Fragaria
31.07.06,16:46
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať, či nevie niekto z poraďákov na dobrý odskúšaný recept na zavárané uhorky bez sterilizácie.
Elena Navrátilová
31.07.06,14:52
Bez sterilizácie používam nálev od Dr. Oetkera.
Fragaria
31.07.06,15:01
Bez sterilizácie používam nálev od Dr. Oetkera.
Ak Vás môžem poprosiť , nenapísali by ste mi ho. Mám tých uhoriek dosť veľa a nechce sa mi ich robiť až do rána. Ešte sa chcem spýtať či sa Vám nikdy nepokazili. Mám aj ja nejaké recepty , aj som ich skúšala ale skoro vždy sa mi zošušťali a na spodu vo fľaši sa urobila taká biela usadenina.
Zuziana
31.07.06,15:01
Ja používam normálny nakladač alebo deko. Horúcim zalejem uhorky, zatvorím, otočím hore dnom a hotovo. Málokedy niektorý pohár prekvasí, ale sú jedlé, len sú trochu kyslejšie.
Elena Navrátilová
31.07.06,15:32
Ten nálev od Dr. Oetkera sa volá pikant fix, ale bývajú dva druhy. Sladkokyslý a pikant.
Elena Navrátilová
31.07.06,15:46
Ešte pridám recepty ale aj s následnou sterilizáciou. Je to vlastne skoro jedno či varíš nálev a máš hotovo, alebo podávaš do fliaš šikovno a potom na 10-15 min. sterilizuješ, nie?
Takže:
1. postup:
----------
na dno pohára kôpor, mrkvu, cibuľu, cesnak, chren /nemusia byť, skutočne kto má čo rád/, naukladáš uhorky. ks čierne aa nové korenie, 1 hrebíček/ klinček/, 1 bobkový list, 4 ks spolarinu, 4 lyžice octu, 1 káv. lyžička deka, zaliať vodu. Sterilizovať 10 min.

2. postup:
----------
3 zrnká celého čierneho korenia, 2 zrnká nového korenia, 1 bobkový list, 1 kávovú lyžičku soli, 2 polievkové lyžice cukru, 3 štamperlíky octu, dolejeme vodou, sterilizujeme 15 min.
Do pohára dáme 1 cibuľku, 1 mrkvu, tršku kôpru, 1 strúčik cesnaku. Uhorky z jednej aj druhej strany odrežeme končeky, aby nálev lepšie vsiakol.
DanielaSL
31.07.06,15:49
Robím tak ako Zuziana , ale keď mám viac veľkých , tak robím aj rýchlokvasené. Do veľkého 3 l skla dám naspodok kôrku z chlebu , kôpor, cibuľu, cesnak , viničové listy, môže byť aj feferónka. Nakladiem uhorky , medzi ne ešte dám kôpor a zalejem prevarenou vlažnou slanou vodou. Na 1 l vody 50 g soli.Zakryjem a nechám tak. Za 4-5 dní sú už dobré. Majú inú chuť ako klasické nakladané a moja rodina ich zbožňuje. Treba ich však potom preložiť do inej nádoby, chlieb vyhodiť a zaliať len tým precedeným nálevom. Je to rýchla práca a aj rýchla konzumácia.
Elena Navrátilová
31.07.06,15:58
Aj také idú u nás na odbyt.
vema
31.07.06,16:33
Ja robím také ako Elena Navrátilová druhý postup,len neodkrajujem konce uhoriek.Musia sa sterilizovať,ale sú výborné.Aj varenie nálevu zaberie čas,tu nálev variť netreba a sú bez chémie.
Fragaria
31.07.06,19:39
Pani Elenka pošlite mi recept alebo info kde nájdem recept Dr. Oetkera.
Elena Navrátilová
31.07.06,20:06
To nie je recept. To je hotový prípravok ako aj nakladač DEKO, a také. Len sa volá Dr. Oetker. Dostať ho v potravinách. Netreba vôbec špekulovať pri dochucovaní. Je úplne chuťovo super.
Ivana Š
31.07.06,20:47
neviem, či nie som mimotemy,
čo sa týka uhoriek, určite som:mad:, bez sterilizácie - nie som:):):)

KAPUSTA ŠPECIÁL
7 kg kapusty
2 kg papriky
1 kg cibule všetko pokrájať na rezance

Nálev: 1 l octu, 60 dkg kryš. cukru,
1 deko (zelko) - preosiate cez sitko
1 kávovú lyžičku pyrosiričitanu

Všetky suroviny zmiešať, nechať postáť 24 hodín, naložiť do fliaš, fľaše uzatvoriť, nesterilizovať!

Suroviny pustia šťavu, ktorú treba do fliaš tiež dávať. Sterilizovať netreba, pyrosyričitan sa o konzerváciu postará, kapusta vydrží celý rok.
Fragaria
31.07.06,20:48
To nie je recept. To je hotový prípravok ako aj nakladač DEKO, a také. Len sa volá Dr. Oetker. Dostať ho v potravinách. Netreba vôbec špekulovať pri dochucovaní. Je úplne chuťovo super.

