Zlati
01.08.06,07:39
Prosím o radu, Ak má firma výplatný termín neurčený, výplaty sa vyplácajú zamestnancom rôzne väčšinou medzi 10 a 20-v mesiaci, musí sa poistné do SP odviesť v deň vyplatenia mzdy a vtedy hneď poslať mesačný výkaz, alebo stačí poistné odviesť do konca mesiaca a potom zaslať mes. výkaz.
Ako je to správne? dík
Tweety
01.08.06,05:43
Prosím o radu, Ak má firma výplatný termín neurčený, výplaty sa vyplácajú zamestnancom rôzne väčšinou medzi 10 a 20-v mesiaci, musí sa poistné do SP odviesť v deň vyplatenia mzdy a vtedy hneď poslať mesačný výkaz, alebo stačí poistné odviesť do konca mesiaca a potom zaslať mes. výkaz.
Ako je to správne? dík
. Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov. Ak je výplata týchto príjmov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, poistné je splatné v deň poslednej výplaty príjmov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Ak deň splatnosti poistného pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň.
Gabi03
01.08.06,05:45
Nie je to tak, že ak výplatný termín nie je určený, poistné je splatné v deň, keď boli vyplatené mzdy? Samozrejme najneskôr do konca nasl. mesiaca, za ktorý sa odvádza.
abel
01.08.06,06:24
Poistné je splatné tak, ako píšu Tweety a Gabi03, ale nemyslím, že by na ten dátum bolo viazané aj zasielanie výkazov. Ja mesačné výkazy zasielam, keď mám mzdy spracované, napr. do 10. v mesiaci a zamestnávateľ môže kľudne zaplatiť až v ten posledný deň, pokiaľ má termín neurčený. Ešte sa mi za 13 rokov nestalo, že by mala voči tomu SP výhrady.
IVEB
28.11.07,11:07
Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné.

Ak zamestnávateľ do 30.11.2007 nevyplatí zamestnancom mzdu za 10/07 a neodvedie ani odvody z dôvodu dočasnej platobnej neschopnosti , ako je to v tomto prípade so zaslaním výkazov ? Je potrebné zaslať výkazy do SP a aj ZP do 30.11.2007 aj keď výplaty neboli zúčtované a vyplatené ?
Paula
28.11.07,11:26
Mne sa to nevidí. Ak aj je firma v doč. platobnej neschopnosti, mzdy zúčtuje a výkazy posiela. Firma môže požiadať poisťovne o splátkový kalendár, pokiaľ má doč. plat. neschopnosť.
Olgica
28.11.07,12:06
Výkazy je potrebné zasielať do 15.dňa v mesiaci bez ohľadu na to či je ZĽ v plat.neschopnosti. A splatnosť je tak ako píše IVEB.
MarcelkaT
28.11.07,12:18
Tak ako píše Paula, ja si tiež myslím, že výkazy do poisťovni treba poslať aj napriek plat.neschopnosti firmy.
Paula
28.11.07,12:40
A predpokladám, ak poisťovňa neobdrží mesačné výkazy, bude časom urgovať odhlášky v domnení, že firma už zamestnancov nemá .