feem
31.07.06,08:50
Som SZČO, mám obchod v ktorom sám predávam. Uzavrel som dohodu o vykonaní prác so svojou matkou, ktorá je zamestnaná aj trvalo.
Dohoda podrobnosti:
-doba: od 1.6. do 31.12.2006
-predmet: zastupovanie počas neprítomnosti
-rozsah: max.300hod/rok, max.100hod/mesiac
-odmena: 30Sk/hod(aby neprekročila cca.3600,-Sk/mes.).
Problém je v tom, že tento mesiac ma vôbec nezastupovala a odovzdal som mesačný výkaz s 0,-Sk odvodom na Úraz.P a 0 hod.odpracovaných na sociálnu poisťovňu, kde mi pracovníčka povedala, že ju mám odhlásiť a keď na budúci mesiac by ma zastupovala tak znova prihlásiť.
LENŽE: keď nemám iného zamestnanca musím sa odhlásiť aj ako zamestnávateľ. A teraz sa mám prihlasovať a odhlasovať, keď potrebujem zastúpiť dajme tomu raz za 2 mesiace, a aj neviem dopredu, ale dajmetomu sa rozhodnem ráno, že potrebujem zastúpiť.
ALEBO: Dohoda je platná tak ako je uzavretá a keď mi neodrobila ani hodinu, tak odovzdám mesačný výkaz s nulovými odvodmi, pokým je platná dohoda o vykonaní prác?
Ninna
31.07.06,07:12
Na dohodu o vykonaní práce sa neuzatvárajú cyklické práce medzi ktoré podľa mňa patrí aj zastupovanie.
STRELEC
31.07.06,07:53
.....
Problém je v tom, že tento mesiac ma vôbec nezastupovala a odovzdal som mesačný výkaz s 0,-Sk odvodom na Úraz.P a 0 hod.odpracovaných na sociálnu poisťovňu, kde mi pracovníčka povedala, že ju mám odhlásiť a keď na budúci mesiac by ma zastupovala tak znova prihlásiť. ......Bral by som to len ako priateľskú radu - jednu z možností ako postupovať. Ale neriadil by som sa podľa nej.

ALEBO: Dohoda je platná tak ako je uzavretá a keď mi neodrobila ani hodinu, tak odovzdám mesačný výkaz s nulovými odvodmi, pokým je platná dohoda o vykonaní prác?Áno. Takto by som postupoval. DVP môžem dnes uzavrieť a jej napĺňanie môže byť aj niekedy v budúcnosti. V takomto prípade sa podľa mňa nejedná o pravidelné vykonávanie činnosti, kde by bol primeraný pracovný pomer. Práve to, že sa v danom mesiaci práca a ani odmena nevyskytla hovorí o.i. o tom, že nebola kontrola, netreba náklady a nebol výkon činnosti:), ktorý sa vyskytuje príležitostne, náhodile a nepravidelne. Nie tak?
Ninna
31.07.06,11:32
V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha - v tomto prípade je to nenaformulované správne.
Ale s týmto súhlasím:
Práve to, že sa v danom mesiaci práca a ani odmena nevyskytla hovorí o.i. o tom, že nebola kontrola, netreba náklady a nebol výkon činnosti, ktorý sa vyskytuje príležitostne, náhodile a nepravidelne.
Kristína
01.08.06,05:56
Pokiaľ viem, drobní podnikatelia a živnostníci už nebudú musieť od začiatku júla uzatvárať pracovné zmluvy so svojimi rodinnými príslušníkmi, ktorí im vypomáhajú pri podnikaní. Umožňuje to novela zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní, ktorá nadobudla účinnosť 1. júla 2006. Ide o § 2a zákona 82/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov. Nie je náhodou matka príbuznou v priamom rade?
uzivatel2
01.08.06,07:55
Pokiaľ viem, drobní podnikatelia a živnostníci už nebudú musieť od začiatku júla uzatvárať pracovné zmluvy so svojimi rodinnými príslušníkmi, ktorí im vypomáhajú pri podnikaní. Umožňuje to novela zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní, ktorá nadobudla účinnosť 1. júla 2006. Ide o § 2a zákona 82/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov. Nie je náhodou matka príbuznou v priamom rade?
Pozor, rodinný príslušník musí byť dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku alebo žiakom, študentom do 26 rokov veku.
Janka6685
01.08.06,09:56
Pozor, rodinný príslušník musí byť dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku alebo žiakom, študentom do 26 rokov veku.

