vema
31.07.06,13:24
Idem ženiť syna a chcela by som sa poradiť,kto už cez to prešiel o niektorých veciach.Tak,ako so zákuskami.Koľko zákuskov mám zabaliť do výslušky,približne.Keď je svadba v kostole,tam tiež zákusky a koľko,krabicu,alebo každému krabicu?Hudobníci,aj pre nich výslušku?Starejší? Fotograf?Z každej strany bude asi 40 ľudí.Objednala som pre nás za našu rodinu 1000 zákuskov,jedna veľká svadobná torta a 3 malé.Koľko dať zákuskov na stôl /na osobu/.Keď pôjdeme na obrad,tak v aute pôjdeme syn a rodičia a v druhom aute nevesta a rodičia? Poraďte čo kto vie a aké máte skúsenosti.Viem,že vždy niečo praskne,ale aby toho nebolo veľa.Ďakujem.
Zita5
31.07.06,11:26
Gabi03
31.07.06,11:27
Ja ešte z tohto pohľadu veľa povedať neviem, ale na vlastnej svadbe som sa bavila. Pretože som mala na pamäti, že svadba pozostáva z ľudí a ľudí nikto nevie kontrolovať, aby to išlo "tip-top". Proste brať všetko s rezervou a užívať si. Hoci ako ženíchová mamička to budeš mať o niečo ťažšie. Ale držím palce :)
Dada
31.07.06,11:35
Nie som zastankyňou veľkých svadieb a preto klobúk dole. Ja by som volila svadbu v kruhu najbližšej rodiny a tie "ušporené" korunky by som mladým dala ako štartovné do spoločného života.
dadika
31.07.06,11:43
Idem ženiť syna a chcela by som sa poradiť,kto už cez to prešiel o niektorých veciach.Tak,ako so zákuskami.Koľko zákuskov mám zabaliť do výslušky,približne.Keď je svadba v kostole,tam tiež zákusky a koľko,krabicu,alebo každému krabicu?Hudobníci,aj pre nich výslušku?Starejší? Fotograf?Z každej strany bude asi 40 ľudí.Objednala som pre nás za našu rodinu 1000 zákuskov,jedna veľká svadobná torta a 3 malé.Koľko dať zákuskov na stôl /na osobu/.Keď pôjdeme na obrad,tak v aute pôjdeme syn a rodičia a v druhom aute nevesta a rodičia? Poraďte čo kto vie a aké máte skúsenosti.Viem,že vždy niečo praskne,ale aby toho nebolo veľa.Ďakujem.

Vema, bolo by dobré aby si si zajednala niekoho ako "hospodára", čo bude riešiť všetko za Teba na svatbe-bežne sa to tak robí - ten dohliada na chod celej svatby, vrátane rozdávania výslužok.
Do kostola pri našej svatbe sme dali krabicu zákuskov s fľaštičkou na faru a krabicu miništrantom. Mali sme aj oferu na kostol.
Fotograf tiež dostal krabičku zákuskov a starejšieho sme mali z rodiny.
Na stôl sa dáva pár zákuskov-podľa počasia, aby sa ti netopili. Potom si radšej doložte.
Držím palce a veľa zdaru a pevných nervov :)
Jara
31.07.06,11:50
Ja som nerobila, ale sestra robila pred rokom, takže som prešla všetkým, lebo som jej bola pravou rukou. Takže výslužku sme dávali najbližším pretože len najbližší boli na svadbe. V kostole bola fľaša, torta a v reštike sme dávali tej čo obstaravala svadbu teda nejaka organizačná krabičku kde bol kus torty a zákusky. Nakoniec sa nám ale veľa zvyšovalo tak sme do 3 krabíc nabalili pre čašníkov, nech si podelia. Každá strana sa starala o svojich čo sa týka alkoholu i zákuskov a ostatné menu sme mali na pul. Nepočítali sme koľko kuskov pre každého, ale zákusky sa dali na jeden tanier a porozkladali po stoloch. To povedia v reštike kolko tanierov treba pripraviť, pretože oni dávajú napr. rezne na taniere a šalát a také podobné veci ako plnená kapusta. Tu sme robili doma. Do kostola sme šli autami tak, že mladí sedeli spolu v jednom aute, pretože vlastne mladý prišiel pre nevestu a vypytoval ju doma a tak keď mu ju dali tak už išli spolu v aute. Rodičia išli potom zvlášť. Ak by si niečo chcela tak môžeš aj cez ss. Držím prsty, lebo je to pekné, ale veľmi náročné.
