mondes
23.11.17,10:20
Ahojte, môj známy je zamestnancom slovenskej firmy, ale pracuje v Nórsku. Za rok 2016 mu zamestnávateľ nerobil RZD, ale sám si podával DP A. Nemal ani preplatok, ani nedoplatok. Avšak z Nórska mu prišiel nedoplatok na dani 590 eur. Ako je to možné? Veď on predsa pracoval za SK firmu. Nemala tá SK firma znášať všetky povinnosti voči Nórsku? Teda minimálne tam mala byť nahlásená. Ak teda slovenská firma vysiela zamestnancov do Nórska, musí tam tých zamestnancov aj niekde hlásiť? Nevystupuje tam ten zamestnanec len v mene slovenskej firmy? Nechápem totižto, ako daňový úrad v Nórsku (neviem, ako sa to tam tá inštitúcia presne volá) prišiel na kontaktné údaje toho zamestnanca? Viete mi s týmto poradiť? Ako postupuje SK firma, ktorá vysiela zamestnancov do zahraničia? Kde všade sa musí hlásiť? Ďakujem krásne za odpoveď.
ivka70
23.11.17,09:30
nastuduj si vsetko ohladom PD A1 - co vsetko to obnasa ....
mondes
23.11.17,09:38
Ďakujem. No PD A1 sa týka odvodov a nie dane. Či?
ivka70
23.11.17,09:43
ivka70
23.11.17,09:46
myslela som to tak, ze z neho sa Norsko dozvie, ci ide o vyslaneho zamestnanca a pod.
ak pracoval v Norsku viac ako 183 dni, tak jeho prijemurcite pdlieha zdaneniu v Norsku
Riesit by to ale mala firma, ta ho urcite v sulade s predpismi nahlasila .....
mondes
23.11.17,09:50
Ďakujem veľmi pekne. Avšak nechápem tomu. Známy robil v r. 2016 cca. 7 mesiacov v Nórsku. Robil za sk firmu. A prišiel mu nedoplatok na dani. Robil tam viac ako 183 dní. Ale mám známeho, ktorý robí už možno aj 4 roky vkuse za SK firmu v Nemecku a tomu zatiaľ nič neprišlo. Píšem zatiaľ, lebo neviem, ako to ešte dopadne. No ak sa budú v tom rýpať nemecké úrady, tak kto bude niesť zodpovednosť? Tá SK firma, alebo samotný zamestnanec?
ivka70
23.11.17,10:12
otazka je ,ci si zamestnavatelia toho druheho zamestnanca splnili vsetky povinnosti , co mali.
A najvascie zmeny ohladom tohto zacali od roku 2016
Mila123
23.11.17,10:19
Samotný zamestnanec (pre D) pretože zamestnanec podáva DP , v Nemecku firmy nerobia RZD,
Nemecku sa podáva DP aj spätne, bez sankcie, teraz sa dá podať aj rok 2014 a mladšie (over si to, myslím tie roky),,,,,,,,