STRELEC
30.07.06,21:44
FO neuhradila preddavky na daň z príjmu v roku 2004. Povinnosť platiť preddavky mu vznikla na základe priznania za rok 2003. Následne za rok 2004 mu opäť vznikla daňová povinnosť a daň riadne uhradil. Teraz mu však došiel list z DÚ, ktorým ho upozornili na nesplnenie povinnosti odvádzať preddavky v roku 2004. Neviete náhodou niekto, ako je nezaplatenie preddavkov na daň z príjmu FO sankcionované? Nemáte s tým niekto skúsenosť?
Prevetral som archív a nič podobného som nenašiel. Ďakujem za pomoc!!!
ondrejvla
30.07.06,19:50
FO neuhradila preddavky na daň z príjmu v roku 2004. Povinnosť platiť preddavky mu vznikla na základe priznania za rok 2003. Následne za rok 2004 mu opäť vznikla daňová povinnosť a daň riadne uhradil. Teraz mu však došiel list z DÚ, ktorým ho upozornili na nesplnenie povinnosti odvádzať preddavky v roku 2004. Neviete náhodou niekto, ako je nezaplatenie preddavkov na daň z príjmu FO sankcionované? Nemáte s tým niekto skúsenosť?
Prevetral som archív a nič podobného som nenašiel. Ďakujem za pomoc!!!

Peter, sankcionované je určite, skús pohľadať v zákone o správe daní a poplatkov, tam by mali byť uvedené sankcie.
ondrejvla
30.07.06,19:57
Je to paragraf 35b zákona o správe daní a poplatkov 511/1992 v znení zákona č. 584/2005:



