rastom
31.07.06,13:09
práve som sa dozvedel, že známy, ktorí mal platiť vysoké odvody do ZP a SP, si jednoducho zrušil živnosť a o 2 dni si ju znovuzaložil. A tým pádom sa nahlásil do SP a ZP znova auž nemusí platiť nič.. len dobrovoľne.
Ja som si myslel, že tam evidujú SZČO na základe rod. čísla a nie IČO-a!!
Je to korektné?
Nezdá sa Vám to choré?
Ved toto môže robiť každý rok a nebude platiť žiadne odvody!
STRELEC
31.07.06,11:15
[quote=rastom]práve som sa dozvedel, že známy, ktorí mal platiť vysoké odvody do ZP a SP, si jednoducho zrušil živnosť a o 2 dni si ju znovuzaložil. A tým pádom sa nahlásil do SP a ZP znova auž nemusí platiť nič.. len dobrovoľne. To len dovtedy, dokiaľ nezistia, že za predchádzajúci rok má vymeriavací základ pre určenie výšky fondov.
Ja som si myslel, že tam evidujú SZČO na základe rod. čísla a nie IČO-a!!
Je to korektné?
Nezdá sa Vám to choré?
Ved toto môže robiť každý rok a nebude platiť žiadne odvody! Vymeriavacieho základu sa týmto krokom nezbavil. Takýto "múdry ťah" by mohlo urobiť veľa živnostníkov.
rastom
31.07.06,11:24
Fascinuje ma to, že na to preboha tá ženská v SP neprišla !!!!
Lebo, keď si tam nahodí rodné číslo, tak to predsa musí vedieť.
Darmo zrušil živnosť!
ZP sa to až tak netýka, veď na to bolo tohto roka ročné zúčtovanie.
rastom
01.08.06,10:56
Tak som volal na SP a tam mi povedali, že ak má podnikateľ ŠZČO nové ICO, tak platiť nemusí...
Tak teraz neviem
ondrejvla
01.08.06,12:35
[quote=rastom]práve som sa dozvedel, že známy, ktorí mal platiť vysoké odvody do ZP a SP, si jednoducho zrušil živnosť a o 2 dni si ju znovuzaložil. A tým pádom sa nahlásil do SP a ZP znova auž nemusí platiť nič.. len dobrovoľne. To len dovtedy, dokiaľ nezistia, že za predchádzajúci rok má vymeriavací základ pre určenie výšky fondov.
Ja som si myslel, že tam evidujú SZČO na základe rod. čísla a nie IČO-a!!
Je to korektné?
Nezdá sa Vám to choré?
Ved toto môže robiť každý rok a nebude platiť žiadne odvody! Vymeriavacieho základu sa týmto krokom nezbavil. Takýto "múdry ťah" by mohlo urobiť veľa živnostníkov.
No Peter, ani mne sa to celé nezdá! Ak si pamätáš môj prísevok pred rokom. ja som musela aj napriek ťažkému ochoreniu a PN platiť späť 10 rokov, to som ešte nebola živnostník!
Myslím, že na túto otázku by nám vedel fundovane odpovedať pán Mihál, alebo Janka Motyčková. Som veľmi zvedavá, ako by sa riešila situácia, keď to je z "úmyslu" a z "vyššej vôle"?!

http://www.porada.sk/t10846-bol-si-chory-tvoj-problem.html?highlight

Neviem, či som správne pridala link na spomínanú tému?
Monika Kováčová
01.08.06,12:40
Myslím si, že zrušenie živnosti nie je dôvodom na neoodovzdanie výpisu z daňového priznania za rok 2005. Daňové priznanie sa podáva na rodné číslo (resp. osobu - aby som sa lepšie vyjadrila) nie na IČO. Takže skôr či neskôr bude musieť predložiť výpis z DP a určite doplatiť odvody. Je len otázka času, kedy daňový úrad rozošle informácie o DP do SP. Keďže táto výmena informácií nefunguje veľmi rýchlo, tak nejaký čas sa môže zdať podnikateľovi - prerušovateľovi živnosti, že sa nič nedeje. Ale príde na psa mráz... jedného dňa. :mee:
ondrejvla
01.08.06,12:41
Myslím si, že zrušenie živnosti nie je dôvodom na neoodovzdanie výpisu z daňového priznania za rok 2005. Daňové priznanie sa podáva na rodné číslo (resp. osobu - aby som sa lepšie vyjadrila) nie na IČO. Takže skôr či neskôr bude musieť predložiť výpis z DP a určite doplatiť odvody. Je len otázka času, kedy daňový úrad rozošle informácie o DP do SP. Keďže táto výmena informácií nefunguje veľmi rýchlo, tak nejaký čas sa môže zdať podnikateľovi - prerušovateľovi živnosti, že sa nič nedeje. Ale príde na psa mráz... jedného dňa. :mee:

