Anonymka
31.07.06,14:05
Chcem sa opýtať, informovať, ako to je v prípade, že máme niekoho na dohode, kto je zamestnaný (HPP) v inej firme. Ide o upratovačku. Chceme ju prijať na polovičný úväzok. Je to možné aj popri zamestnaní? Aké sú odvodové povinnosti? Ďakujem ;)
Tweety
31.07.06,12:07
Chcem sa opýtať, informovať, ako to je v prípade, že máme niekoho na dohode, kto je zamestnaný (HPP) v inej firme. Ide o upratovačku. Chceme ju prijať na polovičný úväzok. Je to možné aj popri zamestnaní? Aké sú odvodové povinnosti? Ďakujem ;) Je, VZ bude jej výška mzdy. :cool:Odvody sú v % také, ako pri neskrátenom PP.
Jara
31.07.06,12:10
Tak ako u riadneho zamestnanca, len podľa hodín musíš dodržať aj výšku min. mzdy, napr. na 8 hodín je min. 6900 na 4 hod. 3450 atd. Teda to je minimum. Potom to bude aj jej VZ na odvody ako píše Tweety a nezabudni aj na prisluchajúcu dovolenku. Bude to tiež ako u riadneho zamestnanca, len ak bude mať 4 hod., tak tie 4 hod. budú u nej 1 deň dovolenky.
Anonymka
31.07.06,12:42
Ale asi sa potom skôr oplatí nechať si ju na dohodu, lebo aj keď mesačne vypisujem reg.list a dohodu, neplatím odvody za ňu, len úrazové poistenie a preddavok na daň odvediem. Nie? Veď zamestnaná už je, tam za ňu platia odvody.
Zoltán Kovács
31.07.06,13:52
Ale asi sa potom skôr oplatí nechať si ju na dohodu, lebo aj keď mesačne vypisujem reg.list a dohodu, neplatím odvody za ňu, len úrazové poistenie a preddavok na daň odvediem. Nie? Veď zamestnaná už je, tam za ňu platia odvody.

Mesačne vypisovať na ňu dohodu môžeš len v tom prípade, ak každý mesiac uvedieš inú pracovnú náplň. Dohoda o vykonaní práce nemôže byť uzavretá na opakovanú činnosť.
Anonymka
02.08.06,10:20
Mesačne vypisovať na ňu dohodu môžeš len v tom prípade, ak každý mesiac uvedieš inú pracovnú náplň. Dohoda o vykonaní práce nemôže byť uzavretá na opakovanú činnosť.

A to vážne? Veď ja to tak robím už roky ... :-(
Tweety
02.08.06,10:23
A to vážne? Veď ja to tak robím už roky ... :-(
Je to tak, že dohoda o VP sa nemôže uzatvoriť na opakované činností.
Zoltán Kovács
02.08.06,11:07
A to vážne? Veď ja to tak robím už roky ... :-(

Možno máš na mysli dohody o pracovnej činnosti, ktoré už nie sú platné. Teraz je iba dohoda o vykonaní práce. Kontrolóry z Inšpektorátu práce ale aj zo Živnostenského úradu to vytkli. A je tam dosť mastná pokuta, ak sa nedodržiava zákon.
Anonymka
03.08.06,04:17
Ale veď v ZP som o DVP nič také nenašla. Ide o našu upratovačku, ktorá bola kedysi každý druhý mesiac na dohode o vykonaní práce. Ako inak by sa to mohlo dať? :o
endrju
03.08.06,04:35
A to vážne? Veď ja to tak robím už roky ... :-(
Asi Ti niečo uniklo. Ustanovenia Zákonníka práce o dohodách boli za tie roky novelizované nespočetne veľa krát. :(


Ale veď v ZP som o DVP nič také nenašla...
A to vážne? :eek: ;)
Odcitujem najprv úvod časti Zákonníka práce venovanej dohodám:

"DEVIATA ČASŤ
DOHODY O PRÁCACH VYKONÁVANÝCH
MIMO PRACOVNÉHO POMERU


Dohody o prácach vykonávaných
mimo pracovného pomeru
§ 223

(1) Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny..."

Ešte jeden citát z tej istej časti Zákonníka práce:

"§ 226
Dohoda o vykonaní práce

(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 300 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy..."


... Ide o našu upratovačku, ktorá bola kedysi každý druhý mesiac na dohode o vykonaní práce. Ako inak by sa to mohlo dať?
Pripomeniem, že na Porade sa diskusia o tejto téme opakovane otvára v relatívne krátkych intervaloch.
Ak by si skúsila hľadať v témach, určite sa dočítaš množstvo informácií o spôsoboch riešenia spomenutého problému.
Riešením je buď pracovný pomer na skrátený pracovný úväzok (aj s odvodmi) alebo objednávanie upratovacích prác u nejakej firmy. DoVP na pravidelné upratovanie je dosť "nešťastné" riešenie :(
sta
07.09.06,10:53
Ahojte, je možná takáto situácia? Ak som zamestnaná na TPP ako účtovníčka a známy ma poprosil, aby som robila účtovníctvo aj jemu. Nechcem si založiť živnosť a na DoVP to tiež nemôžem robiť. Môžem sa teda uňho zamestnať na polovičný pracovný úväzok? :confused:
alušik
07.09.06,10:55
Možeš sa u neho zamestnať aj na kratší než polovičný pracovný úväzok.:)
sta
07.09.06,10:58
Takže je to bez problémov, normálne legálne? Ďakujem pekne :D
katkaj
07.09.06,11:06
Takže je to bez problémov, normálne legálne? Ďakujem pekne :D

Je to úplne najlegálnejšie :D a určite lepšie ako vymýšlať každý mesiac nejaké dohody :rolleyes:
sta
08.09.06,05:46
A bude si musieť ten môj známy kúpiť aj nejaký účtovný software, alebo sa to dá nejako obhájiť, že robím to účtovníctvo doma? :confused:
alušik
08.09.06,05:57
A ty máš doma zakúpenú nejakú licenciu na softvér?;)
Jara
08.09.06,05:57
Existuje podľa ZP aj domáci zamestnanec, takže môžeš robiť aj doma, ale otázne je, či ak robíš na svojom softe máš živnosť alebo nejakú licenciu na podnikanie? Ak máš len nejaký čierny softwer tak neodporúčam robiť doma, lepšie by bolo keby si zakúpil. Ak máš legálny, tak potom môžeš zrejme robiť aj na živnosť a fakturovať a nemusíš mať druhý pracovný pomer. ? Myslím, že by si to mala trošku lepšie vysvetliť, alebo som ja menej chápava, veď je piatok a už som po výplatach prepracovaná ....:D :D :D
sta
08.09.06,05:58
áno mám doma software od Krosu.
alušik
08.09.06,06:01
Tak potom nie je problém...:)
Nikde nie je napísané, že by podnikateľ musel mať zaúčtované v účtovníctve výdavky na obstaranie softvéru.;)
sta
08.09.06,06:03
ok, to som rada :D potešila si ma, dík :D