Ďakujem za odpoveď . No to som nevedela. Ja robievam klasické s dekom , ale skúsim to pohľadať v potravinách a urobím si ich. Treba poskúšať aj niečo nové.Vďaka.
Barbara
01.08.06,04:23
Kočky ja by som Vám ešte poradila , keď sa nenahneváte, zavárať rusle. je veľmo jednoduché a výborné, takže,
väčšie uhorky rozpolíme, vyberieme lyžičkou zrnká, nakrajáme na ľubovoľné tvary, potom papriku nakrájame aj cibuľu, zo všeho koľko cete, lenže pozor, lebo po vymačkaní bude z toho menej,
takže keď už máme vše pokrájané, vše posolíme, pokoreníme s mletým čiernym korením , pomiešame a necháme , aby to pustilo šťávu/ asi tak 1 hodinu/ . potom vymačkáme a dáme do fliaš a spravíme nálev z deka a pridáme aj cukor, koľko cete. ale potom ja to cedím, aby sme nemuseli chrumkať tie semienká, lebo to neni bohvi co a potom zalejeme s tým nálevom to rusle a sterilizujeme podľa toho či ceme trošku tvrdšie, alebo mäkkšie, my máme radi tvrdšie, takže to sterilizujem asi tak 10 minút.
je to ňňammm.:p
DanielaSL
01.08.06,06:30
Barbara rusle robím aj ja , ale mám trochu iný spôsob, jednak bez papriky, len ošúpané uhorky a veľa cibule , keď sú drobné zrnká, tak ich nechávam.Uhorky pokrájam na dlhšie tenšie pásiky, cibuľu tiež rozoberiem, aby bola tenká a dlhá. Nenechávam odstáť, ale hneď nakladiem do skiel a zalejem horúcim nálevom z Deka a nesterilizujem. Je to skutočne mňam. Pripomína to chuťou kyslé ryby.
učtovníčka
01.08.06,06:39
My sme ako deti volali takéto uhorky "šmýkaľkové". Pri jedení sa dobre šmýkajú dolu krkom. Ďakujem za spomienku a návrat do detstva.Poteší to.
Barbara
01.08.06,07:10
Barbara rusle robím aj ja , ale mám trochu iný spôsob, jednak bez papriky, len ošúpané uhorky a veľa cibule , keď sú drobné zrnká, tak ich nechávam.Uhorky pokrájam na dlhšie tenšie pásiky, cibuľu tiež rozoberiem, aby bola tenká a dlhá. Nenechávam odstáť, ale hneď nakladiem do skiel a zalejem horúcim nálevom z Deka a nesterilizujem. Je to skutočne mňam. Pripomína to chuťou kyslé ryby.


Daninka vyskúšaj aj s paprikou, je to ešte lepšeše, uvidíš;)
AGRO
01.08.06,14:18
prosím vás, čo je to pyrosiričitan ?
Ivana Š
01.08.06,14:46
pyrosiričitan - alebo dvojsiričitan draselný - obchodný názov Borkén, používa sa na sírenie muštu a vína a pri nakladaní zeleniny
Libor4
05.08.06,14:10
Snáď môžem pridať aj jeden recept, ktorý používam viac ako 30 rokov a je úplne bez chemikálií. Len s koreninami!
Nálev na znojemské uhorky – overené - SUPER
Suroviny a postup:
Nálev na 1 l:
0,75 l vody, 0,25 l octu, 75 g cukru (3 kopcovité lyžice), 25 g soli (menej jako 1 zarovnaná lyžica – asi polovicu)
Do 0,7 l pohára:
1 – 2 malé cibuľky (alebo kúsok veľkej), 1 klinček, 2 zrnká čierneho korenia, 2 zrnká nového korenia, 3 – 4 plátky mrkvy, asi 20 zrniek koriandra, 1 väčší bobkový list (vavrín), pár plátkov cesnaku, a kto chce, dobré sú aj vínne listy, kôpor apod.

Postup:
Prevarením si pripravíme nálev a necháme trochu vychladnúť. Potom dáme do pohárov koreniny, uhorky a poháre položíme na drevenú dosku. Ešte teplý nálev lejeme priamo na uhorky (nie na sklo – prasklo by!) temer do plna a potom sterilizujeme asi 10 – 15 minút pri 75 – 80 °C. Sú vynikajúce – presne jako originál znojemské!
Libor4
pikulik
11.07.07,19:01
Včera som zavárala rusle. Robila som ich prvý krát.S paprikou aj bez. Ani som nevedela že také niečo existuje. Dúfam že to naozaj bude "mňam" pre našu rodinu. O dva-tri týždne ochutnám aké budú. Nemôžem sa dočkať. Pik.
ZEvina
12.07.07,05:15
Chcela by som vyškúšať recept na znojemské uhorky od Libor4 a nemôžem zohnať koriander. Viete poradiť (v BA)? Ďakujem, Eva
Pohar
12.07.07,13:28
To nie je recept. To je hotový prípravok ako aj nakladač DEKO, a také. Len sa volá Dr. Oetker. Dostať ho v potravinách. Netreba vôbec špekulovať pri dochucovaní. Je úplne chuťovo super.
bola som v potravinach a hladala ten vyrobok - nasla som Dr. Oetker bez sterilizacie ale na zavaranie ovocia. Je to ten istý? Alebo je zvlást na uhorky?
AlaNR
13.07.07,06:03
Pohar,
tento nakladač vyrába aj Vitana, je v zelených papierových sáčkoch.

Tamten, ktorý si našla v obchode určite nebude aj na uhorky, pretože ten uhorkový, teda na zeleninu obsahuje korenia, ktoré sa k ovociu teda vonkoncom nehodia.

Ešte otázka na ostatných, ktorí ste ten Fix od Dr.Oetkera skúšali, že:
po čase mi tá zmes korenín a neviemčoho ešte, sadla dole v pohári a je tam ako keby múka, taký biely prášok. Ale nie je to v každom pohári...
Síce to nakvalite nič nemení ale predsa, neviete, čo som pokazila?
DanielaSL
13.07.07,06:11
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať, či nevie niekto z poraďákov na dobrý odskúšaný recept na zavárané uhorky bez sterilizácie.

Nikdy v živote som uhorky nesterilizovala, odjakživa kúpim Deko urobím nálev a horúcim zalejem, zatvorím , poskladám ku sebe , aby sa navzájom sklá dotýkali a zabalím do deky.
Takto ma to naučila dávno ako novomanželku dedkova sestra a odvtedy to aj takto robím.
Niekedy sa mi stalo, že sa nálev zmútil, ale on sa časom vyčistí a uhorky sú výborné.
Pohar
13.07.07,06:25
Pohar,
tento nakladač vyrába aj Vitana, je v zelených papierových sáčkoch.

Tamten, ktorý si našla v obchode určite nebude aj na uhorky, pretože ten uhorkový, teda na zeleninu obsahuje korenia, ktoré sa k ovociu teda vonkoncom nehodia.