Danila
31.07.06,11:52
Milá Vema, mám za sebou svadby dve. Ako svadobná mama som sa postarala len o kaderníka, kozmetičku a oblečenie-pre seba. A viac o vôbec nič. Ó, predsa len o taký detailík- korunky. Svadby boli super a s radosťou a často spomíname.
Zita5
31.07.06,12:32
Idem ženiť syna a chcela by som sa poradiť,kto už cez to prešiel o niektorých veciach.Tak,ako so zákuskami.Koľko zákuskov mám zabaliť do výslušky,približne.Keď je svadba v kostole,tam tiež zákusky a koľko,krabicu,alebo každému krabicu?Hudobníci,aj pre nich výslušku?Starejší? Fotograf?Z každej strany bude asi 40 ľudí.Objednala som pre nás za našu rodinu 1000 zákuskov,jedna veľká svadobná torta a 3 malé.Koľko dať zákuskov na stôl /na osobu/.Keď pôjdeme na obrad,tak v aute pôjdeme syn a rodičia a v druhom aute nevesta a rodičia? Poraďte čo kto vie a aké máte skúsenosti.Viem,že vždy niečo praskne,ale aby toho nebolo veľa.Ďakujem.


Ja som mala z našej strany na svadbe 68 ľudí , na radu prevádzkara reštaurácie kde sme robili svadbu , sme priniesli zákusky na konzumáciu priamo na svadbe/ešte aj vystalo/, kde nám vypočítali 4-5 zákuskov na 1 osobu .Ja osobne si myslím , že 1 000 zákuskov máš v pohode .Ale kopec ešte aj zostalo .Mala som okrem svadobnej torty ešte 5 ks torty .
Okrem toho som robila výslužku ,kde som do zákuskovej krabice dávala cca 30 zákuskov + fľašu .
Kostol - 2 x zákusky , kameraman,DJ,personál v reštaurácii -po 1x výslužka.
Prvé auto - nevesta,ženích+ kameraman
Druhé auto- rodičia ženícha + svedok ženícha
Tretie auto - rodičia nevesty + svedok nevesty
va1ke
31.07.06,15:32
Idem ženiť syna a chcela by som sa poradiť,kto už cez to prešiel o niektorých veciach.Tak,ako so zákuskami.Koľko zákuskov mám zabaliť do výslušky,približne.Keď je svadba v kostole,tam tiež zákusky a koľko,krabicu,alebo každému krabicu?Hudobníci,aj pre nich výslušku?Starejší? Fotograf?Z každej strany bude asi 40 ľudí.Objednala som pre nás za našu rodinu 1000 zákuskov,jedna veľká svadobná torta a 3 malé.Koľko dať zákuskov na stôl /na osobu/.Keď pôjdeme na obrad,tak v aute pôjdeme syn a rodičia a v druhom aute nevesta a rodičia? Poraďte čo kto vie a aké máte skúsenosti.Viem,že vždy niečo praskne,ale aby toho nebolo veľa.Ďakujem.

Ahoj ja som mala svadbu v septembri a to čo si pametám tak to ti poradím.
My sme dávali do výslušky 20-25 zákuskov a ktomu flašu vína a najbižšej rodine aj 0.5 l tvrdé (už si nepametám čo to bolo). Ja som mala svadbu v kostole takže farár, organistka, kostolník, kostolníčka všetkym po krabici zákuskov. My sme dávali aj peniaze za pomoc. Ďalej zákusky išli aj fotografovi, kameramanovi aj DJ-ovi.
My sme išli síce do kostola peši ale od nás do sály sme išli v jednou aute ja s mangelom a moji rodičia a svokrovci išli na svojich autách. Ale u nás je taký zvyk, že v jednom aute ide ženích s družičkou a v druhom nevesta s družbom. My sme to nedodržali. Na ten kúsok dve autá som nechcela.
