kukučka
27.11.17,00:53
Z času načas sa tu objavujú príspevky o tom, že by bolo načase spoplatniť na Slovensku vysokoškolské štúdium. Ja si to nemyslím a čo vy?
https://zpravy.idnes.cz/skolne-slovaci-vysoke-skoly-zpoplatneni-studia-fuz-/domaci.aspx?c=A171113_121917_domaci_mav
dmc
27.11.17,05:58
Skor ako spoplatnenia sa treba obavat prave toho "odlivu" mozgov ktore su spominane v clanku. Byvam v mensom okresnom meste a vela deciek mojich znamych studuje na VS v zahranici - CR. Ci uz v SR alebo SR - aj bez spoplatnenia vychadzaju vydavky na cca 300 € mesacne (ubytovanie/strava/vreckove)
taiko
27.11.17,05:59
Ja si myslim, ze spoplatnenie by bolo chybou. Determinovat moznost studia financiami by mohlo nepravom diskriminovat chudobnejsich.
Zaroven si vsak myslim, ze by sa VS skolstvo malo skvalitnit a priblizit realite. Studiom na VS by malo byt podrobene prisnejsiemu vyberu uchadzacov. Pokladnik v Tescu, ci monter za pasom s VS vzdelanim je totiz podla mna mrhanim zdrojov.
buchač
27.11.17,06:27
Ja si myslím (a netajím sa tým názorom už poriadne dlho), že by sa malo platiť....a už včera bolo neskoro.
V článku (diskusie čítam tiež) ide ale o niečo iné. Tam je problematika štúdia slovákov na českých školách.
Ale v podstate to, o čo mne ide, vyjadril diskutér :

" Jan Dočekal 14615
Blog

Obecně - vzdělání by se mělo platit. A je jedno, jak. Jestli za nějakých podmínek poskytne studentům bezúročnou půjčku stát, nebo jiný subjekt. Vzdělání je vstupenka do vyšších platových tříd v dalším životě. I řidič náklaďáku si ten řidičák musí zaplatit ze svého, když pak chce brát plat řidiče MKD. A navíc nechápu 2 věci: 1/ spousta lidí studuje obor, který nemá reálné uplatnění (sociologie, politologie, gender studies apod.) - pokud by si studia platili ze svého, tak by si asi sakra rozmysleli, zda se tím uživí. a za 2/: nevím, proč z daní občanů tohoto státu platíme vzdělání lidem, kteří následně odejdou do ciziny. Opět argument pro zpoplatnění studia. "

Bod 1 je presný.
Na Slovensku máme všeliaké VŠ,kade tade roztrúsené ...Kocúrkovo, Horná-Dolná...ich úroveň je o trte a o tom druhom. Lietajúci profesori sú účelní, čakajú len na sumy, ktoré im nabehnú na účet.

Bod 2 by som zdôraznil v prenesení na slovenské pomery.
Mladý vyštuduje na Slovensku a následne odíde do cudziny, kde zarába a aj platí dane.
Aký osoh z neho má Slovensko ?