Ešte otázka na ostatných, ktorí ste ten Fix od Dr.Oetkera skúšali, že:
po čase mi tá zmes korenín a neviemčoho ešte, sadla dole v pohári a je tam ako keby múka, taký biely prášok. Ale nie je to v každom pohári...
Síce to nakvalite nič nemení ale predsa, neviete, čo som pokazila?
ok dakujem za radu. bola som v obchode - no nemali - asi vypredané! :(
Pohar
18.07.07,10:35
Zdravím všetkých......skoro som dnes odpadla. Prosím napíšte kde som asi urobila chybu, ale dnes som si našla 20 pohárov zakalených a pokazených. Doteraz som zavárala bez problémov, ani jeden pohár chybný! Čo sa mohlo stať? Normálne uvarím vodu s otctom a deko. Vychladnuté zalievam. Potom do trúby na 80 stupnov na 15-20 min. Kde je chyba? :mee:
Tweety
18.07.07,10:36
Možno bude chýba v tom, že si ich neporiadne poumývala. Priznám sa bez mučenia, že zalievam ešte teplým nálevom a sterilizujem na sporáku,( asi 5 min.) ale spôsob sterilizácie nie je podstatný. Ešte sa mi nikdy nezakalili.(zatiaľ)
AlaNR
18.07.07,10:55
Vraj to môže byť aj tým, že :
buď boli oberané keď bolo veľmi teplo
alebo bolo čerstvo napršané
alebo boli, ako hovorí Tweety nedostatočne umyté (ale prečo by sa potom kazili všetky???)
skôr by som povedala tie dve prvé možnosti...
Alebo zle zavreté? Resp. zlé viečka... (dnes nevieš, čo kúpiš...)
daduc
18.07.07,11:26
ja zaváram takto: Na dno pohára vložím, mrkvičku /kolieska/ malú cibuľku, kôpor, naložím uhorky a pridávam 1 KL deka, 1 PL cukru kr., 0,5 dl octu a doliať vodou - uzatvoriť a sterilizovať. Je to rýchle a dobré.
DanielaSL
18.07.07,11:38
Zdravím všetkých......skoro som dnes odpadla. Prosím napíšte kde som asi urobila chybu, ale dnes som si našla 20 pohárov zakalených a pokazených. Doteraz som zavárala bez problémov, ani jeden pohár chybný! Čo sa mohlo stať? Normálne uvarím vodu s otctom a deko. Vychladnuté zalievam. Potom do trúby na 80 stupnov na 15-20 min. Kde je chyba? :mee:

Pohar a čítaš ty vôbec , čo ti tu píšeme? Ako vieš , že máš uhorky pokazené, v mojom príspevku vyššie som ti napísala, že sklo sa môže zakaliť, čo neznamená, že sú uhorky pokazené. Nechaj ich tak, nálev sa sám vyčistí, to len prebehlo mliečne kvasenie. Mne sa to sem tam stáva, uhorky sú potom úplne v poriadku....možno to je slabším octom, neviem, ale 13.7. si ešte nemala deko a dnes už máš pokazené uhorky? Za 30 rokov manželstva sa mi uhorky nepokazili. Pochybujem, že tebe by sa za 5 dní....
m.hladka
18.07.07,11:50
A prali ste už uhorky v automatickej pračke? To nie je vtip, ale uľahčenie umývania uhoriek. Presne 5 kg na jedno predpranie a mate pokoj, samozrejme bez pracieho prášku. Ja to robím už 3 roky a veľmi mi to uľahčilo prácu a čas. Skúste a nebojte sa. To mi poradila sestra a sestre suseda atď. a teda ja Vám....
Tweety
18.07.07,11:54
A nie sú obúchané chúdence ?
Helaaa
18.07.07,12:01
Ja som dávala nálev od Dr. Oetkera - nesterilizovať.
m.hladka
18.07.07,12:07
Možno trochu, podľa toho ako dlho predtým stoja. Ak sú čerstve, tak nie, ale keď ich kúpiš už dlhšie odtrhnuté (mäkšie) tak asi niektoré sú. Ale ináč sa im nič nestane a sú normálne, ako keď ich 3 hodiny drhneš vo vani. Ja som sa zo začiatku toho bála a dosť pračka búchala pri praní, tak som trpla a v duchu som si hovorila, že keď pokazím pračku, tak ma určite manžel asi zabije, ale dopadlo to dobre a teraz je to už v pohode. Ja aj botasky periem v práčke, takže je to asi ten istý zvuk.
Pohar
18.07.07,13:04
Pohar a čítaš ty vôbec , čo ti tu píšeme? Ako vieš , že máš uhorky pokazené, v mojom príspevku vyššie som ti napísala, že sklo sa môže zakaliť, čo neznamená, že sú uhorky pokazené. Nechaj ich tak, nálev sa sám vyčistí, to len prebehlo mliečne kvasenie. Mne sa to sem tam stáva, uhorky sú potom úplne v poriadku....možno to je slabším octom, neviem, ale 13.7. si ešte nemala deko a dnes už máš pokazené uhorky? Za 30 rokov manželstva sa mi uhorky nepokazili. Pochybujem, že tebe by sa za 5 dní....
Čítam dobre!!!!!!! Neviem či čítaš ty dobre! Ja som nezchánala DEKO! Ale iný prípravok!OK? Ak mieniš na mna takto reagovať, prosím radšej mi neodpovedaj. dakujem.
Pohar
18.07.07,13:05
Ja som dávala nálev od Dr. Oetkera - nesterilizovať.
ten som nezohnala......:(
ale rada by som ho vyskúšala.
Pohar
18.07.07,13:10
Vraj to môže byť aj tým, že :
buď boli oberané keď bolo veľmi teplo
alebo bolo čerstvo napršané
alebo boli, ako hovorí Tweety nedostatočne umyté (ale prečo by sa potom kazili všetky???)
skôr by som povedala tie dve prvé možnosti...
Alebo zle zavreté? Resp. zlé viečka... (dnes nevieš, čo kúpiš...)

neviem, uvidím......čo to spraví. Ale určite pár pohárov dorobím.
pikulik
18.07.07,13:36
Nemá niekto z vás recept na uhorkový šalát ale bez vegety? S vegetou robim, ale moji chlapi to veľmi nechcú.Chcela by som pre zmenu nejaký iný recept.
Marta V
18.07.07,14:52
Uhorkový šalát

3 kg uhorky
1 kg papriky
½ kg cibule
Všetko postrúhať (uhorky aj so šupkou), zasypať 1 dekom, 300 g kryštálového cukru a zaliať ½ litrom octu. Dobre premiešať a hneď plniť do pohárikov a dať sterilizovať. Pri sterilizovaní nechať zovrieť, odstaviť a nechať vychladnúť v hrnci.
DanielaSL
18.07.07,15:30
Čítam dobre!!!!!!! Neviem či čítaš ty dobre! Ja som nezchánala DEKO! Ale iný prípravok!OK? Ak mieniš na mna takto reagovať, prosím radšej mi neodpovedaj. dakujem.


