Jana Motyčková
29.11.17,15:56
Zákon 266/2017 Z.z. prijatý 19.10.2017 novelizuje Zákon 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení. Niektoré ustanovenia sú účinné od 1.1.2018, zmeny týkajúce sa dohôd dôchodcov sú účinné od 1.7.2018.

Väčšina zmien je spracovaná v samostatných témach
Zmeny od 1.1.2018 :
http://www.porada.sk/t302307-zmeny-terminov-oznamovacich-povinnosti-do-sp-od-1-1-2018-a.html
http://www.porada.sk/t302302-podmienky-pre-narok-na-davku-v-nezamestnanosti-od-1-1-2018-a.html
http://www.porada.sk/t302294-dochodkove-poistenie-statom-od-1-1-2018-a.html

Zmeny od 1.7.2018 :
http://www.porada.sk/t303072-dohody-dochodcov-od-1-7-2018-a.html

Ďalšie zmeny v Zákone o sociálnom poistení, účinné od 1.1.2018 :

Ak zamestnancovi zaniklo nemocenské poistenie počas prvých 10 dní PN, nárok na nemocenské vzniká odo dňa nasledujúceho po zániku nemocenského poistenia. (aj ak nevznikol nárok na náhradu príjmu pri PN).

Výška percenta na úrazové poistenie bola stanovená na 0,8 % - výška poistného sa nemení, doteraz ale bola stanovená len v prechodných obdobiach a zákon počítal so zaradením zamestnávateľov do nebezpečnostných tried, čo sa doteraz nezrealizovalo a s čim sa už v budúcnosti ani nepočíta.

Upravuje sa suma dlžného poistného, ktorú SP predpíše z najmenej 3,32 € na najmenej 5 €.

SP môže na základe písomnej žiadosti povoliť splátky dlžných súm poistného pre platobnú neschopnosť alebo z iného dôvodu, pre ktorý by vznikla platobná neschopnosť, ak možno dôvodne predpokladať, že v období nie dlhšom ako 24 mesiacov bude dlžník schopný zaplatiť poistné a ak v čase rozhodovania o povolení splátok je dlžník schopný riadne odvádzať poistné, ak je v tomto čase odvádzateľom poistného.

Upravuje sa zvyšovanie dôchodkov. Dôchodky vyplácané k 1.1. kalendárneho roka alebo priznané od 1.1. do 31.12. kalendárneho roka sa zvyšujú o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov zistené za prvý polrok predchádzajúceho kalendárneho roka. Zároveň v období od 1.1.2018 do 31.12.2021 (prechodné ustanovenia) sa dôchodky zvyšujú vyššie uvedeným spôsobom, ale najmenej o pevnú sumu vo výške 2 % priemernej mesačnej sumy príslušnej dôchodkovej dávky vykázanej SP k 30.6.predchádzajúceho roku, bez zvýšenia na sumu minimálneho dôchodku.

Od 1.1.2018 sa dôchodky zvyšujú o 0,8 %, najmenej však o sumy :
- 8,40 €, ak ide o starobný dôchodok,
- 2,60 €, ak ide o starobný dôchodok vyplácaný v sume jednej polovice,
- 8,20 €, ak ide o predčasný starobný dôchodok,
- 3 €, ak ide o predčasný starobný dôchodok vyplácaný v sume jednej polovice,
- 7,20 €, ak ide o invalidný dôchodok priznaný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, invalidný dôchodok podľa § 266 a sociálny dôchodok,
- 2,70 €, ak ide o invalidný dôchodok priznaný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % vyplácaný v sume jednej polovice a invalidný dôchodok podľa § 266 vyplácaný v sume jednej polovice,
- 4,10 €, ak ide o invalidný dôchodok priznaný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 %,
- 1,70 €, ak ide o invalidný dôchodok priznaný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 % vyplácaný v sume jednej polovice,
- 5,40 €, ak ide o vdovský dôchodok a vdovecký dôchodok,
- 2,40 €, ak ide o vdovský dôchodok vyplácaný v sume jednej polovice a vdovecký dôchodok vyplácaný v sume jednej polovice,
- 2,60 €, ak ide o sirotský dôchodok,
- 1,30 €, ak ide o sirotský dôchodok vyplácaný v sume jednej polovice.

Percento zvýšenia úrazovej renty v rokoch 2018-2021 je najmenej 2 %.
dogicka
10.05.18,07:51
Dobrý deň, neviem, či som správne zaradila otázku

Máme kontrolu zo Sociálnej poisťovne. V pracovných zmluvách máme dohodnutú druhú minimálnu mzdu. K 1.1. každého roku nerobíme dodatky k pracovným zmluvám z dôvodu zvýšenia minimálnej mzdy, keďže to nie je nutné. Zamestnancom pravdaže vyplácame vždy aktuálnu mzdu podľa platného zvýšenia + mesačné odmeny. Kontrolórka SP nás núti dorobiť dodatky k 1.1.na zvýšenie mzdy, argumentuje, že tým porušujeme § 119 Zákonnika práce. Podľa mňa nemá pravdu, my sme povinní zamestnancovi poskytnúť mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce a to robíme, Prosím vás, poraďte ako sa máme brániť? Sme spoločnosť, ktorá má 40 pobočiek po celom Slovensku, dorobiť dodatky pre všetkých 70 zamestnancov nie je jednoduché.

