emily
12.11.04,14:55
Prosím súrne o pomoc. Čo by ste robili v mojom prípade. Môj šéf je zároveň fyz.osoba aj spoločník v s.r.o. Ako FO kúpil úžitkové auto, ktoré hneď prenajal do s.r.o., dokúpil zimné pneumatiky a doklady od pneumatík hodil do s.r.o. V zmluve síce máme, že poistky, náklady na opravu a prevádzku znáša s.r.o., ale ďalšie pneumatiky by ste dali kde? Do s.r.o., alebo FO. Ja by som povedala, že patria k FO, ale ako presvedčiť šéfa?
Alebo máte iný názor?
ekin
13.11.04,12:51
ako som uz inde uviedla, prvý nákup zimných (letných) pneumatík - ide to do technického zhodnotenia vozidla (podla ceny) a tým je jasné, že to môže vykonať iba vlastník vozidla. Ak by v zmluve bolo uvedené, že odpisy bude vykonávať nájomca, tak by sa to dalo uznať..Ale inak by som to dala iba do FO. Čo viedlo tvojho šéfa k takému rozhodnutiu? Skus sa ho spýtať a vysvetlit mu, že nieto dôvodu znižovať náklady u SRO, skôr je vyhodnejšie u FO, pretože to má vplyv na odvody...
accad
13.11.04,18:42
Ja by som polemizovala.
Kde je určené, že prvá kúpa zimných pneumatík je technické zhodnotenie auta. Po prvej výmene letných pneumatík za zimné auto naďalej auto plní tú istú funkciu. V jeho technických parametroch podľa technického preukazu a ani vybavenia nenastalo žiadne navýšenie, iba sa zvýšila bezpečnosť jazdy v zimných mesiacoch. Zabezpečilo sa iba znížovanie jeho opotrebovanosti jazdou v zimných mesiacoch na pneumatikách určených na dané poveternostné podmienky. Letné pneumatiky môžu byť po výmene už opotrebované a tak zimné slúžia stále iba na prevádzku auta.
V ktorom § zákona o DzP alebo inom predpise je konkretne uvedené, že prvý nákup zimných pneumatík je technické zhodnotenie auta?
Možno mi to uniklo.
ekin
14.11.04,06:51
okrem toho, ze nám to na školení dani z príjmov prezradila metodicka, kdesi som to v komentári čítala..ale skutočne si nespomeniem, kde. Ak na to nadabím, tak to zverejním
bepo
14.11.04,07:42
A ani odôvodnenie náhodou nevieš?Veď používaním zimných pneumatik sa pomerne znižuje opotrebenie letných pneumatík takže z hľadiska účtovníctva by sa to kľudne mohlo brať ako kúpenie druhej sady letných pneumatík.
valeriam
14.11.04,19:56
Skúsme pouvažovať, že čo by robil nájomca, keby tie pneumatiky chcel a prenajímateľ by nebol ochotný ich zakúpiť. Zrejme by si ich kúpil sám. Ak je zákonom povolené odpisovať technické zhodnotenie prenajatého majetku nájomcom, potom by nemal byť problém ani s týmto, nie?
tibor
15.11.04,06:27
aj po daňových kontrolách mám a konštatujem, že nákup pneumatík dávam do spotreby. neuvádzam nikde či ide o zimné či letné.
Nika
15.11.04,06:31
A ako zaradiť nákup nových diskov+pneumatík? Auto bolo kúpené tento rok. Ja by som to dala ako navýšenie ceny vozidla.
tibor
16.11.04,13:07
nechápem - netrvdím, že nie je to navýšenie ceny vozidla - ale opakujem nechápem. podľa mňa je navýšenie ceny vozidla, ak sa zmení niečo vo vybavení a zároveň novo využívam niečo nové - doplnkové, čo ešte predtým v aute nebolo (klíma, reproduktory, rádio, CD prehrávač, TV, ale ak sa jedná o pneumatiky a disky - predsa nejazdím naraz na 8 diskoch a 8 pneumatikách?