Ani nebudem, škoda námahy.....
abel
18.07.07,15:38
ja zaváram takto: Na dno pohára vložím, mrkvičku /kolieska/ malú cibuľku, kôpor, naložím uhorky a pridávam 1 KL deka, 1 PL cukru kr., 0,5 dl octu a doliať vodou - uzatvoriť a sterilizovať. Je to rýchle a dobré.
Keď som si dnes konečne vydýchla po 40 pohároch, ktoré som zavárala klasicky ako každý rok a ešte aj sterilizovala, kamarátka mi poradila rovnaký recept ako daduc.
Do pohára dá cibuľu, mrkvu, kôpor, naukladá uhorky, dá pol dcl octu, bývalú sunarovú odmerku Deka, 8 tabletiek Sacharínu, zaleje vodou z vodovodu a 10 minút sterilizuje v rúre. Výhoda je tá, že môžete zavárať po jednom pohári, ako uhorky dozrievajú. Nemám odskúšané, ale vraj tak robí roky a sú výborné. Za odskúšanie to určite stojí.
Elena Navrátilová
18.07.07,15:43
Ešte pridám recepty ale aj s následnou sterilizáciou. Je to vlastne skoro jedno či varíš nálev a máš hotovo, alebo podávaš do fliaš šikovno a potom na 10-15 min. sterilizuješ, nie?
Takže:
1. postup:
----------
na dno pohára kôpor, mrkvu, cibuľu, cesnak, chren /nemusia byť, skutočne kto má čo rád/, naukladáš uhorky. ks čierne aa nové korenie, 1 hrebíček/ klinček/, 1 bobkový list, 4 ks spolarinu, 4 lyžice octu, 1 káv. lyžička deka, zaliať vodu. Sterilizovať 10 min.

2. postup:
----------
3 zrnká celého čierneho korenia, 2 zrnká nového korenia, 1 bobkový list, 1 kávovú lyžičku soli, 2 polievkové lyžice cukru, 3 štamperlíky octu, dolejeme vodou, sterilizujeme 15 min.
Do pohára dáme 1 cibuľku, 1 mrkvu, tršku kôpru, 1 strúčik cesnaku. Uhorky z jednej aj druhej strany odrežeme končeky, aby nálev lepšie vsiakol.
No však už sú tu tie recepty z minulého roku. :D;) Aj nálev od Oetkera.
TATRY MKS
18.07.07,17:21
Overený recept - vyskúšala som všeliaké ale tieto sú super...
Výhoda je v tom, že sa nestane, aby ste mali málo alebo veľa nálevu.
Na 720 g pohár -
- kôpor, mrkva, cibuľa, chren (podľa chuti, kto má čo rád)
- 1 dcl octu, 1 kávovú lyžičku soli, 6 kávových lyžičiek cukru, 2 bobuľky nového korenia, 6 bobuliek celého čierneho korenia - zalejeme studenou vodou
Uzatvoríme, sterilizujeme 10-15 min. pri teplote 90 stup.Celzia.

(po vysterilizovaní ukladám poháre ešte do tepla (pod deku). Po sterilizácii vidno, že cukor ešte nie je celkom rozpustený - nevadí to, po vychladení, keď ukladám poháre do políc ešte ich trochu pootáčam - do dvoch týždňov sa rozpustí celkom. Tieto uhorky sú "chrumkavé" - "znojemské" tak sa aj volajú. (Odkedy som sa dala presvedčiť (5 rokov som odolávala), že uhorky sa dajú umývať aj v práčke (deň pred zaváraním vyumývam poháre a pripravím práčku - naprázdno naprogramujem pranie na 90 - 2 krát ešte dám program plákanie - na druhý deň potom dám plákanie bez odstredenia s uhorkami) - kým sa "perú" uhorky pripravím mrkvu, kôpor, cibuľu do umytých pohárov - naložím uhorky, zalejem vodou, vysterilizujem.
pikulik
19.07.07,19:05
Nesterilizované uhorky
Potrebujeme:
1,5 l vody
0,5 l octu
10 PL kryštálového cukru
1 deko (musí byť s kyselinou benzoovou).
Postup:
Všetky prísady zvaríme a necháme vychladnúť.
Uhorky naložíme s kúskami chrenu, navrch položíme vetvičku zelerovej vňate tak, aby bola ponorená v octe, zaviečkujeme a uložíme do špajze. Nesterilizujeme.
Ja som ich robila aj bez chrenu.Zatial sa mi neskazili a to som zavárala už asi pred mesiacom. Pre istotu ich kontrolujem.
marči
21.07.07,12:25
Pridám aj ja 2 recepty:

Uhorky - rusle

4 kg uhoriek
1 kg cibule
1 sáčok Deko
0,5 kg cukru
0,5 l octu
Očistené uhorky pokrájame pozdĺž na pásiky, cibuľu na kolieska. Všetko zmiešame a necháme stáť 12 hodín. Dáme do fliaš a do každej fľaše nalejeme zo šťavy. Sterilizujeme len krátko, kým nezačne vrieť.

Kvasené uhorky na zimu

(Ingrediencie sú písané na veľkú 5 litrovú sklenú fľašu)

1,5 PL hladkej múky
1 sáčok Deko
Na dno fľaše dáme kôpor, múku, deko a uhorky. Zalejeme studenou vodou - nie do plna. Netreba sterilizovať !
Pozn. Je dobré podložiť nejaký tanierik.
atka4
01.09.07,12:24
A prali ste už uhorky v automatickej pračke? To nie je vtip, ale uľahčenie umývania uhoriek. Presne 5 kg na jedno predpranie a mate pokoj, samozrejme bez pracieho prášku. Ja to robím už 3 roky a veľmi mi to uľahčilo prácu a čas. Skúste a nebojte sa. To mi poradila sestra a sestre suseda atď. a teda ja Vám....

