robo197
29.11.17,20:20
Často sa stáva, že prvý vodič zastaví, dá prednosť vozidlám na hlavnej a odbočí na cestu. Za ním odbočí ďalšie jedno, či dve autá a to bez ďalšieho zastavenia. A nie je to chyba ani porušenie predpisov. Niektorí vodiči sa zhodujú na tom, že takéto správanie na ceste je na pokutu. Nie je to však celkom pravda.

“Značka Stoj, daj prednosť v jazde, ukladá vodičovi povinnosť zastaviť vozidlo a dať prednosť v jazde; vodič je povinný zastaviť vozidlo na takom mieste, odkiaľ má na križovatku náležitý rozhľad,” hovorí vyhláška o cestnej premávke.

Podľa zákona tak druhý, či tretí vodič v poradí nemusí zastaviť znova, ale to len v prípade, ak má rozhľad na celú križovatku. Pokutu by teda určite dostať nemal. Treba si však dávať pozor na prípady, keď je značka Stoj, daj prednosť v jazde doplnená značkou na vozovke - Priečna súvislá čiara s nápisom „STOP“. Vtedy je vodič každého vozidla vždy povinný zastaviť na takto vyznačenom mieste tesne pred priečnou čiarou. To znamená, že aj druhý, či tretí v poradí...



viac o tom písu na: https://www.zilinak.sk/prispevky/2569/na-stopke-nemusite-zastavit-vzdy-existuju-vynimky (https://www.zilinak.sk/prispevky/2569/na-stopke-nemusite-zastavit-vzdy-existuju-vynimky)
robo197
29.11.17,19:31
Chcel by si? Skusal som vymazat, no neišlo.Moje príspevky- bolo prázdne- nakolko som nemal odfajknute debata.Nevedel som, ci to zobralo, nakolko... nebudem ti to vysvetlovať , ber to tak, že pre teba som nepísal...

(reagoval som na príspevok od "pána"896- ale už vymazal - len chcel vediet ci nechcem dat príspevok 3x...) ale uz vymazal svoj, tak len dopíšem- že preco vyzerá tak, že píšem pre seba odpovede)

PS ak mozem poprosit moderátora vymazanie debaty 20:31, dakujem,:)
buchač
29.11.17,19:56
ŽIADNE vymazanie debaty...ešte to tak....

ALE inak si objavil teplú vodu...dík za info...;) :D :D :D
robo197
29.11.17,20:06
Tak ale treba pridat aj otazku od 896, aby kazdemu a kazdej bolo jasne... dikes buchac
buchač
29.11.17,20:13
Tak ale treba pridat aj otazku od 896, aby kazdemu a kazdej bolo jasne... dikes buchac
Jasné to je každému šoférovi...šak hento pravidlo platí už XX rokov, ešte aj za socíku to platilo...takže žiadna novinka.

Tých niektorých "polovodičov" je potrebné mať na háku...ešte aj s dopravákom by som si vymenil názor.
robo197
29.11.17,20:23
A teraz sa budú hanbiť poďakovať, ze to nevedeli... ale aspoň som napísal, totiž na PORADE to nebolo...možno niekomu som pomohol.možno...:) :)
ZahradnikAmater
29.11.17,22:20
A teraz sa budú hanbiť poďakovať, ze to nevedeli... ale aspoň som napísal, totiž na PORADE to nebolo...možno niekomu som pomohol.možno...:) :)
A čo nie je na Porade, to neexistuje? Či?
willma
30.11.17,08:06
Veľa polovodičov to netuší a niektorí dopraváci tiež :)
Dáša_
30.11.17,10:58
tak presne na toto som sa pýtala známeho. Pôvodne bol policajt, aj dopravný. Teraz učí v autoškole. A teda, nevysvetlil mi to, že nestačí pozerať na zvislú značku, ale je tam aj vodorovná na ceste a na tej musíš zastaviť. Tvrdil, že by som nemusela zastaviť, keď mám výhľad, ale či sa budem s policajtami hádať :D. To, že si mám všimnúť aj tú na zemi, to mi nepovedal. A mňa osobne to veru nenapadlo. Teraz absolvuje autoškolu syn, tak som mu zadala rovnakú otázku. konzultoval to s učiteľom a tiež som sa nedozvedela nič o tom, že keď je čiara na ceste, tak treba na nej zastaviť. Nestačí iba to, že mám dobrý výhľad a bola som druhá v rade. Nechce sa mi do tohto nečasu, ale veru netuším, či je niekde stopka len sama. Ja mám pocit, že vo väčšine prípadov je tam aj na ceste nakreslená čiara a napísané STOP. Takže ja ďakujem, pre mňa toto bolo osožné.
misoft
30.11.17,11:11
Veľa polovodičov to netuší a niektorí dopraváci tiež :)
Že to "polovodiči" neveidia - až taká tragédia to nie je (skôr naopak, zastanú vždy, veď predsa STOPka je tam), ale že to nevedia práve tí, čo by to vedieť MALI (policajti) - tak to je tragédia.
buchač
30.11.17,12:00
tak presne na toto som sa pýtala známeho. Pôvodne bol policajt, aj dopravný. Teraz učí v autoškole. A teda, nevysvetlil mi to, že nestačí pozerať na zvislú značku, ale je tam aj vodorovná na ceste a na tej musíš zastaviť. Tvrdil, že by som nemusela zastaviť, keď mám výhľad, ale či sa budem s policajtami hádať :D. To, že si mám všimnúť aj tú na zemi, to mi nepovedal. A mňa osobne to veru nenapadlo. Teraz absolvuje autoškolu syn, tak som mu zadala rovnakú otázku. konzultoval to s učiteľom a tiež som sa nedozvedela nič o tom, že keď je čiara na ceste, tak treba na nej zastaviť. Nestačí iba to, že mám dobrý výhľad a bola som druhá v rade. Nechce sa mi do tohto nečasu, ale veru netuším, či je niekde stopka len sama. Ja mám pocit, že vo väčšine prípadov je tam aj na ceste nakreslená čiara a napísané STOP. Takže ja ďakujem, pre mňa toto bolo osožné.