...a pokračujem.
Využívanie zdravotníctva zadarmo alebo za oveľa nižšie doplatky na ošetrenie, prípadne operáciu bude asi ale tiež v " poriadku "....či ?
--------------------------
Z praxe ?
Počas rozhovorov so študentmi (pôsobil som na dvoch VŠ) nie jeden súhlasil s mojim názorom.
Alebo by sa dalo povedať aj inak. Pre študentov je škola prechádzka ružovým sadom...to predsa vieme. Prednášky odfláknuť, skúšky obísť, podplatiť, vyspať sa so skúšajúcim...
Dáša_
27.11.17,06:31
neviem, či spoplatnenie, skôr by som povedala, že by konečne bolo treba zaviesť poriadok. Sú vysoké školy, ktoré sú vlastne len odloženou maturitou. Alebo odloženým časom, kedy sa študenti hlásia na úrad práce. Lebo teda, čo je to za vysoká škola, keď sa denné štúdium dá napchať do 1 dňa v týždni. A keď aj viac ako 10 skúšok sa zvláda maximálne za 2-3 dni.... Na druhej strane, platené školy u nás sú skôr o tom - ja som zaplatil, tak už nemusím nič, len mi dajte diplom.
Sú tu fakt aj kvalitné školy. Lenže v tom celom marazme sa žiaľ strácajú. A je to trochu škoda.
BXLmiami
27.11.17,06:59
Nie priamo spoplatniť,ale dať tomu pravidlá.A hlavne na školy,ktoré vlastne nie sú v praxi použiteľné.Ja stále špekulujem ako je možné,že študentom sociálnej práce je milion a sociálnu prácu napr.v osadách nemá kto robiť.Napriklad.
alaya1
27.11.17,08:33
Nie priamo spoplatniť,ale dať tomu pravidlá.A hlavne na školy,ktoré vlastne nie sú v praxi použiteľné.Ja stále špekulujem ako je možné,že študentom sociálnej práce je milion a sociálnu prácu napr.v osadách nemá kto robiť.Napriklad.



Absolventi su dosadzovani na teple miestecka po uradoch od VUCky az po obce.
Mala som tu cest minuly tyzden na zivnostenskom odbore, ten clovek patril uplne inde len nie na urad aj s titulom Mgr.....ale to ego...to bolo :)
Oliwa
27.11.17,09:25
Nie priamo spoplatniť,ale dať tomu pravidlá.A hlavne na školy,ktoré vlastne nie sú v praxi použiteľné.Ja stále špekulujem ako je možné,že študentom sociálnej práce je milion a sociálnu prácu napr.v osadách nemá kto robiť.Napriklad.



Absolventi su dosadzovani na teple miestecka po uradoch od VUCky az po obce.
Mala som tu cest minuly tyzden na zivnostenskom odbore, ten clovek patril uplne inde len nie na urad aj s titulom Mgr.....ale to ego...to bolo :)
Tiež som sa stretla s názorom "to je jedno, akú VŠ bude mať, len nech môže pracovať v štátnej správe"...:eek::confused::mee:
A tak napr. absolventka hnojariny pracuje na daňovom úrade v BA...
buchač
27.11.17,10:29
A tak napr. absolventka hnojariny pracuje na daňovom úrade v BA...

Nejdem dávať dole účtovníkov,daniarov...to len aby jasno bolo.
Dlabať na to, hnojarinový absolvent sa do daňovej problematiky ako tak dostane.
Ale ja som sa stretol už aj s vyšetrovateľom na polícii, ktorý bol tým hnojárom.
Potom to ale aj tak vyzerá, potom sa ľudia čudujú, keď Harabín posiela tie rozhodnutia súdov do prdele....lebo vyšetrovateľ, sudca nedodržal dané postupy - zákony.
...apropó...kto chce, nech si nájde zoznam sudcov a prepojenie rodinkárstva...
misoft
27.11.17,12:13
avalik
27.11.17,13:56
Z praxe ?
Počas rozhovorov so študentmi (pôsobil som na dvoch VŠ) nie jeden súhlasil s mojim názorom.
Alebo by sa dalo povedať aj inak. Pre študentov je škola prechádzka ružovým sadom...to predsa vieme. Prednášky odfláknuť, skúšky obísť, podplatiť, vyspať sa so skúšajúcim...


Vážne? Vieme?

neštudoval si, neučil si - nevieš! ... študovala som, skúšky som robila, nikoho som nepodplácala a nikdy som so žiadnym skúšajúcim nespala!!!
neurážaj, nehádž všetkých do jedného vreca
je iné "pôsobiť" na škole ako študent, učiteľ či ako skladník - ale hlavne, že "vieme"
buchač
27.11.17,15:16
Z praxe ?
Počas rozhovorov so študentmi (pôsobil som na dvoch VŠ) nie jeden súhlasil s mojim názorom.
Alebo by sa dalo povedať aj inak. Pre študentov je škola prechádzka ružovým sadom...to predsa vieme. Prednášky odfláknuť, skúšky obísť, podplatiť, vyspať sa so skúšajúcim...