Velettka
31.07.06,16:13
Ahoj ... ak môžem, my sme dávali do veľkej výslužky 30-35 zákuskov + kúsok torty .. a do malej kúsok torty + 20-25 zákuskov ... + ku každej veľkej 0,5l nejakeho tmaveho brendy ... davali sme velku aj fotografovi, aj hudbe, aj do kostala, aj na brany (ak si z dediny a robia mladežnici brany) ... + tie fľašky ku tomu ešte ... svadobne auta tak ako hovori va1ke, v jednom ženich s prednou družičkou a v ďalšom nevesta s družbom .. rodičia sa vezu inymi autami ... držím palce, je to náročné na nervy :)
DanielaSL
31.07.06,16:24
No neviem ...odjakživa sa mi takéto ako to ja nazývam "cirkusy" nepáčili a ani ja som taký nechcela mať. Ale keď už...tak hostiť človeka na svadbe a ešte mu dať ako výslužku 30 koláčov a dve fľaše, tak to sa mi zdá úplným mrhaním peňazí. Veď samotná hostina nie je tiež zadarmo. Čo tak radšej miesto takých bohatých výslužiek dať tie peniaze radšej mladomanželom? Myslím , že v dnešnej dobe by sa im hodili viac ako tie koláče pre hostí, ktorí ich mnohokrát už ani nezjedia. Viem z vlastnej skúsenosti, že po svadbách naša výslužka skončila na svokrinom dvore a sliepky si pochutili.
Danila
31.07.06,16:51
Zitka, ja tiež zastávam podobný názor, ako vyslovila Daniela. Ale v živote to predsa len chodí trošku inak. A tak mi neostáva nič iné, len sa s Tebou stotožniť. Druhá svadba mala byť v úzkom kruhu - 6 ľudí. A čím viac sa blížil jej termín, tak kruh sa rozširoval. Raz tam"musel" byť " t e n ", potom zase naoplátku " o n e n".... a potom ešte dvaja kamoši, lebo.... A tak bola svadba v úzkom kruhu - 40 ľudí. Na moje gusto nadmerná veľkosť posádky, ale čo už.......
Zita5
31.07.06,17:00
Zitka, ja tiež zastávam podobný názor, ako vyslovila Daniela. Ale v živote to predsa len chodí trošku inak. A tak mi neostáva nič iné, len sa s Tebou stotožniť. Druhá svadba mala byť v úzkom kruhu - 6 ľudí. A čím viac sa blížil jej termín, tak kruh sa rozširoval. Raz tam"musel" byť " t e n ", potom zase naoplátku " o n e n".... a potom ešte dvaja kamoši, lebo.... A tak bola svadba v úzkom kruhu - 40 ľudí. Na moje gusto nadmerná veľkosť posádky, ale čo už.......

Danila , vidím že si si všimla môj príspevok , ktorý som sa rozhodla vymazať ....lebo som si povedala , že každý má na to iný pohľad .Daniela má pravdu , len horšie sa to realizuje .Ja som tiež názoru toho , že len v kruhu najbližších ....ale nezabúdam aj na to , že nerozhodujem o tom sama ......že ešte mám druhú stranu , kde predovšetkým musíme chcieť spoločne a nie len jedna strana , nemám nejako v povahe nasilu niekoho presviedčať , takže výsledok ...radšej sa prispôsobím ....aby to nevyzeralo, že niekomu nedoprajem .....nuž je to ťažké.......;)

A s tým rozširovaním kruhu s Tebou súhlasím .......presne je to tak .:)
vema
31.07.06,18:24
Veď mne tie cirkusy tiež lezú na nervy,ale čo sa dá robiť,keď je taký zvyk.Preto som sa chcela radiť.Svadbu robíme preto takú väčšiu,lebo mám len jedno dieťa -ženícha.Mám troch súrodencov a to všetci už okolo 60-siatky,ja som najmladšia.Je taký unaháňaný svet,že sa stretávame len občas na nejakej oslave.Máme ešte mamičku a tak som si pomyslela,že kto v ie či sa ešte takto všetci stretneme.Sestra je až na východe.Oni sa tešia ako malé deti a ja ich mám veľmi rada.Len ma trochu rozčuľujú tie výslužky.Taký fotograf a kameraman v jednej osobe,naje sa,dostane zaplatené a nie málo a ešte mu mám dávať aj výslužku.Tu nejde tak o peniaze,ale o ten cirkus,tak isto hudobníci,kaderníčka.No ale čo si poradím,keď je taká obyčaj. A ešte neviem,že tí ktorí mu prídu blahoželať z roboty/prídu večer na svadbu/,to aj im mám dávať výslužku,lebo do roboty syn donesie po svadbe krabicu zákuskov,už teraz mi je do smiechu okolo tých zákuskov. :) Ďakujem za rady a že ste sa zapojili do debaty.