No to teda dúfam...
ekopo
01.08.06,12:58
zopár postrehov:
1., odvody do SP sa platia pod vs prideleným SP - pod tým vs je vedená aj FO /okrem toho je SP známe aj RČ/ = keď sa FO odhlási a prihlási , asi dostane nový vs - nové číslo a odovzdáva aj nový živnostenský list.
2., daňové priznanie sa odovzdáva pod DIC a nie pod RČ, aj tu sa odlási, prihlási a dostane nové DIC.
Z toho celého vyplýva poriadny guláš. Rieši túto situáciu konkrétny zákon, vyhláška, usmernienie??? Čo nie je zakázané,je dovolené............
Pepa
01.08.06,13:04
práve som sa dozvedel, že známy, ktorí mal platiť vysoké odvody do ZP a SP, si jednoducho zrušil živnosť a o 2 dni si ju znovuzaložil. A tým pádom sa nahlásil do SP a ZP znova auž nemusí platiť nič.. len dobrovoľne.
Ja som si myslel, že tam evidujú SZČO na základe rod. čísla a nie IČO-a!!
Je to korektné?
Nezdá sa Vám to choré?
Ved toto môže robiť každý rok a nebude platiť žiadne odvody!
Toto sme tu riešili a názory boli rôzne.
Vyjadrím sa k SP:
Ťahy so zrušením a znovuzaložením živnosti sú "efektívne" len v tom prípade, že živnosť nie je "živá" k 1.7. V tom prípade SZČO skutočne nemusí platiť odvody. Napr. zruším 25.6. - novú otvorím 2.7. - nie je povinnosť platiť odvody ako PPO. Ale zruším 25.6. a novú otvorím 30.6. - povinnosť platiť odvody ako PPO je, pretože živnosť bola k 1.7. "živá".
Môže si otvoriť 150 ŽL - SP vždy pridelí TO ISTÉ IČ, pod ktorým je dotyčná osoba vedená v SP či už ako PPO /jedno číslo/ alebo ako DPO /druhé číslo/ - ale stále to isté.
A ak neodovzdá výpis z DP - nič "nezachráni" - SP dostane od DU komplet zoznam.
V krátkej dobe /záleží na "pružnosti" SP/ očakávam na týchto stránkach "kopec" problémov - "neplatil som ale mal som".
Monika Kováčová
01.08.06,13:07
zopár postrehov:
1., odvody do SP sa platia pod vs prideleným SP - pod tým vs je vedená aj FO /okrem toho je SP známe aj RČ/ = keď sa FO odhlási a prihlási , asi dostane nový vs - nové číslo a odovzdáva aj nový živnostenský list.
2., daňové priznanie sa odovzdáva pod DIC a nie pod RČ, aj tu sa odlási, prihlási a dostane nové DIC.
Z toho celého vyplýva poriadny guláš. Rieši túto situáciu konkrétny zákon, vyhláška, usmernienie??? Čo nie je zakázané,je dovolené............

1. VS prideľuje SP na základe RL FO - podľa rodného čísla SZČO.
2. Daňové priznanie áno, ale výpis z daňového priznania na SP obsahuje r.č. nie DIČ.

Nie je v tom guláš. SP príde aj na to, že máš 5 ŽL - časom.
Pepa
01.08.06,13:09
zopár postrehov:
1., odvody do SP sa platia pod vs prideleným SP - pod tým vs je vedená aj FO /okrem toho je SP známe aj RČ/ = keď sa FO odhlási a prihlási , asi dostane nový vs - nové číslo - nedostane a odovzdáva aj nový živnostenský list.
2., daňové priznanie sa odovzdáva pod DIC a nie pod RČ, aj tu sa odlási, prihlási a dostane nové DIC - k rodnému číslu sa automaticky "pridelí" DIČ / Kto čo i len raz podal DP - má DIČ a ani o tom nevie./
Z toho celého vyplýva poriadny guláš. Rieši túto situáciu konkrétny zákon, vyhláška, usmernienie??? Čo nie je zakázané,je dovolené............

