x_master222
28.11.17,12:14
Zacala sa mi objavovat plesen v rohoch starsieho rodinneho domu. Dom nie je zatepleny, okna su stare drevene. Cize nepredpokladam, ze v izbach by bolo vlhko, kedze vetrame a aj tie stare okna co to prepustia, kedze cez nich aj prefukuje. Plesen sa mi vsak objavuje v rohoch miestnosti, no vzdy len v tom rohu, ktory je rohom obvodovych stien. V rohoch vnutornych priecok plesen nemam. Ako by sa dalo zistit, cim to je ?
ivka70
28.11.17,11:20
Tu si prestuduj, cim to moze byt:
https://urobsisam.zoznam.sk/dom/stavebny-material/tepelne-mosty
Da sa aj namerat termoviznym meranim.
http://loira.sk/4/termovizne-merania.html
x_master222
28.11.17,11:35
No a to len tak vznikne tepelny most ? Nic sa nemenilo, nic sme neprerabali a doteraz sme plesne nikdy namali.
marleau
28.11.17,11:47
upchaté trativody? ak to kedysi nerobilo a dnes robí, tak zrejme nebude problém v chýbajúcom zateplení, presne toto sa stalo nám a problém boli upchaté trativody po žľaboch. stopercentne
chandler
28.11.17,12:38
ked nie je zatepleny tak v tych rohoch je zima, kondenzuje tam para a tvoria sa plesne.
pomoze zateplenie, alebo sa tam daju dat do rohov nejake ohrievace - ked je naozaj zima., ako take nudzove riesenie. samozrejme najprv plesne odstranit savom.
buchač
28.11.17,13:21
Ono je ale dosť zásadná otázka, ako starý je dom, či má daný dom základy a či je odspodu zaizolovaný.
Spodná voda vie predsa narobiť svoje.
chandler
28.11.17,14:48
to aky je stary az take dolezite nie je. nejake zaklady ma urcite - lebo nepise sa ma plesne a popraskane steny :) ak by nebol zaizolovany a vzlinala by tam voda, tak by boli plesne v spodnej casti stien po celej dlzke. ak su v rohoch po celej vyske steny tak s tym voda nema nic.
buchač
28.11.17,16:10
Hm...ja len, že :

Moja chalupa (kamenné múry) nemá základy, nie je zaizolovaná.
Spodná voda je vcelku dosť vysoko....no chvalabožku nemám pleseň nikde. Akurát na dvoch miestach (dosť malá plocha, ale predsa) omietka opadávala. Pred pár rokmi som rekonštrukciu miestností robil...kuwa, znova sa začínajú objavovať tie isté plochy.
korela
28.11.17,17:21
A kúrili ste v zime ako predtým? Stačí aspoň temperovať. To sa stáva v miestnostiach, kde sa prestane úplne kúriť, netreba sa spoliehať na pôvodné okná, ktoré dokonale nemusia tesniť. chandlerova rada je dobrá.
x_master222
29.11.17,08:26
dom je podpivniceny, ale plesen sa objavuje aj v rohoch miestnosti, ktore su na poschodi. Na bocnych stenach na prizemi domu plesen nie je.
x_master222
29.11.17,08:27
vykuruje sa kazdu sezonu, su to normalne obyvane izby.
buchač
29.11.17,08:31
Aj na poschodí ?...áááá kua.
To je úplne iný problém, čo som ja myslel.
x_master222
29.11.17,12:43
Ano, aj na poschodi. Toto nebude mat nic so spodnou vodou.
janci758
29.11.17,23:16
Aka je to izba,nezmenilo sa nieco oproti predchadzajucim rokom,tuto jesen sme riesili podobny problem,riesili sme to protiplesnovim naterom a kupou vlhkomera.
Oliwa
30.11.17,11:36
Nepribudli Vám náhodou malé deti, neperie sa častejšie a nesušíte prádlo v izbách, kde to začalo? Vlhkosť prádla tiež urobí svoje...