Robila som to aj ja, ale len Z dobrých (tvrdých) četstvých uhoriek, lebo by sa polámali.
Tiež mi to poradili kolegyne, podstatne to urýchlilo prácu.

Teraz mám malú záhradku pri dome - cca 6x8 m (vravím malú :) ) a každý rok vysadím vlastné priesadky cca v úhrne 10 metrov.
Uhorky zbieram ráíno a večer, keď mám plný kelímok, nakladám (2-5 fliaš každý 2. deň)

A môj recept už pár rokov? (Od "starej košickej maďarky, kt. sú povestné svojou dobrou kuchyňou")
SLADKO-KYSLÉ UHORKY BEZ STERILIZÁCIE

dobre umyté fľaše a všetko čo ide fľaše -uhorky, mrkva - nerežem na kolieska ale na hranolčeky, ľahšie sa to vyberá a konzumuje, aj pre "vyplnenie medzier", 1-2 strúčiky cesnaku, cibuľa, ak mám kôpor, feferónka, 2-3 zrnká čierneho aj nového korenia, 1 odmerka (na kávu) cca 5 gr. Nakaladača alebo Deka alebo Zelko pod., , 3 káv. lyž. cukru, 3 ks umelého sladidla, 0,5-0,6 dcl octu, všetko zalajem vriacou vodou z kanvice, zavriem dobre umytými ale vysušenými víčkami, potrasiem, dám dolu hlavou a zabalím na noc do deky.

Nakladám tak už pár rokov a keď sa mi zakalilo 5 fliaš, tak to sedí-na chuti a kvalite neubralo.
Nesterilizujem, nálev nevarím (kôli pachu octu....) aj rýchlosti. Ročne naložím cca 50 fliaš.
ťažkáhlava
19.07.11,11:05
Ahoj. Aj mne sa stalo (aj tento aj minulý rok), že sa mi pokazili uhorky. Nikto tomu nechce veriť. Problém bude v sterilizácii, čiže v rúre, ktorá napriek nastaveniu na 80 stupňov, nedosiahne takú teplotu. Poradili mi, že treba sledovať, kým bude vidno stúpať bublinky vo fľašiach, chvíľu počkať, vypnúť rúru a nechať tam ich tam vychladnúť. Skúsim to ešte raz a pokazené uhorky sa dajú iba vyhodiť... - nie je to fľašou a neprejde to zakalenie.
trisestri
19.07.11,11:24
ked ich bolo vela,my sme robili kvasaky http://kuchar.mojerecepty.sk/2009/10/rychlokvasene-uhorky/
Tweety
19.07.11,11:27
A nie sú kvašáky len na rýchly konzum?
trisestri
19.07.11,11:32
A nie sú kvašáky len na rýchly konzum?

však hej-my sme ich aj rýchle skonzumovali:),však sa nemusí všetko zavarit
Tweety
19.07.11,11:35
však hej-my sme ich aj rýchle skonzumovali:),však sa nemusí všetko zavarit
Ide o to, že klasicky zaváram v sladkokyslom náleve so steriliz. 5 min., a to v množstve napr. aj 5O fliaš, ešte nikdy sa mi nepokazili, a sú naozaj super, ale na kvašáky sa už chystám dávnejšie, tak preto tá otázka, možno tento rok to aj skúsim. ALe nechce to zvlášť nejakú špeci nádobu?
trisestri
19.07.11,11:42
ani nie ,možu ist klasicky do pohárov alebo malého súdka- http://www.zeleziarstvoplus.sk/nadoby-na-nakladanie/
Nella_2
19.07.11,11:49
ani nie ,možu ist klasicky do pohárov alebo malého súdka- http://www.zeleziarstvoplus.sk/nadoby-na-nakladanie/
My sme ich robili aj v sklenenom 5 l pohári. ;)
Tweety
19.07.11,11:55
Vďaka, tak skúsim.
Barbara
19.07.11,12:01
My sme včera zavárali uhorkový šalát, mňňňňammmmmm

4kg uhorky, 4-5 cibuli, 30 dkg cukru, 3 dcl, octu, 4 PL vegety , soľ, ja som to vylepšila ešte s feferonkami a paprikou. a čierne korenie
ja som dala všetko od oka, my neradi moc ocot, takže som dala menej.
Premiešať a nechať stáť dobrú polhodinku, dať do pohárov, a potom sterilizovať na 80 ke 20 minút, ale ja som nechala zovrieť vodu na 100 a hneď vybrala , to je vše.

chutí veľmo
Tweety
19.07.11,12:10
My sme včera zavárali uhorkový šalát, mňňňňammmmmm

4kg uhorky, 4-5 cibuli, 30 dkg cukru, 3 dcl, octu, 4 PL vegety , soľ, ja som to vylepšila ešte s feferonkami a paprikou. a čierne korenie
ja som dala všetko od oka, my neradi moc ocot, takže som dala menej.
Premiešať a nechať stáť dobrú polhodinku, dať do pohárov, a potom sterilizovať na 80 ke 20 minút, ale ja som nechala zovrieť vodu na 100 a hneď vybrala , to je vše.