Vážne? Vieme?

neštudoval si, neučil si - nevieš! ... študovala som, skúšky som robila, nikoho som nepodplácala a nikdy som so žiadnym skúšajúcim nespala!!!
neurážaj, nehádž všetkých do jedného vreca
je iné "pôsobiť" na škole ako študent, učiteľ či ako skladník - ale hlavne, že "vieme"
Vieme - nevieme...hm, ani v Austrálii som nebol a viem, že existuje.


Tá citácia, ktorú si vypichla s príspevku BOLO VYJADRENIE ŠTUDENTOV samotných a nie moje výmysly.
Oni sami sa takto vyjadrili a nie ja. Študenti súhlasili s tým názorom ohľadne určitého spoplatnenia.

Ale šak sa pozri na sladký život študentský http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-volny-cas-koktejl/492445/takhle-vypada-studentsky-zivot-vynalezavost-nekdy-nezna-mezi-meli-jste-to-jinak.html


Ale hlboko sa Ti ospravedlňujem, že som si dovolil dať svoj názor.
....a vôbec, pýtam sa, mohol som ho vlastne dať ?
....a mimochodom, k téme samotnej sa nevyjadríš ?
alaya1
27.11.17,16:27
Ja si myslím (a netajím sa tým názorom už poriadne dlho), že by sa malo platiť....a už včera bolo neskoro.
V článku (diskusie čítam tiež) ide ale o niečo iné. Tam je problematika štúdia slovákov na českých školách.
Ale v podstate to, o čo mne ide, vyjadril diskutér :

" Jan Dočekal 14615
Blog

Obecně - vzdělání by se mělo platit. A je jedno, jak. Jestli za nějakých podmínek poskytne studentům bezúročnou půjčku stát, nebo jiný subjekt. Vzdělání je vstupenka do vyšších platových tříd v dalším životě. I řidič náklaďáku si ten řidičák musí zaplatit ze svého, když pak chce brát plat řidiče MKD. A navíc nechápu 2 věci: 1/ spousta lidí studuje obor, který nemá reálné uplatnění (sociologie, politologie, gender studies apod.) - pokud by si studia platili ze svého, tak by si asi sakra rozmysleli, zda se tím uživí. a za 2/: nevím, proč z daní občanů tohoto státu platíme vzdělání lidem, kteří následně odejdou do ciziny. Opět argument pro zpoplatnění studia. "

Bod 1 je presný.
Na Slovensku máme všeliaké VŠ,kade tade roztrúsené ...Kocúrkovo, Horná-Dolná...ich úroveň je o trte a o tom druhom. Lietajúci profesori sú účelní, čakajú len na sumy, ktoré im nabehnú na účet.

Bod 2 by som zdôraznil v prenesení na slovenské pomery.
Mladý vyštuduje na Slovensku a následne odíde do cudziny, kde zarába a aj platí dane.
Aký osoh z neho má Slovensko ?

...a pokračujem.
Využívanie zdravotníctva zadarmo alebo za oveľa nižšie doplatky na ošetrenie, prípadne operáciu bude asi ale tiež v " poriadku "....či ?
--------------------------
Z praxe ?
Počas rozhovorov so študentmi (pôsobil som na dvoch VŠ) nie jeden súhlasil s mojim názorom.
Alebo by sa dalo povedať aj inak. Pre študentov je škola prechádzka ružovým sadom...to predsa vieme. Prednášky odfláknuť, skúšky obísť, podplatiť, vyspať sa so skúšajúcim...

Buchac, tu nikoho necitujes, tak to aj ja beriem, ako tvoje vyjadrenie, na co mas samozrejme narok, ale tiez sa ma to dotyka, nakolko tiez som nesulozila za skusky, ani som nepodplacala, ucila som sa po nociach, chodila na prednasky, seminare.... a neobchadzala skusky
Nie je to prijemne citat, ak to pises takto v globale. Mozno su take pripady, ale myslim si , ze vacsina studuje tak, ako sa od studentov ocakava.
buchač
27.11.17,16:46
Nie je to prijemne citat, ak to pises takto v globale. Mozno su take pripady, ale myslim si , ze vacsina studuje tak, ako sa od studentov ocakava.

