diuska1
20.11.17,13:24
Ahojte :)
prvýkrát robím exekučnú zrážku a potrebujem sa poradiť. Zamestnanec je rozvedený a má maloletú dcéru. Na ňu platí výživné - mám rozhodnutie, platí šekom, nejde to cez exekúciu. Do toho však došli ďalšie exekúcie. Idem sa zaoberať prvou v poradí. Ak má čistú mzdu napr. 384,00 eur. akú mám odrátať vôbec nepostihnuteľnú časť? Má to byť 100% životného minima? Alebo tým, že má povinnosť platiť výživné bez toho aby sa to dotýkalo mzdy mu mám odrátať tých 60% zo 70% životného minima, teda 83,19 eur a tak si počítať tretiny? Ak máte niekto skúsenosti prosím poraďte. ďakujem krásne
Banská Štiavnica
20.11.17,14:23
Na internete sü stranky exekútorov a sú na nich prehľadné exekučné kalkulačky, ktoré ťa správne navedú po zadaní čistej mzdy na výpočet exekúcie. Ja osobne používam stránku JUDr. Demešovej. Pozor na to, či ide o predostnú pohľadávku, alebo nie. Ak je to prednostná tak tú musíš zrážať ako prvú v poradí.
diuska1
20.11.17,16:38
práveže som skúšala kalkulačky na internete, ale chcela by som vedieť postup, aby som to vedela vypočítať pre každý prípad. Stránku JUDr. Demešovej som pozerala, ale nerozumiem ako dostala tie čísla :/
Andyke
20.11.17,17:43
Preštuduj nariad . vlády 268/2006 tu :
http://www.autora.sk/zz/2006/268/

§ 1

(1) Základná suma, ktorá sa nesmie zraziť povinnému z jeho mesačnej mzdy,1) je 100 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu2)platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky.

(2) Na každú osobu, ktorej povinný poskytuje výživné, sa započítava 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu2) platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky; rovnako to platí aj na manžela povinného, ktorý má samostatný príjem.

Ďalej preštuduj aj Exekučný poriadok od §66 : http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-233

Tvoj konkrétny prípad:
ČM: 384 Eur
odpočet na povinného(zamestnanca): 199,48
Odpočet na vyživ dieťa: 49,87
384-199,48-49,87= 134,65
134,65:3= 44,88
44,88 je exekučná zrážka na neprednostnú pohľadávku (pokiaľ došla prvá)
karka
21.11.17,05:10
Nie je pravda, že musí prvú prednostnú.
diuska1
21.11.17,06:36
ahoj, ďakujem. Áno tieto veci som čítala, len som sa zmiatla, lebo v §2 nariadenia je uvedené, že ak ide o výživné pre maloleté dieťa, tak je nepostihnuteľná suma iba 60% ŽM. A v kalkulačkách na internete sa píše, že ŽM pre vyživovanú osobu sa nepočíta, ak sa v jej prospech platí výživné. Neviem či to, že má povinnosť platiť to výživné mám brať do úvahy alebo nie, keď na to je súdne rozhodnutie, nie exekučný príkaz.
Andyke
21.11.17,07:56
V Tvojom prípade platia §-y, ktoré som uviedla hore. To dieťa on vyživuje, však platí výživné,
za to musíš uplatniť nepostihnut. sumu aj na to dieťa.

Skúsim Ti vysvetliť ešte ďalšie veci:

§2 nariadenia : iba v tom prípade aplikuješ, keď budeš vykonávať exek. zrážku na výživné.
§1 ods.4 nariad. : pokiaľ budeš vykonávať exek.zrážku na vymoženie výživného , tak to dieťa nezapočítaš medzi vyživované osoby v prospech ktorého je exekúcia na výživné.
diuska1
21.11.17,11:00
To som potrebovala vedieť. ďakujem ti veľmi veľmi pekne, veľmi si mi pomohla.
Prajem pekný deň :)