279191
31.07.06,10:08
Dobrý deň,

chcem Vám pekne poprosiť o radu. Mám klienta, ktorý je momentálne szčo a účtujem ho v jednoduchom účtovníctve. V priebehu mesiaca sa chce pretransformovať na s.r.o.
Dojde v účtovaní k nejekej zmene a ak áno zňtak prosím k akej???
Ako to mám ďalej účtovať???


Vopred ďakujem

Inge
Dada
31.07.06,08:13
A akým spôsobom sa pretransformuje? Bude mať nové IČO? Existuje nejaká zmluva, alebo niečo?
STRELEC
31.07.06,08:14
[quote=279191]...Mám klienta, ktorý je momentálne szčo a účtujem ho v jednoduchom účtovníctve. V priebehu mesiaca sa chce pretransformovať na s.r.o. Odporúčal by som pozrieť tému s.r.o. versus živnosť.
victoria
31.07.06,08:16
Ja som mala taký istý prípad. Nemyslím žeby som to nazvala transformáciou, skôr ide o to či si klient ponechá živnosť a okrem toho si založí s.r.o. alebo ukončí činnosť ako živnostník, teda ukončí živnosť a ďalej bude pokračovať už iba ako spoločník, konateľ alebo aj zamestnanec s.r.o.
V prípade že si ponechá živnosť bude musieť členiť a rozdelovať príjmy aj výdavky, resp. výnosy a náklady ktoré patri k SZČO a ktoré k činnosti s.r.o.
Budeš pokračovať vo vedení jednoduchého účtovníctva pre SZČO - teda živnostníka a zárove budeš viesť podvojné účtovníctvo pre s.r.o.
V prípade, že ukončí živnosť, je to jasné. Ukončíš jednoduché účtovníctvo živnostníka a začneš viesť iba podvojné účtovníctvo s.r.o.
Po ukončení zdaňovacieho obdobia budeš podávať daňové priznanie aj za SZČO ku ktorému prípadne pripočítaš príjmy spoločníka alebo zamestnanca s.r.o. a tiež zároveň budeš podávať daňové priznanie za právnicku osobu s.r.o.
Danila
31.07.06,08:17
O tejto problematike je toho na Porade napísané veľmi veľa, podrobne a odborne. Formy prechodu SZČO na s.r.o sú rôzne. A účtovanie SZČO / jednoduché/ a s.r.o / podvojné/ podľa môjho názoru značne rozdielne. Skús
si všetko vyhľadať, preštuduj a prípadne zadaj už len konkrétne otázky.
279191
31.07.06,08:19
Chce založiť s.r.o. aj so svojou priateľkou a IČO sa mo meniť nebude. Predpokladám, že v prípade viacerých spoločníkov sa s.r.o. zakladá na základe spoločenskej zmluvy.
Aj náplň práce čiže živnosti zostanú tie isté, možno v budúcnosti bude uvažovať o ich rozšírení.
STRELEC
31.07.06,08:23
Chce založiť s.r.o. aj so svojou priateľkou a IČO sa mo meniť nebude. Predpokladám, že v prípade viacerých spoločníkov sa s.r.o. zakladá na základe spoločenskej zmluvy.
Aj náplň práce čiže živnosti zostanú tie isté, možno v budúcnosti bude uvažovať o ich rozšírení.Položená otázka nie je vlastne len otázka, ale celý okruh problémov. Vznikne nový subjekt - sro a s tým nové problémy + problematika (možno) postupného "prevodu" činnosti živnosti na sro-čku.
To je na preštudovanie príslušných okruhov v archíve Porady.
Danila
31.07.06,08:25
Už som to tu raz spomenula a len Ti pripomeniem, že je veľmi dobre spracovaná publikácia o s.r.o a ja sa bez nej ani nepohnem. Lebo s.r.o je najvyužívanejšia forma podnikania, a v nej nájdeš všetko, od založenia s.r.o až po jej likvidáciu, vrátane listinných vzorov.
Zoltán Kovács
31.07.06,11:56
Chce založiť s.r.o. aj so svojou priateľkou a IČO sa mo meniť nebude. Predpokladám, že v prípade viacerých spoločníkov sa s.r.o. zakladá na základe spoločenskej zmluvy.
Aj náplň práce čiže živnosti zostanú tie isté, možno v budúcnosti bude uvažovať o ich rozšírení.
Keď chce si založiť novú sro s priateľkou ako dosiahne to, že sa mu IČO nezmení. Na toto kúzlo by som bol veľmi zvedavý. Založením novej sro vznikne úplne nový a nezávyslý právny subjekt, ktorý so SZČO nemá nič spoločné. Má spoločné iba ako občan zakladateľ. Tým pádom bude mať nové IČO.

Založenie sro má diametrálne iné aspekty ako SZČO. Na porade je to rozpitvané veľmi dobre.
victoria
31.07.06,12:11
To by som aj ja velmi chcela vediet ako taketo nieco da dosiahnut. Je predsa podla mojich doterajsich znalosti nemozne aby SZCO transformaciou na s.r.o. ostalo to iste ICO.
Je naozaj nieco take mozne ?
Zoltán Kovács
31.07.06,13:46
To by som aj ja velmi chcela vediet ako taketo nieco da dosiahnut. Je predsa podla mojich doterajsich znalosti nemozne aby SZCO transformaciou na s.r.o. ostalo to iste ICO.
Je naozaj nieco take mozne ?

Nie je to možné. Aj keĎ novovzniknutá sro prevezme všetky záväzky a pohľadávky SZČO (kvázi právný nástupca) dostane od živnostenského úradu nové IČO. A voči všetkým štátnym inštitúciam bude vystupovať ako nový subjekt.