Darana
01.08.06,10:39
Ja ako výdajca tovaru som povinná odo dňa odobratia tovaru ho vyfakturovať do 14 dní - to je dúfam tak.
Čo však keď som na jeden výdaj akosi pozabudla :o a prišla som na to len po mesiaci a pol.?
Gabi03
01.08.06,08:55
Je to 15 dní od zdaniteľného plnenia.
K druhej vete sa nechcem vyjadrovať, pretože nie som si istá.
kalkulka
01.08.06,09:01
Napíš dátum výdaja tovaru.
Darana
01.08.06,09:07
Faktúry vystavujem chronologicky, preto nemôžem vsunúť nejakú fakrúru. Dátum výdaja je dátum zdanitelného plnenia ale ten mesiac je už uzavretý aj podané daň. priznanie.
Čiže je prešvihnutá lehota na vystavenie fa (15 dní) a aj na zdanenie.
?????
Lila
01.08.06,09:12
Jednoducho by som podala dodatočné DP DPH a daň na výstupe rýchlo odviedla.
Darana
01.08.06,09:55
Skôr som myslela, že by ste mi poradili nejaké jednoduchšie finty, ako je možné takéto a podobné prípady zakryť aby to bolo OK. Akože či nie je nejaká medzierka ako to urobiť. Ale asi nie, však?

Ďakujem vám všetkým za radu...
Lila
01.08.06,10:38
Iba ak vypíšeš nový dodací list, s iným dátumom vydania zo skladu a samozrejme , aby Vám to sedelo chronologicky s ostatnými dod. listami.
A v neposlednom rade, aby s tým súhlasil aj odberateľ, ktorý takýto dod. list má podpísať.
Už tu vidno, že medzierky nie sú také "jednoduché".
Osobne sa prikláňam : "Nemudrovať, fa vystaviť, dodaniť -veď každý z nás už raz pochybil."
Dank
10.10.06,07:08
Dobrý den milí poraďáci. Potrebovala by som poradiť. V máji uhradila známa cez účet faktúru za službu - používanie internetu. Do dnešného dňa neobdržala faktúru od spoločnosti . Je pravda, že nenahlásila IČO, DIČ. Bola povinná dopredu hlásiť, že to chce na firmu, aby obdržala nejaký doklad? Keď chcela dodatočne poslať fakturu dostala toto vyjadrenie účtovníčky nemenovanej firmy:
...ako som uz vysvetlila , faktury sa vystavuju iba podnikatelom, a kedze ste nenahlasili ze to chcete na podnikanie fakturu Vam zaslat nemozme.
A co sa tyka dokladu o uhrade, zaplatili ste to predsa cez ucet, takze doklad o uhrade mate aj vy aj my na vypise z uctu.
Ak to chcete na firmu nie je problem od dalsieho obdobia na ktore budete mat platit spravit to na firmu ak nam zaslete Vase udaje, t.z. ICO, DIC, fakturacnu adresu, nazov firmy.
Gabi03
10.10.06,07:15
Dobrý den milí poraďáci. Potrebovala by som poradiť. V máji uhradila známa cez účet faktúru za službu - používanie internetu. Do dnešného dňa neobdržala faktúru od spoločnosti . Je pravda, že nenahlásila IČO, DIČ. Bola povinná dopredu hlásiť, že to chce na firmu, aby obdržala nejaký doklad? Keď chcela dodatočne poslať fakturu dostala toto vyjadrenie účtovníčky nemenovanej firmy:
...ako som uz vysvetlila , faktury sa vystavuju iba podnikatelom, a kedze ste nenahlasili ze to chcete na podnikanie fakturu Vam zaslat nemozme.
A co sa tyka dokladu o uhrade, zaplatili ste to predsa cez ucet, takze doklad o uhrade mate aj vy aj my na vypise z uctu.
Ak to chcete na firmu nie je problem od dalsieho obdobia na ktore budete mat platit spravit to na firmu ak nam zaslete Vase udaje, t.z. ICO, DIC, fakturacnu adresu, nazov firmy.