DU posiela SP zoznamy s rodným číslom aj výškou príjmu.
ekopo
01.08.06,13:17
Teší ma, že som svojimi "postrehmi" vykoledoval jasné odpovede na danú tému.
ivancikova
01.08.06,14:55
Aj ja som čítala jeden článok v Pravde, ktorý bol robený s nejakou vedúcou zo SP a tá otvorene povedala že keď sa živnosť zruší do 30.6 zaniká povinnosť platiť odvody. Vraj je to "legálny"spôsob ako sa vyhnúť plateniu odvodov
Pepa
01.08.06,15:05
Aj ja som čítala jeden článok v Pravde, ktorý bol robený s nejakou vedúcou zo SP a tá otvorene povedala že keď sa živnosť zruší do 30.6 zaniká povinnosť platiť odvody. Vraj je to "legálny"spôsob ako sa vyhnúť plateniu odvodov
Áno - ale ak zruším živnosť 2.7. , 30.9....... tiež mi zanikne povinnosť platiť odvody.
"Problém" však bol v zrušení a "znovuotvorení" živnosti.
Melnick
01.08.06,15:34
práve som sa dozvedel, že známy, ktorí mal platiť vysoké odvody do ZP a SP, si jednoducho zrušil živnosť a o 2 dni si ju znovuzaložil. A tým pádom sa nahlásil do SP a ZP znova auž nemusí platiť nič.. len dobrovoľne.
Ja som si myslel, že tam evidujú SZČO na základe rod. čísla a nie IČO-a!!
Je to korektné?
Nezdá sa Vám to choré?
Ved toto môže robiť každý rok a nebude platiť žiadne odvody!
Pre ZP to neplatí,tam sa plateniu nevyhneš.
ondrejvla
01.08.06,17:27
Pre ZP to neplatí,tam sa plateniu nevyhneš.

Maja,
ale Rastom vo svojej prvej otázke napísal aj :

A tým pádom sa nahlásil do SP a ZP znova a už nemusí platiť nič.. len dobrovoľne.

Som veľmi zvedavá na názor iných, je to zaujímavá téma.
Monika Kováčová
01.08.06,17:52
No tak zdravotné poistenie je snáď každému jasné. SZČO nový či starý platiť jednoznačne musí pokiaľ nie je súčasne zamestnancom. Tu to bolo viac krát rozoberané. A určite nejakou špekuláciou s prihlasovaním a odhlasovaním v SP nič nijaký podnikateľ nevyrieši. Povinnosť registrácie vyplýva na základe príjmu za predchádzajúci rok. Takže ak sa odhlási k 30.6.2006 a potom kedykoľvek prihlási do 30.6.2007 má povinnosť predložiť výpis z daňového priznania za rok 2005. No a to je stará pesnička, že hrubý príjem nesmie prekročiť ..... sumu... atď.
Ale to sa už opakujem.

Pozri príspevky 6,9,10,11
Monika Kováčová
01.08.06,17:55
Celá otázka rastom je založená na ja som počul... :mad:
Takže aj ja som toto už viackrát počula a je to jednoducho blbosť.
Špekulácie, špekulácie, ale niekedy si to skrátka nedáme vysvetliť a dumáme a dumáme.:confused:

A čítali sme toho viacerí a veľakrát a aj pozerali v Televíznych novinách a tiež sme na to prišli, že je to vytrhnuté z kontextu... napr. odpočítate si 12000 z daní.... atď....:rolleyes:
Melnick
02.08.06,00:35
Maja,
ale Rastom vo svojej prvej otázke napísal aj :

A tým pádom sa nahlásil do SP a ZP znova a už nemusí platiť nič.. len dobrovoľne.

