Ela222
01.08.06,09:00
Mám zamestnankyňu na dobu neurčitú, vybavovala si dôchodok a prišlo jej rozhodnutie o výmere dôchodku k 1. 5. 2006 spätne. Čo mám robiť? Môže pracovať ďalej normálne na tú istú zmluvu? A čo odchodné? Alebo ukončím zmluvu a dám jej odchodné a znovu ju príjme o nejaké dva dni? Dá sa aj tak? Ešte som s takýmto niečim nestretla, prosím, poradte mi. Ďakujem.
Evanka
01.08.06,07:12
Mám zamestnankyňu na dobu neurčitú, vybavovala si dôchodok a prišlo jej rozhodnutie o výmere dôchodku k 1. 5. 2006 spätne. Čo mám robiť? Môže pracovať ďalej normálne na tú istú zmluvu? A čo odchodné? Alebo ukončím zmluvu a dám jej odchodné a znovu ju príjme o nejaké dva dni? Dá sa aj tak? Ešte som s takýmto niečim nestretla, prosím, poradte mi. Ďakujem.
Pokračuje ďalej v tom istom zamestnaní. Odchod do dôchodku nie je dôvodom k rozviazaniu PP. Na odchodné má nárok pri prvom skončení pracovného pomeru, po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok.
Ela222
01.08.06,07:46
Takže pokračuje ďalej, len jej vyplatíme odchodné? Správne som to pochopila?
A teraz od 1. 8. nebude platiť ani nemocenské poistenie, však?
jankasm
01.08.06,07:48
Pokračuje ďalej v tom istom zamestnaní. Odchod do dôchodku nie je dôvodom k rozviazaniu PP. Na odchodné má nárok.

Súhlasím, pokračuje normálne ďalej v zamestnaní.
Nesúhlasím, nemá nárok na odchodné. Bude mať až keď skončí pracovný pomer, potom jej ho vyplatíte.
Áno od 1.8.2006 prestáva platiť nemocenské poistenie.
Ela222
01.08.06,07:51
Tak má nárok na odchodné teraz alebo potom?
jankasm
01.08.06,07:56
Tak má nárok na odchodné teraz alebo potom?

§76 ods. 6 Zákonníka práce: pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na SD, PSD a ID s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70% patrí zamestnancovi odchodné v sume jeho priemerného zárobku ......
Ela222
01.08.06,08:00
A keby som ukončila pracovný pomer dohodou, vyplatila odchodné (aby sa na to nezabudlo) a urobila novú zmluvu. Dá sa to aj tak? Jeden deň odhlásiť, jeden deň prihlásiť na novú?
Evanka
01.08.06,08:12
Súhlasím, pokračuje normálne ďalej v zamestnaní.
Nesúhlasím, nemá nárok na odchodné. Bude mať až keď skončí pracovný pomer, potom jej ho vyplatíte.
Áno od 1.8.2006 prestáva platiť nemocenské poistenie.
Jasné, ďakujem, na odchodné má nárok až pri skončení PP. To bol z mojej strany preklep. Opravím.
jankasm
01.08.06,09:00
A keby som ukončila pracovný pomer dohodou, vyplatila odchodné (aby sa na to nezabudlo) a urobila novú zmluvu. Dá sa to aj tak? Jeden deň odhlásiť, jeden deň prihlásiť na novú?

V podstate by sa to asi dalo, ale nemôže to byť jeden deň odhlásenie a druhý deň prihlásenie, lebo tam by nebolo vôbec žiadne prerušenie PP keď by hneď nadväzoval nový a vlastne ten istý PP, takže to sa mi moc nezdá.
Neviem, prečo sa bojíš toho, že by ste potom zabudli, tak si to niekde poznač. Budeš to mať tak jednoduchšie ako teraz odhlasovať, prihlasovať ...
Ela222
01.08.06,09:11
Moja predchodkyňa vo firme to tak robievala. Vraj to je tak prehladnejšie, že odkedy je dôchodkyňa a tak. Ak to tak spravím, minimálne na koľko musím prerušiť?
Ela222
01.08.06,09:16
A keď ju odhlásim, tak jej tie dni nebudú niekde chýbať. Nebude sa musieť niekde zaevidovať alebo čo? Už mi chodí kadečo po rozume!
jankasm
01.08.06,09:19
Moja predchodkyňa vo firme to tak robievala. Vraj to je tak prehladnejšie, že odkedy je dôchodkyňa a tak. Ak to tak spravím, minimálne na koľko musím prerušiť?

Tým si práve nie som istá.
Či sa musí prerušiť aspoň na deň alebo sa môže rovno na druhý deň znovu prihlásiť. V tom prípade sa mi to nezdá ako ukončenie PP keďže druhý deň znovu nastúpi na to isté miesto.
Skúsme počkať ešte na vyjadrenie niekoho ďalšieho, aký má názor.:p
Chobot
01.08.06,13:01
Moja predchodkyňa vo firme to tak robievala. Vraj to je tak prehladnejšie, že odkedy je dôchodkyňa a tak. Ak to tak spravím, minimálne na koľko musím prerušiť?

ZP nerieši, na ako dlho treba prerušiť.

Ak by som vychádzal zo všeobecných ustanovení, tak § 76 odst. 6 hovorí, že odchodné patrí zamestnancovi pri prvom skončení PP po nadobudnutí nároku na dôchodok (po novom je tam aj že to platí pre predčasný dôchodok).

Takže podľa mňa stačí ukončiť pracovný pomer a hneď na druhý deň je možné uzavrieť nový pracovný pomer. Tým by bola litera zákona dodržaná, lebo by nastalo prvé ukončenie PP po nadobudnutí nároku. To, že hneď na druhý sa uzavrie nová zmluva, neodporuje ustanoveniam ZP. Je to totiž úplne nový zmluvný vzťah, ktorý nemá nič spoločné s tým predošlým.

Treba však myslieť na to, že ten PP sa musí skončiť se vším všudy - teda treba vyrovnať aj nárok na dovolenku (aj keď to možno nie je nevyhnutne nutné, keď sa nad tým tak zamyslím).