scamba
19.11.17,21:40
chcel by som sa opytat ako je to s podnikanim u nas a zaroven v zahraniči..chystam sa otvorit živnost kde budem mesiac pracovat v kovovyrobe v zahraniči a mesiac mam volno ale chcel by som v ten volny mesiac ked som na svk robit aj v uplne inej sfere nakolko mam nejake certifikaty ktore ma k tomu opravnuju...bolo mi poradene že k živnosti v zahraniči potrebujem A1, s tym že nebudem platca DPH...takisto aj v tej druhej cinnosti nechcem byt platca DPH..ake povinnosti mi z toho vyplyvaju?budem musiet platit odvody 2x?
ivka70
20.11.17,06:07
Budes mat len jednu zivnost, ta moze mat aj viac cinnosti. Ak to bude slovenska zivnost, na to, aby si na nu podnikal v zahranici, musis mat formulat PD A1.
Jeho vydanie trva tak 45 dni a poziadat mozes az po zalozeni zivnosti.
Pri zivnosti je jedno, ci jeden mesiac fakturujes a vykonavas cinnost na SK a druhy v CR. Len si treba zabezpecit vsetky potrebne doklady, aby v CR neslo o nelegalne podnikanie.
Platca DPH si alebo nie si ako zivnostnik, nie na konkretnu cinnost.
Skor ako sa do toho pustis, nastuduj si potrebne veci alebo si najdi uctovnika, ktory problematiku ovlada a pomoze ti sa zorientovat.
Nemyl si to s pracou ako zamestnanec, odvody aj DP podavas len v krajine, kde mas zivnost.
https://www.podnikajte.sk/start-podnikania/c/1907/category/zivnost/article/slovenska-zivnost-sluzby-zahranicie.xhtml
taiko
20.11.17,06:38
ja by som len upresnil. Dane a odvody bude platit tam, kde bude mat danovy domicil.
Moze mat totiz dve zivnosti a za istych okolnosti DP podavat tam, kde je to pre neho vyhodnejsie. Zavisi to od toho, ktory stat to je, ako dlho sa tam presne bude zdrziavat, ci tam bude mat aj bydlisko atd atd. Viac info najde v zmluve o dvojitom zdaneni medzi SK a danym statom.