lofr
28.11.17,17:26
Potrebujem zistit, ze je nutna podmienka byt zaradeny v evidencii uchadzacov o zamestananie, ked si clovek vybavuje hmotnu nudzu. A rovnaka otazka, ked ju uz ma vybavenu a pobera ju, ci je pocas toho nutna pritomnost v evidencii. Pozor na to, kedysi to tak mohlo byt, lebo ja si pamatam, ze to tak ludia vzdy robili spolu, ale posledne roky bolo dost zmien, tak zaujima ma aktualne. Prebehol som celu tu zlozitu stranku a nieje to tam spomenute, ani ze by platili zdravotne poistenie z hmotnej nudze, ani ze je nutna podmienka byt zaradeny v evidencii uchadzacov o zamestannie. Mam informacie, ze zdravotne poistenie sa plati aj pri poberani hmotnej nudze (cize nieje nutne byt v evidencii), ale doteraz som bol v tom, ze to tak nieje. Mam v tom chaos, prosim vedel by to niekto upresnit? Dakujem.
ivka70
28.11.17,16:35
Ano, je, kedze potrebujes potvrdenie. z SP, ze nemas narok na podporu v nezamestnanisti a to ti daju len v pripade evidencie na UP.
Ked uz ju ma vybavenu, moze sa z UP odhlasit, kedze sa da prihlasit v ZP ako poberatel hmotnej nudze a platitelom ZP je potom stat.
avalik
28.11.17,16:35
ak by bol narok na davku v nezamestnanosti tak musi byt evidovany a uplatnit si narok na davku

ak nema narok na davku v nezamestnanosti, nemusi byt evidovany ako uchadzac o zamestnanie

za evidovanych uchadzacov o zamestnanue aj za poberatelov davky v hmotnej nudzi je platitelom zdravotneho piistenia stat
Mila123
28.11.17,16:40
je potrebné ale myslieť aj na to, že pri evidencii je možnosť doplatiť si poistenie (pre nárok na ID či SD)