Som veľmi zvedavá na názor iných, je to zaujímavá téma.
Práve preto som dala celú citáciu od Rastom, Je pravdou,že v SP sa môže vyhnúť vysokým odvodom odhlásením a znovuprihlásením ako nový živnostník,ktorý bude mať povinnosť platiť až po daňovom priznaní,ale stále trvám na mojej predchádzajúcej odpovedi,že ZP takto neobíde ako SP.
abel
02.08.06,05:08
Preberalo sa to aj tu a podotýkam, že to musel doplatiť.
http://www.porada.sk/t25584-odvody-do-socialnej-poistovne-szco-zamestnanec.html#post235613
rastom
02.08.06,05:23
Aj ja som čítala jeden článok v Pravde, ktorý bol robený s nejakou vedúcou zo SP a tá otvorene povedala že keď sa živnosť zruší do 30.6 zaniká povinnosť platiť odvody. Vraj je to "legálny"spôsob ako sa vyhnúť plateniu odvodov
----------------------------------------------
To je všetko vporiadku!
My sa ela bavím eo tom, že ked ju znova založíš!

Inak chcem veľmi pekne poďakovať všetkým za rozprúdenie debaty.
:o))
rastom
02.08.06,05:31
Celá otázka rastom je založená na ja som počul... :mad:
Takže aj ja som toto už viackrát počula a je to jednoducho blbosť.
Špekulácie, špekulácie, ale niekedy si to skrátka nedáme vysvetliť a dumáme a dumáme.:confused:

A čítali sme toho viacerí a veľakrát a aj pozerali v Televíznych novinách a tiež sme na to prišli, že je to vytrhnuté z kontextu... napr. odpočítate si 12000 z daní.... atď....:rolleyes:
************************************
Poznám konkrétne 2 ľudí čo to urobili. Ale naschvál som to napísal, že počul som.... :o)
A je takých "odborníkov" viac ....
P.S: Samozrejme zrušuili živnosť do 30.6. a založili novú po 1.7.
Pepa
02.08.06,05:55
************************************
Poznám konkrétne 2 ľudí čo to urobili. Ale naschvál som to napísal, že počul som.... :o)
A je takých "odborníkov" viac ....
P.S: Samozrejme zrušuili živnosť do 30.6. a založili novú po 1.7.
V tomto prípade nebol SZČO k 1.7. - nie je povinný platiť odvody ako PPO.

§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby


(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, ak tento zákon neustanovuje inak.
Monika Kováčová
02.08.06,06:46
V tomto prípade nebol SZČO k 1.7. - nie je povinný platiť odvody ako PPO.

§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby


(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, .......
No veď stále mi vychádza, že to neobíde....
Nie je podstatné či bol SZČO k 1.7. ale či mal výnos z podnikania vyšší ako 12-násobok vymer. základu.
Takže je povinný platiť odvody ako PPO.
ekopo
02.08.06,14:35
Z celého mi vychádza, že podnikateľ má platiť vysoké odvody aj v prípade založenia novej živnosti. Ale o čom tu nepadol ani riadok: ak má podnikateľ platiť vysoké odvody, tak vo väčšine prípadov by mal byť platca DPH /podľa obratu/, a tu pri ukončení činnosti vznikajú povinnosti typu - odvodu DPH pri ukončení činnosti / majetok,zásoby.../Tu by som nevidel efektivitu ukončenia živnosti a jej znovuzaloženia. Nemám na mysli "podnikateľov" ktorým sa prelejú tržby a fungujú rok dva. Následné zníženie odvodov sa dá dosiahnuť aj "legálnejšie" - častejšou návštevou lekára - PN. Aj založenie s.r.o./s predstihom/ je určité riešenie a nie zlé. A dokonca viaceré FO fungujú súčastne s s.r.o., pritom jeden je platič DPH druhý neplatič, ale môže byť aj platič DPH. Samozrejme FO si dáva pozor na hosp. výsledok. Medzi FO a s.r.o. sú dodržiavané zákony s ohľadom na spriaznenú osobu..., to je samozrejmé.
ondrejvla
02.08.06,18:18
Posúvam. Som zvedavá na názor pána Mihála, ak môžem poprosiť. Veľmi ma tento problém zaujíma v súvislosti s obomi poisťovňami.
Ďakujem.
Monika Kováčová
02.08.06,18:22
Som veľmi zvedavá na názor iných, je to zaujímavá téma.