Kurňa....ALE šak debata nie je o mne ! ...a radšej byť nepríjemný, ako si dávať ružové okuliare.
Tiež si sa ale nevyjadrila k spoplatňovaniu...či si za alebo nie.
-----------------------
...a ako mám písať ? Konkrétne ? Že Jožko Púčik dal kolbasu a fľašu čuča za skúšku na Poľnohospodárskej ? Lebo toto predsa bolo v médiách...kvapka v mori, čo sa odhalila.

Študenti dávajú...profesori, asistenti pýtajú.
Mám pokračovať v tomto ? Tak to by boli teda iné nepríjemnosti.
Mila123
27.11.17,17:22
Nie je to prijemne citat, ak to pises takto v globale. Mozno su take pripady, ale myslim si , ze vacsina studuje tak, ako sa od studentov ocakava.

Kurňa....ALE šak debata nie je o mne ! ...a radšej byť nepríjemný, ako si dávať ružové okuliare.
Tiež si sa ale nevyjadrila k spoplatňovaniu...či si za alebo nie.
-----------------------
...a ako mám písať ? Konkrétne ? Že Jožko Púčik dal kolbasu a fľašu čuča za skúšku na Poľnohospodárskej ? Lebo toto predsa bolo v médiách...kvapka v mori, čo sa odhalila.

Študenti dávajú...profesori, asistenti pýtajú.
Mám pokračovať v tomto ? Tak to by boli teda iné nepríjemnosti.
Juraj, ty si klobásový ing.?
alaya1
27.11.17,17:27
Nie je to prijemne citat, ak to pises takto v globale. Mozno su take pripady, ale myslim si , ze vacsina studuje tak, ako sa od studentov ocakava.

Kurňa....ALE šak debata nie je o mne ! ...a radšej byť nepríjemný, ako si dávať ružové okuliare.
Tiež si sa ale nevyjadrila k spoplatňovaniu...či si za alebo nie.
-----------------------
...a ako mám písať ? Konkrétne ? Že Jožko Púčik dal kolbasu a fľašu čuča za skúšku na Poľnohospodárskej ? Lebo toto predsa bolo v médiách...kvapka v mori, čo sa odhalila.

Študenti dávajú...profesori, asistenti pýtajú.
Mám pokračovať v tomto ? Tak to by boli teda iné nepríjemnosti.

Stacilo napisat niektori- .....
buchač
27.11.17,17:49
Juraj, ty si klobásový ing.?

Všeliako ma už titulovali a určite ešte aj budú. ;)
Ale titul pred menom a ani za ním nemám oprávnenie si písať. :)
Mila123
27.11.17,17:57
Juraj, ty si klobásový ing.?

Všeliako ma už titulovali a určite ešte aj budú. ;)
Ale titul pred menom a ani za ním nemám oprávnenie si písať. :)
Juraj, nie všetci vrátane mňa a mojich detí vyštudovali za úplatok, sú ozaj aj poctivci, ako na jednej i druhej strane
buchač
27.11.17,18:03
Miluš, dlab na takúto debatu...to nemá význam.

Týka sa to aj ostatných...serte na mňa, môžete kľudne aj pekne zvysoka.
korela
27.11.17,19:04
neviem, či spoplatnenie, skôr by som povedala, že by konečne bolo treba zaviesť poriadok. Sú vysoké školy, ktoré sú vlastne len odloženou maturitou. Alebo odloženým časom, kedy sa študenti hlásia na úrad práce. Lebo teda, čo je to za vysoká škola, keď sa denné štúdium dá napchať do 1 dňa v týždni. A keď aj viac ako 10 skúšok sa zvláda maximálne za 2-3 dni.... Na druhej strane, platené školy u nás sú skôr o tom - ja som zaplatil, tak už nemusím nič, len mi dajte diplom.
Sú tu fakt aj kvalitné školy. Lenže v tom celom marazme sa žiaľ strácajú. A je to trochu škoda.
Dáša_, kde berieš istotu, že súkromné školy rozdávajú diplomy zadarmo? Učila si tam, poznáš niekoho, kto tam študoval a odovzdal ti svoje skúsenosti alebo ako si k tomu prišla? Keby si bola konkrétnejšia, bolo by to užitočnejšie.