Je dosť nejasné, čo chceš vedieť.
1. Čo uhradila, keď nemala faktúru. Vychádza mi, že dostala faktúru na FO a uhradila ju. Avšak chcela, aby faktúra bola vystavená na PO, čo však dopredu nenahlásila. Potom účtovníčka mala pravdu. Asi sa dá dať do nákladov, ale je tu na poradenie málo informácií.
2. Ak nemala naozaj žiadny doklad a uhradila nejaký záväzok, možno už toto sa chápe ako výdavok, hoci nejaký doklad tak či tak musí mať, na základe čoho platila.
Treba viac informácií.
Dank
10.10.06,07:25
Asi pred 2 rokmi jej zaviedli internet a v zmluve bolo dohodnuté, že každý rok v máji uhradí určitú čiastku za poskytovanú službu - internet. V máji dostala SMS-ku, že treba uhradiť sumu na ďaľší rok. Suma bola uhradená z účtu. Žiadnu fakturu, alebo predfaktúru nedostala. Ide o to, že by to dala do nákladov - jej manžel je živnostník, ale účtovníčka dotyčnej firmy má tieto argumenty...
Gabi03
10.10.06,07:27
Asi pred 2 rokmi jej zaviedli internet a v zmluve bolo dohodnuté, že každý rok v máji uhradí určitú čiastku za poskytovanú službu - internet. V máji dostala SMS-ku, že treba uhradiť sumu na ďaľší rok. Suma bola uhradená z účtu. Žiadnu fakturu, alebo predfaktúru nedostala. Ide o to, že by to dala do nákladov - jej manžel je živnostník, ale účtovníčka dotyčnej firmy má tieto argumenty...

Na koho je napísaná zmluva za internet? Ak na muža,nevidím problém.
Dank
10.10.06,07:31
Zmluvu má na manžela. Je to problém keď jej dodatočne nahlási údaje na jeho firmu a požiada o vystavenie faktúry? Myslím si,že v tomto prípade to problém asi bude, pretoze to uhradila v máji a účtovníčka má už máj uzavretý... Ďakujem.
Gabi03
10.10.06,07:37
Zmluvu má na manžela. Je to problém keď jej dodatočne nahlási údaje na jeho firmu a požiada o vystavenie faktúry? Myslím si,že v tomto prípade to problém asi bude, pretoze to uhradila v máji a účtovníčka má už máj uzavretý... Ďakujem.

Manžel vedie podvojné účtovníctvo? Okrem toho, v zmluve sú dané podmienky platieb za služby. Keď tam nie je uvedené na základe faktúry, asi vám ju naozaj nevystavia. Možno by som sa pokúsila na konci roka o nejaký výpis služieb a platieb. A potom zmeniť podmienky platieb, na základe faktúr.
Modranka
10.10.06,07:52
Podľa môjho názoru, každá firma, ktorá prijme alebo vyplatí peniaze musí mať pre daňové účely riadny daňový doklad. Sama som sa stretla s názorom, že faktúra vydaná v elektronickej podobe, ktorú si môžeme stiahnuť z internetového portálu určitej firmy, ktorá vám poskytne službu je právoplatným daňovým dokladom. Avšak po konzultácii na daňovom úrade (BA III) takýto doklad neuznajú. Takže predpokladám, že spomínaný výdavok bez daňového dokladu nebudude daňovým výdavkom, ale len účtovným (ak samozrejme existuje interný predpis, že firma môže takýto účtovný výdavok zahrnúť do účtovníctva). Ale keďže už tento problém vznikol, riešila by som to tak, že si vyžiadam od dodávateľa služby potvrdenie, že môj príjem bol zahrnutý do ich zdaniteľného príjmu v prislúchajúcom období.
evina
10.10.06,08:12
Ak som dobre rozumela, tak medzi danou firmou a SZČO je podpísaná riadna zmluva o poskytovaní služieb in ternetu. V zmluve podľa tvrdenia v príspevku vyššie je dohodnutá aj forma platenia-t.j. v máji platiť za tieto služby na celý rok. Ak daná SZČO nie je platiteľom DPH nevidím žiadny dôvod vystavovať faktúru, nakoľko táto zmluva /ak spĺňa všetky náležitosti účtovného dokladu/ je dostatočným podkladom pre uznanie výdavkov za túto službu.

P.s. Ak to manželka zaplatila zo svojho účtu a nie z manželovho podnikateľského /ak ho má/ aj to sa dá riešiť.