To nám je jasné od začiatku... :)

Myslím si, že táto téma čiastočne protirečí bodu 14 Etikety. Na to som došla, keď som ju po nejakom čase opäť čítala...

Idem sa zabojkotovať.;)
Marianna01
02.08.06,18:38
DU posiela SP zoznamy s rodným číslom aj výškou príjmu.

Ja budem teraz trochu mimotemy. Prosím vás, načo teda posielame výpisy z DP? Každý rok, aj keď nie sme povinní platiť odvody - teraz mám presne tento prípad, a pýtajú odo mňa pri registrácii výpisy z DP za všetky 4 roky fungovania, napriek tomu, že som im ich každoročne posielala? Vraj to majú zaloažené v archíve, takže to musím doniesť! ( v neposlednom rade z r. 2002 nemám kópiu - kde ja teraz zoženiem tlačivo?)
Prepáčte, že som si takto uľavila...:mad:
Melnick
02.08.06,19:16
Posúvam. Som zvedavá na názor pána Mihála, ak môžem poprosiť. Veľmi ma tento problém zaujíma v súvislosti s obomi poisťovňami.
Ďakujem.
Vlasti ,včera som do neskorej hodiny hľadala môj príspevok ,kde sa k téme obchádzania platenia poistného do ZP vyjadril JM a ja som chcela tú odpoveď sem prilepiť,ale moje príspevky zo samého začiatku som už nenašla.:cool:
Melnick
02.08.06,19:26
Toto síce nie je príspevok,ktorý som mala na mysli,ale prikladám link:
Pozri príspevok č. 15
http://www.porada.sk/t25584-p2-odvody-do-socilnej-poisovne-szo-zamestnanec.html
Jozef Mihál
02.08.06,19:41
ZP: Povinnosť platiť preddavky pri zrušení a znovuzaložení živnosti obíde len tým, že počas neexistencie živnosti preddavky neplatí, po obnovení živnosti preddavky znovu musí platiť rovnako, akokeby k zrušeniu/založeniu nedošlo. V ZP však nie sú podstatné preddavky, ale ročné zúčtovanie. Ak sa spoliehate na to, že bude zrušené, opatrne, ZP-ne by boli sami proti sebe, keby "dovolili" zrušenie RZ len tak, a to najmä u SZČO.
Monika Kováčová
02.08.06,20:08
Jasné, čo mu vyšlo ako nedoplatok v RZ k 30.6.2006 aj tak zaplatiť musí, a ak sa nezaregistruje na ÚP tak bude platiť ZP ako dobrovoľne nezamestnaný, čo je mizerný rozdiel. A keď živnosť znovuzaloží, tak preddavky platiť musí a ročné zúčtovanie urobiť tiež musí, keďže bol aspoň jeden deň v roku podnikateľ.
andrej_rv
02.08.06,21:00
Vraj to majú zaloažené v archíve, takže to musím doniesť! ( v neposlednom rade z r. 2002 nemám kópiu - kde ja teraz zoženiem tlačivo?) Prepáčte, že som si takto uľavila...:mad:
Tlačivo výpisu je k dispozícii v archíve daňových tlačív pre program na vypisovanie tlačív FormEdik (www.rksoft.sk (http://www.rksoft.sk)),
skúsim ho v pdf formáte pripnúť do prílohy.
eoneon
10.01.07,22:52
Dobre, spytam sa inak. Povedzme ze zalozim zivnost 1.2.2004 a budem ju mat do 30.6.2005. Potom zalozim dalsiu az 2.7.2006 - musim v tejto novej zivnosti povinne platit odvody do SP, ak som v starej zivnosti za rok 2005 dosiahol prijmy vo vyske 500 000 SK? Presne tento pripad sa totiz stal mne, a neplatil som odvody... Ak musim doplatit, hrozi mi nejaka pokuta? Ocenil by som jasnu odpoved na tuto temu - je zakon formulovany tak, ze ked sa zalozi nova zivnost po 1.7. nasledujuceho roka, nie je povinnost odvadzat odvody do SP? Nemozem nikde najst jednoznacnu odpoved na tento pripad.
Muška
10.01.07,23:31
eoneon
11.01.07,08:07
Vdaka, all is clear now :)
katarina.j
11.01.07,10:28
Akože neviem o čom je táto debata???Ľudia,to fakt nemáme tých pár korun na tie odvody?Však takýto špekulanti sa časom zobudia keď niekedy pojdu do dochodku a dostanu dochodok 5sk,potom budu lamentovať,aký maju maly dochodok!!!A to nehovorím,keď nedajbože vážnejšie ochoreju-mam známeho je už 15mesiacov na pn a keďže vymýšľal tak 15mesiacov je bez príjmu-dlhov má po krk.Toto chceme?Však podnikať su aj výdavky nielen príjem-Táto tema je O NIČOM.Hádam sa neurazíte
Muška
11.01.07,10:32
Katarínka,
každý má možnosť voľby....so všetkými výhodami i nevýhodami.