§ 35b

Sankčný úrok
(1) Sankčný úrok vyrubí správca dane a) daňovému subjektu, ak daň priznanú v daňovom priznaní alebo hlásení alebo vlastnú daňovú povinnosť priznanú v daňovom priznaní nezaplatí v lehote alebo vo výške podľa osobitného zákona,
b) daňovému subjektu, ak daň priznanú v dodatočnom daňovom priznaní alebo dodatočnom hlásení alebo vlastnú daňovú povinnosť priznanú v dodatočnom daňovom priznaní nezaplatí v lehote alebo vo výške podľa osobitného zákona,
c) platiteľovi dane, ak neodvedie vybraný preddavok na daň, vybranú daň alebo zrazenú daň v lehote alebo vo výške podľa osobitného zákona,
STRELEC
30.07.06,20:05
Je to paragraf 35b zákona o správe daní ....... Vďaka Vlasti za pomoc. Našiel som tam sice aj to, že je možné odvolanie (bod 3.), ale to nie je vec, na ktorú by sa dalo spoliehať. Skúsim urobiť orientačné počty ako asi by tá sancia mohla byť vysoká.
Melnick
30.07.06,21:25
Vďaka Vlasti za pomoc. Našiel som tam sice aj to, že je možné odvolanie (bod 3.), ale to nie je vec, na ktorú by sa dalo spoliehať. Skúsim urobiť orientačné počty ako asi by tá sancia mohla byť vysoká. http://www.drsr.sk/wps/portal
Skúšal si kliknúť na "Kalkulačka" a doplniť potrebné údaje?
STRELEC
31.07.06,05:17
http://www.drsr.sk/wps/portal
Skúšal si kliknúť na "Kalkulačka" a doplniť potrebné údaje?Vďaka za tip. Orientačná výška ma ukľudnila. Trochu. Totiž k zanedbaniu došlo z mojej strany a tieto sankčné úroky budem musieť uhradiť v podobe zodpovednosti za škodu (ako zmluvnú pokutu). Samozrejme - pokúsim sa minimalizovať náklady, ale ....
emdzi
17.08.06,09:54
a kolko ti vychadza SU?
do 3000 Sk sa to totiz da velmi jednoducho vyriesit ;)
lbdent
24.04.07,09:25
Tak ja som dnes zistila, ako rátaju sankčný úrok. Najradšej by som si hlavu otrieskala - ZABUDLA som platiť minulý rok preddavky na daň z príjmu, pri malej a ostatných povinnostiach som proste ZABUDLA. Hrubá chyba z mojej strany, za čo som dnes dostala sankčný úrok 28 000Sk:mee: :mee: :mee: :mee: :mee: Daňováci ma na to neupozornili, lebo to by som určite zabrala a dala si na to bacha...
Prosím, máte s tým niekto skúsenosti, či je možné aby odvolanie pomohlo, keď nemáme žiadne záväzky voči DÚ a všetky riadne termíny dodržiavame /okrem týchto preddavkov/:o
lbdent
24.04.07,10:31
Nezvyknu daňováci upozorniť na nejakú opomenutú povinnosť? Alebo je ich zyvkom počkať celé zdaňovacie obdobie, aby bola sankcia čo najvyššia?
Prosím, vyjadrite sa, ak s tým máte skúsenosti.
jamis
24.04.07,10:48
Ako sa hovorí: Daňový úrad nie je poradný orgán, ale kontrolný.
Nikdy vopred neupozorňujú daňovníka na jeho povinnosti.
Každý daňovník má svoje povinnosti poznať a dodržovať ich.
lbdent
24.04.07,10:52
tušim mi zostanú len oči pre plač:mee:
KvetkaK
24.04.07,11:00
Bohužial asi s tým nič naozaj neurobíš. :(
lbdent
24.04.07,11:10
Napišem pre každý prípad odvolanie keď je tam tá možnosť, aj keď neverím, že niečo na nich zaberie. Aspoň to trochu posuniem, lebo teraz po DP a DPH sme nejak vybúchaní z peňazí a nikto neplatí, takže to prišlo v tú "najvhodnejšiu" dobu..........No čo sa dá robiť, za blbosť sa platí
KvetkaK
24.04.07,11:28
To odvolanie skús kľudne napísať, aj keď máš asi pravdu že na nich nezaberie. A netráp sa, nikto z nás nieje neomylný. Hlavu hore :).
lbdent
25.04.07,08:48
Kvetka, si milá, ďakujem za povzbudenie, aj keď najradšej by som sa vyfackala.... Vskutku neviem, co by som napísala do toho odvolania, veď to že som zabudla ich iba naštve:mad: :mad: :mad:
betka
25.04.07,10:14
(1)Sankčný úrok vyrubí správca dane
e) daňovému subjektu, ak preddavok na daň nebol zaplatený v lehote alebo vo výške podľa osobitného zákona;6ec) pri preddavkoch na daň z príjmov sa sankčný úrok vyrubí až do dňa platby vrátane, najdlhšie do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania a pri omeškaní s platením preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti do vykonania ročného zúčtovania preddavkov na daň, najdlhšie však do 31. marca roku nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia, na ktoré sa mali platiť preddavky na daň,

- Proti rozhodnutiu o vyrubení sankčného úroku sa možno odvolať

Odvolanie

(1) Proti určeniu dane správcom dane a proti iným rozhodnutiam, pre ktoré je to zákonom ustanovené, sa účastník konania môže odvolať, ak sa odvolania nevzdal písomne alebo ústne do zápisnice.
(4) Odvolanie musí obsahovať

a) presné označenie prvostupňového orgánu,
b) presné označenie odvolávajúceho sa,
c) číslo konania, prípadne číslo rozhodnutia, proti ktorému odvolanie smeruje,
d) uvedenie rozporu s právnymi predpismi, skutkovým stavom alebo inými dôvodmi, ktoré preukazujú nesprávnosť alebo nezákonnosť napadnutého rozhodnutia,
e) dôkazy k tvrdeniam uvedeným v odvolaní, ak sa v odvolaní nenamieta len rozpor s právnymi predpismi,
f) navrhované zmeny alebo zrušenie napadnutého rozhodnutia.

(5) Odvolanie možno podať do pätnástich dní odo dňa doručenia rozhodnutia, proti ktorému odvolanie smeruje, .......

(10) Odvolanie je neprípustné, ak smeruje len proti odôvodneniu rozhodnutia, bez toho, aby súčasne bol napadnutý jeho výrok.