Marína
31.07.06,18:45
Vema, môj názor je taký, že keď už to musí byť, tak zákusky by som dala len pozvaným hosťom a určite nie kaderníčke, DJ, fotografovi atd., ktorým za ich prácu platím.
ondrejvla
31.07.06,18:53
Ja som tento cirkus prežila pri svadbe dcéry pred 15 - timi rokmi, a to sme mali len takú "malú" 65 ľudí, ale ja som posledné dni pred a na svadbe žila už len na Brufene a obstrekoch. Sama som bola hlavnou kuchárkou-cukrárkou, a keď sa priznám, že som mala 700 vajec a 100 masiel málo na pečenie... Už by som to nikdy nerobila, bolo horúce leto, piekla som so zdobením 12 veľkých tort, koláče boli v obrovských prepravkách v jednej veľkej miestnosti v dome, ktorý sme práve dokončovali. Koláče som porozdávala celému širokému susedstvu po veľkej tortovej škatuli, dávala som aj veľké výslužky, každý bol spokojný, len ja som mala obrovský prievan v peňaženke a boľavé telo! Myslela som, že to všetko "musím" - ale to vôbec nie je pravda - či dáš veľa, alebo málo - aj tak sa nájde nespokojenec!
Možno tento rok, alebo na budúci sa mi bude ženiť syn, som rozhodnutá aj napriek protestom švagrín, tetiek a celej rodiny, robiť len komornú svadbu! A matka nevesty so mnou súhlasí.
Vema, šetri si sama seba a neznič svoje zdravie a nervy pre spokojnosť alebo nespokojnosť hostí, vždy sa nájde niekto, kto má príčinu, nech je stôl akokoľvek bohatý! Dôležité je, aby boli šťastní mladí manželia, aby im to spolu klapalo a aby si si ty rozumela s novou dcérou!
Ivana Š
31.07.06,19:21
Výslužku tým, ktorí prídu gratulovať sme nedávali domov nič , len toľko, že zablahoželali, ponúkli sme im zajesť - klobásku, jaternicu (u nás je to hurka), zákusky, niečo vypiť -nealko - (väčšinou alko)
vema
31.07.06,20:02
Aké ste milé,že mi radíte.Každá má nejakú cennú radu pre mňa a aj názor.Bože Vlasti,ty si ale mala pohon,no to by som ja nezvládla.To už u nás nikto nepečie doma a ľudia už nenosia na pečenie.Zákusky, okrem pozvaných hostí pošlem len susedom z prava a zľava.;)A synoví kolegovia sa zdržia a aj sa napapkajú,tak im nebudem dávať výslužku.Asi tak,no však uvidím, ako to dopadne.
DanielaSL
01.08.06,06:24
Veď mne tie cirkusy tiež lezú na nervy,ale čo sa dá robiť,keď je taký zvyk.Preto som sa chcela radiť.Svadbu robíme preto takú väčšiu,lebo mám len jedno dieťa -ženícha.Mám troch súrodencov a to všetci už okolo 60-siatky,ja som najmladšia.Je taký unaháňaný svet,že sa stretávame len občas na nejakej oslave.Máme ešte mamičku a tak som si pomyslela,že kto v ie či sa ešte takto všetci stretneme.Sestra je až na východe.Oni sa tešia ako malé deti a ja ich mám veľmi rada.Len ma trochu rozčuľujú tie výslužky.Taký fotograf a kameraman v jednej osobe,naje sa,dostane zaplatené a nie málo a ešte mu mám dávať aj výslužku.Tu nejde tak o peniaze,ale o ten cirkus,tak isto hudobníci,kaderníčka.No ale čo si poradím,keď je taká obyčaj. A ešte neviem,že tí ktorí mu prídu blahoželať z roboty/prídu večer na svadbu/,to aj im mám dávať výslužku,lebo do roboty syn donesie po svadbe krabicu zákuskov,už teraz mi je do smiechu okolo tých zákuskov. :) Ďakujem za rady a že ste sa zapojili do debaty.