Vopred ďakujem za odpoveď.
Iveta Matlovičová
10.05.18,07:56
pre dogicka: Ak je základná mzda zamestnanca v pracovnej zmluve dohodnutá s odkazom na ustanovenie § 119 ods. 1 ZP, základná mzda nesmie byť nižšia ako minimálna mzda ustanovená osobitným predpisom. Osobitným predpisom sa rozumie vykonávacie nariadenie vlády SR, ktoré ustanovuje sumu minimálnej mzdy na príslušný kalendárny rok. Zamestnancovi je pri takto dohodnutých mzdových podmienkach garantovaná výška základnej mzdy vo výške minimálnej mzdy platnej pre príslušný kalendárny rok, a preto pri zmene minimálnej mzdy nie je potrebné dodatkom meniť pracovnú zmluvu. Zamestnancovi sa výška základnej zložky upraví (zvýši) automaticky. Takže otázkou je ako máte v pracovnej zmluve dohodnuté mzdové podmienky.
dogicka
10.05.18,08:50
ďakujem za rýchlu odpoveď

Konkrétnu odvolávku na §119 ods.1 ZP v pracovných zmluvách nemáme.

Ale máme tam napríklad takéto body



Pred uzavretím pracovnej zmluvy zamestnávateľ oboznámil zamestnanca s právami a povinnosťami, ktoré pre neho vyplývajú z pracovnej zmluvy, Zákonníka práce a iných pracovnoprávnych predpisov.
Zamestnávateľ je povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, platiť mu za vykonanú prácu mzdu, vytvárať podmienky na úspešné plnenie jeho pracovných úloh a dodržiavať ostatné pracovné podmienky ustanovené právnymi predpismi, kolektívnou a pracovnou zmluvou



Pred rokom sme mali kontrolu s inšpektorátu práce, a nemali sme s tým žiadny problém. Malo by to stačiť?

Podotýkam, že všetky mzdy aj odvody sú platené načas.
Iveta Matlovičová
10.05.18,09:44
pre dogicka: A aky mate text v casti Mzdove podmienky? (kde sa hovori o plate)
Jana Motyčková
10.05.18,10:34
Dobrý deň, neviem, či som správne zaradila otázku

Máme kontrolu zo Sociálnej poisťovne. V pracovných zmluvách máme dohodnutú druhú minimálnu mzdu. K 1.1. každého roku nerobíme dodatky k pracovným zmluvám z dôvodu zvýšenia minimálnej mzdy, keďže to nie je nutné. Zamestnancom pravdaže vyplácame vždy aktuálnu mzdu podľa platného zvýšenia + mesačné odmeny. Kontrolórka SP nás núti dorobiť dodatky k 1.1.na zvýšenie mzdy, argumentuje, že tým porušujeme § 119 Zákonnika práce. Podľa mňa nemá pravdu, my sme povinní zamestnancovi poskytnúť mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce a to robíme, Prosím vás, poraďte ako sa máme brániť? Sme spoločnosť, ktorá má 40 pobočiek po celom Slovensku, dorobiť dodatky pre všetkých 70 zamestnancov nie je jednoduché.

Vopred ďakujem za odpoveď.
Divím sa hlavne tomu, že kontrolór SP kontroluje dodržiavanie Zákonníku práce. To nie je v jeho kompetencii.
Iveta Matlovičová
10.05.18,12:32
Divím sa hlavne tomu, že kontrolór SP kontroluje dodržiavanie Zákonníku práce. To nie je v jeho kompetencii.

asi nič iné nenašli, tak riešia to, čo nemajú a čomu hlavne nerozumia
dogicka
11.05.18,13:01
Konkrétne v mzdových podmienkach máme len výšku dojednanej mzdy.

Nemáme tam konkrétnu odvolávku na § 119/1 ZP. Ale predsa je podstatné, že vždy dostane takú mzdu, aká zodpovedá v danom roku danému stupňu náročnosti práce. Reálne majú vždy vyplatené oveľa vyššiu mzdu, ako je druhá minimálna mzda. Veď mi sme povinní dodržiavať zákonník práce, alebo je potrebné uviesť k výške mzdy odvolávku na §119/1 ZP?

Ja som sa stretla už aj s tým, že kontrolórka zo SP odo mňa chcela z rovnakého titulu "všeobecný dodatok k pracovným zmluvám". To ale bolo v inej spoločnosti a obhájili sme bez problémov, že nie sme povinní vždy pri zvýšení minimálnej mzdy robiť dodatky k prac.zmluvám.

veľmi pekne ďakujem za vyjadrenia
Jana Motyčková
11.05.18,15:54
Zákon neukladá povinnosť meniť pracovnú zmluvu, keď sa zvyšuje minimálna mzda. Dokonca zákon pozná aj pojem doplatok do minimálnej mzdy, čiže počíta s tým, že môže sa stať, že v zmluve je menej ako minimálna mzda. Zákon o minimálnej mzde sa napr. vzťahuje aj na verejnú službu a pol tabuľky je pod minimom.
Okrem toho, pri kontrole IP, ktorý kontroluje Zákonník práce, s tým IP nemal problém. A SP nemá čo kontrolovať dodržiavanie Zákonníka práce.
dogicka
27.06.18,13:46
Ešte raz vám ďakujem za pomoc :)
zhv
17.10.18,06:28
Dobrý deň,

je to síce mimo témy,ale chcem sa informovať.Zamestnankyňa sa rozviedla,musíme nahlásiť zmenu stavu do Sociálnej poisťovne,prostredníctvom RL. Ja som sa to dozvedela náhodou. Stačí keď mi to oznámi písomne,nejakým čestným vyhlásením alebo má doložiť aj právoplatný rozsudok? Dátum zmeny uvediem po 15 dňovej právoplatnosti.
Jana Motyčková
18.10.18,13:56
Podľa mňa zákon nevyžaduje oznamovanie zmeny stavu. Ste povinní mať evidenciu o stave, ale táto zmena sa podľa mňa do SP neoznamuje. Oznamuje sa zmena mena a priezviska. Zákon spôsob dokladovania neuvádza, stačí oznámenie zamestnanca.