Monka_m
31.07.06,14:23
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu, mám zmluvu o poskytnutí colnej bankovej garancie, v zmluve sa píše, že budeme firme fakturovať raz ročne percentá z hodnoty colnej bankovej garancie. Neviem, či uvedenú faktúru mám vystaviť s DPH, alebo bez DPH.
Ďakujem za pomoc.
Monka_m
01.08.06,05:32
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu, mám zmluvu o poskytnutí colnej bankovej garancie, v zmluve sa píše, že budeme firme fakturovať raz ročne percentá z hodnoty colnej bankovej garancie. Neviem, či uvedenú faktúru mám vystaviť s DPH, alebo bez DPH.
Ďakujem za pomoc.

Neviete mi naozaj nikto poradiť. Ďakujem.
andrej_rv
01.08.06,09:04
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu, mám zmluvu o poskytnutí colnej bankovej garancie, v zmluve sa píše, že budeme firme fakturovať raz ročne percentá z hodnoty colnej bankovej garancie. Neviem, či uvedenú faktúru mám vystaviť s DPH, alebo bez DPH.
Ďakujem za pomoc.
Colná záruka (záväzok ručiteľa spoločne a nerozdielne s dlžníkom zaplatiť colný dlh, pozostávajúci z cla, dane z pridanej hodnoty ako aj spotrebnej dane, ktorá vznikne dlžníkovi prepustením tovaru dovezeného z nečlenských štátov EÚ do príslušného colného režimu) je bežne ponúkaným finančným produktom peňažných ústavov. V § 39 ods. 1 písm. b) ZDPH sa medzi finančné služby oslobodené od dane uvádza: "..poskytnutie, dojednávanie a sprostredkovanie úverovej záruky a inej záruky za peňažný záväzok, ako aj správa úverovej záruky osobou, ktorá poskytla úver". Keďže aj colná záruka je podľa mňa tiež "inou zárukou za finančný záväzok" (colný dlh) a v zákone o DPH sa neuvádza, že finančná služba je od DPH oslobodená iba vtedy, ak ju poskytne banka resp. iný peňažný ústav. Pokiaľ je vaša firma poskytovateľom colnej záruky, ja by som faktúru za túto službu vystavil ako oslobodenú od dane v zmysle § 39 ZDPH (firme však zrejme vznikne povinnosť pomerného odpočítania dane koeficientom v zmysle § 50 ZDPH). Možno sa však ešte niekto ozve s konkrétnejšou skúsenosťou z tejto oblasti...
Monka_m
01.08.06,10:09
Colná záruka (záväzok ručiteľa spoločne a nerozdielne s dlžníkom zaplatiť colný dlh, pozostávajúci z cla, dane z pridanej hodnoty ako aj spotrebnej dane, ktorá vznikne dlžníkovi prepustením tovaru dovezeného z nečlenských štátov EÚ do príslušného colného režimu) je bežne ponúkaným finančným produktom peňažných ústavov. V § 39 ods. 1 písm. b) ZDPH sa medzi finančné služby oslobodené od dane uvádza: "..poskytnutie, dojednávanie a sprostredkovanie úverovej záruky a inej záruky za peňažný záväzok, ako aj správa úverovej záruky osobou, ktorá poskytla úver". Keďže aj colná záruka je podľa mňa tiež "inou zárukou za finančný záväzok" (colný dlh) a v zákone o DPH sa neuvádza, že finančná služba je od DPH oslobodená iba vtedy, ak ju poskytne banka resp. iný peňažný ústav. Pokiaľ je vaša firma poskytovateľom colnej záruky, ja by som faktúru za túto službu vystavil ako oslobodenú od dane v zmysle § 39 ZDPH (firme však zrejme vznikne povinnosť pomerného odpočítania dane koeficientom v zmysle § 50 ZDPH). Možno sa však ešte niekto ozve s konkrétnejšou skúsenosťou z tejto oblasti...

Ďakujem za odpoveď, aspoň niekto mi poradil.
andrej_rv
01.08.06,13:20
Ďakujem za odpoveď, aspoň niekto mi poradil.Môj príspevok je len subjektívny pohľad na otázku, nie "poradenie". Skôr podnet na prípadnú diskusiu, keďže pohľady (i správna odpoveď) môžu byť iné.
Pre úplnosť musím uviesť, že počas platnosti predchádzajúceho zákona o DPH sa poskytnutie colnej zábezpeky považovalo za súčasť komplexu služieb poskytovaných bezprostredne v súvislosti s colným odbavením zásielky pri dovoze tovaru (kód OKEČ 63.4) a nie za finančnú službu podľa § 29 ods.1 zákona 289/1995 Z.z. (Ak však boli poskytované v súvislosti s medzinárodnou prepravou, boli všetky služby kódu 63.4 oslobodené od dane v zmysle § 39 ods.2 z. 289/95).
Definícia finančných služieb v § 29 (289/95) nie je celkom totožná so súčasným znením § 39. V predošlom zákone spadalo zo záruk pod finančné služby len: " j) poskytnutie záruky bankou", súčasné znenie zákona takéto obmedzenie už neobsahuje a pojem "záruka" upresňuje na akúkoľvek záruku za finančný záväzok. Podľa mňa aj za colný dlh. Ak by však šlo o fakturovanie nejakých väčších obnosov, určite by som sa obrátil so žiadosťou o stanovisko na DRSR.