Skúste napísať pravdu v odvolaní, možno to zaberie, a možno bude sankčný úrok nižší..., aj kontrolori sú ľudia,
lbdent
25.04.07,10:50
Hmm, teraz si po počiatočnom šoku študujem bližšie tie termíny od ktorých mi rátali počet dní omeškania a je tu
Deň splatnosti preddavku : 02.05.2006, 30.06.2006, 02.10.2006 a 02.01.2007:confused: :confused: :confused:

Doteraz sa tu rozoberali termíny, ktoré boli o štvrťrok posunuté,/od. 30.06.2006 do 31.03.2007/ s tým, že 3 splátky sa odrátajú z DP za rok 2006 a ďalšia z nasledujúceho zd. obdobia. Nerozumiem tomu
Vladimír Ozimý
25.04.07,11:32
no ved ano do lehoty na podanie daňového priznania platíte preddavky z predchádzajúcej daňovéj povinnosti ak vám vznikla povinnosť...ak nie tak prvý preddavok bol splatný k 30.6.2006
lbdent
25.04.07,12:51
Sro vznikla 01.01.2005, prvé daňové priznanie sme odovzdávali za rok 2005 a z neho vznikla povinnosť platiť preddavky na DzPPO za zdaňovacie obdobie roku 2006, takže sa mali platiť od 30.06.2006 do 31.03.2007, však?
Výpočet sankčného úroku z DÚ sa odvoláva na dátumy ako som uviedla v predch. príspevku čo sa týka dňa splatnosti preddavku a ako deň platby je uvedený 30.03.2007 keď som zaplatila DzP a k tomuto dátumu sú rátané dni omeškania jednotlivých splatností preddavku. :confused: :confused:
veronikasad
25.04.07,13:09
Hmm, teraz si po počiatočnom šoku študujem bližšie tie termíny od ktorých mi rátali počet dní omeškania a je tu
Deň splatnosti preddavku : 02.05.2006, 30.06.2006, 02.10.2006 a 02.01.2007:confused: :confused: :confused:

Doteraz sa tu rozoberali termíny, ktoré boli o štvrťrok posunuté,/od. 30.06.2006 do 31.03.2007/ s tým, že 3 splátky sa odrátajú z DP za rok 2006 a ďalšia z nasledujúceho zd. obdobia. Nerozumiem tomu

Bohužiaľ, splatnosť preddavkov je v terminoch, uvedených v tomto prispevku, Novovzniknutá sro si sama určí v prvom roku výšku preddavku a oznami to na DU - upozorňovala nás na to na školení pracovníčka DR B,B.
Neviem rýchlo nájsť prísl.§§§-y
Doplňam, je to § 42 odst.4

Veronika
lbdent
25.04.07,13:20
Takže mi ešte môžu dať sankčný úrok aj za rok v ktorom sme začali podnikať a nevedela som ako to dopadne?
veronikasad
25.04.07,13:31
Nemam s tým osobné skúsenosti, je to len informácia, ktorú som zaregistrovala na nejakom školení. Teoreticky áno, lebo teraz už ťažko nejakým listom dokážeš, že v prvom roku si nepredpokladala zisk, keď po podaní DP vyšla povinnosť platiť preddavky
evina
25.04.07,17:23
Hmm, teraz si po počiatočnom šoku študujem bližšie tie termíny od ktorých mi rátali počet dní omeškania a je tu
Deň splatnosti preddavku : 02.05.2006, 30.06.2006, 02.10.2006 a 02.01.2007:confused: :confused: :confused:

Doteraz sa tu rozoberali termíny, ktoré boli o štvrťrok posunuté,/od. 30.06.2006 do 31.03.2007/ s tým, že 3 splátky sa odrátajú z DP za rok 2006 a ďalšia z nasledujúceho zd. obdobia. Nerozumiem tomu

Problém je Ibdent v tom, že si Ty a veľakrát i iní ľudia na Porade miešate preddavky FO a PO.
1. Preddavky na daň z príjmu PO sú splatné kvartálne vždy k poslednému dňu štvrťroku /v prípade kvartálnych/. Prvý preddavok je splatný k 31.3. napr. r. 2006 a počíta sa z DP r. 2004. Na základe podaného DP za rok 2005 sa tento preddavok potom dorovnáva podľa podaného DP za rok 2005 do 30.4.2006 , tam bola myslím sobota, tak najbližší deň je 02.05.2006. a ďalšie kvartálne t.j. do 30.6., 30.9., 31.12 a ešte Ti ostala povinnosť i 31.3.2007 a ten sa zas dorovnáva do 30.4. podľa DP r. 2006. Keďže Vy ste nemali povinnosť z r. 2004 Váš prvý termín bol 02.05.2006.

