dzuly6
29.11.17,12:15
Dobrý deň,
3.3.2018 mi končí rodičovská dovolenka a nasledujúci deň by som mala nastúpiť do zamestnania. Dieťa mi však do škôlky vezmú až od septembra 2018 a teda 7 mesiacov ju nemam kam umiestniť. Je možné sa zo zamestnávateľom dohodnúť na predĺžení rodičovskej dovolenky? Alebo by som si musela čerpať dovolenku, ktorá mi zostala? V prípade, že by som dostala výpoveď dohodou (aj napriek tomu, že mi majú držať miesto, je to tiež dosť pravdepodobné), v tomto prípade môžem prejsť na neplatenú rodičovskú dovolenku? Vybavuje sa to potom na UPSVaR alebo na socialnej poisťovni!?
Ďakujem
Erika
ivka70
29.11.17,11:23
So zamestnavatelom sa nemozes dohodnut na predlzeni RD, pokial nie je RD z dovodu zhorseneho zdravotneho stavu dietata.
Od zamestnavatela si mozes ziadat neplatene volno, pocas ktoreho sa prihlasis v zdravotnej poistovni ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov.
Urcite je vhodne vycerpat najskor dovolenku, na ktoru ti vznikol narok pocas MD a az potom cerpat neplatene volno - skratit cas ceprania NV na minimum.

Vypoved dohodou neexistuje, ak sa dohodnes na ukonceni PP dohodou- napr. v pripade, ze zamestnavatel s neplatenym volnom nesuhlasi - je pre teba lepsie riesenie evidovat sa na UP a cerpat 6 mesiacov podporou v nezamestnanosti.
Neplatena RD neexistuje, je to len cas, kedy sa staras o dieta do 6 rokov a kedy z tohto dovodu stat za teba plati poistenie.
dzuly6
29.11.17,11:41
ivka70 - ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Hej výpoveď som myslela ako ukončenie prac. pomeru, ale ďakujem za opravenie. :)
Erika
ivka70
29.11.17,11:45
inak, ak si chces pracu zachovat, rozmyslala by som o pokryti tych par mesiacov kombinaciou dovoleniek rodicov/starych rodicov + nejaky cas sukromne opatrovanie dcery, lebo hladat pracu s cerstvym skolkarom nie je az take jednoduche.