a druhá cesta ešte je - nakúpil by som disky i pneumatiky v pneuservise - a faktúru by vystavili za geometriu, vycentrovanie kolies, umytie auta, vyčistenie auta, dofúkanie dusíkom, oprava defektu na náhradnom kolese...proste do ceny pneumatík a diskov...
Nika
16.11.04,14:20
Tibor toto je určite lepší názor ako môj, ale spolu to robí 40tis., tak vážne neviem čo mám urobiť.
dvd
16.11.04,15:14
Podnikatel sam rozhoduje o tom, kedy meni pneumatiky. DU nemoze posudzovat ekonomicnost vymeny, takze kazdy nakup novych pneu je zaroven nahrada tych predchadzajucich - cize oprava a udrzba automobilu( v podvojnom 511) A je to jednoducho vybavene. Predchadzajuce pneu sme vyhodili uz po 1000 km - ved mozme - mame ako firma na to - o com svedci, ze sme kazdorocne v zisku.
Yvvetta
17.11.04,09:49
Myslím si, že daň. kontrole je jedno či zimné pneumatiky budú účtované na 501 alebo 511. Hlavne pôjde o to, či to bude uznaný náklad. Ja by som nákup zimných pneumatík účtovala na 511. Ak by boli nad 30tis., tak asi tech. zhodnotenie.
Paula
17.11.04,10:27
U drahších áut sa môže byť cena vyšplhať nad 30.000,-, aj tak by som to dala do nákladov. Ide predovšetkým o bezpečnosť a ochranu zdravia, či života človeka. Technické parametre auta sa nemenia výmenou pneumatík.
valeriam
18.11.04,07:05
Nejako sa mi stratila podstata otázky- kde sme nakoniec dali tie pneumatiky? Do s.r.o.?
Viera
18.11.04,08:04
Keď zimné pneumatiky obstarám v tom istom roku ako auto,
tak by sa ich cena mala pripočítať k cene auta a odpisovať spolu s autom ?
Jozef Mihál
19.11.04,17:10
Trochu zanesvárim tému - čo sám nemám rád - ale keď názov znie "Zimné pneumatiky", tak mi to nedá (že? bodliak)...

- ktoré Z.P. sú NAJ ?

Ja hlasujem za Conti TS 810.
bepo
19.11.04,18:14
Závisí od rozmeru ale v rozmere 205/55 R 16 boli vyhodnotené ako najlepšie.Ja mám Goodyear ultra grip, ale prvý rok-nové auto,ešte som neskúšal.
Zuzaka
30.11.04,13:44
No podľa mňa, ak obstaráš čokoľvek do auta /rádio, klímu, ..., disky, pneumatiky/ v roku kedy si auto kúpila tak to k tomu prirátaš a odpisuješ. Čo sa týka zimných pneumatík tak prvé zimné ak sa nekúpili v roku ako sa kúpilo auto tak ich dávam na 501 a do vedlajšej evidencie ako majtok do 30.000,- . Každé ďalšie pneumatiky už ako 511 - oprava a udržiavanie.

Zuzana:)
Adina
19.01.05,12:46
tiež som kdesi čítala, že prvé zimné pneu idú do ceny vozidla. Ale prapôvodná otázka bola o čomsi inom, nie?
osh
09.12.08,12:29
hodnota sa ráta za všetky 4 pneu spolu /4x8000/ čiže 32000?
jurko456
07.10.09,06:42
No podľa mňa, ak obstaráš čokoľvek do auta /rádio, klímu, ..., disky, pneumatiky/ v roku kedy si auto kúpila tak to k tomu prirátaš a odpisuješ.

Takze ked kupim auto v zahranici (EU) a s nim aj dalsie zimne pneumatiky, mam aj DPH z tychto zimnych pneu zaplatit na Slovensku (rovnako ako je to u DPH u noveho auta) ?

Diky moc za odpoved ;)