Odvolanie by som napísala - daň ste zaplatili a preddavky ste neplatili úmyselne, ale s nevedomosti, resp. zabudli ste...... Žiadosťou o odpustenie alebo zmirenenie sankcie nemôže nikto nikdy nič pokaziť. Dôvody použiteľné k odpusteniu alebo zmierneniu pozri § 103 zákona o správe daní a poplatkov 511/1992 v poslednom znení 122/2006....

Termíny, ktoré uvádzaš nižšie sú termíny preddavkov platné pre FOm t.j. tam začína preddavkové obdobie od 30.6.2006 /prvý preddavok/ a končí 31.3.2007.

Podrobne o preddavkoch pre PO pojednáva §42 zákona o dani z príjmu.
evina
25.04.07,17:24
Takže mi ešte môžu dať sankčný úrok aj za rok v ktorom sme začali podnikať a nevedela som ako to dopadne?

Nie nemôžu, prečítaj si pozorne paragraf 42. Je dlhý tak nebudem citovať, len začiatok odseku 4:
(4) Daňovník, ktorý vznikol počas kalendárneho roka iným spôsobom ako zlúčením, splynutím alebo rozdelením, neplatí preddavky na daň za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikol. - toto je znenie od 1.1.2007

Dovtedy bolo znenie §42 ods. 4
(4) Daňovník, ktorý vznikol počas kalendárneho roka iným spôsobom ako zlúčením, splynutím alebo rozdelením, platí preddavky na daň v termínoch a vo výške určených na základe predpokladanej dane. Daňovník je povinný nahlásiť výšku predpokladanej dane do konca druhého mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom daňovník vznikol, keď sú preddavky na daň za toto obdobie splatné. Ak tento daňovník vznikol počas posledných troch mesiacov pred koncom roka, neplatí v roku, v ktorom vznikol, preddavky na daň.

Tu môžete dostať nanajvýš pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti...
lbdent
25.04.07,18:32
Veľmi Vám ďakujem za príspevky, odvolanie som napísala, zajtra ho zanesiem a dám Vám vedieť, ako to dopadlo. Výchovný dopad to má zatiaľ riadny, určite už nikdy nezabudnem zaplatiť preddavky na daň :rolleyes: Ľuba
jamajka
09.05.07,06:28
Ja som to tiež "posvrčkovala" pri novovzniknutej firme (vznikla v marci 2006). Z daňového priznania k DzPPO za rok 2006 nám vyšli platiť štvrťročné preddavky. Prvý sme zaplatili 27.4.07 a ešte sme si mysleli, aký sme dobrí...... o tri dni skôr, ako bol splatný.... a v pondelok nás na daňovom vyviedli z omylu, prvý preddavok pri novovzniknutých firmách, bol splatný 2.4.2007.:(
evina
09.05.07,06:35
Ja som to tiež "posvrčkovala" pri novovzniknutej firme (vznikla v marci 2006). Z daňového priznania k DzPPO za rok 2006 nám vyšli platiť štvrťročné preddavky. Prvý sme zaplatili 27.4.07 a ešte sme si mysleli, aký sme dobrí...... o tri dni skôr, ako bol splatný.... a v pondelok nás na daňovom vyviedli z omylu, prvý preddavok pri novovzniknutých firmách, bol splatný 2.4.2007.:(

Zaujímalo by ma na čo sa odvolali, pretože podľa mňa je to nesprávne.
Do 02.04. by ste platili preddavok v prípade jeho povinnosti z DP 2005, ktoré u Vás bolo nulové a vyrovnávate ho do 30.4.2007, takže podľa mojej mienky ste mohli zaplatiť do 30.4.2007. Tu môžete mať nanjvýš problém s nesplnením si oznamovacej povinnosti predpokladanej dane za rok 2006 do mesiaca po Vašom vzniku.

