Netka
31.07.06,12:02
Chcela by som sa spýtať či môže byť vymeriavací základ pre odvody do SP a ZP menší ako 6900. Mám zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou 6100,- musím mu platiť odvody zo 6900,- alebo zo skutočne zarobenej sumy teda z 6100,-?
Ďakujem.
Tweety
31.07.06,10:04
Pri odpracovanom celom mesiaci na plný pracovný úväzok nemôže zarobiť za mesiac 6100.-. MM je 6900.-.
Marína
31.07.06,10:05
Chcela by som sa spýtať či môže byť vymeriavací základ pre odvody do SP a ZP menší ako 6900. Mám zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou 6100,- musím mu platiť odvody zo 6900,- alebo zo skutočne zarobenej sumy teda z 6100,-?
Ďakujem.
Zamestnanec môže byť odmeňovaný mesačnou mzdou 6 100,00 Sk len pri skrátenom pracovnom úväzku. Ak je to tak, odvody sa vypočítajú z uvedenej sumy, t.z. 6 100,00 Sk.
olgaduri
31.07.06,10:06
Ak je zamestnanec zamestnaný na plný pracovný úväzok musíš mu dať minimálnu mzdu.(6900,-) Môže mať i nižšiu mzdu, ale ak je zamestnaný na kratší pracovný čas. Potom odvody môžu byť i zo sumy 6100,-
STRELEC
31.07.06,10:15
Chcela by som sa spýtať či môže byť vymeriavací základ pre odvody do SP a ZP menší ako 6900. Mám zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou 6100,- musím mu platiť odvody zo 6900,- alebo zo skutočne zarobenej sumy teda z 6100,-?
Ďakujem.Upravil by som dodatkom k zmluve (resp. k platovému výmeru) jeho mzdu minimálne na výšku minimálnej mzdy. Neviem aký mzdový softvér užívaš, ale potom by som si nastavil, ak by nebola zmena mzdy, "doplatok do minimálnej mzdy - áno".
anmary
31.07.06,10:21
Ak sa nemýlim, tak minimálna mzda je 6.900,- Sk. Pracuje zamestnanec na skrátený pracovný úväzok alebo je invalid? Ak je na kratší pracovný úväzok alebo invalid s poklesom schopnosti/?/, tam sa minimálny VZ na ZP kráti. Treba pozrieť zákon o Zdravotnom poistení. Inak neviem pochopiť prečo má mesačnú mzdu nižšiu ako minimálnu, ako je to možné?!
Gard
31.07.06,12:25
Byt zamestnany aj trebars za 1000 SK je mozne. To sa jedna o zamestnania, ked clovek proste musi byt zamestnany zo zakona a pracu za neho vykonava niekto iny kto ma normalny plat. Pozrite si temu http://www.porada.sk/t30267-pracovny-pomer--zodpovedneho-zastupcu.html (http://www.porada.sk/t30267-pracovny-pomer--zodpovedneho-zastupcu.html)

Tu by som tiez potreboval radu. :mee:
Evanka
31.07.06,13:01
Byt zamestnany aj trebars za 1000 SK je mozne. To sa jedna o zamestnania, ked clovek proste musi byt zamestnany zo zakona a pracu za neho vykonava niekto iny kto ma normalny plat. Pozrite si temu http://www.porada.sk/t30267-pracovny-pomer--zodpovedneho-zastupcu.html (http://www.porada.sk/t30267-pracovny-pomer--zodpovedneho-zastupcu.html)