Uchádzač o zamestnanie evidovaný na úrade práce je dôchodkovo poistený?
GABRIELA
01.08.06,10:04
Ja bežne podávam 0,- mesačný výkaz a prílohy z ÚP na soc.poisť. Dokonca mi to poradila pani zo SP, práve preto aby som nerobila vždy odhlášky a prihlášky. Len 4x do roka maju odmenu a tam nie je nulový výkaz. Tak neviem...
Pepa
01.08.06,10:53
Uchádzač o zamestnanie evidovaný na úrade práce je dôchodkovo poistený?
Nie .
Janka6685
01.08.06,10:58
Takže ak je súrodenec evidovaný na ÚP, tak aj tak ho musím zamestnať na zmluvu. (?)

Ale ak otec je zamestnaný v inej firme, môže u syna vypomáhať bez zmluvy?
Kristína
01.08.06,11:11
Takže ak je súrodenec evidovaný na ÚP, tak aj tak ho musím zamestnať na zmluvu. (?)

Ale ak otec je zamestnaný v inej firme, môže u syna vypomáhať bez zmluvy?
Ja si myslím, že áno. Určite je dôchodkovo poistený, keď má pracovnú zmluvu.
Janka6685
01.08.06,11:24
Ja si myslím, že áno. Určite je dôchodkovo poistený, keď má pracovnú zmluvu.

A sú tam nejaké obmedzenia čo sa týka odpracovaných hodín?
Pepa
01.08.06,11:36
Takže ak je súrodenec evidovaný na ÚP, tak aj tak ho musím zamestnať na zmluvu. (?)
Ale ak otec je zamestnaný v inej firme, môže u syna vypomáhať bez zmluvy?
Evidovaný na ÚP - pokiaľ uzatvoríš PZ - vyradenie z UP .DOVP /ak sa dá/ - 64 hodín 3200,- Sk /môže byť evidovaný naďalej
Otec môže vypomáhať bez zmluvy.
Janka6685
01.08.06,11:52
Evidovaný na ÚP - pokiaľ uzatvoríš PZ - vyradenie z UP .DOVP /ak sa dá/ - 64 hodín 3200,- Sk /môže byť evidovaný naďalej
Otec môže vypomáhať bez zmluvy.

Zdá sa mi to neuveritelné, pri tom všetkom...teda môže snúbenec svojho otca odhlásiť zo soc. poisť. a dávať mu toľko smien, koľko jeho otec chce? Nebude figurovať v žiadnych výkazoch a ani sa jeho mzda nebude zahŕňať do výdavkov zamestnávateľa?
Pepa
01.08.06,12:49
Zdá sa mi to neuveritelné, pri tom všetkom...teda môže snúbenec svojho otca odhlásiť zo soc. poisť. a dávať mu toľko smien, koľko jeho otec chce? Nebude figurovať v žiadnych výkazoch a ani sa jeho mzda nebude zahŕňať do výdavkov zamestnávateľa?
Janka - aby sme si rozumeli.
Otec má iný pracovný pomer - čiže môže "vypomáhať" ako rodinný príslušník svojmu synovi bez uzavretia dohody alebo PZ.
Vy mu chcete vyplácať mzdu? Ak áno - tak predsa na základe nejakého "vzťahu" - pracovný pomer=mzda, DOVP=odmena.
Janka6685
04.08.06,11:48
Janka - aby sme si rozumeli.
Otec má iný pracovný pomer - čiže môže "vypomáhať" ako rodinný príslušník svojmu synovi bez uzavretia dohody alebo PZ.
Vy mu chcete vyplácať mzdu? Ak áno - tak predsa na základe nejakého "vzťahu" - pracovný pomer=mzda, DOVP=odmena.

Ako mám potom vnímať pojem "vypomáhanie"? Znamená to, že ma môže prísť zaskočiť, ak si potrebujem niečo vybaviť, ale nemôže tam byť celé dni?