Podľa mňa, môže byť pri súkromných školách rozdiel, závisí asi od vedenia školy, akú si buduje reputáciu, ale zdá sa, že zbytočne paušalizuješ.
korela
27.11.17,19:36
Osobne by som si raz veľmi rada prečítala článok, ktorý by sa venoval vysokému školstvu každého štátu v Európe, nielen v členských štátoch. Pre obyčajné porovnanie. Nie je žiadny problém dať tieto čísla dokopy, a nechápem, že to ešte niekde nevyšlo.

Viem iba o Taliansku, študenti za VŠ platili, ale bolo to spravodlivo diferencované podľa príjmu rodičov. Takže mohol ísť študovať každý mladý človek, chudobný možno aj zadarmo. To je z môjho pohľadu prijateľné. Na Slovensku ešte stále nenastala vhodná doba na celoplošné spoplatnenie, ako sa o to usiloval Fronc. Študovali by iba deti z majetných rodín. Viem si živo predstaviť, ako by to so vzdelanostnou úrovňou národa dopadlo a aj s jeho obyvateľstvom. Podobne ako za maďarizácie v 19. st.
Takže som privítala, že Froncov šialený nápad neuspel a o jeho zamýšľanom kroku si myslím svoje.
P.S. Školstvo to určite vie, rovnako ako iné ministerstvá svoje agendy, v 2000 som čítala materiál z Minister. práce, sociálnych vecí a rodiny SR takto odchody podľa rokov do penzií. A odlišovali sa značne.
korela
27.11.17,19:39
Juraj, ty si klobásový ing.?

Všeliako ma už titulovali a určite ešte aj budú. ;)
Ale titul pred menom a ani za ním nemám oprávnenie si písať. :)
Juraj, nie všetci vrátane mňa a mojich detí vyštudovali za úplatok, sú ozaj aj poctivci, ako na jednej i druhej strane

Juraj ešte asi nevidel študujúceho medika. Alebo aj dvoch naraz v jednej rodine. Tých človek vonku prakticky ani nevidel, tvrdo vysedené štúdium.
taiko
27.11.17,20:19
Viem iba o Taliansku, študenti za VŠ platili, ale bolo to spravodlivo diferencované podľa príjmu rodičov. Takže mohol ísť študovať každý mladý človek, chudobný možno aj zadarmo. To je z môjho pohľadu prijateľné.
mne pride diferencovanie skolneho podla platu rodicov diskriminacne voci bohatsim rodicom. O spravodlivosti sa neda vraviet ani zdaleka.
korela
27.11.17,21:05
Viem iba o Taliansku, študenti za VŠ platili, ale bolo to spravodlivo diferencované podľa príjmu rodičov. Takže mohol ísť študovať každý mladý človek, chudobný možno aj zadarmo. To je z môjho pohľadu prijateľné.
mne pride diferencovanie skolneho podla platu rodicov diskriminacne voci bohatsim rodicom. O spravodlivosti sa neda vraviet ani zdaleka.
Tak si tam skús zakomponovať napr. genetickú výbavu namiesto financií.
kukučka
27.11.17,21:38
Prehľad o VŠ síce nemám, za súčasných pomerov si to neviem spravodlivo predstaviť, sprísniť kritéria určite. Na mojom názore nezáleží, mne po prečítaní toho českého článku šlo hlavne o to, ako by to vyzeralo u nás po prípadnom spoplatnení. Logicky mi vychádza, že by ich do tých Čiech odchádzalo oveľa viac, samozrejme aj ostávalo. Určite som nezaložila tému kvôli klobásovým študentom, či profesorom, ti boli aj budú. A zamestnávanie v štátnej správe je tiež iný okruh. Zaujalo ma v článku konštatovanie, že úroveň v Čechách stúpa. Dá sa to povedať o našich VŠ?
korela
27.11.17,22:28
Ja iba podotknem, že mali vždy vyššiu úroveň. Aj stredné. Vychádza z tradície, máme mladšie školstvo, súčasné sa nevyvíja, neviem, či je to zámer alebo neschopnosť zhora.
Počet ponovembrových ministrov je alarmujúci a výpovedný.

