marek.kral
26.11.17,21:10
Zdravim. Situacia kedy adresat neprevezme doporucenu zasielku je jasna. Co ak ale nastane (u ma zatial hypoteticka) situacia, ze adresat doporucenu zasielku prevezme, ale nasledne bude tvrdit ze jej obsah je iny ako bol (napr. nebola v nej vypoved zmluvy). Akym sposobom je mozne hodnoverne preukazat obsah zasielky?
Chobot
26.11.17,22:24
Však dôkazné bremeno je potom na adresátovi. Nech on ukáže, čo bolo podľa neho obsahom listu.
kopretinka
26.11.17,22:45
ak personalista posiela niečo doporučene,tak má z toho kópiu,nemaj obavy,takže vie dokázať,čo komu poslal.Takéto veci sa evidujú a zakladajú do osobných spisov.
dmc
27.11.17,05:59
osobne som sa s tymto problemom nestretol - iba teoretizujem........ale kopii ti narobim ake len chces :)
Janiela
27.11.17,13:17
Sú špekulanti, ktorí tvrdia, že im došla prázdna obálka. :(
Zariadila by som sa, ako píše Kopretinka
Oliwa
27.11.17,14:13
Kópia nie je ešte dôkaz, že obsah vložený do obálky dorazil v poriadku. Posielala som originál doporučeného listu s doručenkou, osobne som doň vložila poukážku nemenovanej hodnoty, zalepila a... dorazil len list. Niekde zlyhal ľudský faktor - alebo na podateľni, alebo na pošte... Pre mňa je napr. nepochopiteľné, ako sa na SK pošte môže ročne stratiť 10 000 ks zásielok... To som sa nechtiac dozvedela, keď som raz pátrala, kde uviazla tá moja...
Oliwa
27.11.17,14:14
Žiaľ, nijako. To, že zásielka od Teba odíde ok, neznamená, že ok aj dorazí na miesto určenia...
vicktor
27.11.17,14:37
Co ak ukaze prazdnu obalku ze aha, zabudli vlozit...
marek.kral
27.11.17,14:48
Presne to je ta situacia. Alebo vytiahne iny text a "zabudli podpisat" a pod.
Letko
27.11.17,18:28
Tak nad tym som uvazoval aj ja. Jedna z moznosti by bola platena sluzba na poste, kde by obsah listu preskenovali, ulozili do archivu, povedzme na rok (v digitalnej podobe) a postarka by vlozila dokumenty do obalky a obalku zalepila.
vicktor
28.11.17,06:38
To by musel suhlasit odosielatel aj adresat. Potom nie je ptedpoklad ze jeden by chcel podvadzat a teda zbytocne naklady.
Malo by to zmysel zaistit sa oproti potencialnemu podvodnikovi, ale bez jeho suhlasu nemozne.
Letko
28.11.17,06:42
Prečo by musel príjemca pošty súhlasiť? Pošta by bola viazaná listovým tajomstvom.
vicktor
28.11.17,07:26
Listove tajomstvo vravi neotvarat cudzie zasielky.
kopretinka
28.11.17,08:49
tak to si neviem v reále predstaviť.....už teraz nestíhajú robiť to,čo majú
kopretinka
28.11.17,08:51
ale to je iná vec,to niekto musel vedieť,že tam bola poukážka a ten list vykradol.......možno aj samotný príjemca.
Oliwa
28.11.17,08:58
Nemusel, nevedel... okrem mňa. Príjemca reklamoval, že dostal len list...
Letko
28.11.17,10:51
Ďalšou možnosťou by bolo: odosielateľ preskenuje dokumenty, uloží do pdf, zadá adresu príjemcu, zaplatí a nejaké nové centrálne oddelenie na pošte by poštu vytlačilo, vložilo do obálky a odoslalo ako doporučenú zásielku. V tom prípade by odosielateľ ani nemusel ísť na poštu.
Ďalšou možnosťou by bolo takmer to isté, len na pošte by bol samoobslužný kiosk, kde by si odosielateľ mohol sám preskenovať, zaplatiť a odoslať poštu.
Letko
28.11.17,10:53
Pošta by cudzie zásielky neotvárala, ale zatvárala. Tak to tajomstvo by sa volalo nejak ináč. Veď telegram bol podobný, len sa posielalo menej údajov na predpísanom tlačive.
Letko
28.11.17,10:55
Presne tak.
Letko
28.11.17,10:58
My tiež posielame doporučene, napr. upomienky, ale nikdy nikomu nedokážem, čo bolo obsahom doporučenej zásielky, aj keby som mal potvrdenie od notára. Jedine, že by to notár zalepil do obálky a sám odniesol na poštu, potom by musel dokazovať notár.
Oliwa
28.11.17,11:12
Dá sa to poslať ešte v ceninovej obálke, ktorú nie je možné otvoriť bez znehodnotenia, ale zase sa odosielateľovi nevráti doručenka o prevzatí podpísaná adresátom. Iba ak obálku s doručenkou vložiť do ceninovej a dúfať, že ju adresát pošle späť... :D
Letko
28.11.17,11:17
Len tu ide o to, že ako odosielateľ dokáže, čo poslal v obálke. Tu ani ceninová obálka nepomôže.
Oliwa
28.11.17,12:30
Veď to, že nijako... napísala som ešte včera pod zadanie...
buchač
28.11.17,12:43
Výpoveď zo zmluvy....AKEJ zmluvy a medzi kým je tá zmluva...to je fest dôležité.

V dnešnej dobe je predsa bežný mail. Firmy ho majú jednoznačne, fyzické osoby v drvivej väčšine.
Predsa nie je problém poslať kópiu, scan, screen zmluvy cez mail....s upovedomením na ten fakt, že zmluva je odoslaná aj cez poštu.
Obdobne to funguje aj cez mobil prostredníctvom MMS.
misoft
28.11.17,15:17
https://www.posta.sk/informacie/elektronicka-podatelna
Niečo už existuje. A adresát by stratil argument o prázdnej obálke...