Ja mám niekoľko klientov, ktorí popri zamestnaní podnikajú /nič prevratného/ a predsa im vyplynie povinnosť platiť ešte aj zo živnosti aspoň minimálnu SP , t.j. 2520,- Sk. Pre niektorých to má likvidačný účinok.
eoneon
11.01.07,12:32
Par korun? Vies o tom, ze s odvodmi a danami odovzdavame statu cca 50% z nasich prijmov? A kde je este DPH a spotrebna dan? Tomu hovoris par korun? Ja teda neviem, ale mne to pripada skor ako uzera... Preto sa necudujem, ze sa kazdy snazi zachranit ako sa da.
eoneon
18.01.07,21:51
Tak som volal na SP a tam mi povedali, že ak má podnikateľ ŠZČO nové ICO, tak platiť nemusí...
Tak teraz neviem

podla mna to suvisi s tymto odsekom v zakone:

§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby
(4) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie zaniká vždy

a) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. a) dňom odhlásenia sa z evidencie podľa osobitného predpisu, 11)
b) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. b) a c) dňom zániku týchto oprávnení

-------------------
Cize, dnom odhlasenia zanika a vznika az po novom dosiahnuti stanovenej vysky v novej zivnosti s novym ICO, aspon mne to tak vychadza, a ked som tam volal, tiez mi to potvrdili, tak neviem, neviem...
rastom
19.01.07,07:15
ZP: Povinnosť platiť preddavky pri zrušení a znovuzaložení živnosti obíde len tým, že počas neexistencie živnosti preddavky neplatí, po obnovení živnosti preddavky znovu musí platiť rovnako, akokeby k zrušeniu/založeniu nedošlo. V ZP však nie sú podstatné preddavky, ale ročné zúčtovanie. Ak sa spoliehate na to, že bude zrušené, opatrne, ZP-ne by boli sami proti sebe, keby "dovolili" zrušenie RZ len tak, a to najmä u SZČO.

ZP je absolútne jasné....
Ide o SP. (Ale k tomu sa p. Miháľ v odkazoch vyjadril.
Tak by som túto tému uzavrel.
Zasa sa raz naši zákonodarcovia sekli. Tvorcovia zákonov sú proste ...... (každý nech si doplní čo uzná za vhodné)
Želám Vám pekný deň
Pepa
19.01.07,07:47
podla mna to suvisi s tymto odsekom v zakone:

§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby
(4) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie zaniká vždy

a) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. a) dňom odhlásenia sa z evidencie podľa osobitného predpisu, 11)
b) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. b) a c) dňom zániku týchto oprávnení

-------------------
Cize, dnom odhlasenia zanika a vznika az po novom dosiahnuti stanovenej vysky v novej zivnosti s novym ICO, aspon mne to tak vychadza, a ked som tam volal, tiez mi to potvrdili, tak neviem, neviem...

Čo k tomuto dodať? Túto vec sme tu riešili - ale nedá mi nereagovať.

§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby
Na začiatok (http://www.porada.sk/t28046-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01082006.html#hore)


(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, ak tento zákon neustanovuje inak.