Po druhé, učitelia prestali byť v spoločnosti rešpektovaní funkčne aj finančne, čo sa odzrkadlilo vo väčšine prípadov na ich osobnej zaangažovanosti. To si dovolím vravieť zo svojej skúsenosti v rozhovore s učiteľmi, keď sa začali otvárať veľmi rýchlo nožnice miezd medzi nimi a začínajúcimi podnikateľmi a aroganciou ich detí v školách. Samozrejme, že negeneralizujem, každý má svoju osobnosť.

Po tretie k zníženiu kvality najmä vys. škôl prispel Rusko ako minister hospodárstva svojím návrhom, aby na pár rokov štúdia upratal nezamestnaných maturantov a tak znížil počet nezamestnaných tým, že zvýšil počet prijatých vysokoškolákov, pričom sa vyučujúcim na VŠ nezvýšili platy. A tak na odboroch, kde pôvodne študovalo v ročníku iba 5 max. 7 študentov, sa z roka na rok zvýšil počet na 20. Pre vyučujúcich veľký skok, skúšky iba písomnými testami, stratil sa osobný kontakt. Dopredu bolo každému jasné, aj laikovi, že to nedopadne dobre. Ale prešlo mu to rovnako, ako jeho priblblé koláčiky sledovanosti v jeho TV.
Ako sa podpísal pod životy množstva ľudí, zasiahol celú spoločnosť, hľadiac iba na svoj prospech, tu rozoberať nebudem.

Pre tento istý dôvod sa vytvárali všetky možné aj nemožné a zbytočné ďalšie VŠ.

Slováci budú i naďalej pristávať v náručiach čes. VŠ už iba z dôvodu ich známych mien vo svete a tým možnosti väčšieho uplatnenia vo svete. Čiže pôjde o deviatu emigračnú legálnu vlnu vysťahovávania, ktorá už dávno beží.

Keď som založila tému o úspešných mladých Slovákoch v zahraničí, dostala som odpoveď, veď nikto ich odtiaľto nevyháňa. Ja to vidím tak, ak niekto nemá možnosť pracovať na SK na svojom výskume s cieľom získať doktorát, pretože tu nie sú vytvorené podmienky ani pracovisko, tak sa pohne o dom ďalej.
Slovensko môže iba horko zaplakať nad nevyužitými ponovembrovými rokmi.
Možno s mojím názorom budú mať problémy ľudia generačne odo mňa mladší.
Oliwa
29.11.17,08:47
[QUOTE="korela"]
.....
"Slováci budú i naďalej pristávať v náručiach čes. VŠ už iba z dôvodu ich známych mien vo svete a tým možnosti väčšieho uplatnenia vo svete. Čiže pôjde o deviatu emigračnú legálnu vlnu , ktorá už dávno beží."
.....
No, zase to netreba preháňať... Stačí si pozrieť Šanghajský /alebo hociktorý iný svetový/ rebríček, aby bol človek v obraze...
http://tn.nova.cz/clanek/toto-jsou-nejlepsi-univerzity-na-svete-ceske-skoly-se-propadly.html
Ak slovenský študent ide študovať do ČR, tak dôvodom býva okrem očakávanej vyššej úrovne výučby ako na SK /poradie je individuálne/:
- jazyk /okrem VŠ s vyučovacím jazykom anglickým/
- školné
- náklady na život
- vzdialenosť
- schopnosti atď.