Ing. Ľubomír Janoška
30.11.17,14:00
Ako píše chandler, určite chýba zateplenie.
Plus:
Čím viac sú steny navlhnuté, napríklad od zatekania, tým menej izolujú a vlhkosť muriva môže spôsobiť tepelný most. V mieste tepelného mosta sa potom kondenzuje voda zo vzduchu (ale nie je to vlhkosť z muriva).
Pri zatepľovaní sa popri tepelnej izolácii zlepšuje aj izolácia proti vlhkosti.
korela
30.11.17,20:30
korela
30.11.17,21:13
Kedysi sa RD vôbec nezateplovali, stavali sa výlučne z tehál, okná drevené, nikdy neboli na 100% tesné tak, aby nevznikalo prirodzené prúdenie vzduchu.
Bývame v cca 50 r. dome, nezmenili sa tu žiadne pomery, zatepľovať nemáme vôbec v úmysle, ani vymieňať okná, a min. rok nastal ten istý problém v dvoch rohoch miestností na poschodí, ktoré nie sú obstavané nábytkom. Dom je podpivničený, pivnica suchá, obývateľná.
Je zaujímavé najmä to, že ide o steny na juhozápadnej strane.
Mng uvažuje, či to nemôže byť spôsobené farbami, v kuchyni sme mali veľmi dávno latex kvôli malým deťom, nikde inde, všade od začiatku maľujeme výlučne primalexom.
Je fakt, že sme vrch minulý rok iba temperovali oproti minulosti.
Bielizeň suším výlučne vonku aj počas zimy.
Ríny sú v poriadku.
Stav nie je kritický, sú to iba náznaky, ale treba to riešiť. Mng - takto dom dýcha, zatepľovať nie je nutné, v horúčavách sa dom v noci aspoň čiastočne ochladzuje.
Rada by som sústredila pozornosť na maľovky. Verím, keby sa použili vápenné omietky, zrejme by bol pokoj.
Uvažujem nad marockou ev. benátskou štukou (cz štuk).
Jej dizajn by v tých miestnostiach nerušil, skôr naopak.
Má s tým niekto osobnú skúsenosť?
Letko
01.12.17,09:13
U nás v práci, kde sme sa presťahovali, roky neboli priestory užívané. Plesne nebolo vidieť. Keď sme začali kúriť, v rohoch sa objavili plesne. Strecha trochu zateká, tak asi preto.
x_master222
04.12.17,08:04
Je to "detska" izba, no deti maju uz cez 20 rokov. Nezmenilo sa tam vobec nic uz velmi davno. A co ste pouzili ako protiplesnovy nater ?
janci758
07.12.17,00:41
pouzili sme primalex mykostop,ale na trhu je vela takychto naterov dajte si do googla protiplesnovy nater a uz len vybrat,,a staci natriet len rohy resp. len tam kde sa tvori plesen,a kym vyschne trocha ho viac citit podobne ako savo,,a ak mate farabne steny tak tento protiplesnovy nater farbi na bielo a bude ho potom treba pretriet
lapejko
07.12.17,03:33
Jednoduchá diagnostika. Kúpite si bezkontaktný teplomer,cca 14,00, a zmeriate teplotu kritických miest keď bude vonku pod nulou, ak nameriate teplotu blízko 12°C a nižšiu, je to učebnicový príklad. Ale nie vždy je to tak ľahko merateľné, minule som bol v dome, kde na poschodí plesnivie celý obvod venca pod stropom aj priečka do pôjda, dom prekurujú, takže teplota vtedy bola dosť vysoká,dom je ale pri malom potoku v strede doliny kde stále fúka, taký istý dom o 300 m ďalej nemá problém. Zatepľovať je do budúcnosti nevyhnutné, na staré domy je vhodný Multipor s maximálnou paropriepustnosťou v lepených systémoch alebo suchá montáž odvetraného zateplenia s nejakým obkladom. Zatiaľ pomôže odvlhčovač...