zorran
05.12.17,10:12
Zdravim vsetkych, dufam ze som svoju otazku spravne zaradil do tejto rubriky a dostane sa mi odpovede na moju otazku. Takze v skratke. Zistil som, ze mi v dome na radiatoroch netesnia ventily na radiatoroch. Zrejme to boli nejake smejdy, lebo po 14 rokoch ich slzi hned niekolko. Vcera som riesil aj jeden radiator, ktory slabo kuril a zistil som, ze ma ventily aj na spiatockach. O radiatory som sa nestaral, lebo nebol dovod, tak som ani nevedel, ze na spiatockach mam ventily, lebo su schovane pod takou sroubovacou krytkou a su na imbusovy kluc. Samozrejme, ked som pohybal tymto ventilom na spiatocke, tak radiator sice uz ide, ale spominany ventil tiez zacal slzit. Takze ma caka kompletna vymena vsetkych ventilov na kazdom jednom radiatore. Moja otazka je, ci je nutne, alebo presnejsie k comu sluzi ventil na spiatocke? Je mi jasne, ze k regulacii prietoku, ale nestaci ventil na vstupe? Ved predsa ked priskrrtim privod do radiatoru, tym ho tiez regulujem. Ci ako to je? Jena sa mi hlavne o to, ze mam vacssi RD a naratal som tych ventilov spolu na privodoch aj spiatockach 28. Uz len ten material bude nieco stat, tak rozmyslal som, ci by nebolo rozumnejsie na spiatocku dat len obycajne koleno bez ventilu a ventil iba na vstup? Lebo ked nad tym rozmslam z kazdej strany, vychadza mi to tak, ze ventilom na vstupe staci vyregulovat ten radiator, na co to budem este skrtit na spiatocke? Vopred dik za odpovede
dmc
05.12.17,10:24
ventil na spiatocke sluzi k tomu aby bolo mozne uzavriet okruh pri vymene radiatora -bez vypustenia vody z celeho vykurovacieho systemu.

Neviem aky stary mas system vykurovania - ci pouzivas rozdelovac a ako regulujes teplotu ale na spiatocke staci dat obycajny manualny ventil - na privode idealne termostaticky aby si si vedel v kazdej izbe pohodlne regulovat teplotu (ak to nemas riesene inym sposobom)
zorran
05.12.17,10:56
Mam len obycajne ventily na privode aj spiatocke a ktol je regulovany termostatom