Oprava:§ 42 ods. 8 hovorí niečo iné, pozri nižšie:(

Do 02.04.2007 by ste boli povinní zaplatiť preddavok na základe predpokladanej dane, len ak by ste existovali menej ako 3 mesiace v r.2006
jamajka
09.05.07,06:41
Evi, odvolali sa na par. 42 odst. 8.
evina
09.05.07,06:49
Evi, odvolali sa na par. 42 odst. 8.

No jo, človek sa učí celý život:

8/) Daňovník, ktorý podáva daňové priznanie prvýkrát, v zdaňovacom období, v ktorom má byť podané daňové priznanie, do lehoty na jeho podanie neplatí preddavky na daň. Sumu preddavkov na daň splatných do lehoty na podanie daňového priznania vyrovná v lehote na podanie daňového priznania vo výške vypočítanej z dane uvedenej v daňovom priznaní.

Ovšem tá formulácia je zas jedna z tých lepších...
jamajka
09.05.07,07:00
No veď aj na Daňových úradoch je v tom asi riadny guláš, pretože na jednom mi hneď povedali, že nám bude vyrubený úrok a keď som to konzultovala na ďalšom, tam tvrdili, že sme to uhradili načas.....
evina
09.05.07,07:03
No veď aj na Daňových úradoch je v tom asi riadny guláš, pretože na jednom mi hneď povedali, že nám bude vyrubený úrok a keď som to konzultovala na ďalšom, tam tvrdili, že sme to uhradili načas.....

No myslím si, že s preddavkami za I. kvartál, resp. kvôli tým výmyslom platenia preddavkov z predchádzajúcej DP
majú veru chaos na mnohých DÚ. V tomto prípade však mali pravdu...našťastie som nemala nikoho novovzniknutého, ktorému by hneď vznikla povinnosť platiť platiť preddavky. Snáď ten úrok nebude vysoký...
jamajka
09.05.07,08:42
No myslím si, že s preddavkami za I. kvartál, resp. kvôli tým výmyslom platenia preddavkov z predchádzajúcej DP
majú veru chaos na mnohých DÚ. V tomto prípade však mali pravdu...našťastie som nemala nikoho novovzniknutého, ktorému by hneď vznikla povinnosť platiť platiť preddavky. Snáď ten úrok nebude vysoký...

Našťastie úrok nebude vysoký, len ma to mrzí, pretože do tých zákonov čumím stále ako bacil do lekárne a aj tak nakoniec niečo dopletiem :( .
Adula
09.05.07,09:02
Chcem sa spýtať, keď vznikne nová firma, musí platiť nejaké preddavky daňovému úradu? Aďula
evina
09.05.07,11:59
Chcem sa spýtať, keď vznikne nová firma, musí platiť nejaké preddavky daňovému úradu? Aďula
V ktorom mesiaci vznikla firma?
Adula
09.05.07,14:51
Spoločnosť vznikla v Marci.
evina
09.05.07,14:56
Spoločnosť vznikla v Marci.
§42 zákona o dani z príjmov- už i citovaný v tjto téme:

4/) Daňovník, ktorý vznikol počas kalendárneho roka iným spôsobom ako zlúčením, splynutím alebo rozdelením, neplatí preddavky na daň za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikol...