Chcem zareagovať na tvoju prvú vetu. Zvyk - zvyk nie je zákon a ja si myslím, že konečne sa treba začať riadiť tým, čo považujem za správne ja a nie sa prispôsobovať nejakým nezmyselným zvykom. Som toho názoru a mala som ja v živote šťastie, že vždy som si mohla ja rozhodúť čo a ako chcem. Či to bola stužková - triedna nás nechala vymyslieť si ako ju chceme, či to bola svadba. Keďže som nechcela "cirkus" tak sme mali presne svadbu podľa mojich predstáv - malú a skromnú, ani fotografie z nej nemáme a ani mi pomaly 30 rokov nechýbajú. Ja si myslím, že svadba je v prvom rade významný deň našich detí a tie by mali povedať aké majú o nej predstavy. A my rodičia sa im v tomto smere prispôsobiť a prežiť v zdraví, aby bola spokojnosť na obidvoch stranách.
denisamka
26.08.06,13:17
Keď ja som sa vydávala, poprosili sme cukrára, aby nadelil do krabice výslužky a my sme povedali pre koľko osôb by to malo byť. On s tým mal predsa len lepšiu skúsenosť. Starejšieho, fotografa aj kameramana sme mali spomedzi svadobčanov. (keždá koruna sa zišla i keď 2 týždne nás po svadbe vykradli a všetko pobrali).
Čo sa týka auta: my sme sa (teraz už s manželom) voezli v jednom aute s mojimi rodičmi a jeho rodičov odviezol náš svedok.
bulnova
27.08.06,07:22
Zajtra bude rok, čo som vydávala dcéru. Bola to prvá svadba (našej generácie)
v rodine, takže som sa vykašľala na zvyky a urobila som po svojom. Z našej strany bolo 30 ľudí (len najbližší), z druhej 20. Všetko sme pripravovali spolu.
Zákusky som dala upiecť 1500 ks ( svatovci 600). Suché zákusky som napiekla
sama (cca 500 ks - veľa druhov, malé množstvá).Dostali sme 9 tôrt.Mimo toho som na "redový tanec" upiekla 50 ks malých tortičiek v tvare srdiečka. Na úrad
som dala 1 tortu, cca 30 ks zákuskov, 1 metaxu a šampanské. Výslužku dostali všetci, aj hudba, fotograf, kaderníčka, kameraman, obsluha v reštaurácii a hlavne všetci 15 susedia z nášho vchodu (všetci boli na úrade blahoželať s krásnymi kyticami). Alkohol som do výslužky nedávala.
- veľmi milo nás prekvapili). Do krabice som kládla približne 20 ks zákuskov
a aspoň 3 ks torty. Všetko som chystala sama priblížne o 23,00 hod. ,(keď už
bol prehľad čo ostane) susedom na druhý deň. V reštaurácii sme zákusky dali
na tácne( tie o dĺžke asi 25-30 cm) na cc 4 hostí jednu. Sem - tam sme dopl-
ňovali. Aj keď bolo horúco , v reštaurácii bola dobrá klíma, netopili sa a dosť
veľa sa zjedlo. Dávali sme ich piecť 3 cukrárkam, boli výborné. Pri tak malej
svadbe , ako sme mali my, som všetko zvládla bez problémov (samozrejme,
že sa mi na pomoc núkali všetci príbuzní).
Nie je potrebné sa stresovať, ak máte reštauráciu v ktorej sa dobre varí
so slušným personálom,(príbuzných s preblematickou povahou nepozvať) potom všetko dobre dopadne. Na svadbe sa predsa každý snaží veseliť sa !
Držím palce!
vieramaria
23.07.07,12:08
ahoj vema! dúfam, že si tu svadbu prežila v pohode.Ja som tiež vlani v septembri ženila už druhého syna a viem aké je to náročné. Dakujem Ti za rady s ramenom, potom sa Ti ozvem idem do Piešťan. Vierka
Mackovka
24.07.07,04:44
Bola som ako hosť na svadbe takto v lete, keď bolo veľmi teplo. Svadobné mamky to riešili tak, že po prvom veľkom menu bol veľký kus ovocného zákusku, ktorý bol taký krásny, že si dal každý a nápoj z čerstvým ovocím. Na stoloch bolo len ovocie. A ku káve sa podávali na malom tanieriku pre každého tri -štyri malé kúsky zákuskov v papierových "mištičkách", boli to len také sladké jednohubky rôznych druhov, ktoré sa hneď neroztopili. Niekto zjedol hneď, iní si ich nechali na dlhšie. Výslužky - koláčové sa nekonali. A dobre urobili, lebo v tejto horúčave by boli aj tak vyšli pri preprave na skazu. Mne sa to páčilo a nebola som sama. Ale iný kraj, iný mrav...