chutí veľmo
Tiež som ho robila minulý rok. Dobrý je, dobrý.
pavol54
19.07.11,12:18
Ahoj. Aj mne sa stalo (aj tento aj minulý rok), že sa mi pokazili uhorky. Nikto tomu nechce veriť. Problém bude v sterilizácii, čiže v rúre, ktorá napriek nastaveniu na 80 stupňov, nedosiahne takú teplotu. Poradili mi, že treba sledovať, kým bude vidno stúpať bublinky vo fľašiach, chvíľu počkať, vypnúť rúru a nechať tam ich tam vychladnúť. Skúsim to ešte raz a pokazené uhorky sa dajú iba vyhodiť... - nie je to fľašou a neprejde to zakalenie.
Veškerá sterilizácia musí prebehnúť v teplote nad 90o C
Nella_2
19.07.11,12:27
Veškerá sterilizácia musí prebehnúť v teplote nad 90o C
To možno platí pre sterilizovanie nejakých nástrojov, pomôcok... ale ovocie/zelenina sa môžu sterilizovať aj pri 80 °C.
pavol54
19.07.11,13:26
To možno platí pre sterilizovanie nejakých nástrojov, pomôcok... ale ovocie/zelenina sa môžu sterilizovať aj pri 80 °C.
baktérii to je jedno či je to nôž alebo iný chirurgický nástroj, ak nechceš dosahovať takú vysokú teplotu tak máš len dve ďalšie možnosti buď vytvoriť kyslé prostredie alebo tam rypnúť konzervačnú látku ( benzoan sodný)
Katarina
19.07.11,20:18
Kúpila som obyčajný zavárací hrniec s teplomerom. Prosím vás, koľko vody sa dáva do hrnca pri sterilizovaní. Len do výšky mriežky, alebo viac? Doteraz som mala obyčajný hrniec a vodu dávala asi tak do 1/3-tiny. Aké máte skúsenosti s týmto zaváracím hrncom. Ďakujem.
adi11
19.07.11,20:50
Kúpila som obyčajný zavárací hrniec s teplomerom. Prosím vás, koľko vody sa dáva do hrnca pri sterilizovaní. Len do výšky mriežky, alebo viac? Doteraz som mala obyčajný hrniec a vodu dávala asi tak do 1/3-tiny. Aké máte skúsenosti s týmto zaváracím hrncom. Ďakujem.
..takze moj zavaraci hrniec sa velmi neosvedcil...zavarala som s nim par rokov a niektore ovocie mi zacalo kysnut, tak som ho hodila do pivnice a odvtedy zavaram len v elektrickej rure..zmesti sa mi tam 12 poharov a mam vyskusane hlavne uhorky, ze staci pol hod. a hned vytahujem a davam pod studenu vodu
Katarina
19.07.11,21:06
Adi prosím ťa mohla by si napísať podrobný postup zavárania uhoriek v elektrickej rúre. Treba rúru predhriať, na koľko stupňov, ako dávaš pod studenú vodu, aby pohár nepraskol, sú uhorky chrumkavé.....
adi11
19.07.11,21:13
Adi prosím ťa mohla by si napísať podrobný postup zavárania uhoriek v elektrickej rúre. Treba rúru predhriať, na koľko stupňov, ako dávaš pod studenú vodu, aby pohár nepraskol, sú uhorky chrumkavé.....
..predhrievam ju asi na 180 st.C a po asi pol hodine, ked zacne v nich trochu bublinkovat a aj oblednu, tak vytahujem a hned do dresu pod studenu vodu..a davam do tmavej miestnosti..potom davam dalsiu barku 12 poharov a opakujem..uhorky su chrumkave aspon posledne roky mam konecne aj ja dobre uhorky..lebo predtym v hrnci som ich mala vzdy makke
adi11
19.07.11,21:17
nikdy mi pod stud. vodou nepraskol pohar
Nella_2
20.07.11,06:53
baktérii to je jedno či je to nôž alebo iný chirurgický nástroj, ak nechceš dosahovať takú vysokú teplotu tak máš len dve ďalšie možnosti buď vytvoriť kyslé prostredie alebo tam rypnúť konzervačnú látku ( benzoan sodný)
A prečo potom sa v niektorých receptoch uvádza napr. "sterilizujeme pri teplote 80 °C"?

http://www.zzz.sk/?clanok=6993
pavol54
20.07.11,11:18
A prečo potom sa v niektorých receptoch uvádza napr. "sterilizujeme pri teplote 80 °C"?

http://www.zzz.sk/?clanok=6993
Asi to píše taká osoba čo nikdy nesterilizovala(a ostatní to len opisujú), dokonca aj mlieko sa pasterizuje pri teplote nad 85 oC a krabicové dokonca dvakrát(preto sa neskyslie). Pani profesorka Valšíková toho veľa nenazavárala, slaný nálev je vhodný pri teplote nad 100 o C a tá sa dá dosiahnuť len v autokláve t.j. v pretlakovej komore alebo na dne morskom.
Nella_2
20.07.11,11:42
Asi to píše taká osoba čo nikdy nesterilizovala(a ostatní to len opisujú), dokonca aj mlieko sa pasterizuje pri teplote nad 85 oC a krabicové dokonca dvakrát(preto sa neskyslie). Pani profesorka Valšíková toho veľa nenazavárala, slaný nálev je vhodný pri teplote nad 100 o C a tá sa dá dosiahnuť len v autokláve t.j. v pretlakovej komore alebo na dne morskom.
Tak taký hrášok určite neskúšala zavárať... :D

Ale vážne, tie "nízke" teploty sterilizácie som našla v staršej knihe o zaváraní. Čím nižšia teplota, tým sa sterilizuje dlhšie.
viktorviktor
20.07.11,12:36
A nie sú kvašáky len na rýchly konzum?

dajú sa aj sterilizovať a sú výborné, už neviem ako ich presne robievala mama, ale tu je tiež recepis http://recepty.netcabinet.net/stranky/kvasaky_sterilizovane.html a ako sa píše v recepte, sterilizujú sa vtedy keď nie sú úplne vykvasené - musia byť al dente


u nás keď sa robia uhorky tak zelenina ide na bok, nie na dno, pohár sa nakloní, na stenu sa uloží zelenina (mrkva, cibuľa, kôpor), potom sa prikladajú uhorky, pohár narovnať a doložiť. Uhorky sa vždy chvíľu povaria (trochu zmenia farbu), do pohára, potom sa zalievajú teplým dekom, sterilizujú - zahrejú sa na 80-85, vypnúť a nechať v hrnci 20 minút, vybrať, zabaliť do deky - pracné ale uhorky sú vynikajúce, vydržia 4-5 rokov v dobrej kvalite.
viktorviktor
20.07.11,14:14
nie bežné recepty

Uhorky s jarabinou

Na 2 kg uhoriek, 500 g jarabiny aj čiernej, 1 l vody, 70 g cukru, 30 g soli, 50 ml jablčného octu,

Na uhorkách odrežeme konce, uložíme kolmo do pohára, medzi dáme jarabinu,
Vo vode rozpustíme sol, cukor, pridáme ocot, privedieme do varu a zalejeme uhorky. Zálievku zopakujte tri krát, potom poháre zatvorte, obrátiť dnom hore, nechať vychladnúť.
Keď chcete aby si uhorky zachovali farbu. Po prvom zaliati vodou vodu ihneď zlejte a ihneď zalejte studenou vodou.

