daldini
30.11.17,12:50
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Jeden dodávateľ s.r.o. z ČR nám dodáva tovar - mäso. Dnes priviezol tovar, ktorý je rozpísaný na troch faktúrach. Každá fa má hodnotu cca 2000 €. Môžeme tieto faktúry zaplatiť v hotovosti v jeden deň, keď každá má iné číslo dokladu o úhrade? Alebo to musí byť prevodom? Ďakujem
Tweety
30.11.17,11:55
Jeden právny vzťah- max. 5000 ~€, inak bezhotovostne. Len to správne určiť.
avalik
30.11.17,11:57
§ 6

(2) Hodnotou platby v hotovosti, ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných platieb, je súčet hodnôt týchto platieb, ak tieto platby vyplývajú z jedného právneho vzťahu.


ak ide o jeden právny vzťah tak nie, ak sú to samostatné právne vzťahy tak áno
vicktor
30.11.17,12:04
Co si taka skupa na slovo?
Keby tie faktury mali datumy dnes, vcera, predvcerom a doklady o prevzati tiez aj tak nie?
Jarka 1
30.11.17,12:07
Takže ak s ním nemajú žiadnu zmluvu, tak každá fa je jeden právny vzťah. Ak majú zmluvu ku ktorej sa viažu faktúry, ide o jeden právny vzťah. Dúfam, že to chápem správne.
daldini
30.11.17,12:08
Práve mi prišla odpoveď z finančnej správy:
Za jeden právny vzťah možno považovať napríklad jednu zmluvu (pričom platba je rozdelená na niekoľko záloh). Medzi takéto platby nie je považovaný napr. opakovaný nákup medzi rovnakým kupujúcim a predávajúcim alebo opakujúce sa obchody, kedy každý obchodný vzťah je uzatvorený a platený osobitne.

Ak takáto zmluva neexistuje alebo existuje len určitá rámcová zmluva medzi dodávateľom a odberateľom, ktorá neobsahuje celkovú výšku platby jedného alebo viacerých plnení, ale obsahuje len všeobecné ustanovenia, pričom následné čiastkové kúpne zmluvy sa realizujú na základe samostatných objednávok, dodacích listov a faktúr, máme za to, že v tomto prípade sa jedná o opakované nákupy, pričom každý takýto obchodný vzťah je uzatvorený a platený osobitne (samostatná faktúra).

Zastávame názor, že limit podľa § 4 ods. 1 zákona o obmedzení platieb v hotovosti sa viaže buď na zmluvu, v ktorej je určená celková hodnota platby za plnenie zmluvy alebo ak zmluva neobsahuje celkovú hodnotu platby (prípadne zmluva neexistuje), tak sa viaže na samostatnú faktúru, pričom každú takúto faktúru treba zaplatiť osobitne.
Jarka 1
30.11.17,12:11
Na celej odpovedi je dobré: ... zastávame názor ...
Tweety
30.11.17,12:16
Dnes taký, zajtra( pri kontrole)onaký.
Jarka 1
30.11.17,12:19
Tweety bingo.
daldini
30.11.17,12:20
Nemáme s dodávateľom uzatvorenú zmluvu, tak to tiež chápem že každá fa má jeden právny vzťah
Tweety
30.11.17,12:22
Tak potom je každá faktúra samostatný vzťah a podľa toho môžeš uhradiť v hotovosti.
kn-alka
30.11.17,12:22
1 objednávka = 1 faktúra = 1 právny vzťah

Opakované dodanie tovaru, t.j. pravidelné dodávky od toho istého dodávateľa nie sú považované za jeden právny vzťah.
Jarka 1
30.11.17,12:26
Ešte doplním k môjmu komentáru, lebo som písala minútu pred tým, ako zverejnila daldini odpoveď z FS. Podľa nej, aj keď by mali nejakú rámcovú zmluvu na dodávky mäsa, ktorá by ale neobsahovala finančnú hodnotu, tak každá fa je jeden právny stav.
daldini
30.11.17,12:36
Ďakujem všetkým, veľmi ste mi pomohli
Žabinka
30.11.17,12:41
keď je jedna faktúra 6000€, a platba je rozdelená na 3x, nemôže sa platiť hotovostne..
keď sú 3 faktúry po 2000€, môže sa platiť hotovostne..
tak to chápem ja a držím sa toho od začiatku..
Žabinka
30.11.17,12:44
ja si neviem predstaviť, napr. v tomto konkrétnom prípade, ako by sa to dalo považovať za jeden právny vzťah.. a keby napr. doviezol ešte o hodinu ďalší tovar s ďalšou faktúrou, to by už bola riadna haluška, keby sa to považovalo za jeden právny vzťah..:rolleyes:
vicktor
30.11.17,12:45
A podpisany nazorovy zastanca je kto?
Jarka 1
30.11.17,12:47
Ak by bola uzavretá zmluva na dodávku mäsa v hodnote napr. 10 000 €. Tovar by sa priviezol napr na 4 krát . Ku každej dodávke by bola objednávka a fa, tak toto je podľa mňa jeden právny stav. Tak rozumiem odpovedi z FS.
Žabinka
30.11.17,14:35
to áno, to je jeden právny vzťah..
babi2
30.11.17,14:59
Podľa príkladu č.8 nemôže byť platba vykonaná v hotovosti

https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/platby-v-hotovosti

Príklad č. 8: Podnikateľ vykoná v priebehu mesiaca 6 samostatných nákupov tovaru od jedného dodávateľa v hodnote 1 000 eur za jeden nákup. Každý nákup je uzatvorený a vyfakturovaný samostatne. Podnikateľ chce uhradiť všetky faktúry za nákup v sume 6 000 eur naraz v hotovosti .
Platba nemôže byť vykonaná naraz v hotovosti, pretože nemôže dôjsť k odovzdaniu bankoviek a mincí prevyšujúcich sumu 5 000 eur.

Príklad č. 4: Podnikateľ nakupuje priebežne niekoľkokrát za mesiac od toho istého predávajúceho tovar (napr. 6 x po 1000 eur), ktorý spotrebuje pri svojej podnikateľskej činnosti. Hodnota nakúpeného tovaru za mesiac presiahne 5 000 eur. Každý samostatný nákup nepresahujúci 5 000 eur môže byť zaplatený v hotovosti, lebo sa jedná o opakované nákupy, pričom každý nákup je uzatvorený a platený osobitne na základe samostatnej objednávky (v tomto príklade sa každý nákup v hodnote 1000 eur považuje za samostatný nákup, ktorý nepresiahol 5 000 eur).
vicktor
01.12.17,06:51
Priklad 8: nezaplati 6000 naraz, ale zaplati 6 krat po 1000 (6 prijemiek) - vybavene.
Priklad 4: to iste, len inak formulovane (kostrbatejsie).