Je jedno koľko budeš mať ŽL, je jedno či budeš mať IČO - prvé, druhé, tretie alebo dvadsiate . Ale nie jedno to, že ty keď sa prihlásiť do SP "NAFASUJEŠ" VŽDY ten istý VS či už ako SZČO, alebo ako DPO. Ak budeš mať živnosť "živú" k 1.7. toho ktorého roku a za minulý rok si dosiahol hranicu príjmu stanovenú zákonom vzniká ti POVINNOSŤ platiť odvody ako SZČO.
eoneon
19.01.07,07:55
Aj tak to je nejezdnoznacne napisane a da sa to vykladat rozne, navyse aj na SP jeden hovori tak, a druhy onak. Ja som tam v roku 2005 volal a povedali mi, ze sa nemusim registrovat, lebo sa to berie ako druha zivnost (a podotykam, ze som to nerobil spekulativne jeden den zrusit a druhy zalozit, ale az po viac ako pol roku, ked som sa rozhodol zasa podnikat v inej oblasti), takze teraz v roku 2007 sa uz ani nebudem, aky by to malo zmysel. Ked tak sa mozeme sudit, nic ine uz v tomto nehodlam robit, preco by som mal trpiet za to, ze su zakony napisane pre nas obycajnych ludi zavadzajuco. Dokonca sa mi zda, ze mam aj vyjadrenie niekde na papieri, ze sa nemusim registrovat, tak keby nieco, vyuzijem aj to, ale teraz sa mi to nechce hladat v starych dokladoch v pivnici :)
Pepa
19.01.07,08:08
Aj tak to je nejezdnoznacne napisane a da sa to vykladat rozne, navyse aj na SP jeden hovori tak, a druhy onak. Ja som tam v roku 2005 volal a povedali mi, ze sa nemusim registrovat, lebo sa to berie ako druha zivnost (a podotykam, ze som to nerobil spekulativne jeden den zrusit a druhy zalozit, ale az po viac ako pol roku, ked som sa rozhodol zasa podnikat v inej oblasti), takze teraz v roku 2007 sa uz ani nebudem, aky by to malo zmysel. Ked tak sa mozeme sudit, nic ine uz v tomto nehodlam robit, preco by som mal trpiet za to, ze su zakony napisane pre nas obycajnych ludi zavadzajuco. Dokonca sa mi zda, ze mam aj vyjadrenie niekde na papieri, ze sa nemusim registrovat, tak keby nieco, vyuzijem aj to, ale teraz sa mi to nechce hladat v starych dokladoch v pivnici :)
Len na okraj - ak si si založil v roku 2005 novú živnosť viac ako po pol roku nejak mi nevychádza k 1.7. "živá" živnosť. Takže tam to zrejme bolo OK. Ak si si založil živnosť po 1.7. napr. 15.9. povinnosť platiť odvody by si mal až od 1.7.2006 ak by tvoj príjem za rok 2005 presiahol hranicu 12-násobku min. mzdy.
josher
22.01.08,13:22
ok takze ak sa chcem ako zivnostnik vyhnut plateniu odvodov do SP tak staci k 1.7 neexistovat ako zivnostnik :D ...ale ako to je v pripade zacinajuceho zivnostnika? Planujem zalozit zivnost v marci 2008 - kedy mam zrusit zivnost s tym ze ju o 2 dni opat zalozim? uz k 30.6.2008 alebo staci az 30.6.2009 ??? Predpokladam ze az v roku 2009 ale bol by som rad keby ste mi to potvrdili :) dakujem
Lubo7
22.01.08,14:00
az v roku 2009
Fogino
28.03.10,09:19
Akože neviem o čom je táto debata???Ľudia,to fakt nemáme tých pár korun na tie odvody?Však takýto špekulanti sa časom zobudia keď niekedy pojdu do dochodku a dostanu dochodok 5sk,potom budu lamentovať,aký maju maly dochodok!!!A to nehovorím,keď nedajbože vážnejšie ochoreju-mam známeho je už 15mesiacov na pn a keďže vymýšľal tak 15mesiacov je bez príjmu-dlhov má po krk.Toto chceme?Však podnikať su aj výdavky nielen príjem-Táto tema je O NIČOM.Hádam sa neurazíte



A keď budeš platiť tie odvody do SP aký dôchodok myslíš že dostaneš v tomto zlodejskom štáte . Pri našich Ficoch ,Mečiaroch a Slotoch !!! :eek:

A ta maródka je úplný výsmech . . . Kamarát dostal ako SZČO nejakých 150-180 Sk na deň (ak ma neklamal). . .:confused:
Fogino
28.03.10,09:51
K 30.6.2010 zrušiť živnosť a k 2.7.2010 založiť novú všetko vám dajú rovnaké IČO aj DIČ . IČ neviem ešte som nebol v SP.

