drobny trupik
26.11.17,15:10
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť.
Jeden známy je SZČO a účtuje v JP. V tomto roku premiestnil svoju prevádzku - predajňu tovaru ku komínom do svojho domu. Čiže z vlastného bývania obetoval dve miestnosti na prízemí s vlastným vchodom, ktoré prerobil a zriadil tam predajňu. Jeho účtovník mu povedal, že ak si nezoberie za prenájom viac ako 1 000 eur ( spolu s manželkou), tak tú 1000 môže dať do nákladom SZČO ako náklad za podnájom, a oni nemusia robiť žiadnu zmluvu, nemusia sa registrovať ani nič hlásiť daňovému úradu, ani podávať daňové priznanie.Ďalej im ich účtovník urobil nejakú zmluvu zmluvu ( zatiaľ som ju nevidela), že 40% energií , ktoré za dom zaplatia si on ako SZČO dáva do nákladov.( len na základe zmluvy zaúčtuje. Manželka je už dôchodkyňa a nemá žiaden iný príjem len dôchodok. Ja čo viem, tak pri každom prenájme, je potrebné sa registrovať na DÚ, a 500 eur na jedného je odpočítateľná nezdaniteľná položka a ak nie je príjem nad polovicu nezdaniteľnej časti tak sa nemusí dávať daňové priznanie vôbec. Ale pre istotu sa chcem opýtať:
1 Nemusí sa v prípade že nie je príjem za podnájom vyšší ako 500 eur registrovať na DÚ?
2.Ako to potom je keď on je SZČO, ale ako fyzická osoba sám sebe(SZČO) prenajíma časť domu? Môže to tak byť? Nemôže mu to DÚ vytknúť, že zmluva e dvojstranný úkon a keďže sám sebe by prenajímal, bol by na jednej a druhej strane?
3.Ale keď by si už prenajal, tak on si to musí zahrnúť do DP, keďže je aj SZČO a príjem má určite vyšší ako tá polovica NZD? môže v tom prípade si dať do nákladov aj sumu zaplatených energií, aby to nezdaňoval?

4.A čo s tými percentami za energie? Berie sa ten príjem 40% za energie od SZČO za príjem zdaňovaný daňou z príjmu? Musí si to do príjmu zahrnúť aj manželka a na základe toho zisťovať výšku príjmu či je alebo nie je povinná podať DP? Ak je v tej zmluve vedený ako platca energií len on, musí aj v tomto prípade?
ďakujem z odpoveď..