31.3.2008 však nezabudnite na to o čom píšeme s Jamajkou v predchádzajúcich príspekoch /bod 8 tohto paragrafuú, ak Vám z roku 2007 vyplynie povinnosť platiť peddavky
Adula
09.05.07,15:01
Ďakujem moc, už sa tak bojím toho daňového úradu, minulý rok som prešvihla termín na mesačného platcu DPH, takže sme mali pokutu, a druhu by som už nechcela riskovať, tak sa radšej spýtam. Diki ešte raz. Aďula
victoria
31.05.07,12:34
Mám otázočku ohľadom preddavkov aj ja. Na zaklade DP PO za rok 2006 vysla spolocnosti danova povinnost 517402 Sk. Danova povinnost bola vysoka z titulu jedneho kontraktu, ktoreho platnost skoncila v roku 2006. Z vysledkov za I.Q 2007 vysiel spolocnosti hospodarsky vysledok, z ktoreho nevyplyva povinnost ziadnych preddavkov. Podali sme ziadost o znizenie preddavkov na rok 2007 na vysku 60000 sk a z danoveho uradu nam prislo rozhodnutie ze na mesiace maj, jun, jul nam odpustaju preddavky uplne. Nakolko podla danoveho priznania za rok 2006 a tohto rozhodnutia sme mali zaplatit za mesiace januar-april celkovy preddavok vo vyske 176000 sk ale peniaze nie su a predpoklady hospodarsky vysledok tiez nie, chcela by som sa opytat ci neviete ci je mozne spatne poziadat aj o odpustenie preddavkov za mesiace januar-april s nejakym sankcnym urokom, alebo aspon o splatkovy kalendar do konca roka, aj ked sa mi zda zbytocne zaplatit do konca roka 176000 sk a potom 5 mesiacov cakat na ich vratenie navyse s danovou kontrolou na krku :-(
emgeton
31.05.07,12:42
Mám otázočku ohľadom preddavkov aj ja. Na zaklade DP PO za rok 2006 vysla spolocnosti danova povinnost 517402 Sk. Danova povinnost bola vysoka z titulu jedneho kontraktu, ktoreho platnost skoncila v roku 2006. Z vysledkov za I.Q 2007 vysiel spolocnosti hospodarsky vysledok, z ktoreho nevyplyva povinnost ziadnych preddavkov. Podali sme ziadost o znizenie preddavkov na rok 2007 na vysku 60000 sk a z danoveho uradu nam prislo rozhodnutie ze na mesiace maj, jun, jul nam odpustaju preddavky uplne. Nakolko podla danoveho priznania za rok 2006 a tohto rozhodnutia sme mali zaplatit za mesiace januar-april celkovy preddavok vo vyske 176000 sk ale peniaze nie su a predpoklady hospodarsky vysledok tiez nie, chcela by som sa opytat ci neviete ci je mozne spatne poziadat aj o odpustenie preddavkov za mesiace januar-april s nejakym sankcnym urokom, alebo aspon o splatkovy kalendar do konca roka, aj ked sa mi zda zbytocne zaplatit do konca roka 176000 sk a potom 5 mesiacov cakat na ich vratenie navyse s danovou kontrolou na krku :-(

Žiadosť o úpravu výšky preddavkov na daň sa dotýka iba doteraz nesplatných preddavkov. Spätne sa to nedá.
lbdent
03.02.08,06:57
:):)teraz som nasla ten svoj prastary prispevok a chcem len dopisat, ze na danovy urad som vtedy napisala slusne odvolanie voci sankcii a dostala som odpoved ze ak zaplatenie sankcie sposobi zanik spolocnosti, tak rozhodnutie zrusia.:Dtakze som zaplatila, ziadny ludsky pristup tam nebolo citit:(
Anja111
04.02.08,18:59
§42 zákona o dani z príjmov- už i citovaný v tjto téme:

4/) Daňovník, ktorý vznikol počas kalendárneho roka iným spôsobom ako zlúčením, splynutím alebo rozdelením, neplatí preddavky na daň za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikol...

31.3.2008 však nezabudnite na to o čom píšeme s Jamajkou v predchádzajúcich príspekoch /bod 8 tohto paragrafuú, ak Vám z roku 2007 vyplynie povinnosť platiť peddavky
A čo v prípade, že s.r.o. vznikla 5.12.2007 a vykázala za rok 2007 stratu?
Za rok 2007 preddavky neplatila, ale má povinnosť nahlásiť predpokladaný zisk na rok 2008 a podľa toho platiť preddavky? Podľa nasledujúceho § mi to tak vychádza...

§ 42 ZDP
(5) Ak sa daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie týkala len časti zdaňovacieho obdobia, je daňovník pri platení preddavkov na daň povinný vypočítať si daňovú povinnosť za celé predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Výpočet sa vykoná tak, že daň za časť predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia sa vydelí počtom mesiacov odo dňa vzniku daňovníka do konca tohto zdaňovacieho obdobia a vynásobí sa dvanástimi. Ak daňovník existoval v predchádzajúcom zdaňovacom období menej ako tri mesiace, platí preddavky na daň na základe predpokladanej dane, ktorej výšku je povinný nahlásiť do konca tretieho mesiaca zdaňovacieho obdobia, na ktoré sú platené preddavky na daň, pričom preddavky na daň za toto obdobie sú splatné v termíne, v ktorom je povinný nahlásiť predpokladanú daň.