Tu by som tiez potreboval radu. :mee:
Nie je to napísané celkom zrozumiteľne, ale asi ti išlo o to, že pri niektorých živnostiach musí mať človek zodpovedného zástupcu, ak sám nemá požadované vzdelanie. Zodpovedný zástupca nemusí dosahovať minimálnu mzdu, pretože môže robiť na skrátený prac. úväzok (napríklad aj 1 hodina denne). Teda na plný pracovný úväzok musí byť mzda t.č. minimálne 6900,- Sk.
Gard
31.07.06,13:36
Vobec som nemyslel zivnost. Mal som na mysli lekarov, ktori nemaju zivnosti, maju s.r.o ale nepotrebuju zivnost. Povolenie na cinnost dostanu zo samospravneho kraja podla zakona 578/2004.
V tej pridruzenej teme o odbornom zastupcovi som mal na mysli prave tuto temu v ktorej stale nemam jasno.
Evanka
31.07.06,16:36
Vobec som nemyslel zivnost. Mal som na mysli lekarov, ktori nemaju zivnosti, maju s.r.o ale nepotrebuju zivnost. Povolenie na cinnost dostanu zo samospravneho kraja podla zakona 578/2004.
V tej pridruzenej teme o odbornom zastupcovi som mal na mysli prave tuto temu v ktorej stale nemam jasno.
Ust. § 56 ods. 4 ObchZ umožňujú, aby predmetom činnosti spoločnosti bola aj činnosť, ktorú podľa osobitných predpisov môžu vykonávať iba fyzické osoby (napr. advokáti, komerční právnici, lekári), t.j. povolania, ktoré sú v § 3 ods. 1 písm. c) živnostenského zákona vylúčené spomedzi živností. Takúto činnosť však môže s.r.o. vykonávať len vtedy, ak preukáže, že uvedená činnosť bude vykonávaná pomocou osôb, ktoré sú na to oprávnené podľa osobitných predpisov.

Podľa zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve §12 ods 9 Odborný zástupca [odsek 3 písm. a)] je fyzická osoba, ktorá osobne zodpovedá za odborné poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zdravotníckom zariadení. Odborný zástupca musí byť v pracovnoprávnom vzťahu alebo obdobnom vzťahu s poskytovateľom.


Ak je odborný zástupca lekár, ktorý vykonáva lekársku činnosť v s.r.o., tak by mal byť mať uzatvorenú pracovnú zmluvu ako HPP. Teda sotva na 1 hod denne, resp. týždenne. Daj viac informácií o čo sa konkrétne jedná.
Monika Kováčová
31.07.06,17:20
Vobec som nemyslel zivnost. Mal som na mysli lekarov, ktori nemaju zivnosti, maju s.r.o ale nepotrebuju zivnost. Povolenie na cinnost dostanu zo samospravneho kraja podla zakona 578/2004.
V tej pridruzenej teme o odbornom zastupcovi som mal na mysli prave tuto temu v ktorej stale nemam jasno.

Stále platí zákon o minimálnej mzde, ktorý neobídeš. Účtujem pre s.r.o., ktorá vykonáva chirurgickú činnosť. Minimálna mzda lekára je 39,70 x koeficient 1,8 (zaokrúhlila som na 75,- Sk za jednu odpracovanú hodinu)
Činnosť odborného zástupcu je v tomto zmysle chápaná ako dohľad nad vykonávaním lekárskej práce.
Možno sa ostatní poraďáci vzbúria, ale tento dohľad je vykonávaný 10 hodín týždenne na vedľajší pracovný pomer, nakoľko odborný grant má HPP v inej organizácii (nemocnica).

Tak to robím ja. Zatiaľ je všetko o.k.
Marína
31.07.06,18:23
ermon, už neexistuje vedľajší pracovný pomer, len pracovný pomer alebo pracovný pomer na kratší pracovný čas. Dva alebo viac pracovných pomerov sú rovnocenné.
Monika Kováčová
31.07.06,18:37
ermon, už neexistuje vedľajší pracovný pomer, len pracovný pomer alebo pracovný pomer na kratší pracovný čas. Dva alebo viac pracovných pomerov sú rovnocenné.

Súhlasím, použila som starú terminológiu, ale myslím, že si pochopila, že ide o pracovný pomer na kratší pracovný čas - 10 hodín týždenne.

mimotemy Môj soft mi stále píše VPP a HPP. Rozdeľuje takto uplatňovanie nezdaniteľnej časti... Ale to je mimo témy...
Monika Kováčová
31.07.06,18:40
Ak je odborný zástupca lekár, ktorý vykonáva lekársku činnosť v s.r.o., tak by mal byť mať uzatvorenú pracovnú zmluvu ako HPP. Teda sotva na 1 hod denne, resp. týždenne. Daj viac informácií o čo sa konkrétne jedná.

Marína, a nie len ermon, ale aj Evanka... Pozri!
Marína
31.07.06,19:06
Nuž, vychádzala som zo ZP a v ňom sa používa termín pracovný pomer. Ten text je(myslím si) nie citácia zo zákona ale napísala ho Evanka.