MySpace
28.11.17,23:40
U nového zamestnávateľa som dostala otázku pri vstupe, či si u neho chcem uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka. Doteraz som robila len na dohody a teraz u neho budem robiť už na môj prvý TPP. Smiem aj u zamestnávateľa, kde som robila len na dohody, čo mi z toho plynie a o čo ide? Ovplyvňuje to tiež to, u koho si chcem dať spraviť daňové priznanie? Má moje rozhodnutie vplyv aj na budúci rok, či to sa ma opýtajú nanovo? Nemám skúsenosť, keďže je to moje prvé zamestnanie v živote a z netu prečítaného som to zatiaľ nepochopila... Iba tuším, že to asi ovplyvňuje výšku dane, len ja som zatiaľ pri štýle prác na dohodu za symbolickú sumu alebo úplne zadarmo ako dobrovoľníčka nemusela podávať daňové priznanie.
Ďakujem vopred za informácie.
veronikasad
28.11.17,23:00
Pokiaľ chcete mať čistý mesačný príjem vyšší o cca 60€ mesačne, podpis u zamestnávateľa Vyhlásenie k zdanovaniu príjmov a uplatní si mesačnú nczd. Tá môže byť súčasne uplatnená len u jedného zamestnávateľa, teda ak by si mala súbežne s pracovnou zmluvou dohodu, pri tej si ju uplatniť nemôžeš.

Daňové priznanie typu A si môžeš urobiť sama, alebo posledného zamestnávateľa do 15.2.2018 požiadas na predpísanom tlačive o vykonanie ročného zúčtovania dane. K žiadosti musíš priložiť potvrdenia o zdaniteľných príjmoch od všetkých zamestnávateľov za rok 2017, vrátane práce na dohodu.
MySpace
29.11.17,07:51
Ďakujem a keď sa píše v inom dokumente: "V prípade, že nastupuje v priebehu mesiaca, vyznačí na „Vyhlásenie na zdanenie príjmov ... „ kde si bude uplatňovať tento mesiac nezdaniteľnú časť základu dane." Tak sa to dá vlastne povedať, že za december u tohoto nového zamestnávateľa chcem?
vicktor
29.11.17,08:03
Ide o to ci zamestnavatel bude tvoju dan z prijmu odvadzat priebezne z kazdej mesacnej mzdy alebo nebude a da tebe = dobry poci ze beries viac. Ale potom pride den zuctovania a zrazu ti z jednej vyplaty vezme dan za cely rok - vyvalis oci a vyschne ti v krku.
Malo by to vyznam ak by sa jednalo o slusnu sumu, ktoru v priebehu roka ty alebo niekto dokaze zuzitkovat pri podnikani.
Katy a R
29.11.17,10:04
ja by som ťa len chcela uistiť - že výšku dane ti to neovplyvní - v konečnom dôsledku ju zaplatíš rovnako, či si tú NČZD u zamestnávateľa teraz uplatníš, alebo nie;), alebo či si budeš robiť sama DP, alebo ti spraví zamestnávateľ RZD. Tu ide len o to - aby si zbytočne neplatila zálohovo daň dopredu - a potom ti to bude DU vracať. Samozrejme, je hranica príjmu,kde už NČZD neplatí - ale to asi (zatiaľ) nebude tvoj prípad.
V každom prípade si ju hneď uplatni - jedine ak už máš v tom prvom mesiaci uplatnenú NČZD aj pri tej dohode - tak vtedy si ju daj až od budúceho mesiaca. (aby nebola uplatnená súčasne u oboch zamestnávateľov)