Vopred ďakujem za každú odpoveď.
evina
04.02.08,19:13
A čo v prípade, že s.r.o. vznikla 5.12.2007 a vykázala za rok 2007 stratu?
Za rok 2007 preddavky neplatila, ale má povinnosť nahlásiť predpokladaný zisk na rok 2008 a podľa toho platiť preddavky? Podľa nasledujúceho § mi to tak vychádza...

§ 42 ZDP
(5) Ak sa daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie týkala len časti zdaňovacieho obdobia, je daňovník pri platení preddavkov na daň povinný vypočítať si daňovú povinnosť za celé predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Výpočet sa vykoná tak, že daň za časť predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia sa vydelí počtom mesiacov odo dňa vzniku daňovníka do konca tohto zdaňovacieho obdobia a vynásobí sa dvanástimi. Ak daňovník existoval v predchádzajúcom zdaňovacom období menej ako tri mesiace, platí preddavky na daň na základe predpokladanej dane, ktorej výšku je povinný nahlásiť do konca tretieho mesiaca zdaňovacieho obdobia, na ktoré sú platené preddavky na daň, pričom preddavky na daň za toto obdobie sú splatné v termíne, v ktorom je povinný nahlásiť predpokladanú daň.

Vopred ďakujem za každú odpoveď.



Áno....
Anja111
04.02.08,19:22
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, tiež mi to tak vychádzalo...
Kathryn
07.02.08,10:21
Neviem, či som správne pochopila a preto sa radšej poradím so skúsenejšími: ak spoločnosť vznikla v r. 2007 a zároveň dosiahla stratu, nevzniká jej povinnosť platiť preddavky - § 42, ods. 3 a), ale do 31.3.2008 oznámi Daňovému úradu, že bude platiť preddavky vo výške 0 Sk - § 42 - ods. 8 ? Vďaka za odpoveď.
Anja111
07.02.08,10:35
Neviem, či som správne pochopila a preto sa radšej poradím so skúsenejšími: ak spoločnosť vznikla v r. 2007 a zároveň dosiahla stratu, nevzniká jej povinnosť platiť preddavky - § 42, ods. 3 a), ale do 31.3.2008 oznámi Daňovému úradu, že bude platiť preddavky vo výške 0 Sk - § 42 - ods. 8 ? Vďaka za odpoveď.
Podľa § 42, odst. 5, ak spoločnosť vznikla v posledných troch mesiacoch roku 2007, tak má povinnosť platiť preddavky z predpokladanej dane, ktorej výšku nahlási na DÚ a preddavky aj zaplatí, v termíne do 31.3.2008.
alena
04.03.08,14:20
nevie niekto poradiť čo urobiť, ak spoločnosť omylom platila štvrťročné preddavky miesto mesačných? Môže byť za to pokuta? Ďakujem
cloe
04.03.08,14:27
Skús si vypočítať úrok z omeškania na stránke drsr /je tam kalkulačka/. Počet dní omeškania vypočítaš vždy zo sumy, ktorá mala byť platená mesačne a napočítaš počet dní omeškania do dátumu, kedy bola splatná.
Majka
10.12.08,21:13
prosim Vas pekne nemate nahodou nejaky vzor ODVOLANIA NA SANKC. UROKY? dakujem
enad
07.03.09,20:48
Mám nasledovný prípad:
Daňovníkovi FO vznikla za rok 2007 povinnosť platiť štvrťročné preddavky na daň z príjmov fyzických osôb. Prvý krát mal podnikateľ FO uhradiť preddavok do 30.6.08, lenže od 6.8.2008 má prerušené živnosť. Samozrejme žiadne preddavky neplatil....
Ako na to zareaguje DU? Je povinnosť platiť preddavky aj ked je živnosť prerušená?
Ďakujem