majke123
17.11.17,12:13
v mobelixe som si nechala spravit navrh na na kuchynsku linku na mieru, podpisala som zlmluvu a zaplatila zalohu. po istom case som si to rozmyslela a chcela som zrusit zmluvu. Mobelix nebol zameriat KL ani nezacala vyroba KL. Mam pravo na vratenie zalohy?
veronikasad
17.11.17,11:18
V akej výške bola záloha? Nie je to poplatok za bezplatnú vizualizáciu, ak od zmluvy odstúpis?
arizona
17.11.17,11:45
Vacsina predajcov ,aj napr.vyrobcovia kuch.liniek na mieru to robia tak,ze ak si u nich nasledne objednas vyrobu kuchyne,podla ich navrhu,tak navrhy neplatis.Ale ak si davas robit iba navrh,bez realizacie, tak sa to spoplatnuje.

Ten navrh tiez nieco stoji.Musia zakupit "pristroje" na pracu,zaplatit cloveka,energie atd.
majke123
17.11.17,11:45
vyska bola 30%z kupnej ceny KL. vizualizacia bola spravena "zadarmo" s tym ze predajca mi hned podstrcil kupnu zmlvu aby som to podpisala a zaplatila zalohu bez rozmylsenia bez precitania.
Tweety
17.11.17,11:50
Najfundovanejšie ti odpovedia priamo v spomínanom markete. Bola si tam? A isto máš podmienky uvedené aj v zmluve.
dmc
17.11.17,14:21
podmienky vratenia /nevratenia zalohy by mali byt uvedene v kupnej zmluve. Vyhovorky - " mi podstcil", zaplatila som bez precitania....... tu nezavazia. Citat vies...rozmyslat asi tiez. Citaj co si podpisala.
Mária27
19.11.17,08:09
Ak nemáte v zmluve dohodnuté odstupné (§ 497), ide o preddavok (§ 498), ktorý treba vrátiť. Za vyhotovenie návrhu treba zaplatiť cenu primeranú nákladom vyhotovenia.


Občiansky zákonník:

§ 642
(1) Až do zhotovenia diela môže objednávateľ od zmluvy odstúpiť; je však povinný zaplatiť zhotoviteľovi sumu, ktorá pripadá na práce už vykonané, pokiaľ zhotoviteľ nemôže ich výsledok použiť inak, a nahradiť mu účelne vynaložené náklady.

§ 498
Na to, čo dal pred uzavretím zmluvy niektorý účastník, hľadí sa ako na preddavok.

§ 497
Každý z účastníkov si môže vymieniť odstúpenie od zmluvy a dojednať pre ten prípad odstupné. Kto zmluvu splní aspoň sčasti alebo prijme hoci len čiastočné plnenie, nemôže už od zmluvy odstúpiť, ani keď poskytne odstupné.