sprostredkovať predaj tovaru medzi dvoma firmami, jedna je v EU a druhá nakupuje a je to slovenská spolocnosť. Obe sú platcami DPH.

Povedzme, že EU firme som vytvoril zisk 1600€ a polovica je moja. No ale ja mám firmu na SR, ktorá nie je platcom DPH(keby som bol plátcom tak tovar kúpim a predám a neriešim sprostredkovanie...ako neplátcovi sa mi to vôbec neoplatí)

Aké sú možnosti aby mi EU firma vyplatila moju províziu? Bude stačiť zaregistrovať sa na paragraf 7a, vyfaktúrovať EU firme 800€ za sprostredkovanie obchodu a tu na SR zaplatiť 160€ DPH? Alebo existuje nejaké ide a lepšie riešenie?

Ďakujeeem :)
Anulka
15.11.17,14:17
zaregistruješ sa podľa § 7a, vyfakturuješ 800 €, na faktúre uvedieš text "prenesenie daňovej povinnosti", čiže DPH odvedie firma v inom členskom štáte, lebo miesto dodania služby je tam, kde má odberateľ sídlo, miesto podnikania ... (§ 15 ods. 1). A podáš súhrnný výkaz, v ktorom uvedieš IČ odberateľa a hodnotu služby a kód pre služby - asi "2"
Verwest
15.11.17,14:54
super ďakujem :) a tú DPH bude odvádzať z tých 800€? pretože ak áno, tak mi potom nebudú ochotný zaplatiť celých 800 ale asi o niečo menej vzhľadom na to, že im vznikne ešte povinnosť platiť DPH v ich krajine.
Anulka
15.11.17,14:58
Áno DPH bude platiť z 800 €, ale pravdepodobne bude mať nárok si túto DPH odpočítať: Takže v konečnom dôsledku neodvedie nič :-) - ak má nárok uplatniť odpočítanie DPH na vstupe.
buchač
15.11.17,15:09
Mne je síce šuma fuk, čo, kde, kedy, s kým, s čím,... a a ako.
Ale napísať takú onačinu ? ...citujem :
..." medzi dvoma firmami, jedna je v EU a druhá nakupuje a je to slovenská spolocnosť."

Nie je náhodou, čírou náhodou už aj Slovensko v EU ?
Alebo sme mali nejaký brexit, niečo som zameškal ?
Verwest
15.11.17,15:13
čo je na tom nepochopiteľné? jedna je XY člen Únie a druhá je slovenska firma...