Uhorky s červenými ríbezľami
Na 500 g uhoriek – 2-3 guľky čierneho korenia a klinčekov, 1-2 strúčiky cesnaku, kúsok kôpru a mäty, 1 cibuľu, ½ pohára ríbezlí.

Nálev – 1 l vody, 1 pohár (dobre) zrelých ríbezlí, 2,5 L soli, 1 L cukru,

Do pohára dáme dáme korenie, klinčeky, očistené strúčiky cesnaku, narezanú cibuľu kôpor a mätu
Medzi kolmo uložené uhorky dáme bobule ríbezle
Pripravený nálev dovedieme do varu a rozdelíme do pohárov, Ihneď zatvoríme a sterilizujeme.

Uhorky v rajčinovom náleve
Na 1,ť kg uhoriek 1,5 l rajčinového pretlaku, 5-6 strúčikov cesnaku, 10 g estragonu, 50 g semena kôpru, 3 L soli
Rajčinový pretlak zvrieme a necháme ochladnúť, pridáme soľ, cesnak, zeleň a zalejeme uhorky naložené uhorky. Poháre zatvoríme a dáme do chladničky alebo bez vychladnutia sterilizujeme.

Rezané uhorky – Rusky

Na 2 kg uhoriek – 2 cibule, 1 zväzok kôpru, chren 10 cm,1/2 malej lyžičky koriandra, ½ malej lyžičky zrniek horčice, 1 bobkovú list, 2 guľky voňavého korenia, 1-2 púčiky klinčeka (hrebíček)
Na marinádu – 700 ml vody, 25 g cukru, 20 g soli, 2,5 pohára octu (podľa chuti)

Vodu na marinádu zovrite, rozpustite soľ a cukor, zložte z ohňa a pridajte ocot.
Uhorky očistite zo šupky a odtráňte semená, narežete po dĺžke na hranolky (ako zemiaky), dajte do pohárov preložte kôprom, narezanou cibuľou, chrenom a koreninami. Zalejte horúcou marinádou, zakryte, sterilizujte 15- 20 minút, zatvorte , prevrátiť hore dnom, nechať vychladnúť.

Uhorky s chvojinou
2 kg uhoriek, 1,3 l jablčnej šťavy, 3 vetvičky chvojiny sosny, 50 g cukru, 50 g soli.

Uhorky zalejte vriacou vodou, potom ihneď studenou, uložte do pohárov spolu s chvojinou. K šťave pridajte cukor, soľ, uvedte do varu, a zalejte uhorky, Zálievku zopakujte ešte raz, potom poháre zatvorte.
(vetvičky sosny majú byť prvoročné čerstvé výhonky dlžky 7-10 cm
verads
22.07.11,20:53
Ahojte, ja som akurát včera zavárala podla navodu na obale zelka či deka akurat dám viac cukru a naspodok dva platky cibule a do niektoreho pohára a kôpor. a chutia výborne , dho nesterilizujem aby sa mi neuvarili, sú chrumkavé.
.1,75 l vody pol l octu 1 deko 25-30dkg cukru . necham zovriet 5 minut a potom necham vychladnút navlažno , zalejem , pozatváram a sterilizujem od varu 5 minut.tochto roku som zavarila 90 fliaš
Ten uhorkovy šalát som ešte nezavárala , tiež sa robí z normálnych nakladačiek alebo z väčších uhoriek ? ked napíšete vyskúšam , a na aku hrubku nastruhat ako na šalát ? a potom vyžmýkat alebo nie ? dakujem , človek sa stále učí...
tina1
23.07.11,12:46
Kúpila som obyčajný zavárací hrniec s teplomerom. Prosím vás, koľko vody sa dáva do hrnca pri sterilizovaní. Len do výšky mriežky, alebo viac? Doteraz som mala obyčajný hrniec a vodu dávala asi tak do 1/3-tiny. Aké máte skúsenosti s týmto zaváracím hrncom. Ďakujem.

Do hrnca nalejem vodu do vysky mriezky. Vlozim uzavrete pohare, do stredu dam pohar s vodou a hrniec uzavriem pokryvkou. Cez otvor zasuniem teplomer do pohara s vodou. Po zahriati vody na danu teplotu, sterilizujem asi 20 min.
Mam vyssi hrniec, ukladam pohare na poschodie, zatial sa mi zavaraniny nekazia.
viktorviktor
23.07.11,14:11
Kúpila som obyčajný zavárací hrniec s teplomerom. Prosím vás, koľko vody sa dáva do hrnca pri sterilizovaní. Len do výšky mriežky, alebo viac? Doteraz som mala obyčajný hrniec a vodu dávala asi tak do 1/3-tiny. Aké máte skúsenosti s týmto zaváracím hrncom. Ďakujem.