Robil som to kvôli vysokým odvodom čo mi vychádzali.
Rok 2008 bol pre mňa veľmi úspešný ,ale rok 2009 už od začiatku začal ako katastrofa (napr.plynová kríza, zníženie počtu zákazok,cena práce išla veľmi dole)

V roku 2009 mi v SP pracovníčka povedala že keď nechcem platiť odvody do SP tak musím biť 1.7.2009 samo platiteľ (nie živnostník)

Lebo ja som chcel živnosť znovu založiť už 1.7.20009 Tak som musel volať na živnostenský úrad aby to zmenili na 2.7.2009 Tým pádom som 1.7.2009 nebol živnostník ale samo platiteľ a povinnosť platiť odvody do SP vznikne až 1.7.2010 ak sa to celé znova nezopakuje.:---

Čo sa týka ZP tam nie je možnosť sa vyhnúť plateniu odvodov a ani to nikomu neradím ,lebo platiť si z vlastného vrecka operáciu napr. nečakaného zápalu slepáku to asi nebude lacná záležitosť . . .

Len pri vypĺňaní RZZP mi ten jeden deň ako samo platiteľ dal dosť zabrať:) Treba vypĺňať typ S a nie B
astensova
24.05.10,09:03
K 30.6.2010 zrušiť živnosť a k 2.7.2010 založiť novú všetko vám dajú rovnaké IČO aj DIČ . IČ neviem ešte som nebol v SP.

Robil som to kvôli vysokým odvodom čo mi vychádzali.
Rok 2008 bol pre mňa veľmi úspešný ,ale rok 2009 už od začiatku začal ako katastrofa (napr.plynová kríza, zníženie počtu zákazok,cena práce išla veľmi dole)

V roku 2009 mi v SP pracovníčka povedala že keď nechcem platiť odvody do SP tak musím biť 1.7.2009 samo platiteľ (nie živnostník)

Lebo ja som chcel živnosť znovu založiť už 1.7.20009 Tak som musel volať na živnostenský úrad aby to zmenili na 2.7.2009 Tým pádom som 1.7.2009 nebol živnostník ale samo platiteľ a povinnosť platiť odvody do SP vznikne až 1.7.2010 ak sa to celé znova nezopakuje.:---

Čo sa týka ZP tam nie je možnosť sa vyhnúť plateniu odvodov a ani to nikomu neradím ,lebo platiť si z vlastného vrecka operáciu napr. nečakaného zápalu slepáku to asi nebude lacná záležitosť . . .

Len pri vypĺňaní RZZP mi ten jeden deň ako samo platiteľ dal dosť zabrať:) Treba vypĺňať typ S a nie B
A čo v prípade ak je platca DPH zostane mu povinnosť odvádzať DPH?
Fogino
24.05.10,11:40
A čo v prípade ak je platca DPH zostane mu povinnosť odvádzať DPH?


Absolútne netuším . . .


Keď sa stanem platcom DPH tak ma to začne zaujímať :)
astensova
25.05.10,08:46
Skúsim ešte raz. Ako je to z pohľadu DPH?
Danielle369
25.05.10,09:18
astensova
25.05.10,09:24
Monika Kováčová
25.05.10,15:08
Keď sa ukončí príklad 25.6.2010 a znovu založí 2.7.2010 Tak ako je to s DPH
platiteľom DPH si normálne celý šiesty aj siedmy mesiac. Neplatcom sa daňovník stane až po zrušení registrácie na DPH, t.j. vtedy, kedy určí posledné zdaňovacie obdobie správca dane.
Fogino
04.02.11,14:21
Zrusil som zivnost k 30.6.2010 a znovu zalozil k 2.7.2010.

Do 1.7.2011 bi som nemal platit socialnu poistovnu (podla starych zakonov)!!!

Ale v socialke mi dnes nevedeli jednoznacne povedat ci musim platit uz od januara 2011 (podla novych zakonov), alebo az od 1.7.2011 (podla starych zakonov) !!!

Ze mam radsej platit a ked v tom budu mat jasno tak mi peniaze vratia ak mi povinost platit vznikne az 1.7.2011

Kedy mi vznika povinnost platit odvody do SP ???????

HMMMMMMMMMMMM
bea
04.02.11,14:37