Ono jedna vec je názor a druhá vec je vyhláška sama.
Pár krát ma zastavili poliši (kvôli iným priestupkom, na 99% rýchlosť), no cca polovička z nich ťahali z auta pripravenú vyhlášku pre tých neznalejších. Ja som sa veru nehádal, radšej sypal popol na hlavu, inak vodičák dávno v čistiarni. ;)

Vodorovná ? Hm...a teraz v zime je to ako ? Keď idem do iného okresu (kraja), tak by som mal mať naštudované to vodorovné značenie ?
Zvislé neriešim, zastanem, kuknem na obe/tri/štyri strany a hajde....a keď je predo mnou nejaké auto, tak nebudem otáčať hlavu jak výr.
By som chcel vidieť poliša, ako by mi dokázal, že som nemal výhľad...pche, nemal by šanc.

Čiara Stop je všade ? Nuž si všimni, ako je to pri železničných priecestiach...ALE na druhej strane ? Tam nezastaví a nepresvedčí sa o nejakom vláčiku len a len dilino, ergo debil.
willma
30.11.17,12:38
Keď si zákon preložíme do ľudskej reči, prídeme na to, že sú zoradené od najsilnejšej po najslabšiu takto:
Pokyn policajta,
Semafor,
Zvislá (stojaca) dopravná značka,
Vodorovná (nakreslená na ceste) dopravná značka,
Všeobecné pravidlá.


Čítajte viac: https://auto.sme.sk/c/20174282/co-ma-prednost-semafor-znacka-alebo-ciary-na-ceste.html#ixzz4zuzAbvcO
misoft
30.11.17,14:24
Inými slovami:
1) Policajt má pravdu;
2) Policajt má vždy pravdu;
3) V prípade že policajt nemá pravdu, platí bod 2)!
ZahradnikAmater
30.11.17,22:13
Ja mám pocit, že vo väčšine prípadov je tam aj na ceste nakreslená čiara a napísané STOP. Takže ja ďakujem, pre mňa toto bolo osožné.
Tie čiary sú totiž dvoich druhov. Úzka - označuje hranicu križovatky, resp. miesto, kde treba zastaviť na pokyn policajta/semaforu. A široká, ktorá označuje miesto, kde treba zastať pri značke STOJ daj prednosť v jazde. Poznám miesto, kde z tej čiary je h.. vidieť, treba zastať ešte o pol metra dopredu.
A keď je sneh, tak nevidno čiaru, nie je kde zastať. Tak isto je to aj s vyhradeným parkovacím miestom. Nestačí zvislá tabuľa, musí byť vodorovné značenie. A musí byť vidieť, inak neplatí (š pokutu).
ZahradnikAmater
30.11.17,22:14
Inými slovami:
1) Policajt má pravdu;
2) Policajt má vždy pravdu;
3) V prípade že policajt nemá pravdu, platí bod 2)!
A pri označení DAS na zadnom okne si policajt rozmyslí, akú pravdu vysloví ;)
viktorviktor
01.12.17,11:54
na stopke podľa mňa zastaví vodič vždy, či už je prvý alebo tretí aby mal rozhľad, teda musí zastaviť, inak bez zastavenia je to na pokutu, Je nejaký iný dôvod pre umiestnenie stopky?
bebatka
01.12.17,13:53
No vidíš. A sestru policajt vyhodil zo skúšky z autoškoly, lebo zastala na stopke len raz. Tvrdil, že máš zastať na stopke, kde je značka a potom ešte na mieste, kde máš výhľad. Ona zastala len tam, kde mala výhľad. Tak ju vyhodili.
willma
01.12.17,14:15
No vidíš. A sestru policajt vyhodil zo skúšky z autoškoly, lebo zastala na stopke len raz. Tvrdil, že máš zastať na stopke, kde je značka a potom ešte na mieste, kde máš výhľad. Ona zastala len tam, kde mala výhľad. Tak ju vyhodili.
citácia zákona (4) Na príkaz dopravnej značky „Stoj, daj prednosť v jazde!“ vodič je povinný zastaviť vozidlo na takom mieste, odkiaľ má na križovatku náležitý rozhľad. - takže nič o tom, že najprv pri značke a potom ešte raz - keby bola nadupaná teóriou tak sa nedá
pavol54
01.12.17,18:44
No vidíš. A sestru policajt vyhodil zo skúšky z autoškoly, lebo zastala na stopke len raz. Tvrdil, že máš zastať na stopke, kde je značka a potom ešte na mieste, kde máš výhľad. Ona zastala len tam, kde mala výhľad. Tak ju vyhodili.
pravidlo že policajti nemajú rozum sa potvrdilo, alebo nepochopila §20 ods 4