vodu dávam od vrchu pohára (v jednej vrstve) asi 4-5 cm, tak aby sa dal chytiť a vybrať rukavicou bez namočenia do vody
tina1
24.07.11,09:36
Na dno 7 dcl pohara ulozime kopor, cibulu a klasickym sposobom naukladame uhorky /davam aj asi 4 koliecka mrkvi/
Nalev na uhorky davam priamo do pohara suroviny:
2 PL krystalovy cukor
2 KL deko
7 cl ocot
doliat vodu
zavieckovat a sterilizovat asi 15 min. pri 80 st.
81janka
27.07.11,11:18
Moja svokra zavára uhorky bez sterilizácie a musím povedať, že mi chutia oveľa viac ako tie, čo sme robievali doma - okrem iného sú aj chrumkavejšie...
Do fliaš nakladieme kôpor, mrkvu, cibuľu, cesnak - kto čo chce, naukladáme uhorky a zatiaľ si pripravíme 1. nálev - pomer podľa receptu na deku / zelku / ... spolu prevaríme (na jednu dávku) 1,75 l vody a 0,5 l octu, necháme prevrieť a takýmto horúcim zalejeme uhorky v pohároch. Necháme ich postáť cca 10 min., nálev zlejeme opäť do hrnca, na 1 dávku pridáme 150 g cukru (môžte aj viac, kto ako chce) a 1 deko / nakladač / ... Opäť dáme prevrieť - cca 5 min, horúcim opäť zalejeme, dobre uzavrieme a fľaše šup do deky, aby pomaličky chladli. Zdá sa to komplikované, ale je to omnoho rýchlejšie, ako klasická sterilizácia a naozaj sú oveľa chutnejšie :)
verads
07.08.11,20:56
pomali sa končí sezóna ....
Katarina
07.08.11,20:59
Už sú v komore, v piatok sme chutnali , veľmi sa vydarili. Robila som aj uhorkový šalát do pohárov, aj ten je dobý.
alabut
08.08.11,08:06
Hmm, a uhorkovy salat do poharov sa robi ako? Zatial sa dusim kvasakmi. :-)
81janka
08.08.11,12:18
pomali sa končí sezóna ....
Prečo by už mala končiť sezóna? Úrodu zo záhrady som prvýkrát nakladala v piatok, druhú várku dnes a tie uhorky, čo sú ešte v záhrade sa ani zďaleka netvária, že by už končili... Práve sa "rozbehli"...:)
Tweety
08.08.11,12:19
Prečo by už mala končiť sezóna? Úrodu zo záhrady som prvýkrát nakladala v piatok, druhú várku dnes a tie uhorky, čo sú ešte v záhrade sa ani zďaleka netvária, že by už končili... Práve sa "rozbehli"...:)
Záleží od lokality, aj u nás to už vyzerá, že budú končiť, moje sú už tiež naložené.:)
Tweety
08.08.11,16:19
Uhorky treba pokrájať na tenučké koliečka ako na čerstvý šalát, alebo na hrubšie?
Ďakujem...
Tak, ako na šalát.
adam
08.08.11,16:21
My sme včera zavárali uhorkový šalát, mňňňňammmmmm

4kg uhorky, 4-5 cibuli, 30 dkg cukru, 3 dcl, octu, 4 PL vegety , soľ, ja som to vylepšila ešte s feferonkami a paprikou. a čierne korenie
ja som dala všetko od oka, my neradi moc ocot, takže som dala menej.
Premiešať a nechať stáť dobrú polhodinku, dať do pohárov, a potom sterilizovať na 80 ke 20 minút, ale ja som nechala zovrieť vodu na 100 a hneď vybrala , to je vše.

chutí veľmo
Uhorky treba pokrájať na tenučké koliečka ako na čerstvý šalát, alebo na hrubšie?
Ďakujem...
Marína
08.08.11,20:26
Odpoveď máš o krok vyššie.;)
adam
09.08.11,12:43
Ďakujem...
alabut
09.08.11,13:20
Ked mi podrastu uhorky, vyskusam, znie to zaujimavo, uhorkovy salat na vianocnom stole napriklad. :-)
BXLmiami
29.07.13,17:30
Oprašujem temu.Zavára niekto jablčkovú papriku?
buchač
29.07.13,17:34
Oprašujem temu.Zavára niekto jablčkovú papriku?
....uhm.....

Robíme , ale csípos odroda musí byť , inak nemá šancu .
Normálna klasika .
My používame nakladač DEKO .
Manželka naukladá do pohárov a ja potom následne zalejem nálevom a sterilizujem tých cca 5 minút .
Radšej menej ako viac , nakoľko by mohli byť tie alma papriky mäkké ...

Samozrejme , že fantázii sa medze nekladú a dá sa dať k tej paprike aj niečo iné .
lujza.j
29.07.13,17:38
minulý rok som ju...ale darovala som ju a že chutí....:D

tak aj ja...
urobím vidličkou dierky do paprík...aby neboli horké dám feferonku...nekoštujem aké je to odroda, že či čípoš...uvarím obyč nakladač nálev ako na uhorky...zalejem poháre s paprikami s vrelým nálevom, zavriem a dám do deky, nesterilizujem!!! sú tip-top chrumkavé akurát....

tak isto robím aj baranie rohy, fefronky.
kapiu tiež iba zalievam vrelým nálevom.
wagner
29.07.13,18:51
Jablčkovú papriku popichám, aby sa nálev dostal aj do papriky. Večer zalejem klasicky dekom-bez cukru. Na vrch do pohára dám za KL oleja. Sterilizujem asi 5 minút. Aj zajtra pôjdem oberať papriku a zavarím. Ale iba jablčkovú, ostatnú použijem do leča, alebo upečiem.
alaya1
29.07.13,19:41
Oprašujem temu.Zavára niekto jablčkovú papriku?

Ja ju robim ako kapiu, s troskou oleja.
BXLmiami
30.07.13,01:56
Dakujem pekne.Na nete som čítala,že ju plnia hrozienkami,čo si teda neviem predstaviť ako chutí,alebo kapustou,čo ma zase dosť láka.Ja idem zavárať po pauze,chviľu som v lete skôr nebývala doma,takže zisťujem,že som dosť vecí zabudla.
kukučka
26.08.17,08:51
sladkokyslé znojemské uhorky - viac cukru aj soli ako je zvykom
https://varecha.pravda.sk/recepty/nalev-na-znojemske-okurky/57912-recept.html
kukučka
03.08.22,14:27
vyťahujem na svetlo tento recept aj tému
romana147
04.08.22,02:58
vyťahujem na svetlo tento recept aj tému

2013 + 4 = 2017
2017 + 5 = 2022
2022 + 6 = 2028 bude budúci príspevok
( a dovtedy budú uhorky zatvorené ! )
misoft
04.08.22,14:16
romana147
05.08.22,16:18
kvašáky sú dobré so zemiakmi - nerobí sa tá beloba ako od chleba
romana147
10.08.22,07:23
kvašáky sú dobré so zemiakmi - nerobí sa tá beloba ako od chleba

bývalý SPRáVCA 400 nehnutelností za pár STOMILIONOV evri

nemá rád uhorky,
tak dal mínus
.
napriek jeho mínuske : DOBRÉ kvašáky nie sú zlé :D
bjuty smis
10.08.22,08:47
tá beloba sa nerobí od chleba.....ja chleba vôbec nepoužívam ( nie je potrebný ) a niekedy sa zjaví mrcha...